Zaskórniki zamknięte - domowe sposoby, aby się ich pozbyć
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Dążąc do idealnej cery skupiamy się na gładkiej i pełnej blasku skórze. Niestety często na drodze do tego celu pojawiają się przeciwności w postaci zaskórników zamkniętych. Ten problem najczęściej dotyczy osób ze skórą tłustą i mieszaną. Jak więc cieszyć się jej pięknym wyglądem i pozbyć się zaskórników? Przedstawiamy skuteczne sposoby walki z nimi.
Co to są i jak powstają zaskórniki zamknięte?
Zaskórniki powstają w miejscach, gdzie zlokalizowanych jest najwięcej gruczołów łojowych, czyli w strefie T (czoło, nos broda), ale także na policzkach oraz klatce piersiowej i plecach. Są wynikiem nadmiernej produkcji sebum, które łączy się z zanieczyszczeniami oraz martwymi komórkami naskórka powodując zablokowanie ujścia mieszków włosowych. Zaskórniki zamknięte różnią się nieco od zaskórników otwartych.
- Zaskórniki otwarte mają czarny lub ciemnobrązowy kolor, najczęściej występują na brodzie lub nosie. Powstają, gdy dochodzi do zastoju sebum i jego utlenienia.
- Natomiast zaskórniki zamknięte są jasne i tworzą na powierzchni skóry nieestetyczne grudki. Pojawiających się zaskórników nie należy lekceważyć, ponieważ łatwo ulegają nadkażeniom, co może prowadzić do powstawania zmian zapalnych.
Jak się pozbyć zaskórników zamkniętych?
Nie istnieje jeden skuteczny sposób, aby zlikwidować pojawienie się zaskórników. Oczyszczona i gładka cera to wynik systematycznej pielęgnacji przy pomocy odpowiednio dobranych produktów. O konkretnych składnikach aktywnych wspomagających walkę z zaskórnikami przeczytasz tutaj: Trądzik, zaskórniki, rozszerzone pory - jakich składników aktywnych szukać w kosmetykach?
Na co zwrócić uwagę w poszczególnych etapach pielęgnacji skóry z zaskórnikami zamkniętymi?
Dogłębny demakijaż i oczyszczanie
Jedną z przyczyn pojawiania się zaskórników jest gromadzenie się zanieczyszczeń w ujściach gruczołów łojowych. Dlatego kluczowym elementem pielęgnacji powinien być dokładny demakijaż i oczyszczanie skóry. Warto wprowadzić do swojej pielęgnacji dwuetapowe oczyszczanie skóry, które polega na zmyciu zabrudzeń i makijażu olejkiem hydrofilnym, czyli takim który zawiera w swoim składzie czynniki myjące. W kolejnym etapie można natomiast zastosować żel, aby doczyścić dogłębnie skórę i mieć pewność, że nic na niej nie pozostanie. Takie rozwiązanie pozwala na dokładne oczyszczenie skóry, ale nie spowoduje podrażnienia lub wysuszenia, tak jak w przypadku drażniących środków myjących.
Do pierwszego etapu demakijażu polecamy Dermalogica Precleanse - Preparat myjący lub Purito From Green Cleansing Oil - Lekki i delikatny olejek oczyszczający. Produkty bazują na naturalnych olejach, które pielęgnują skórę już na etapie mycia. Po kontakcie z wodą zmieniają swoje formułę na emulsję i nie pozostawiają nieprzyjemnej tłustej warstwy. Kolejną zaletą ich stosowania jest fakt, że nie zaburzają bariery hydrolipidowej, która jest bardzo ważna również przy cerach problematycznych.
Jako drugi etap oczyszczania radzimy zastosować Dermaquest Derma Clear Cleanser - Antybakteryjno-enzymatyczny żel do mycia skóry z kwasem migdałowym, który działa antybakteryjnie i jednocześnie złuszczająco, dzięki zawartości kwasu migdałowego oraz enzymów - papainy i bromelainy. Kosmetyk wpływa na zmniejszenie wydzielania łoju, redukcję stanów zapalnych i zaskórników.
Kolejnym produktem, który świetnie sprawdzi się w drugim etapie oczyszczania jest Epionce Lytic Gel Cleanser - Lityczny żel oczyszczający. Produkt podczas mycia usuwa nadmiar łoju i zanieczyszczeń, nie uszkadzając przy tym fizjologicznej bariery skórnej.
Regularne złuszczanie
Bardzo ważnym elementem w pielęgnacji ukierunkowanej na walkę z zaskórnikami jest regularne wykonywanie peelingu. Dzięki temu pozbędziemy się martwych komórek naskórka oraz oczyścimy zatkane ujścia gruczołów łojowych. Takiego rodzaju zabiegi należy wykonywać maksymalnie dwa razy w tygodniu, a w przypadku skór wrażliwych i naczyniowych rekomendujemy powtórzyć czynność jedynie raz w tygodniu.
Można również złuszczać martwy naskórek za pomocą toników złuszczających stosowanych codziennie, np. kultowych lotionów marki Biologique Recherche, które występują w 5 wersjach:
- P50W do skóry wrażliwej,
- P50 do skóry tłustej,
- P50 PIGM 400 do skóry z problemem przebarwień i nierównomiernego kolorytu,
- P50V do skóry dojrzałej,
- P50 Corps na skórę ciała.
To produkty, które zawierają cenne kwasy o działaniu keratolitycznym, dzięki czemu gwarantują oczyszczoną skórę, a także regulację pracy gruczołów łojowych.
Więcej na temat lotionów dowiecie się oglądając nasz film: Jak stosować lotiony złuszczające Biologique Recherche? I który z nich wybrać dla siebie?
Świetnym produktem na bazie kwasów jest także Jan Marini Bioclear Face Lotion, czyli lotion korygujący wygląd skóry z kwasem glikolowym, salicylowym oraz azelainowym. Dzięki zawartości 3 rodzajów kwasów stanowi odpowiedz na wszelkiego rodzaju niedoskonałości skórne - nie tylko zaskórniki, ale także zmarszczki, trądzik czy rumień.
Dla skór delikatnych polecamy Dermalogica Daily Microfoliant - Enzymatyczny puder ryżowy. To połączenie peelingu enzymatycznego i kwasowego. Papaina i kwas salicylowy delikatnie złuszczają warstwę rogową naskórka odsłaniając nowy, piękny i jasny naskórek.
Peeling ziarnisty rekomendujemy dla skór grubych z nadmiernym łojotokiem, np. Image Skincare Clear Cell Clarifying Scrub - Ziarnisty peeling enzymatyczny. To preparat w formie płynnego mleczka z mikrogranulkami. Znajduje zastosowanie nie tylko na skórze twarzy, ale również klatce piersiowej i plecach.
W pozbywaniu się zaskórników pomocny jest również retinol, który nie tylko wykazuje silne działanie przeciwstarzeniowe, ale także reguluje keratynizację, czyli obumieranie komórek naskórka. Połączenie retinolu i kwasu glikolowego, które zapewnia intensywne złuszczanie znajdziemy w Image Skincare Total Retinol A Creme 20% - Intensywnie złuszczający krem na noc z retinolem. Jeśli nie wiecie, jak zaplanować pielęgnację z wykorzystaniem retinolu przeczytajcie: Retinol - jak odpowiednio zaplanować codzienną pielęgnację skóry.
Wybierając preparat spośród dostępnych na rynku produktów złuszczających ważne, aby był on odpowiednio dobrany do rodzaju skóry. Więcej na ten temat przeczytacie we wpisie: Peelingi enzymatyczne, mechaniczne czy chemiczne? Który z nich będzie najlepszy dla Ciebie?
Nawilżanie
W pielęgnacji skóry skłonnej do tworzenia się zaskórników oprócz oczyszczania i złuszczania istotną rolę odgrywa również nawilżanie. Warto sięgać po kremy o lekkiej konsystencji, które będą odpowiednio nawilżać, ale jednocześnie regulować pracę gruczołów łojowych. Nie można doprowadzać do przesuszenia lub odwodnienia skóry, które skutkuje zaburzeniami warstwy hydrolipidowej. Taka sytuacja może spowodować, że gruczoły łojowe zaczną produkować więcej sebum, a co za tym idzie pojawią się zaskórniki. O tym, dlaczego nawilżanie jest bardzo istotnym elementem pielęgnacji przeczytasz: Dlaczego nawilżanie każdego typu skóry twarzy jest ważne?
Dla skóry tłustej polecamy Image Skincare Clarifying Lotion - Lekki krem regulujący pracę gruczołów łojowych, który oprócz działania nawilżającego zwęża rozszerzone pory oraz ogranicza rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku.
Kolejną propozycją jest Dermalogica Skin Soothing Hydrating Lotion - Lekki krem nawilżający, który dzięki zawartości skwalanu zapewnia odbudowę bariery hydrolipidowej oraz kwas hialuronowy wiążący wodę w naskórku.
Działanie nawilżające i jednocześnie matujące zapewnia także Transformation Face Cream, czyli nawilżający krem do twarzy marki Jan Marini, który doskonale stapia się ze skórą, dzięki czemu idealnie sprawdza się jako baza pod makijaż.
Maski
Raz w tygodniu, oprócz złuszczania, warto również sięgnąć po maskę na bazie glinki, która dodatkowo oczyści skórę, wygładzi i zadziała ściągająco na rozszerzone pory.
PCA Skin Purifying Mask - Maska głęboko oczyszczająco to produkt, który zawiera w swoim składzie aktywne substancje dogłębnie oczyszczające skórę w domowym zaciszu, takie jak mikronizowany pumeks, algi i czerwoną glinkę. Ponadto, oprócz działania oczyszczającego, stymuluje odnowę komórkową rozjaśniając i odmładzając skórę.
Paula's Choice Clear Purifying Clay Mask - Glinka oczyszczająca to połączenie trzech glinek - kaolinu, bentonitu oraz illitu. Takie połączenie gwarantuje dogłębne oczyszczenie oraz regulację wydzielania sebum, a taże łagodzenie zaczerwienień i działanie przeciwzapalne.
Dermalogica Blackhead Clearing Fizz Mask - Maska oczyszczająca pory i zmniejszająca zaskórniki to maska w szczególności przeznaczona dla skór nastolatków. Zawiera siarkę, dzięki czemu wykazuje silne działanie antybakteryjne i przewidziała powstawaniu zaskórników.
Ochrona przeciwsłoneczna
Warto pamiętać, że w trakcie kuracji złuszczających na bazie kwasów czy retinolu niezbędna jest skuteczna ochrona przed promieniowaniem UV. Dla skóry problematycznej sprawdzi się między innymi antyoksydacyjny krem ochronny SPF30 marki Jan Marini, czyli Antioxidant Daily Face Protectant SPF 30.
Zaskórniki zamknięte mogą przerodzić się w zapalne zmiany trądzikowej, a więc nie można ignorować tego problemu i należy zadbać o prawidłową pielęgnację skóry. Dzięki odpowiedniej profilaktyce i nawykom pielęgnacyjnym możliwe jest zredukowanie zaskórników zamkniętych i cieszenie się piękną, gładką skórą.