Okolica oczu - jak ją pielęgnować prawidłowo? Najważniejsze zasady według Alicji Śliwowskiej, znanej jako dr Scura

28.12.2023 DR ALICJA ŚLIWOWSKA 7248 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Skóra wokół oczu jest dużo delikatniejsza, niż skóra pozostałych obszarów twarzy. Wymaga wyjątkowej pielęgnacji, dopasowanej do jej stanu i potrzeb. Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób zaopiekować się tym delikatnym obszarem Twojej twarzy, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Zacznijmy od podstaw

Skóra wokół oczu wymaga specjalnego podejścia w pielęgnacji. Dlaczego? Ponieważ jest cieńsza i dużo bardziej delikatna, niż skóra w pozostałych obszarach twarzy. Jest też uboga w gruczoły łojowe, dlatego często brakuje jej nawilżenia i natłuszczenia. Kluczowym celem pielęgnacji tego wyjątkowego obszaru Twojej twarzy jest więc nawilżanie i regeneracja, które zredukują przeznaskórkową utratę wody, a co za tym idzie, nadmierną suchość skóry.

Okolica oczu - jak ją pielęgnować prawidłowo? Najważniejsze zasady według Alicji Śliwowskiej, znanej jako dr Scura

Oczyszczanie – czy robisz to dobrze?

Wiele osób usuwa makijaż z rzęs i powiek za pomocą wacika nasączonego płynem micelarnym. To dobra metoda, ale pod warunkiem, że wykonujesz demakijaż w prawidłowy sposób. Wacik należy nasączyć odpowiednią ilością płynu, a następnie delikatnie przyłożyć do rzęs i powiek i przytrzymać przez kilkadziesiąt sekund tak, aby płyn micelarny miał szansę rozpuścić makijaż. Mocne pocieranie i naciąganie skóry wokół oczu wiąże się z ryzykiem jej podrażnienia oraz nadmiernej utraty elastyczności.

Jeżeli płyn micelarny i wacik nie są dla Ciebie, możesz oczyszczać zarówno rzęsy, jak i skórę wokół oczu tym samym preparatem myjącym, którym oczyszczasz pozostałe obszary skóry twarzy (pod warunkiem, że nie jest to preparat z zawartością kwasów złuszczających AHA czy BHA, a producent deklaruje bezpieczeństwo stosowania w okolicy oczu).

Delikatnie, proszę!

Pielęgnacja skóry w okolicy oczu powinna być przede wszystkim łagodna i nieniosąca za sobą ryzyka podrażnienia delikatnej śluzówki oka. W związku z tym warto wybierać produkty bez kompozycji zapachowej, przeznaczone do pielęgnacji wspomnianego obszaru twarzy. Szukaj formulacji zawierających w składzie ceramidy, skwalan, kwas linolowy i emolienty roślinne, takie jak oleje czy masła.

Okolica oczu - jak ją pielęgnować prawidłowo? Najważniejsze zasady według Alicji Śliwowskiej, znanej jako dr Scura

Co aplikować jako pierwsze - produkt pod oczy czy produkty do pielęgnacji twarzy?

Jeżeli nakładasz na skórę twarzy produkt, który jest bezpieczny do stosowania również w okolicy oczu, to pielęgnacja staje się szybka i prosta. Jeżeli jednak stosujesz krem czy serum, które nie nadaje się do pielęgnacji tej wrażliwej okolicy (np. ze względu na niskie pH czy zbyt wysokie stężenie kwasów), to najpierw zaopiekuj się skórą powieki dolnej i górnej, nakładając na nie przeznaczony do tego preparat, a następnie zajmij się skórą twarzy i szyi.

Pamiętaj o tym, by żadnego preparatu, nawet tego przeznaczonego do pielęgnacji skóry wokół oczu, nie nakładać do samej linii rzęs, bo może dostać się do oka i powodować jego podrażnienie.

A co z profilaktyką anti-aging?

Substancje aktywne dobrze sprawdzające się w produktach pod oczy to przede wszystkim kofeina, która usprawnia mikrokrążenie skóry i redukuje oznaki jej zmęczenia.

Kolejny składnik to ekstrakt z ogórka, znany ze swojego rozjaśniającego i nawilżającego działania.

Czarnym koniem preparatów do pielęgnacji skóry wokół oczu są ekstrakt z arniki, hesperydyna oraz jej pochodne (np. alfa-glukozyl hesperydyny).

Warto także zwrócić uwagę na peptydy, które mają działanie anti-aging i spowolnią proces starzenia się cienkiej i wrażliwej skóry. Oprócz wspomnianych substancji aktywnych należy skupić się na antyoksydantach, które chronią delikatną skórę okolicy oczu przed negatywnym działaniem wolnych rodników, a co za tym idzie, spowolnią proces jej starzenia się.

Retinoidy pod oczy – można, czy nie można?

Ze względu na mimikę w okolicy oka powstają drobne zmarszczki, tak zwane kurze łapki. Dlatego też profilaktyka przeciwstarzeniowa wspomnianych obszarów twarzy jest ważna. Retinoidy to grupa substancji, która zdecydowanie powinna znaleźć się na liście topowych składników do pielęgnacji skóry, również tej wokół oczu.

Czy to oznacza, że możesz nakładać preparat z retinoidami na cały obszar twarzy, aż do linii rzęs? Nie do końca. Warto wybierać preparaty do pielęgnacji okolicy oka z retinoidami (zamiast stosować na ten obszar serum czy krem, który nakładasz na pozostałe części twarzy). Może się bowiem okazać zbyt mocny i powodować podrażnienie cienkiej i delikatnej skóry wokół oczu.

Moja rada? Poszukaj produktu, który zawiera łagodną pochodną retinolu (hydroxypinacolone retinoate, retinyl palmitate), ewentualnie o niskiej zawartości retinolu (np. 0,05-0,1%) lub retinalu (0,03%).

Pamiętaj, że przy wprowadzaniu takiego produktu również obowiązuje proces retynizacji, czyli powolnego wprowadzania retinoidów, optymalnie 2-3 razy w tygodniu.

A co z fotoprotekcją?

To bardzo ważny etap pielęgnacji skóry wokół oczu. Wiele osób nie stosuje fotoprotekcji, bo skarży się na migrację filtrów do oczu, co skutkuje łzawieniem, zaczerwienieniem czy pieczeniem spojówek.

Nie rezygnuj ze stosowania filtrów w tym obszarze.

Jeśli chodzi o kremy z filtrem, to polecam na okolicę oczu te mineralne, o prostym składzie.

Ważnym krokiem fotoprotekcji są również okulary przeciwsłoneczne, ale wybieraj te ze sprawdzonych źródeł - z jasno określonym indeksem ochrony przed pUV.

Okolica oczu - jak ją pielęgnować prawidłowo? Najważniejsze zasady według Alicji Śliwowskiej, znanej jako dr Scura

Moja zmora, czyli cienie pod oczami

Wiele osób boryka się z cieniami w okolicy oczu. Niekiedy jest to wynik wzmożonej widoczności położonych głębiej naczyń krwionośnych. Wówczas warto włączyć do pielęgnacji preparaty zawierające ekstrakt z ogórka, kofeinę i retinoidy, które jako jedne z niewielu substancji aktywnych przenikają do skóry właściwej i stymulują produkcję kolagenu i elastyny, dając efekt „zagęszczenia” skóry, dzięki czemu sieć naczyń krwionośnych staje się mniej widoczna.

Jeżeli pielęgnacja to za mało, możesz rozważyć wykonanie zabiegów typu mezoterapia igłowa. Czasami jednak zasinienie wokół oczu może stanowić objaw zmęczenia, niedoborów pokarmowych oraz pewnych chorób lub zaburzeń w pracy nerek, wątroby, tarczycy czy nieprawidłowej gospodarki hormonalnej. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem, który ustali ewentualne postępowanie diagnostyczne.

Opadające powieki a pielęgnacja

Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest skorygowanie opadających powiek za pomocą pielęgnacji. Jeżeli problem jest niewielki, to takie składniki aktywne, jak peptydy czy retinoidy mogą delikatnie zredukować problem. Jeżeli jednak opadanie powieki jest znaczące, można rozważyć zabieg blefaroplatyski, czyli chirurgicznej korekty.

Pro-tipy dla pięknej skóry wokół oczu

Na koniec dwie cenne wskazówki.

  1. Pierwsza z nich – przechowuj produkt do pielęgnacji skóry wokół oczu w lodówce.* Niska temperatura produktu sprawi, że pobudzi on mikrokrążenie skóry i pomoże szybciej zredukować ewentualny obrzęk po oczami. *Co ważne: wiele kosmetyków pod oczy można przechowywać w ten sposób, ale warto upewnić się u producenta, czy nasz ulubiony krem lub serum może być przechowywany w niskiej temperaturze.
  2. Druga rada – wklepuj produkty przeznaczone do pielęgnacji okolicy oczu opuszkami palców. Jeżeli masz czas, możesz wykonać delikatny masaż skóry za pomocą czystych dłoni lub kwarcowego wałka, schłodzonego wcześniej w lodówce.
Okolica oczu - jak ją pielęgnować prawidłowo? Najważniejsze zasady według Alicji Śliwowskiej, znanej jako dr Scura

Jeśli nadal masz pytania lub wątpliwości dotyczące pielęgnacji skóry w okolicy oczu lub poszukujesz sprawdzonych kosmetyków dopasowanych do indywidualnych potrzeb skóry, to pamiętaj, że w sklepie internetowym Topestetic możesz skorzystać z bezpłatnej porady kosmetologicznej - przez czat na stronie bloga i sklepu, mailowo lub telefonicznie.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Pielęgnacja okolic oczu
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#pielegnacjaokolicoczu
dr Alicja Śliwowska

drAlicjaŚliwowska

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 56527 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508504506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka