Pielęgnacja skóry trądzikowej krok po kroku - jak powinna wyglądać?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Trądzik pospolity i różowaty to jedne z najczęstszych chorób skórnych. Wiążą się one z wieloma wątpliwościami dotyczącymi właściwej pielęgnacji cery. Jakie zatem produkty kosmetyczne najlepiej sprawdzą się w tym przypadku oraz w jaki sposób ułożyć odpowiednią pielęgnację, która wpłynie na poprawę stanu skóry? Zapraszamy do lektury.
Cera trądzikowa - co ją charakteryzuje?
O cerze trądzikowej mówimy w kontekście występujących zmian w przebiegu trądziku pospolitego. To choroba o podłożu zapalnym, na której przebieg wpływa szereg czynników. Należy do nich wzmożona produkcja androgenów, nadmierne wydzielanie sebum, zaburzenia rogowacenia naskórka w obrębie ujść gruczołów łojowych oraz kolonizacja skóry bakterią Cutibacterium acnes.
Prowadzi to do powstawania nasilonego łojotoku, zaskórników zamkniętych i otwartych, a także zmian zapalnych jak grudki i krostki, które mogą ustępować z pozostawieniem blizn i przebarwień.
Więcej na temat przyczyn występowania zmian trądzikowych oraz metod redukcji przebarwień pozapalnych dowiecie się z naszych poprzednich wpisów:
Mianem cery trądzikowej określamy również skórę w przebiegu trądziku różowatego. Jest to przewlekła choroba skóry, której występowanie ściśle wiąże się z wpływem czynników takich jak stres, dieta oraz silne emocje i warunki atmosferyczne. W zależności od nasilenia schorzenia dochodzi do występowania rumienia, wysokiej reaktywności i wrażliwości skóry, a także przerostu gruczołów łojowych i nasilonego wydzielania sebum.
Jak dbać o skórę trądzikową?
W przypadku obu rodzajów trądziku niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Istotne jest, aby była ona ukierunkowana na dany problem oraz dostosowana do aktualnej kondycji cery.
Dla skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym wymagane jest aktywne działanie na wielu etapach pielęgnacji, które wzajemnie się uzupełniają.
Warto zadbać o obecność w produktach kosmetycznych składników o właściwościach przeciwbakteryjnych, regulujących proces złuszczania naskórka oraz takich o działaniu przeciwzapalnym. Wśród nich znajdziemy składniki takie jak retinol, kwasy z grupy AHA (alfahydroksykwasy), do których zaliczamy kwas migdałowy czy kwas glikolowy i kwasy BHA (betahydroksykwasy), którego przedstawicielem jest kwas salicylowy.
Kosmetyki na trądzik pospolity w swoich recepturach zawierają również często substancje takie jak niacynamid, kwas azelainowy czy olejek z drzewa herbacianego.
Obowiązkowym elementem pielęgnacji jest również dbałość o prawidłowy stan naturalnej bariery lipidowej skóry poprzez stosowanie preparatów bogatych w ceramidy, kwasy tłuszczowe czy też skwalan.
Jeśli interesuje Was ten temat, zachęcamy również do zapoznania się z naszymi poprzednimi wpisami:
W przypadku trądziku różowatego wskazanymi substancjami aktywnymi będą preparaty z zawartością składników o działaniu przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym oraz również wzmacniające barierę lipidową skóry. Warto zatem sięgnąć po kosmetyki na trądzik różowaty z zawartością kwasu azelainowego, azeloglicyny, witaminy C, niacynamidu, a także kwasów z grupy PHA (polihydroksykwasy) czy wyciągów takich jak ten z kasztanowca, arniki i wąkroty azjatyckiej.
Pielęgnacja domowa stanowi ważny element dbałości o cerę trądzikową, jednak jest ona również uzupełnieniem kuracji gabinetowych. Istnieje bowiem szereg zabiegów, które wspomagają skóry problematyczne, co przekłada się na doskonałe efekty w poprawie ich wyglądu.
Wciąż również do powszechnych praktyk należy oczyszczanie cery trądzikowej u kosmetyczki, które polega na mechanicznym usunięciu zaskórników i zmian trądzikowych. Jednak sposób ten nie przybliża nas do poprawy stanu cery trądzikowej, gdyż nie ma wpływu na przyczynę jego powstawania.
Działania te mogą jednak doprowadzić do nasilenia trądziku oraz powstania niepożądanych skutków w postaci blizn, oraz przebarwień pozapalnych. Warto zatem spośród zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne zdecydować się na inne procedury jak na przykład te z wykorzystaniem kwasów złuszczających dobranych precyzyjnie do rodzaju problemu.
Skóra trądzikowa a ciąża
Okres ciąży to czas, kiedy mamy do czynienia z burzą hormonów. Często to właśnie w tym czasie dochodzi do powstawania zmian na tle trądzikowym. Wiele wątpliwości budzi wówczas to, jakie kosmetyki na trądzik w ciąży będą odpowiednie. Przede wszystkim kierujemy się wówczas wskazaniami marki danego preparatu oraz tym w jaki sposób komunikuje ona swoje produkty. Wiele z nich bowiem może być z powodzeniem stosowana w okresie ciąży.
Wśród preparatów, które należy wykluczyć, znajdują się z pewnością produkty z zawartością retinoidów, do których należy retinol czy retinal. Niewskazane jest także używanie kosmetyków, których działanie aktywne oparto na zawartości kwasu salicylowego w stężeniu powyżej 2%. Zawsze warto jednak pamiętać, że skóra w czasie ciąży może charakteryzować się zwiększoną wrażliwością.
Dlatego też rekomendujemy szczególną ostrożność w stosowaniu wszelkich produktów kosmetycznych. Wątpliwości co do stosowania kosmetyków rozwieje również lekarz prowadzący.
Więcej informacji znajdziecie w naszym wpisie: Trądzik w ciąży - jak sobie z nim poradzić? 6 wskazówek kosmetologa topestetic.
Trądzik dorosłych
Zmiany przebiegające na tle trądzikowym najczęściej są problemem osób w wieku dojrzewania. Obecnie jednak nierzadko jest to również zmora osób w wieku dojrzałym. Ma na to wpływ gospodarka hormonalna organizmu. Dlatego też pielęgnacja cery trądzikowej po 30 również może opierać się na działaniu przeciwtrądzikowym.
Kosmetyki do cery trądzikowej po 30-stce z uwagi na zawartość składników aktywnych o właściwościach regulujących rogowacenie naskórka oraz stymulujących syntezę kolagenu będą jednocześnie przyczyniały się do spowolnienia procesów starzenia się skóry, a to przełoży się na zmniejszenie oznak starzenia jak zmarszczki czy utrata jędrności. Na tym samym działaniu będzie również bazować pielęgnacja cery trądzikowej po 40 i 50.
Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku
Odpowiednio dobrane produkty pielęgnacyjne to klucz do zdrowej skóry. Zatem jak pielęgnować cerę trądzikową? Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji, aby poprawić stan cery.
Krok 1 – oczyszczanie
Oczyszczanie skóry to najważniejszy etap jej pielęgnacji. Jak dbać o higienę skóry trądzikowej? Przede wszystkim wskazane jest zastosowanie produktów, które dokładnie oczyszczają skórę, a jednocześnie nie powodują jej nadmiernego przesuszania. To, w jaki sposób należy dbać o higienę skóry trądzikowej, jest również zależne od jej kondycji.
W przypadku stosowanych leków dermatologicznych lub też, jeśli jednocześnie borykamy się z nadmierną suchością i odwodnieniem skóry, rekomendujemy produkty o najdelikatniejszym działaniu, które w swoim składzie nie zawierają silniej działających substancji. Mycie cery trądzikowej powinno opierać się wówczas na zastosowaniu preparatów, które już na etapie mycia zadbają o prawidłowy stan bariery lipidowej skóry.
Dla tych, którzy wciąż zastanawiają się, co do mycia cery trądzikowej sprawdzi się najlepiej, rekomendujemy iS Clinical Cleansing Complex – Żel oczyszczający. Produkt ten zapewnia skuteczne oczyszczanie cery trądzikowej, a jednocześnie jest delikatny nawet w przypadku cery wrażliwej. Kosmetyk iS Clinical z powodzeniem usuwa nadmiar sebum, zanieczyszczenia oraz resztki makijażu i jest przeznaczony do codziennego stosowania.
Kosmetyk dostępny jest w dwóch pojemnościach: iS Clinical Cleansing Complex Żel oczyszczający 60 ml i iS Clinical Cleansing Complex Żel oczyszczający 180 ml.
Krok 2 – nawilżanie
Coś, o czym nie można zapominać w kontekście pielęgnacji cery trądzikowej, to prawidłowe jej nawilżenie. Dotyczy to zarówno skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym, jak i różowatym. Jest to szczególnie ważne, jeśli w naszej codziennej pielęgnacji stosujemy produkty na bazie kwasów czy retinoidów, które mogą nadmiernie przesuszyć skórę. Jej niewystarczające nawilżenie wpływa na właściwości barierowe, a tym samym prowadzi do zaostrzenia zmian.
Jakie kosmetyki na trądzik o tych właściwościach sprawdzą się najlepiej? Warto wybierać te, których konsystencja sprzyja pielęgnacji cery mieszanej i tłustej, czyli produkty o lekkich formulacjach, które nie pozostawiają na powierzchni skóry tłustego filmu. Jakie kosmetyki stosować przy trądziku różowatym, aby skutecznie nawilżyć skórę? W tym przypadku również warto postawić na preparaty o nieobciążających konsystencjach.
Polecamy produkt topmedica Oil Free Dermorepairer. To krem-żel naprawczy marki topmedica rekomendowany szczególnie dla osób, które zastanawiają się jak pielęgnować cerę tłustą trądzikową. Ta postać bowiem doskonale sprawdzi się, aby skutecznie nawilżyć i ukoić skórę.
Krok 3 – fotoprotekcja
Promieniowanie UV należy do czynników środowiskowych, które w znacznym stopniu wpływają na zaostrzenie objawów trądziku pospolitego i różowatego. Dzieje się tak z uwagi na wzmożone tworzenie się wolnych rodników, a te podtrzymują reakcje zapalne skóry i tym samym degradację jej włókien podporowych.
Ponadto słońce przyczynia się także do rozgrzania skóry oraz przyspieszonego przepływu krwi, co obserwujemy w postaci rumienia. Dlatego też prawidłowa fotoprotekcja powinna stanowić podstawę pielęgnacji. Jakie kosmetyki dla cery trądzikowej sprawdzą się najlepiej? Zdecydowanie warto wybierać preparaty o lekkich konsystencjach.
W przypadku trądziku pospolitego nieco lepiej sprawdzą się produkty z zawartością filtrów chemicznych, których formulacje zwykle mniej obciążają skórę oraz nie pozostawiają na niej tłustego filmu. Natomiast pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym może wymagać zastosowania produktów kosmetycznych, których działanie promieniochronne opiera się na zastosowaniu filtrów mineralnych. Wykazują one bowiem lepszą tolerancję w przypadku cery wrażliwej i nadreaktywnej.
Dobrze sprawdzi się fluid nawilżający do skóry tłustej i mieszanej Paulas Choice Resist Youth Extending Daily Hydrating Fluid SPF 50. To preparat o niezwykle lekkiej formule, który zapewnia najwyższą ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Ponadto kosmetyk Paulas Choice wykazuje działanie kojące i nawilżające skórę, a jednocześnie pozostawia matowe wykończenie.
Krok 4 - działanie aktywne
W wyborze kosmetyku przeznaczonego do pielęgnacji nocnej należy kierować się głównie jego działaniem aktywnym, którego aktualnie potrzebuje skóra. Jakie kosmetyki do cery trądzikowej wybrać? Poniżej znajdują się nasze propozycje.
