Zaskórniki otwarte i zamknięte - najczęściej zadawane pytania
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Zaskórniki to jeden z najczęstszych problemów skórnych, z jakimi mamy do czynienia na co dzień. Zwykle lokalizują się na nosie, brodzie i czole, ale także na ramionach, plecach czy dekolcie. Przypominają czarne punkciki lub białe, podskórne zmiany, których trudno się pozbyć. Z reguły zmagają się z nimi osoby posiadające skóry mieszane, tłuste oraz problematyczne. Wychodząc Wam naprzeciw, odpowiemy na najczęściej zadawane pytania związane z zaskórnikami otwartymi oraz zamkniętymi.
- Czym są zaskórniki, jak je zidentyfikować, jakie typy zaskórników wyróżniamy?
- W jaki sposób usunąć zaskórniki?
- Czy można pozbyć się zaskórników raz na zawsze?
- Jak zapobiegać tworzeniu się zaskórników?
- Jakie zabiegi można wykonać w celu usunięcia zaskórników w gabinecie kosmetologicznym?
- Jakich składników szukać w kosmetykach, które wspomogą walkę z zaskórnikami?
- Gdzie mogą pojawiać się zaskórniki?
- Czy powinno się usuwać zaskórniki na własną rękę?
- Czy makijaż może przyczyniać się do powstawania zaskórników?
Czym są zaskórniki, jak je zidentyfikować, jakie typy zaskórników wyróżniamy?
Zaskórniki to niewielkie grudki w kolorze białym lub ciemnym. Powstają one z martwych komórek naskórka oraz wydzieliny gruczołów łojowych.
Zaskórniki najczęściej powstają w miejscach, w których występuje nadmierne wydzielanie łoju, na przykład nos, czoło, broda, plecy, ramion, klatka piersiowa.
Zaskórniki w kolorze czarnym to łój zalegający w porach, który utlenia się, zmieniając zabarwienie na ciemny. Taki rodzaj zmian charakteryzujemy jako zaskórniki otwarte. Zamknięte zaś charakteryzują się białym zabarwieniem, powstają na skutek zablokowania się gruczołów łojowych. Więcej na temat zaskórników przeczytacie w naszym poprzednim wpisie: Zaskórniki zamknięte - domowe sposoby aby się ich pozbyć.
W jaki sposób usunąć zaskórniki?
Często zadawanym pytaniem jest, czy w domowych warunkach można pozbyć się zaskórników. Oczywiście istnieje wiele preparatów, które wspomagają walkę z zaskórnikami, niwelują je, zwężają pory i zapobiegają powstawaniu nowych zmian. Nie jest jednak wskazane usuwanie zaskórników w domowych warunkach, które nie są odpowiednio sterylne. Najlepszym zatem rozwiązaniem będzie konsultacja u kosmetologa, który dokona dogłębnej analizy i zaproponuje odpowiednie zabiegi. Wówczas pielęgnacja domowa będzie idealnym wsparciem takowych kuracji. Na temat rozszerzonych porów i ich redukowania przeczytacie również w naszym poprzednim wpisie: Zaskórniki i rozszerzone pory - jak je redukować.
Poniżej przedstawiamy kilka produktów, których skład został skomponowany w taki sposób, aby zniwelować widoczność zaskórników oraz rozszerzonych porów.
Medik8 Blemish Control Pads Bezalkoholowe płatki złuszczające 60 szt.
To specjalne płatki, które posiadają dwustronną powierzchnię - gładką oraz bardziej chropowatą, która mocniej peelinguje skórę. Produkt posiada kwas salicylowy, który bardzo dobrze rozpuszcza martwe komórki naskórka, pozostawiając skórę czystą, gładką i odświeżoną. Płatki marki Medik8 dobrze sprawdzą się w przypadku skór mieszanych, tłustych oraz problematycznych. Dzięki zawartości gliceryny oraz alantoiny, skóra po ich użyciu nie jest ściągnięta i przesuszona. Kosmetyk może być stosowany w zależności od potrzeb, w przypadku cer bardzo tłustych, mogą być aplikowane nawet dwa razy dziennie.
Paulas Choice Skin Balancing Pore Reducing Toner Tonik zwężający pory 190 ml
To tonik polecany przede wszystkim skórom problematycznym, z widocznie rozszerzonymi porami oraz tłustym. Kosmetyk przywraca skórze komfort, balans, ale również zmniejsza widoczność porów. Zawarty w płynie niacynamid, ma działanie silnie przeciwzapalne oraz normalizuje pracę gruczołów łojowych. Po jego użyciu skóra staje się odświeżona, gładka a pory mniej widoczne. Zawarta w kosmetyku witamina C działa rozjaśniająco na przebarwienia i nierówny koloryt.
Dermalogica Blackhead Clearing Fizz Mask Maska oczyszczająca pory i zmniejszająca zaskórniki 50 ml
To maska bąbelkowa, która oczyszcza oraz zmniejsza ilość zaskórników. Sprawdzi się przede wszystkim w przypadku skór młodych, zanieczyszczonych, tłustych, trądzikowych oraz mieszanych. Specjalna formuła maski aktywuje się dopiero w kontakcie z naszą skórą, pory otwierają się, w efekcie czego cera staje się odświeżona, gładka i promienna. W swoim bogatym składzie kosmetyk zawiera między innymi siarkę, która działa silnie antybakteryjnie oraz zapobiega powstawaniu nowych zaskórników. Zawarta w masce glinka kaolinowa wchłania nadmierną ilość sebum z naskórka, dzięki czemu skóra staje się bardziej matowa i świeża. W Blackhead Clearing Fizz Mask znajdziemy również ekstrakt z owoców jabłka, który odpowiada za odpowiedni poziom nawilżenia skóry.
PCA Skin Detoxifying Mask Maska z aktywnym węglem głęboko oczyszczająca 60 g
Maska może być stosowana niemal przez każdy typ skóry, zarówno mieszaną, tłustą, suchą, a także wrażliwą i skłonną do wszelkich zanieczyszczeń. Kosmetyk w swoim składzie zawiera między innymi aktywny węgiel, który wykazuje silne działanie antybakteryjne i pochłaniające zanieczyszczenia. Działa również przeciwzapalnie, zatem będzie idealnym wsparciem kuracji przeciwtrądzikowych. Zawarta w produkcie marki PCA Skin biała glinka w widoczny sposób obkurcza pory oraz dokładnie je oczyszcza. Po użyciu maski, skóra staje się świeża, oczyszczona i promienna.
Czy można pozbyć się zaskórników raz na zawsze?
Niestety, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W przypadku osób, które posiadają skóry skłonne do powstawania zaskórników najczęściej zdarza się tak, że zmiany te lubią powracać. Bardzo ważne jest, aby regularnie korzystać z usług kosmetologa oraz dbać o odpowiednio dobraną pielęgnację. Regularne stosowanie masek oczyszczających oraz peelingów, pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów. Należy również pamiętać, iż w przypadku stosowania preparatów złuszczających, obowiązkowo dbamy o ochronę skóry przed promieniowaniem UV. Jeżeli szukacie sprawdzonych kremów z filtrem dla skór problematycznych, zapraszamy do naszego poprzedniego wpisu: Ochrona przeciwsłoneczna skóry trądzikowej - TOP5 najlepszych kremów z filtrem.
Jak zapobiegać tworzeniu się zaskórników?
Przede wszystkim bardzo istotnym elementem codziennej pielęgnacji jest dokładne oczyszczanie skóry zarówno rano, jak i wieczorem. W przypadku pielęgnacji wieczornej bardzo ważne jest stosowania oczyszczania dwuetapowego, bowiem olejek/płyn micelarny usuwa pierwszą, najbardziej zewnętrzną warstwę makijażu, resztek porannej pielęgnacji, potu, łoju, kurzu oraz nagromadzonych zanieczyszczeń. Druga część oczyszczania żelem/pianką odblokuje, oczyści pory i przygotuje skórę na aplikację kolejnych preparatów stosowanych w wieczornej pielęgnacji. Więcej na temat prawidłowego oczyszczania przeczytacie w naszym poprzednim wpisie: Wieloetapowe oczyszczanie.
Złuszczanie to również niezwykle ważny element pielęgnacji. Co ważne, nie powinno być wykonywane zbyt często. Płyny złuszczające mogą być stosowane codziennie, o ile są ku temu wskazania i tak zaleca producent danego preparatu. Peelingi enzymatyczne czy kwasowe powinny zaś być stosowane co około 7 - 10 dni. Nadmierne złuszczanie skóry również nie jest dla niej wskazane. Pamiętajcie również o jej codziennym nawilżaniu, nawet skóra tłusta i problematyczna tego wymaga. Balans w pielęgnacji jest najważniejszy. Więcej na temat nawilżania skór problematycznych przeczytacie w naszym poprzednim wpisie, gdzie wyróżniliśmy kilka sprawdzonych kremów: Kremy nawilżające do twarzy dla skóry trądzikowej - wybraliśmy 6 sprawdzonych produktów.
Więcej na temat złuszczania, przeczytacie w naszym wpisie: Jak często warto złuszczać skórę twarzy i dlaczego?
Poniżej przedstawiamy produkty do codziennego oczyszczania skóry, które sprawdzą się w przypadku skór mieszanych, tłustych oraz problematycznych.
Dermomedica Azelaic Cleanser Żel do mycia z kwasem azelainowym 150 ml
To żel przeznaczony do codziennego oczyszczania skóry twarzy. Jego skuteczność oparta jest na działaniu kwasu azelainowego oraz zielonej herbaty. Produkt posiada silne właściwości oczyszczające, niwelujące zaskórniki oraz stany zapalne. Usuwa resztki makijażu oraz wszelkie zanieczyszczenia zalegające na powierzchni skóry. Azelaic Cleanser marki Dermomedica sprawdzi się w przypadku skór problematycznych, z trądzikiem pospolitym i różowatym. Po jego użyciu skóra jest dobrze oczyszczona, odświeżona i przygotowana na kolejne etapy pielęgnacji. Z powodzeniem może być stosowany również przez skóry wrażliwe, naczyniowe oraz podrażnione.
Jan Marini Bioglycolic® Face Cleanser Emulsja do mycia twarzy z kwasem glikolowym 237 ml
To specjalna emulsja myjąca, o konsystencji mleczka. Produkt może być stosowany przez każdy typ skóry. Swoje działanie opiera na zawartości 12% kwasu glikolowego, który wykazuje właściwości dogłębnie oczyszczające oraz złuszczające. Emulsja przyspiesza procesy odnowy naskórka, dzięki czemu skóra po jego użyciu jest idealnie czysta i świeża. Może być stosowany w przypadku skór problematycznych, ponieważ niweluje wszelkie niedoskonałości, zaskórniki oraz zmiany zapalne. Oprócz kwasu glikolowego, w kosmetyku znajdziemy również sorbitol, który nawilża skórę i wiąże w niej wodę, dzięki czemu po umyciu, nie jest ona przesuszona ani ściągnięta. Idealnie współgra z innymi kosmetyki z oferty marki Jan Marini.
Dermaquest Glyco Gel Cleanser Terapeutyczny żel do mycia z kwasem glikolowym [15%] 177 ml
To żel przeznaczony do codziennego oczyszczania skóry. W swoim składzie zawiera 15% kwas glikolowy, dzięki czemu wspaniale oczyszcza i zwęża rozszerzone pory. Preparat bardzo dobrze złuszcza oraz usuwa martwe komórki naskórka. Konsystencja żelu jest stosunkowo gęsta i bardzo dobrze się pieni.
Jakie zabiegi można wykonać w celu usunięcia zaskórników w gabinecie kosmetologicznym?
Bardzo ważne jest, aby znaleźć godnego zaufania kosmetologa, który po wnikliwej analizie i konsultacji dobierze odpowiednie zabiegi dla naszej skóry. Na pewno dobrą propozycją może okazać się oczyszczanie wodorowe, peelingi chemiczne, peelingi oparte na enzymach, peeling kawitacyjny czy oksybrazja. Bardzo często zdarza się tak, że konieczne jest wykonanie kilku zabiegów w serii, aby uzyskać najlepsze efekty.
Jakich składników szukać w kosmetykach, które wspomogą walkę z zaskórnikami?
Istnieje szereg składników, które mogą okazać się skuteczne w walce z zaskórnikami:
- kwas azelainowy
- kwas salicylowy
- kwas glikolowy
- kwas pirogronowy
- kwas jabłkowy
- zielona herbata
- glinka zielona, biała, czerwona
- kwas migdałowy
- retinol
- drożdże
- srebro koloidalne
- enzymy
Gdzie mogą pojawiać się zaskórniki?
Zaskórniki mogą pojawiać się przede wszystkim w miejscach, w których występuje nadprodukcja sebum. Do takich miejsc można zaliczyć: nos, czoło, brodę, ramiona, plecy, klatkę piersiową oraz dekolt. Najczęściej zmagają się w nimi skóry tłuste, mieszane, problematyczne i trądzikowe. Często po konsultacji z lekarzem konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego.
Czy powinno się usuwać zaskórniki na własną rękę?
Takie działanie nie jest wskazane. Niestety w warunkach domowych nie jesteśmy w stanie zachować odpowiedniej sterylności. Zabieg oczyszczenia manualnego skóry wymaga precyzji, dokładności i wysokiej higieny. Nieprawidłowe wykonanie takiego zabiegu może skutkować pogorszeniem się stanu skóry. Zdecydowanie bezpieczniejszym wyjściem jest zaufanie specjaliście oraz odpowiednia pielęgnacja skóry podtrzymująca efekty zabiegowe w warunkach domowych. Jak już zostało wspomniane wcześniej, istotnym elementem jest codzienne oczyszczanie skóry, zarówno rano jak i wieczorem. Na ten temat możecie przeczytać również w naszym poprzednim wpisie na ten temat: Oczyszczanie twarzy - najczęściej zadawane pytania.
Czy makijaż może przyczyniać się do powstawania zaskórników?
Na pewno niezwykle ważne jest, aby wybierać preparaty odpowiednie dla skór problematycznych, które nie zawierają składników działających komedogennie. Tak naprawdę nie sam makijaż powoduje powstawanie zaskórników, a jego niedokładne zmycie w pielęgnacji wieczornej. Na temat komedogenności przeczytacie również tutaj: Co to znaczy komedogenny? Jak ułożyć pielęgnację dla skóry z tendencją do "zapychania"?
Bardzo dobrym rozwiązaniem, jest stosowanie kosmetyków do makijażu mineralnego. Jeżeli szukacie podkładów dla skór trądzikowych i problematycznych, zapraszamy do zapoznania się z naszym poprzednim wpisem: Najlepsze podkłady i kremy BB dla cery trądzikowej, które pielęgnują skórę.
Walka z zaskórnikami niewątpliwie nie należy do najłatwiejszych. Problem często wraca, a my szukamy coraz to nowszych rozwiązań. Niezwykle ważne jest, aby nasza pielęgnacja była nastawiona na problem skórny, z którym się zmagamy. Co ważne, należy zachować w tym umiar i nie narażać skóry tylko i wyłącznie na złuszczanie.
Nawilżenie stanowi równie ważny krok w codziennej pielęgnacji. Istotne jest również to, aby być regularnym i systematycznym w stosowaniu preparatów polecanych skórom problematycznym. W przypadku skór bardzo problematycznych zalecamy konsultację z kosmetologiem w gabinecie, który w pierwszej kolejności oczyści skórę z wszelkich zanieczyszczeń. A Wy? Jak sobie radzicie z zaskórnikami? Znacie kosmetyki, o których napisaliśmy dzisiaj?