Jak stosować kwasy AHA na skórę twarzy?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Kwasy AHA, czyli kwasy owocowe to substancje, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Odpowiednio dobrane do danego typu cery mogą przynieść wiele korzyści w rutynie pielęgnacyjnej. Składniki te bliżej omówimy w dzisiejszym wpisie. Skupimy się na tym, jak je stosować i jak je prawidłowo wpleść do pielęgnacji, aby skóra mogła cieszyć się zdrowym wyglądem. Jeśli chcecie usystematyzować wiedzę o kwasach AHA, to ten wpis jest dla Was. Zachęcamy do lektury!
Kwasy AHA - co to za składniki?
Kwasy AHA, czyli alfa-hydroksykwasy (z ang. Alpha Hydroxy Acids) należą do tzw. kwasów owocowych, ponieważ naturalnie znajdziemy je właśnie w owocach. Były one stosowane już w starożytnym Egipcie i Rzymie. Nieświadomie wykorzystywały ich dobroczynne właściwości kobiety z wyższych sfer, np. używając do kąpieli mleka zwierząt (które zawiera kwas mlekowy) oraz nacierając twarz, oraz dłonie sokiem z cytrusów (zawierających kwas cytrynowy).
Kwasy AHA przede wszystkim odgrywają znaczącą rolę w procesach rogowacenia skóry (keratynizacji). Poluzowują one wiązania między korneocytami, ułatwiając złuszczanie martwych komórek naskórka. Cera staje się gładka i pełna blasku.
Stosując kwasy AHA na twarz, szyję, dłonie czy inne części ciała spowalniane zostają procesy starzenia się skóry, poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu wygląd skóry ulega poprawie. Ponadto znajdują zastosowanie w redukcji przebarwień skórnych, blizn potrądzikowych, zaskórników, a także w walce z przesuszeniami.
Kwasy AHA również wspomagają wchłanianie substancji aktywnych z innych preparatów kosmetycznych. Aby zawarte w kosmetykach kwasy dobrze zadziałały na skórę, niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie ich indywidualnie względem danego typu cery (jej fototypu, grubości oraz wrażliwości) i potrzeb. Ponadto ważnym aspektem warunkującym ich skuteczność są czynniki, takie jak: moc, pH, stężenie oraz rodzaj kwasu.
Warto pamiętać o tym, że zbyt wysokie stężenie tych związków może spowodować podrażnienia skóry.
Kwasy AHA - przykłady
Kosmetyki do twarzy mogą zawierać różne kwasy z grupy AHA. Mogą one występować pojedynczo lub w kompleksie kilku kwasów. Przygotowaliśmy dla Was cenne informacje „w pigułce” o najczęściej pojawiających się kwasach AHA w kosmetykach. Tak, aby ich nazwy nie budziły u Was żadnych wątpliwości. Zobaczcie również, jakie kosmetyki z kwasami polecamy z naszej oferty.
Kwas glikolowy
Kwas ten ma największe zastosowanie w kosmetyce. Otrzymywany jest z trzciny cukrowej. Ze względu na to, że posiada najmniejszą cząsteczkę, łatwo przenika przez warstwę rogową naskórka. Przy niskich wartościach pH, kwas glikolowy reguluje keratynizację naskórka, pobudza jego złuszczanie. Natomiast przy wyższych wartościach pH działa nawilżająco. Świetnie sprawdza się w redukcji trądziku, a także w celu poprawy kolorytu, wygładzenia skóry i spłycenia zmarszczek.
Więcej na temat kwasu glikolowego dowiecie się z naszego wpisu: Kwas glikolowy - jak działa i dla kogo jest polecany?
Za naszej oferty na uwagę zasługuje Jan Marini Bioglycolic Face Cleanser - Emulsja do mycia twarzy z kwasem glikolowym. To produkt oczyszczający o formule mlecznej emulsji, która swoje działanie opiera na 12% roztworze kwasu glikolowego. Polecany jest dla każdego typu skóry. Oprócz skutecznego oczyszczenia cery pobudza odnowę naskórka i umożliwia lepsze wchłanianie się składników z kolejnych etapów pielęgnacyjnych. Przy aplikacji produktu Jan Marini może być odczuwane mrowienie.
Kwas migdałowy
Kwas migdałowy pozyskiwany jest z gorzkich migdałów. Posiada wielokierunkowe działanie: złuszczające, antybakteryjne (najsilniejsze wśród kwasów AHA), przeciwstarzeniowe, rozjaśniające. Ma podobne działanie do kwasu glikolowego, lecz jego cząsteczka jest większa, przez co działa wolniej i mniej agresywnie.
Bardzo dobrą propozycją z kwasem migdałowym, wspomagającą złuszczanie martwych komórek naskórka, jest Yonelle Trifusion Rejuvenating Mandeli-C Peeling, czyli peeling migdałowy z witaminą C. Idealnie sprawdzi się przy każdym typie cery, z wyjątkiem bardzo wrażliwych. Oprócz kwasu migdałowego, w formule preparatu Yonelle znajdziemy również stabilną witaminę C, która wzmacnia działanie rozjaśniające i rewitalizujące. Skóra w efekcie staje się rozświetlona, a niedoskonałości zostają zredukowane.
Kwas mlekowy
Pozyskiwany jest w procesie naturalnej fermentacji mleka. Znajdziemy go również w soku pomidorowym. Kwas mlekowy stanowi jeden ze składników NMF, czyli Naturalnego Czynnika Nawilżającego obecnego w skórze. W niższych stężeniach wspomaga nawilżenie skóry, chroni przed odparowywaniem wody z naskórka. Przy wyższych stężeniach skutecznie działa na przebarwienia, wpływając na ich rozjaśnienie. Kwas mlekowy również spłyca zmarszczki oraz drobne blizny.
Polecamy z naszej oferty Strivectin Lactic Acid Nightly Retexturizing Serum, czyli serum na noc z kwasem mlekowym. To produkt, marki Strivectin który łączy w sobie działanie złuszczające oraz nawilżające. Skóra odzyskuje promienność, staje się zrewitalizowana oraz zmiękczona.
Kwas cytrynowy
Występuje w cytrynach, pomarańczach oraz ananasach. Wykazuje działanie rozjaśniające na przebarwienia oraz wyrównujące koloryt cery. W niewielkich ilościach stosowany jest również w kosmetykach jako regulator pH i przeciwutleniacz.
Kwas jabłkowy
Jak sama nazwa wskazuje, znajdziemy go w jabłkach, ale także w gruszkach, pigwie, rabarbarze, żurawinie. Głównie stosowany jest jako wzmocnienie innych kwasów, pojedynczo działa dość łagodnie. Ma właściwości rozjaśniające, keratolityczne, spłyca drobne zmarszczki. Największą efektywność możemy uzyskać w połączeniu tego kwasu z kompleksem innych AHA.
Połączenie kwasu jabłkowego z kwasem mlekowym oraz cytrynowym znajdziemy w peelingu Ella Bache Peeling Magistral Neoperfect 22%. Kosmetyk marki Ella Bache może być on stosowany przez każdy rodzaj cery. Skóra w efekcie staje się gładka, promienna i ujędrniona
Kwas szikimowy
Został wyodrębniony z anyżu gwiaździstego Shikimi, stąd też wzięła się jego nazwa. Jest to jeden z delikatniejszych kwasów AHA, który oprócz skutecznego działania złuszczającego, posiada również właściwości przeciwbakteryjne, rozjaśniające, przeciwstarzeniowe i nawilżające.
Kwas winowy
Jest to kwas pozyskiwany z winogron, dobrze działa na skórę z problemami trądzikowymi, a także przebarwieniami posłonecznymi.
Świetnym produktem łączącym wspomniane kwasy - winowy, szikimowy, cytrynowy i mlekowy jest peeling do twarzy oczyszczająco – pielęgnacyjny 3w1 marki Samarite, czyli Samarite Divine Acid Peeling. Stężenie kompleksu kwasów wynosi 5%. Idealnie sprawdzi się do każdego typu cery, zarówno suchej, mieszanej, tłustej, jak i wrażliwej.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszym artykułem: Kosmetyki z kwasami - najczęściej zadawane pytania.
Kwasy AHA - jak stosować?
Kwasy AHA stały się popularne w pielęgnacji domowej za sprawą coraz większej dostępności na rynku kosmetyków z ich zawartością. Produkty do użytku domowego posiadają kwasy w stężeniach bezpiecznych do stosowania samodzielnie w domu.
Zazwyczaj takie kosmetyki posiadają stężenia kwasów do ok. 20%. Stosowane zgodnie z zaleceniami producentów powinny być dobrze tolerowane przez skórę.
Jednak kwasy AHA znajdują również szerokie zastosowanie w zabiegach gabinetowych z zakresu kosmetologii i dermatologii. Tutaj zazwyczaj stosowane są już kwasy w znacznie wyższych stężeniach - wyłącznie pod czujną kontrolą specjalisty. Osoba wykonująca zabieg odpowiednio dobiera rodzaj kwasu oraz stężenie do danego typu cery.
Zabiegi gabinetowe ze względu na silniejsze działanie mogą również powodować zauważalne, silniejsze złuszczanie naskórka.
Preparaty do użytku domowego z kolei złuszczają z reguły w lekkim stopniu lub zupełnie niezauważalnie gołym okiem, co sprawia, że są to produkty bezpieczne do stosowania.
Dlaczego przy stosowaniu kwasów może dojść do podrażnienia?
Oczywiście aplikacja kwasów może czasami wiązać się z wystąpieniem podrażnienia. Objawia się to z reguły zaczerwienieniem, pieczeniem, swędzeniem, uczuciem ciepła, nadmierną suchością.
Do takich sytuacji najczęściej dochodzi, gdy mamy osłabioną barierę hydrolipidową skóry. Wówczas w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o prawidłowe nawilżenie, stosując kremy o działaniu regenerującym.
Więcej o barierze hydrolipidowej przeczytacie w naszym wpisie: Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry?
Drugą przyczyną wystąpienia podrażnienia po produkcie z kwasami może być jego nieodpowiednie dobranie do danego typu cery, np. zbyt silny kwas lub za wysokie jego stężenie dla wrażliwej skóry.
Trzecim powodem może być zbyt długi kontakt kwasu ze skórą w odniesieniu do produktów typu peelingi, które trzeba zmyć po wyznaczonym przez producenta czasie i nie należy go przekraczać.
Czwartą przyczyną natomiast może być zbyt częste stosowanie produktów z kwasami lub zbyt duża ilość kosmetyków z ich zawartością stosowana w pielęgnacji. Przy wprowadzaniu produktów z kwasami opierajmy się na zasadzie minimalizmu. Najlepiej, żeby na początku był to tylko jeden produkt z zawartością kwasów w stałej pielęgnacji, oczywiście stosowany z taką częstotliwością, jaką zaleca producent.
Zbyt duża ilość kosmetyków z kwasami niestety może mieć przynieść odwrotny skutek do zamierzonego i wpłynąć na pogorszenie stanu skóry.
Baza pielęgnacyjna - dlaczego jest tak ważna?
Pamiętajcie, że zanim wprowadzicie do pielęgnacji kosmetyki z kwasami, warto zadbać o bazę pielęgnacyjną, do której należy łagodne oczyszczanie, nawilżanie skóry i ochrona przeciwsłoneczna.
Oczyszczanie skóry
Przy stosowaniu serum, kremu lub peelingu z zawartością kwasów bardzo ważne jest delikatne oczyszczanie skóry. Najlepiej, żeby produkt opierał się na delikatnych środkach myjących i nie powodował nadmiernego wysuszania, odtłuszczania cery.
Nawilżanie skóry
Ponadto należy pamiętać zawsze o nawilżaniu skóry. Samo złuszczanie nie będzie odpowiednie nawet dla bardzo tłustych cer. Każda skóra, niezależnie od jej typu, potrzebuje nawilżenia. Wówczas dopiero możemy osiągnąć jej równowagę w funkcjonowaniu.
Ochrona przeciwsłoneczna
Niezwykle istotnym aspektem jest także stosowanie na dzień kremu z filtrem ochronnym minimum SPF30 lub wyższym. Wiele kwasów AHA może uwrażliwiać cerę na promieniowanie UV, a co za tym idzie zwiększać ryzyko pojawienia się przebarwień posłonecznych, dlatego też jest to bardzo ważny element codziennej pielęgnacji.
Podsumowując, stosowanie kwasów AHA w pielęgnacji twarzy może przynieść wspaniałe rezultaty, dlatego warto postawić na rewitalizację i odnowę cery, wybierając kosmetyki z ich zawartością.
Odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb cery oraz jej wrażliwości sprawią, że skóra stanie się wyczuwalnie wygładzona, zmiękczona oraz pełna świeżości i blasku bez ryzyka podrażnień. Ponadto zredukowane zostaną niedoskonałości oraz oznaki starzenia.
A czy Wy stosujecie kwasy AHA w Waszych rutynach pielęgnacyjnych? Jakie są Wasze ulubione kwasy? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.