Jak stosować kwasy złuszczające i retinoidy? Zapytaliśmy o to Alicję Śliwowską, znaną jako dr Scura

29.03.2023 DR ALICJA ŚLIWOWSKA 58296 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Jak stosować kwasy złuszczające i retinoidy? Zapytaliśmy o to Alicję Śliwowską, znaną na Instagramie jako dr Scura. Nie od dziś wiadomo, że kwasy i retinoidy to substancje aktywne, których działanie jest skuteczne i poparte wieloma badaniami naukowymi. Chciałoby się więc stosować i jedne, i drugie, aby osiągnąć możliwie najlepszy efekt terapeutyczny. No właśnie, czy można łączyć w pielęgnacji kwasy i retinoidy? Jeśli ten temat Was interesuje, to zapraszamy do lektury wpisu!

Wpis z serii: Składniki aktywne

Retinoidy w pielęgnacji skóry - zacznijmy od podstaw

Wiadomo, że wprowadzanie retinoidów do pielęgnacji to wymagający czas dla skóry. To powolny maraton, w którym liczy się cierpliwość i trafny dobór zarówno stężenia retinoidu, jak i formuły produktu i częstotliwości jego stosowania do aktualnego stanu i potrzeb Twojej skóry.

Proces retynizacji (czyli czasu, kiedy skóra przyzwyczaja się do działania retinoidów) może zaskoczyć Cię zwiększeniem wrażliwości skóry, jej zaczerwienieniem, przesuszeniem, a nawet złuszczaniem czy pojawieniem się wysypu z podrażnienia. W tym czasie lepiej zrezygnować z innych mocniej działających składników aktywnych i skupić się na retinoidach, ale w połączeniu z solidnym nawilżaniem i regeneracją skóry.

Jak stosować kwasy złuszczające i retinoidy? Zapytaliśmy o to Alicję Śliwowską, znaną jako dr Scura

Kwasy złuszczające i retinoidy - razem, ale osobno

Przyjrzyjmy się bliżej kosmetykom z retinoidami i kwasami złuszczającymi.

Czy można stosować retinoidy i kwasy złuszczające „razem”? To zależy. Rozważmy teraz kilka opcji.

  • Pierwsza opcja, to stosowanie kwasów i retinoidów w jednej pielęgnacji. To jak najbardziej możliwe. Jeżeli Twoja skóra przeszła już proces retynizacji, a bariera naskórkowa funkcjonuje prawidłowo (nie odczuwasz ściągnięcia, pieczenia, zaczerwienienia skóry, zwłaszcza po jej oczyszczaniu), możesz śmiało wzbogacić pielęgnację o kwasy AHA (kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy) czy BHA (kwas salicylowy). Moja rekomendacja to stosowanie preparatu z retinoidami jednego wieczoru, serum lub kremu z kwasami kolejnego wieczoru, a trzeciego dnia zrobienie przerwy od wspomnianych składników aktywnych i skupienie się wyłącznie na nawilżaniu i regeneracji skóry.
  • Druga opcja to stosowanie preparatów z retinoidami od razu po zastosowaniu serum/toniku/płatków złuszczających z kwasami. Nie jestem fanką takiego rozwiązania. Znaczna większość kwasów działa jak promotory przenikania, co zwiększa potencjał drażniący produktów nakładanych w następnej kolejności (w tym przypadku produktów z retinoidami). Co więcej, sporo produktów z kwasami AHA/BHA ma dość niskie pH, a retinoidy są najbardziej stabilne w pH ~ 5. Obniżenie pH na powierzchni skóry, a następnie nałożenie retinoidów na jej powierzchnię może skutkować spadkiem stabilności, a przez to zmniejszeniem ilości retinolu i jego pochodnych w danym kosmetyku.

Jeżeli Twoja skóra nie jest reaktywna, „zna” dobrze zarówno retinoidy, jak i kwasy, a Ty hołdujesz zasadzie „duety do mety”, wybierz gotowe preparaty łączące w swoim składzie zarówno kwasy, jak i retinoidy. Są one tak skomponowane, aby łączyć działanie kwasów i retinoidów w jednej formule, jednocześnie zapewniając stabilność tych drugich i nie obniżając znacznie pH na powierzchni skóry.

Łączenie kwasów złuszczających i retinoidów - czy to rozwiązanie dla każdego?

Niestety nie dla każdego. Skóry wrażliwe, reaktywne, z dysfunkcyjną barierą naskórkową nie polubią takiego połączenia. Substancje aktywne są niezwykle cenne i działają świetnie, ale ich nieodpowiednie stosowanie może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Lepiej wprowadzać je stopniowo do swojej pielęgnacji i obserwować reakcję skóry, niż rzucić się na pielęgnacyjną głęboką wodę, a później przez długi czas naprawiać szkody. Kwasy i retinoidy wykazują pewną synergię działania. Regulują bowiem proces złuszczania naskórka, redukują grubość warstwy rogowej i wyrównują koloryt skóry.

Jeżeli takie działanie to coś, czego akurat potrzebuje Twoja skóra, ale jest jednocześnie reaktywna i wrażliwa, dokonaj wyboru: kosmetyki z retinoidami lub kosmetyki z kwasami.

Kto może sobie pozwolić sobie na łączenie kwasów i retinoidów?

Na takie połączenie mogą pozwolić sobie skóry mieszane i tłuste, które z reguły cechują się większą grubością, niż skóry suche, ale tylko te mające prawidłową barierę naskórkową. Często wspomniane skóry mieszane, tłuste, problematyczne są odwodnione, podrażnione i mają ścieńczony naskórek. To zwykle wynik nieprawidłowej pielęgnacji lub przebytej ostatnio farmakoterapii.

W takiej sytuacji trzeba zacząć od podstaw, czyli wzmocnienia bariery naskórkowej, nawilżania, regeneracji, redukcji nadmiernej reaktywności skóry, a dopiero później wprowadzać retinoidy czy kwasy do pielęgnacji. Jeżeli uznasz, że Twoja skóra jest „gotowa” na połączenie retinoidów i kwasów, możesz zastosować któryś z omówionych wyżej schematów. Pamiętaj jednak, że to tylko przykład.

Każda skóra jest inna, każda ma swoje potrzeby. I właśnie to, a także aktualny jej stan, powinny być decydujące przy wyborze pielęgnacji.

Co więcej, rynek kosmetyczny obfituje w różnorodne formulacje z kwasami czy retinoidami (lub jednymi i drugimi), różniące się między sobą nie tylko wartością pH i stężeniem składników aktywnych, ale także zastosowaną technologią czy formą produktu.

Jeżeli nie wiesz, co wybrać, nie celuj w ciemno. Skorzystaj z porady specjalisty, który poprowadzi Cię za rękę przez meandry pielęgnacji.

Jak stosować kwasy złuszczające i retinoidy? Zapytaliśmy o to Alicję Śliwowską, znaną jako dr Scura

Nawilżanie, regeneracja, fotoprotekcja – o tym nie zapominaj!

Stosując kwasy i retinoidy nie możesz zapominać o podstawach, jakimi są dokładne (ale delikatne) oczyszczanie skóry, nawilżanie, regeneracja oraz fotoprotekcja. Im większa dysfunkcja bariery naskórkowej, tym jej większa przepuszczalność dla czynników pochodzenia zewnętrznego, w tym składników produktów kosmetycznych (co znacznie zwiększa ich potencjał drażniący).

Co więcej, zarówno kwasy, jak i retinoidy redukują grubość warstwy rogowej naskórka, co nasila zjawisko przeznaskórkowej utraty wody i zwiększa wrażliwość skóry na działanie promieniowania UV. Dlatego właśnie fokus na składniki typu retinoidy i kwasy, z pominięciem podstaw pielęgnacji, to spory błąd.

Jak stosować kwasy złuszczające i retinoidy? Zapytaliśmy o to Alicję Śliwowską, znaną jako dr Scura

Co wybrać, jeśli chcemy postawić na jeden aktywnie działający produkt?

Jeżeli zastanawiasz się, czy wybrać kwasy, czy retinoidy, odpowiedz sobie na kilka pytań, które znajdują się poniżej. Dotyczą one ewentualnych przeciwskazań oraz efektów, na których nam zależy.

Aktywna pielęgnacja podczas ciąży i karmienia piersią

Pierwsze z nich brzmi: czy mam jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania kwasów/retinoidów?

Jeżeli jesteś w ciąży, postaw na kwasy AHA/BHA, ale wybieraj produkty o wyższym pH i niższym stężeniu kwasów, ponieważ u niektórych przyszłych mam skóra staje się bardziej reaktywna. Podczas karmienia piersią możesz stosować zarówno kwasy, jak i retinoidy.

Efekty stosowania kosmetyków z retinoidami i kwasami

Pytanie numer dwa: na jakich efektach mi zależy?

Produkty z kwasami przeznaczone do pielęgnacji domowej regulują proces złuszczania naskórka, stymulują proces jego regeneracji, wyrównują koloryt skóry i pomagają w redukcji niedoskonałości.

Retinoidy również redukują nadmierną keratynizację naskórka, regulują wydzielanie sebum, wyrównują koloryt skóry i pomagają w redukcji jej niedoskonałości. Działają także przeciwstarzeniowo i stymulują skórę do produkcji kolagenu i elastyny.

Kwasy dają zwykle szybsze efekty widoczne na skórze, natomiast retinoidy potrzebują nieco więcej czasu. Jedne i drugie mogą być stosowane w pielęgnacji domowej przez cały rok z zachowaniem wszelkich zasad fotoprotekcji. Wybór należy do Ciebie.

Jeżeli masz wątpliwości, co będzie dla Ciebie najlepsze, nie wahaj się skorzystać z pomocy! Na topestetic.pl czeka na Ciebie zespół specjalistów z dziedziny kosmetologii, który chętnie podpowie, od czego zacząć, aby Twoja skóra była piękna i zdrowa.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Kosmetyki z kwasami Kosmetyki z retinolem Kosmetyki z kwasem glikolowym Kwas migdałowy Kosmetyki z kwasem mlekowym Kosmetyki z kwasem salicylowym Retinol i jego pochodne Kosmetyki z witaminą A
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#kosmetykizkwasami #kosmetykizretinolem #kwasglikolowy #kwasmigdalowy #kwasmlekowy #kwassalicylowy #retinolijegopochodne #witaminaa
dr Alicja Śliwowska

drAlicjaŚliwowska

Komentarze
2 komentarze
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Treściwy i przydatny tekst.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Serdecznie dziękujemy za tak miły komentarz Pani Joanno!

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 56527 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508504506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka