Retinol - wszystko, co warto wiedzieć o kosmetykach i pielęgnacji z tym składnikiem
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Retinoidy (retinol, retinal) stanowią szeroką grupę związków zawierającą witaminę A, a ich właściwości zachęcają coraz to większą ilość osób do regularnego stosowania. Witamina A zwana jest witaminą młodości, ale warto wiedzieć, że składnik ten wpływa również pozytywnie na skórę trądzikową. Jeśli chcecie dowiedzieć się jaki preparat wybrać dla siebie, od czego zacząć oraz jak radzić sobie w początkowym etapie stosowania retinoidów w pielęgnacji, to zachęcamy do lektury poniższego wpisu!
- Formy witaminy A i alternatywy dla niej
- Wprowadzanie retinolu do pielęgnacji, czyli retynizacja
- Czy retinol można stosować latem?
- Dla kogo polecane są kosmetyki z retinolem?
- Konieczna ochrona przeciwsłoneczna przy stosowaniu retinolu
- Preparaty uzupełniające pielęgnację przy stosowaniu retinolu
- Przeciwskazania do stosowania retinolu
- Kosmetyki z witaminą A, które polecamy
Formy witaminy A i alternatywy dla niej
Poniżej scharakteryzowaliśmy dla Was najbardziej popularne formy witaminy A zaliczane do grupy retinoidów.
Retinol
Zdecydowanie najbardziej popularną i znaną formą witaminy A jest retinol. Może być stosowany już w okolicy 25 roku życia, ale również wcześniej, jeżeli są ku temu wskazania (takie jak nadmierny łojotok, trądzik o różnym podłożu). Działa wielokierunkowo, ponieważ silnie wygładza skórę, niweluje przebarwienia, wspomaga walkę z trądzikiem, działa przeciwzmarszczkowo. Przekształca się w skórze do retinaldehydu, a następnie do kwasu retinowego, który wykazuje silnie działanie biologiczne (jest aktywny i stymuluje fibroblasty do pracy).
Więcej na temat zalet stosowania witaminy A pielęgnacji przeczytacie tutaj: Retinol - najczęściej zadawane pytania.
Retinal
Czyli inaczej aldehyd retinowy lub retinaldehyd. Jest zdecydowanie łagodniejszą formą witaminy A, która często wybierana jest przez osoby ze skórą wrażliwą. W skórze przekształca się do najsilniejszej formy - kwasu retinowego, który wykazuje działanie stymulujące oraz odmładzające. Retinal ulega szybszemu przekształceniu w kwas retinowy, niż retinol, dzięki czemu szybciej oddziałuje na komórki naszej skóry.
Palmitynian retinylu, octan retinylu
Należą do grupy pochodnych retinolu, ale działają bardziej powierzchownie odżywiając i nawilżając skórę. Nie ulegają przekształcaniu do kwasu retinowego, wobec tego nie wykazują działania biologicznego (nie są aktywnymi formami). Stosowane są głównie przy problemach z nadmierną suchością oraz szorstkością skóry. Są bardziej stabilne od klasycznej formy retinolu, ale jednocześnie mają mniejsze działanie drażniące na skórę.
Tretynoina, czyli kwas retinowy
To składnik leków, które przepisuje tylko i wyłącznie lekarz na receptę. Należy do leków działających przeciwstarzeniowo, jak również przeciwtrądzikowo. Wprowadzamy tę substancję pod kontrolą dermatologa.
Wprowadzanie retinolu do pielęgnacji, czyli retynizacja
Retynizacja to pojęcie, które oznacza budowanie tolerancji na retinol/retinal. Okres ten trwa około 6 tygodni od wprowadzenia kosmetyku z witaminą A. W tym czasie skóra może być mocniej tkliwa, wrażliwa, podrażniona. Należy w tym czasie stosować odpowiednie produkty uzupełniające warstwę hydrolipidową naskórka. Kosmetyki z witaminą A należy wprowadzać pod okiem specjalisty: dermatologa lub kosmetologa, który dobierze odpowiedni dla nas preparat, jak również podpowie z jaką częstotliwością stosować taki produkt. Produkty z retinolem wprowadzamy stopniowo i jest to słowo kluczowe. Skóra potrzebuje czasu na zapoznanie się z tym składnikiem. Początkowo najlepiej jest stosować odpowiedni preparat 2 razy w tygodniu.
Czy retinol można stosować latem?
Tak naprawdę witamina A nie działa światło-uczulająco na skórę i jest na to mnóstwo badań naukowych. Słońce nie stanowi zatem przeciwwskazania bezwzględnego dla stosowania retinoidów, a raczej względne. Skóra bowiem w trakcie stosowania kuracji z witaminą A może być mocniej uwrażliwiona, przesuszona, tkliwa, a także podrażniona. Taki naskórek oczywiście zawsze będzie mocniej uwrażliwiony na promieniowanie słoneczne, dlatego warto przestrzegać pewnych zasad, jeżeli chcemy kontynuować kurację witaminą A również latem.
Zachęcamy do przeczytania naszego poprzedniego wpisu: Czy kosmetyki z retinolem można stosować wiosną i latem?
Dla kogo polecane są kosmetyki z retinolem?
Tak naprawdę kosmetyki z witaminą A są polecane dla każdego. Najważniejszym aspektem jest regularność, systematyczność, dobór odpowiedniego dla swojej skóry preparatu oraz rozsądne podejście do całej pielęgnacji. Kosmetyki z retinolem mogą być wprowadzone do pielęgnacji już w okolicy 25 roku życia, jako silna prewencja przeciwzmarszczkowa. Również przy młodszych skórach jego zastosowanie będzie odpowiednie, zwłaszcza jeżeli borykacie się z trądzikiem, łojotokiem czy zaskórnikami. Retinol bowiem ma działanie sebostatyczne, regulujące wydzielanie łoju, doskonale redukuje niedoskonałości, poprawia kondycję skóry. Kosmetyki z witaminą A, mogą być stosowane nie tylko na twarz, szyję i dekolt, ale i również na skórę dłoni, która również szybko zdradza nasz wiek.
Konieczna ochrona przeciwsłoneczna przy stosowaniu retinolu
Czy ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna przy stosowaniu retinolu? Oczywiście! I to przez cały rok! Najsilniejszym działaniem przeciwzmarszczkowym, jaki możemy zafundować naszej skórze, to właśnie ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Zapobiegamy nie tylko przedwczesnemu starzeniu się skóry, ale również pojawieniu się nieestetycznych plam i przebarwień oraz zmniejszamy ryzyko zachorowania na raka skóry. Więcej na temat stosowania preparatów ochronnych przeczytacie w naszym poprzednim wpisie: Dlaczego warto stosować filtry przeciwsłoneczne także jesienią i zimą?
Preparaty uzupełniające pielęgnację przy stosowaniu retinolu
Tak, jak wspominaliśmy w punkcie wyżej, niezwykle istotnym elementem uzupełniającym kurację retinolem jest ochrona przeciwsłoneczna. Nie stosowanie preparatów ochronnych, może przyczynić się do powstawania przebarwień. Wniosek jest prosty: ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok! Co ciekawe, kosmetyki z witaminą A między innymi działają rozjaśniająco i niwelująco na przebarwienia, jednak muszą być stosowane rozsądnie, czyli wraz z kremem z filtrem na dzień.
Kolejnym ważnym elementem jest nawilżanie, odbudowa, ukojenie i regeneracja skóry. Produkty bogate w ceramidy, kwas hialuronowy, kwasy tłuszczowe, cholesterol. Stosowanie tego typu preparatów chroni naszą barierę hydrolipidową, nawilża i przynosi skórze komfort.
To co bardzo ważne w kuracji retinoidami, to również łagodne mycie. Najlepiej delikatne pianki, żele i emulsje, które nie “wymywają” naturalnej bariery skórnej.
Przeciwskazania do stosowania retinolu
Poniżej scharakteryzowaliśmy najważniejsze przeciwskazania do stosowania retinoidów:
- ciąża, karmienie piersią (wyjątkiem są nieaktywne formy retinolu: palmitynian i octan retinylu, ponieważ nie są w stanie przekształcić się do kwasu retinowego i działają wyłącznie powierzchownie; w razie wątpliwości, oczywiście należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym).
- stosowania retinoidów na receptę - nie łączymy ich już z retinoidami zewnętrznymi (ewentualnie wymagana jest konsultacja z lekarzem, bowiem skóra w trakcie stosowania tego typu leków staje się często atroficzna, podrażniona i wrażliwa; dodatkowe stosowanie retinolu i pochodnych na skórę, może pogorszyć stan skóry)
- skóra uszkodzona, silnie podrażniona, atroficzna, rany.
- częsta ekspozycja na słońce oraz brak systematyczności w stosowaniu wysokiej fotoprotekcji.
- kuracje silnie złuszczające, dermatologiczne i/lub kosmetologiczne (zalecamy konsultację z terapeutą).
Zapraszamy również do naszego poprzedniego wpisu, w który dowiecie się, jakie składniki aktywne można łączyć w pielęgnacji z retinolem: Czy retinol i kwasy można stosować razem?
Kosmetyki z witaminą A, które polecamy
Poniżej przygotowaliśmy dla Was zestawienie ciekawych propozycji preparatów z retinolem lub jego pochodną.
Jan Marini Retinol Plus Mask
To niezwykle wyjątkowa maska dedykowana nie tylko dla skór dojrzałych, ale również problematycznych, łojotokowych i trądzikowych. Preparat marki Jan Marini, to kompozycja all-trans-retinolu, który to odpowiada za stymulację kolagenu, działającego łagodząco aloesu, odbudowujących ceramidów oraz nawilżającego i nawadniającego kwasu hialuronowego. Maska może stanowić kontynuację terapii gabinetowych, również w okresie letnim. Retinol Plus Mask może być stosowana w zależności od potrzeb skóry - od jednego do trzech razy w tygodniu.
Medik8 R-Retinoate Day & Night Cream
To bardzo interesująca propozycja kremu hybrydowego, który może być z powodzeniem stosowany przez cały rok, również i latem (nawet jeżeli jest to pierwszy nasz produkt z pochodną witaminy A). Kosmetyk ten to połączenie retinoinianu retinylu, witaminy C oraz kwasu hialuronowego. Cząsteczka retinoinianu retinylu jest stabilna w świetle dziennym, dlatego może być stosowana zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Krem z filtrem mimo wszystko i tak będzie wskazany w trakcie stosowania tego kosmetyku, bowiem każdej z nas zależy na młodym wyglądzie skóry. Witamina C zawarta w kremie marki Medik8 będzie wpływała wybielająco na przebarwienia. Dzięki zawartości kwasu hialuronowego kosmetyk ten intensywnie nawilża skórę i wiąże w niej wodę, dzięki czemu jest ona idealnie odżywiona i świetlista. Zapraszamy również do przeczytania naszego poprzedniego wpisu: Hybrydowe kosmetyki z retinolem od Medik8.
Sesderma Retises 0,25%
To krem do twarzy, w którym znajdziemy 0,25% retinolu, a dodatkowo propionian retinylu. Połączenie to zapewnia silne działanie odmładzające, wygładzające, a także przeciwstarzeniowe i rozjaśniające. W kremie Retises znajdziemy również witaminę C w stabilnej postaci glukozydu askorbylu, która ma działanie silnie antyoksydacyjnie i rozjaśniające. Regularnie stosowany zapewnia skórze promienny, młody i świetlisty wygląd. Bardzo dobrze sprawdzi się dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z retinolem, a także dla tych, którzy chcą kontynuować rozpoczętą kurację wiosną lub latem.
Dermaquest Retinaldehyde Renewal Cream
Krem marki Dermaquest idealnie sprawdzi się w przypadku skór wrażliwych, mocno unaczynionych, skłonnych do podrażnień, z tendencją do teleangiektazji (poszerzone żyłki śródskórne, pajączki naczyniowe, o charakterystycznym, czerwonym zabarwieniu), czy z trądzikiem różowatym. Zawarte w kremie stężenie retinaldehydu (0,05%) nie powoduje podrażnienia, ale ma działanie silne przeciwstarzeniowe, dodatkowo stymuluje przebudowę skóry oraz ujędrnia ją. Retinal będzie również pozytywnie wpływał na pracę gruczołów łojowych, co pomaga zarówno w walce z trądzikiem pospolitym, jak i różowatym. W jego składzie znajdziemy dodatkowo kompleks Sepicalm, który łagodzi podrażnienia i wycisza wszelkie zaczerwienienia. Natomiast bakuchiol - roślinna alternatywa dla retinolu, wspomaga działanie odmładzające. Krem Retinaldehyde Renewal należy stosować raz dziennie na noc, pamiętając o ochronie przeciwsłonecznej w ciągu dnia.
A. Florence Skincare Intense Night Repair Oil
To niezwykle wielofunkcyjny olejek marki A. Florence Skincare przeznaczony do pielęgnacji skór suchych oraz dojrzałych, który zawiera substancje o silnym działaniu przeciwstarzeniowym, m.in. witaminę A w formie retinalu, witaminę E oraz koenzym Q10. Bisabolol zawarty w olejku działa przeciwzapalnie, a także łagodzi i koi wszelkie podrażnienia i zaczerwienienia. Natomiast olej z orzechów laskowych, olej ryżowy oraz skwalan pozwalają na regenerację oraz odbudowę bariery ochronnej skóry. Kosmetyk jest w 100% wegański. Nie posiada również żadnych kompozycji zapachowych.
W dalszym ciągu pojawiają się pytania na temat retinolu oraz jego pochodnych. Mamy nadzieję, że ten wpis ułatwi Wam podjęcie decyzji w sprawie doboru odpowiedniego preparatu dla siebie. Stosowanie retinolu ma zdecydowanie więcej korzyści niż wad, ale warto wiedzieć o tym, jak powinna wyglądać dalsza część naszej pielęgnacji, aby osiągać jak najlepsze efekty, z korzyścią dla naszej skóry. Działanie retinolu jest nie tylko skuteczne, ale i długotrwałe.
A Wy macie swoje ulubione produkty z tym składnikiem?