Jan Marini Bioclear Face Lotion, czyli lotion korygujący wygląd skóry to lekkie serum, które swoje działanie zawdzięcza obecności kwasu azelainowego, salicylowego oraz glikolowego. Produkt Jan Marini wykazuje dużą skuteczność w przypadku zmian trądzikowych, trądziku różowatego, a także w przypadku oznak starzenia, jak zmarszczki czy fotostarzenie. To również doskonała pielęgnacja cery trądzikowej u mężczyzn.
Dermomedica 0.05% Retinal Cream, czyli krem z retinalem w postaci aktywnej, bakuchiolem i niacynamidem to produkt bazujący na zawartości retinoidów. Wykazują one bowiem działanie przeciwtrądzikowe, ale również przeciwstarzeniowe. Na zawartości retinalu może również bazować pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym, warto jednak wówczas wybierać produkty o niższych stężeniach oraz formułach, które dodatkowo nie podrażnią skóry.
Często mamy do czynienia z sytuacją, kiedy zmiany trądzikowe nie są nasilone, a jedynie pojawiają się na skórze od czasu do czasu. Z powodzeniem sprawdzą się wówczas produkty do stosowania punktowego. Medik8 Blemish SOS. Ten punktowy żel na niedoskonałości to preparat bazujący na zawartości kwasu salicylowego i azelainowego. Poza swoimi właściwościami antybakteryjnymi i przeciwzapalnymi produkt Medik8 posiada także działanie gojące, dlatego też w szybki sposób radzi sobie z niedoskonałościami.
Produkty w postaci maski mogą stanowić doskonałe uzupełnienie pielęgnacji cery mieszanej trądzikowej. Image Skincare Purifying Probiotic Masque Maska z probiotykiem i prebiotykiem jest preparatem, który wspomaga równowagę skóry oraz sprawia, że staje się ona nawilżona i ukojona.
Dermatologiczne wsparcie
Właściwa pielęgnacja domowa to ważny element dbałości o skórę trądzikową.
Należy jednak pamiętać, że trądzik pospolity i trądzik różowaty to choroby skóry, które wymagają konsultacji lekarskiej zarówno w kontekście właściwej ich diagnostyki, jak i terapii.
Często już wprowadzenie odpowiednich kroków pielęgnacyjnych przynosi poprawę stanu cery trądzikowej, jednak, szczególnie w przypadku nasilonych zmian, rekomendujemy wizytę u dermatologa, który zaleci odpowiednią terapię.
Leczenie trądziku retinoidami w postaci leków doustnych należy bowiem do skutecznych terapii, które pozwalają zredukować trądzik pospolity. Jest ono jednak obarczone szeregiem działań niepożądanych, które mogą dotykać skórę oraz powodować dyskomfort. Dlatego też pielęgnacja w tym czasie powinna opierać się na intensywnym nawilżeniu i regeneracji skóry, a także łagodzeniu podrażnień.
Więcej informacji na ten temat zawarliśmy w naszym poprzednim wpisie: Kuracja izotretynoiną – jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry?
Nierzadko również do zalecanych terapii należy leczenie trądziku kwasami. Dotyczy to zarówno trądziku pospolitego, jak i różowatego.
Występowanie zmian trądzikowych to kwestia bardzo złożona, która zależy od wielu czynników. Dlatego też pielęgnacja powinna składać się z kilku kroków, które wzajemnie się dopełniają. Należy do nich delikatne oczyszczanie skóry, prawidłowe nawilżenie, fotoprotekcja, a także pielęgnacja nocna oparta na działaniu substancji aktywnych nakierowanych na dany problem skórny.
A jak Wy dbacie o skórę trądzikową? Czy stosowaliście zaproponowane przez nas produkty z oferty topestetic? Podzielcie się z nami swoimi opiniami w komentarzach.
Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości związane z doborem odpowiednich kosmetyków, to pamiętajcie że w naszym sklepie dostępna jest bezpłatna porada kosmetologiczna.