Różnica między nawilżaniem a nawadnianiem. Dlaczego to jest tak ważne?

06.12.2017 MONIKA LEMAN 47300 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Każdy z nas wie, jak ważne jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry, aby pozostała ona piękna i zadbana na długo. Przesuszenie powoduje, że skóra staje się mniej elastyczna, matowa, a nawet zaczyna się łuszczyć. Nieodpowiednie nawilżenie i nawodnienie skóry powoduje, że zaczyna się ona szybciej starzeć i uwidaczniają się na niej zmarszczki. Jednym z głównych składników, które odpowiadają za odpowiednie nawilżenie w głębi skóry jest kwas hialuronowy. Gdy spada jego ilość, skóra staje się wysuszona i pomarszczona. Z kolei nieodpowiednie nawilżenie naskórka, czyli wierzchniej warstwy skóry powoduje szorstkość, łuszczenie się, a nawet swędzenie. Warto równocześnie dbać o prawidłowe nawilżanie i nawadnianie, lecz w niektórych przypadkach tylko jeden z etapów wymaga szczególnej uwagi. Czym więc różni się nawilżanie od nawadniania i jak rozpoznać produkty, które oferują te funkcje?

Nawilżanie

- ma na celu spowolnienie TEWL, czyli przezepidermalnej ucieczki wody z wnętrza skóry. Produkty odpowiedzialne za nawilżanie tworzą na powierzchni naskórka barierę, która nie dopuszcza do przesuszania i skutecznie zatrzymuje wilgoć w skórze. Składniki zawarte w produktach nawilżających są w stanie znacząco zmniejszyć ryzyko odparowywania wilgoci. Zdrowa, prawidłowo funkcjonująca skóra zazwyczaj sama jest w stanie zapewnić taki stan, lecz w przypadku skóry suchej, bariera lipidowa może być zaburzona, co powoduje nieprzyjemne odczucie przesuszenia.

Nawadnianie

- wiąże się z uzupełnianiem wilgoci we wnętrzu skóry. Niezbędne są do tego składniki higroskopijne, które przyciągają wilgoć do siebie i wiążą ze skórą. Składniki te również, w przeciwieństwie do składników nawilżających powinny głębiej przenikać do wnętrza skóry. Jeśli więc czujemy, że nasza skóra jest nadal sucha pomimo ciągłego natłuszczania i nawilżania, to znak, że potrzebuje gruntownego nawodnienia.

Nawadnianie skóry od środka

Najprostszym sposobem, aby skóra była dostatecznie nawodniona od środka jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, najmniej 1,5-2 litry dziennie samej wody mineralnej. Dodatkowo taka ilość wody sprawia, że wydalamy więcej toksyn oraz produktów przemiany materii. Bardzo ważna jest również suplementacja nienasyconymi kwasami tłuszczowymi oraz kwasami omega- 3 i-6, które biorą udział w tworzeniu ceramidów oraz przyczyniają się do uszczelniania naskórka. Polecamy Pełne Spektrum Omega lub Olej z wiesiołka dwuletniego firmy Solgar. Bardzo dobrym produktem jest również Solgar Kwas Hialuronowy, który wpłynie pozytywnie na kondycję skóry, uzupełniając wilgoć od środka.

Jakich składników szukać w produktach?


Najbardziej znanym i najczęściej wykorzystywanym przez producentów składnikiem nawadniającym jest kwas hialuronowy. Najlepiej szukać go w formie niskocząsteczkowej, która łatwiej przenika przez barierę naskórkową i wnika w głąb skóry. Posiada zdolność do wiązania cząsteczek wody, co niezwykle szybko podwyższa stopień nawodnienia skóry. Innym składnikiem, który znajdziemy bardzo często w produktach kosmetycznych jest gliceryna, która również pełni podobną funkcję do kwasu hialuronowego, czyli higroskopijną. Wiąże ona wodę w skórze i dzięki tym właściwościom polecana jest dla skóry odwodnionej. Godnym uwagi składnikiem jest również kwas mlekowy, który jest składnikiem NMF-naturalnego czynnika nawilżającego. W wyższych stężeniach powoduje złuszczanie się naskórka, lecz w niższych jest używany w kuracjach nawilżających i nawadniających skórę.

Gdzie znajdziemy te składniki?


Produkty typowo nawadniające powinny być aplikowane przed kremem, od razu po procesie oczyszczenia skóry. Mają zazwyczaj lekkie, nawet wodniste lub żelowe konsystencje np. Yonelle Medesthetic Pure Hyaluronic Acid, Yasumi Hyaluronic Acid 5%, Blithe Nawadniająco-rewitalizująca esencja lub Dermaquest Essential B5 Hydrating Serum.

Produkty typowo nawilżające i ochronne powinno się dobierać do typu cery. Do skóry bardzo suchej, łuszczącej się, podrażnionej idealnie sprawdzi się Epionce Medical Barrier Cream oraz Obagi Hydrate Facial Moisturizer. Skóra mieszana i tłusta nie toleruje cięższych konsystencji, które mogą ją obciążyć, dlatego warto wybierać preparaty lekkie i niekomedogenne np. Sesderma Hidraderm Hyal lub Selvert Thermal Light Thermal Cream. Cera naczynkowa i wrażliwa wymaga szczególnej ochrony, dlatego produkty nawilżające powinny równocześnie zawierać składniki wzmacniające naczynka i łagodzące podrażnienia np. Beaute Pacifique Paradoxe lub pH formula Vita B3 24H.

W celu zapewnienia optymalnej harmonii skóry niezbędne jest zarówno odpowiednie jej nawilżenie jak i nawodnienie. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry jak również wypijanie wystarczającej ilości płynów dziennie, co nawodni skórę od środka oraz pozwoli na szybsze pozbycie się toksyn i ubocznych produktów przemiany materii. Jest to podstawa, która zapewni zdrowy, świeży i młody wygląd na długo.

Monika Leman

MonikaLeman

Komentarze
2 komentarze
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Konkretnie i na temat.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Bardzo dziękujemy! :)

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 57567 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508 504 506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka