Kosmetyki z kwasami - najczęściej zadawane pytania

11.04.2022 ZUZANNA KWIATKOWSKA-ORYSZAK 7022 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Czy wszystkie kwasy wykazują działanie złuszczające?

Kwasy to szerokie pojęcie określające różne związki chemiczne mające charakter kwasowy. W kosmetologii najczęściej utożsamiane są z kwasami złuszczającymi, których przykład stanowią alfahydroksykwasy (AHA), betahydroksykwasy (BHA) czy polihydroksykwasy (PHA) i to właśnie o nich piszemy w kontekście tego artykułu. Istnieje jednak szereg związków, które pomimo tego, że są kwasami, nie wykazują działania złuszczającego. Przykładem takich składników mogą być kwas L-askorbinowy - witamina C, kwas hialuronowy o działaniu nawilżającym czy kwasy tłuszczowe o działaniu odżywczym i regeneracyjnym.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Kwasy w kosmetykach - czy wszystkie działają złuszczająco?

Czy kwasy można stosować cały rok?

Ze względu na ryzyko wystąpienia podrażnienia, rozpoczęcie kuracji kwasami zaleca się w okresie jesienno-zimowym. W czasie zwiększonego nasłonecznienia nie rekomendujemy zarówno wprowadzania kwasów do codziennej pielęgnacji, jak i intensywnych peelingów chemicznych. Jeżeli jednak kwasy aplikowane w pielęgnacji są dobrze tolerowane przez naszą skórę i nie wywołują podrażnienia, możemy kontynuować ich stosowanie przez cały rok. Warunkiem koniecznym bezpiecznej kuracji kwasowej jest utrzymywanie ochrony przeciwsłonecznej na wysokim poziomie. Jeżeli interesuje Was zagadnienie całorocznej pielęgnacji kwasami, rozszerzyliśmy je we wpisie: Dlaczego warto stosować kwasy przez cały rok, nawet latem?

Czy kwasy można stosować na dzień?

Składniki potencjalnie drażniące, takie jak kwasy, najlepiej stosować w pielęgnacji wieczornej. Jeżeli jednak są one dobrze tolerowane przez naszą skórę, nie musi być to warunek konieczny. Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele kosmetyków z kwasami przeznaczonych także do pielęgnacji dziennej. Zalecamy więc kierować się rekomendacjami producentów, aby zapewnić najefektywniejszy schemat stosowania. Nie należy zapominać jednak o prawidłowej ochronie przeciwsłonecznej.

Jednym z preparatów, które można stosować również na dzień, jest uwielbiany przez naszych Klientów odnawiający krem do twarzy - Creme aux Acides de Fruits od marki Biologique Recherche. To zaawansowana kuracja, która sprawdzi się szczególnie dobrze dla cer dojrzałych lub skłonnych do trądziku. Zawiera w swoim składzie kompleks kwasów AHA, BHA, PHA oraz wyciągów z owoców będących bogatym źródłem kwasów, a także odtworzony Naturalny Czynnik Nawilżający. Zapewnia rewitalizację skóry, wygładzenie i poprawę jej struktury.

Creme aux Acides de Fruits cena w sklepie Biologique Recherche Creme aux Acides de Fruits Odnawiający krem do twarzy 30 ml

Czy kwasy można łączyć w pielęgnacji z retinolem?

Ze względu na potencjał drażniący obu składników to połączenie może uchodzić za kontrowersyjne. W przypadku wprowadzania retinolu do pielęgnacji nie zalecamy jednoczesnego stosowania kwasów złuszczających. Jeżeli jednak retinol obecny jest w naszej pielęgnacji już od dłuższego czasu, skóra nie reaguje podrażnieniem czy suchością, wprowadzenie kwasów może okazać się korzystne dla niektórych typów skóry. Wówczas pamiętać należy o doborze odpowiedniego preparatu, stopniowym jego wdrażaniu oraz obserwacji reakcji skóry. Dostępne są także kosmetyki, które w swoim składzie zawierają już połączenie pochodnych retinolu i kwasów AHA. Wówczas mogą być z powodzeniem stosowane, zgodnie z rekomendacjami producenta. Przykładem może być liftingujący i komfortowy krem na noc Total Repair Creme marki Image Skincare, który dzięki zawartości kwasu glikolowego i retinolu, w towarzystwie odpowiednio dobranych składników odżywczych i łagodzących, charakteryzuje się skutecznym i bezpiecznym działaniem na skórę. Jeżeli interesuje Was ten temat, zachęcamy do lektury wpisu: Czy retinol i kwasy można stosować razem?

Total Repair Creme 440,00 zł Image Skincare Total Repair Creme Liftingujący i komfortowy krem na noc 56,7 g

Czy kwasy można łączyć w pielęgnacji z witaminą C?

Kwestia łączenia kwasów złuszczających i pochodnych witaminy C w jednym schemacie pielęgnacyjnym jest nieco zbliżona. O ile połączenie tych składników w codziennej rutynie niesie wiele korzyści dla skóry, tak podobnie jak w przypadku retinolu, może wiązać się z większym ryzykiem podrażnienia. Należy pamiętać, że zależnie od zastosowanych form i stężeń pochodnych witaminy C, a także rodzaju kosmetyku z kwasami, preparaty działają mniej lub bardziej drażniąco. Jeżeli jednak nasza skóra dobrze toleruje obydwa te składniki, mogą one znaleźć się w jednym schemacie pielęgnacyjnym, najlepiej z rozdzieleniem na dzień i wieczór. Natomiast gdy dopiero wprowadzamy oba elementy pielęgnacyjne, najlepiej kierować się reakcją skóry i dopiero kiedy przyzwyczai się do kwasów, dodać kolejny składnik aktywny. Przykład świetnego zastosowania obu grup składników stanowi zestaw przeciwzmarszczkowy dla skóry normalnej i mieszanej Skin Care Management System od marki Jan Marini.

Antioxidant Daily Face Protectant SPF 30 220,00 zł Bioglycolic Face Cleanser 180,00 zł C-ESTA Face Serum 420,00 zł Bioclear Face Lotion 340,00 zł Transformation Face Cream 460,00 zł Skin Care Management System 1280,00 zł Jan Marini Antioxidant Daily Face Protectant SPF 30 Antyoksydacyjny krem ochronny 57 gJan Marini Bioglycolic Face Cleanser Emulsja do mycia twarzy z kwasem glikolowym 237 mlJan Marini C-ESTA Face Serum Serum do twarzy z witaminą C i DMAE 30 mlJan Marini Bioclear Face Lotion Lotion korygujący wygląd skóry 30 mlJan Marini Transformation Face Cream Nawilżający krem do twarzy 28 gJan Marini Skin Care Management System ZESTAW Przeciwzmarszczkowy dla skóry normalnej i mieszanej 1 szt

Czy w trakcie kuracji kwasami ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna?

Ochrona przeciwsłoneczna powinna stanowić podstawę pielęgnacji naszej skóry przez cały rok. W trakcie kuracji kwasami, ze względu na możliwe działanie złuszczające i zwiększone ryzyko powstania przebarwień, element ten jest szczególnie istotny. W związku z tym, aby zapewnić odpowiednią ochronę naszej skóry, stosowanie kosmetyków fotoprotekcyjnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym - minimum SPF 30, stanowi niezbędny element prawidłowej pielęgnacji w trakcie kuracji kwasami.

Czy kwasy złuszczające można stosować w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ze względu na ograniczone dane naukowe odnośnie do stosowania pewnych składników w okresie ciąży i karmienia piersią, trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Pomimo że kosmetyki nie wykazują działania ogólnoustrojowego, aplikowane na duże obszary ciała, szczególnie w preparatach pozostawianych na skórze (leave-on), takich jak kremy czy sera, istnieje możliwość przenikania składników w niewielkim stopniu do krwioobiegu. W związku z tym zaleca się unikanie w tym okresie niektórych kwasów takich jak np. kwas salicylowy. Wyjątek stanowić mogą kosmetyki zmywane ze skóry (rinse-off) takie jak np. preparaty oczyszczające. Kosmetyki różnią się jednak formulacją i zastosowanymi technologiami, należy więc kierować się stanowiskiem danego producenta w kwestii bezpieczeństwa stosowania w tym okresie. Należy mieć także na uwadze, że w tym czasie skóra może być bardziej reaktywna niż zwykle ze względu na zachodzące zmiany hormonalne. W przypadku wszelkich wątpliwości odnośnie stosowanych składników zalecamy kontakt z lekarzem prowadzącym.

Jakie kwasy sprawdzą się najlepiej w pielęgnacji skóry z trądzikiem?

Kwasy złuszczające sprawdzą się świetnie w przypadku skóry objętej trądzikiem pospolitym, na której widoczne są zmiany takie jak zaskórniki, poszerzone ujścia gruczołów łojowych, krosty czy grudki. Chociaż większość kwasów AHA charakteryzuje korzystne działanie, szczególnie polecamy kwas azelainowy, kwas glikolowy oraz kwas salicylowy. Ten ostatni (BHA) wykazuje działanie przeciwzapalne, a ze względu na swoją rozpuszczalność w tłuszczach, będzie wyjątkowo skuteczny w redukcji zaskórników otwartych i zamkniętych oraz ograniczaniu łojotoku. Więcej na temat kosmetyków z kwasami, przeznaczonych dla skóry trądzikowej, pisaliśmy w artykule na naszym blogu: Kosmetyki z kwasami do cery trądzikowej - co stosować?

Jakie kwasy można stosować w przypadku skóry naczyniowej, wrażliwej lub z trądzikiem różowatym?

Cera naczyniowa, wrażliwa lub objęta trądzikiem różowatym wymaga szczególnej pielęgnacji. Kosmetyki silnie złuszczające, z wysokimi stężeniami kwasów AHA, mogą okazać się zbyt drażniące i powodować wtórne pogorszenie stanu skóry. Należy więc wybierać produkty dedykowane dla skóry naczyniowej, które posiadają niższe stężenia kwasów oraz odpowiednie formulacje wzbogacone o składniki łagodzące. W przypadku skóry naczyniowej szczególnie sprawdzi się kwas azelainowy oraz jego pochodne. Wykazuje on działanie keratolityczne, rozjaśniające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu korzystnie wpływa na stan skóry z trądzikiem różowatym. Przykładem kosmetyku dostosowanego do tego typu cery jest wygładzający krem na noc do cery naczyniowej i wrażliwej Rossatore Resurfacing Cream marki Dottore. Poza pochodną kwasu azelainowego - azeloglicyną, zawiera w swoim składzie także kwas migdałowy, glikolowy, mlekowy, winowy, cytrynowy i szikimowy w odpowiednich stężeniach.

Rossatore Resurfacing Cream 309,00 zł Dottore Rossatore Resurfacing Cream Wygładzający krem na noc do cery naczyniowej i wrażliwej 50 ml

Poza wymienionymi, dedykowane skórze naczyniowej i wrażliwej są także polihydroksykwasy (PHA), które charakteryzują się łagodniejszym działaniem niż kwasy AHA, a także mocniejszym działaniem nawilżającym. Zaliczamy do nich m.in. kwas laktobionowy i glukonolakton. Składnik ten stanowi bazę toniku Press & Glow marki Medik8, który zapewnia delikatne złuszczanie naskórka i przyjazny jest cerom naczyniowym, wrażliwym, reaktywnym. Jeżeli zainteresowała Was ta grupa związków, zachęcamy do lektury wpisu: Polihydroksykwasy - co je wyróżnia, jak działają i dla kogo są polecane?

Press & Glow 144,80 zł Medik8 Press & Glow Tonik z 5,5% glukonolaktonem 200 ml

Czy jeżeli skóra się nie łuszczy w trakcie kuracji kwasami oznacza, że kosmetyk nie działa?

Czasami na skutek wykonania peelingów chemicznych w gabinecie kosmetycznym dochodzi do intensywnego złuszczania naskórka. Drobnopłatkowe łuszczenie obserwować możemy także na początku wprowadzania kosmetyku z kwasami do pielęgnacji. Zaprzestanie lub brak złuszczania naskórka w przypadku kuracji kwasami nie musi jednak świadczyć o braku skuteczności produktu, a może oznaczać prawidłową tolerancję na dany produkt. Należy pamiętać, że kwasy stosowane w codziennej pielęgnacji nie powinny powodować efektu widocznego złuszczania, a działanie mikrozłuszczające objawiające się poprawą gładkości i struktury naskórka, które przyniesie nam długofalową poprawę kondycji skóry. Nadmierne przesuszenie, łuszczenie i podrażnienie wiąże się natomiast z uszkodzeniem bariery hydrolipidowej, co skutkować może wtórnym pogorszeniem zmian skórnych.

Czy peelingi kwasowe można wykonywać samodzielnie w domu?

Peeling kwasowy możemy wykonywać samodzielnie w domu pod warunkiem, że jest to kosmetyk przeznaczony do użytku domowego. Wówczas należy dobrać preparat odpowiedni dla naszego typu skóry i kierować się zaleceniami producenta odnośnie do schematu, częstotliwości i sposobu aplikacji. Nie zalecamy jednak podejmowania się profesjonalnych peelingów chemicznych. Tego typu preparaty ze względu na wysokie stężenia kwasów, niskie pH i wysoką aktywność, wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych i powinny być wykonywane przez kompetentnego specjalistę po odpowiedniej kwalifikacji do zabiegu.

Preparat kwasowy dostępny w naszej ofercie, który świetnie sprawdzi się jako domowy zabieg złuszczający, to peeling migdałowy z witaminą C Trifusion Rejuvenating Mandeli-C Peeling marki Yonelle. Wpisze się w potrzeby skóry szarej, matowej, z nierównym kolorytem i potrzebującej rewitalizacji.

Trifusion Rejuvenating Mandeli-C Peeling 274,00 zł Yonelle Trifusion Rejuvenating Mandeli-C Peeling Peeling migdałowy z witaminą C odmładzający wygląd skóry 50 ml

Polecamy także zabieg mikrozłuszczający, wygładzający niedoskonałości oraz zwiększający natychmiastowy blask i miękkość, Ultimate Micropeel od marki Mesoestetic. To z kolei propozycja opierająca swoje działanie na zawartości mieszanki kwasu glikolowego, kwasu mlekowego, kwasu laktobionowego oraz Lactobacillus Ferment i Urban D-tox.

Ultimate Micropeel 278,00 zł Mesoestetic Ultimate Micropeel Zabieg mikrozłuszczający wygładzając niedoskonałości oraz zwiększając natychmiastowy blask i miękkość 150 ml

Wyjątkowym produktem jest także zaawansowany multikwasowy peeling złuszczający Paula’s Choice oparty na 25% mieszance kwasów AHA oraz 2% BHA. Skin Perfecting 25% AHA + 2% BHA Exfoliant Peel ma płynną, żelową formułę. Ekstrakt z kwiatów groszku motylkowego, który ma właściwości łagodzące, koi podrażnienia oraz niweluje zaczerwienienia, nadaje przy tym peelingowi naturalny, liliowy kolor. Dzięki temu preparat świetnie sprawdzi się w użytku domowym - widoczny kolor ułatwia aplikację z pominięciem wrażliwych obszarów - takich jak okolica oczu.

Skin Perfecting 25% AHA + 2% BHA Exfoliant Peel 216,00 zł Paulas Choice Skin Perfecting 25% AHA + 2% BHA Exfoliant Peel Peeling Złuszczający 25% AHA + 2% BHA 30 ml

Czy można stosować kilka kosmetyków z kwasami na raz?

Często chcąc osiągnąć szybszy i lepszy efekt, decydujemy się na wprowadzenie kilku kosmetyków z kwasami jednocześnie. Zastosowanie wielu produktów złuszczających skutkować może podrażnieniem, suchością i paradoksalnie - pogorszeniem stanu skóry.

Kluczem do odpowiedniej pielęgnacji jest równowaga między składnikami złuszczającymi, a tymi nawilżającymi i wspierającymi regenerację.

Zalecamy więc rozpoczęcie od jednego kosmetyku tego rodzaju i obserwację reakcji skóry. W przypadku niektórych typów cery, np. tłustej, wprowadzenie kolejnego kosmetyku z kwasami może okazać się korzystne, a innych - wręcz przeciwnie. Ważne jest więc świadome, stopniowe budowanie rutyny pielęgnacyjnej oparte na obserwacji indywidualnej reakcji skóry i odpowiednio dobranych składnikach.

Mamy nadzieję, że odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie kosmetyków z kwasami okazały się dla Was pomocne. Jeżeli macie dodatkowe dylematy, zachęcamy do kontaktu z naszymi kosmetologami, którzy chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości i pomogą dobrać kosmetyk idealny dla Waszych potrzeb. A Wy? Czy znaleźliście w zestawieniu odpowiedź na nurtujące Was pytanie? Dajcie znać w komentarzach.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Kosmetyki z kwasami Kosmetyki z kwasem azelainowym Kosmetyki z kwasem glikolowym Kwas kojowy Kosmetyki z kwasem laktobionowym Kwas migdałowy Kosmetyki z kwasem mlekowym Kosmetyki z kwasem salicylowym
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#kosmetykizkwasami #kwasazelainowy #kwasglikolowy #kwaskojowy #kwaslaktobionowy #kwasmigdalowy #kwasmlekowy #kwassalicylowy
Zuzanna Kwiatkowska-Oryszak

ZuzannaKwiatkowska-Oryszak

Komentarze
2 komentarze
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Bardzo cenne rady.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Pani Dario, bardzo dziękujemy za miłe słowa. Cieszymy się, że ten wpis okazał się pomocny! :)

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Biologique Recherche Creme aux Acides de Fruits Odnawiający krem do twarzy 30 ml przejdź do sklepu
Biologique Recherche Creme aux Acides de Fruits
Odnawiający krem do twarzy 30 ml
Image Skincare Total Repair Creme Liftingujący i komfortowy krem na noc 56,7 g przejdź do sklepu
Image Skincare Total Repair Creme
Liftingujący i komfortowy krem na noc 56,7 g
Jan Marini Antioxidant Daily Face Protectant SPF 30 Antyoksydacyjny krem ochronny 57 g przejdź do sklepu
Jan Marini Antioxidant Daily Face Protectant SPF 30
Antyoksydacyjny krem ochronny 57 g
Jan Marini Bioglycolic Face Cleanser Emulsja do mycia twarzy z kwasem glikolowym 237 ml przejdź do sklepu
Jan Marini Bioglycolic Face Cleanser
Emulsja do mycia twarzy z kwasem glikolowym 237 ml
Jan Marini C-ESTA Face Serum Serum do twarzy z witaminą C i DMAE 30 ml przejdź do sklepu
Jan Marini C-ESTA Face Serum
Serum do twarzy z witaminą C i DMAE 30 ml
Jan Marini Bioclear Face Lotion Lotion korygujący wygląd skóry 30 ml przejdź do sklepu
Jan Marini Bioclear Face Lotion
Lotion korygujący wygląd skóry 30 ml
Jan Marini Transformation Face Cream Nawilżający krem do twarzy 28 g przejdź do sklepu
Jan Marini Transformation Face Cream
Nawilżający krem do twarzy 28 g
Jan Marini Skin Care Management System ZESTAW Przeciwzmarszczkowy dla skóry normalnej i mieszanej 1 szt przejdź do sklepu
Jan Marini Skin Care Management System
ZESTAW Przeciwzmarszczkowy dla skóry normalnej i mieszanej 1 szt
Dottore Rossatore Resurfacing Cream Wygładzający krem na noc do cery naczyniowej i wrażliwej 50 ml przejdź do sklepu
Dottore Rossatore Resurfacing Cream
Wygładzający krem na noc do cery naczyniowej i wrażliwej 50 ml
Medik8 Press & Glow Tonik z 5,5% glukonolaktonem 200 ml przejdź do sklepu
Medik8 Press & Glow
Tonik z 5,5% glukonolaktonem 200 ml
Yonelle Trifusion Rejuvenating Mandeli-C Peeling Peeling migdałowy z witaminą C odmładzający wygląd skóry 50 ml przejdź do sklepu
Yonelle Trifusion Rejuvenating Mandeli-C Peeling
Peeling migdałowy z witaminą C odmładzający wygląd skóry 50 ml
Mesoestetic Ultimate Micropeel Zabieg mikrozłuszczający wygładzając niedoskonałości oraz zwiększając natychmiastowy blask i miękkość 150 ml przejdź do sklepu
Mesoestetic Ultimate Micropeel
Zabieg mikrozłuszczający wygładzając niedoskonałości oraz zwiększając natychmiastowy blask i miękkość 150 ml
Paulas Choice Skin Perfecting 25% AHA + 2% BHA Exfoliant Peel Peeling Złuszczający 25% AHA + 2% BHA 30 ml przejdź do sklepu
Paulas Choice Skin Perfecting 25% AHA + 2% BHA Exfoliant Peel
Peeling Złuszczający 25% AHA + 2% BHA 30 ml
Dottore Kuracja Wzmacniająca ZESTAW Krem do cery naczyniowej 50 ml + Krem na noc do cery naczyniowej 50 ml przejdź do sklepu
Dottore Kuracja Wzmacniająca
ZESTAW Krem do cery naczyniowej 50 ml + Krem na noc do cery naczyniowej 50 ml
Dottore Kuracja Intensywnie Wzmacniająca ZESTAW Krem 50 ml + Peeling 100 ml + Maska 100 ml + Krem 50 ml przejdź do sklepu
Dottore Kuracja Intensywnie Wzmacniająca
ZESTAW Krem 50 ml + Peeling 100 ml + Maska 100 ml + Krem 50 ml
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 56527 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508504506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka