fot. New Africa

Czy kosmetyki z kwasami można stosować latem?

Data aktualizacji: 05.07.2023 KLAUDIA BAŁABUCH 7856 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Często pytacie nas, jakie kwasy można stosować latem. Mamy świadomość, że kwasy latem to kwestia budząca wiele wątpliwości i sporo osób rezygnuje z ich stosowania z obawy o powstanie przebarwień czy reakcji fototoksycznych lub fotoalergicznych. Dlatego w dzisiejszym wpisie postaramy się rozwiać mity pielęgnacyjne. Specjalnie dla Was omówimy kwasy, które można stosować latem i zaproponujemy wskazówki pielęgnacyjne, które pomogą komfortowo wprowadzić kwasy na lato.

Kosmetyki zawierające kwasy na lato: czy można je stosować?

Jeszcze niedawno kwasy latem były całkowicie odradzane. Przekonanie to na dobre zakorzeniło się w zbiorowej świadomości i kosmetyki z kwasami pojawiające się w rekomendacjach na okres o większym nasłonecznieniu spotykały się z dezaprobatą. Tymczasem należy podkreślić różnicę pomiędzy peelingami chemicznymi wykonywanymi w gabinetach kosmetologicznych a preparatami do użytku domowego, które opierają swoje właściwości na tzw. kwasach.

Złuszczanie kwasami w procedurach zabiegowych najczęściej wiąże się z wykorzystaniem wysokich stężeń kwasów przy jednocześnie niskim pH roztworu. Oprócz oczywistego usunięcia odpowiednich warstw naskórka (w zależności od głębokości działania peelingu kwasowego), a co za tym idzie osłabienia naturalnych funkcji obronnych skóry, kwasy mogą powodować podrażnienia.

Z tego względu niektóre rodzaje peelingów chemicznych nie są zalecane do wykonywania latem. Jednak w przypadku kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji domowej mówimy o zdecydowanie niższych stężeniach. Wówczas ich działanie jest bardziej powierzchowne i nie ma obaw co do stosowania również w cieplejszych miesiącach.

Jakie kwasy można stosować latem?

Jak widzicie, kwasy na lato wcale nie są złym pomysłem. Oczywiście należy dobrać kosmetyk z kwasami do rodzaju, stanu i potrzeb skóry, z czym z przyjemnością pomogą Wam nasi kosmetolodzy, udzielając bezpłatnych porad na czacie, mailowo lub telefonicznie. Jeśli jednak zastanawialiście się, czy kwasy AHA latem sprawdzą się w codziennej pielęgnacji, spieszymy z odpowiedzią.

Wśród najczęściej polecanych na lato kwasów wymienia się między innymi kwas migdałowy, mlekowy, azelainowy czy laktobionowy. Na uwagę jak najbardziej zasługują także kwasy kojowy, fitowy, ferulowy czy askorbinowy. Co z kwasem hialuronowym? Sprawdzi się idealnie! Pamiętajmy, że nie każdy kwas działa złuszczająco.

Więcej na ten temat pisaliśmy we wpisie: Kosmetyki z kwasami - najczęściej zadawane pytania.

Stosowanie kwasów a reakcja skóry na słońce

Kwasy na twarz latem jak najbardziej wymagają odpowiedniego ułożenia pielęgnacji i uważności. Należy przestrzegać kilku prostych zasad, w wówczas ryzyko negatywnych reakcji skóry na słońce zostaje zmniejszone do minimum. Najważniejsza kwestia, o której należy pamiętać to fotoprotekcja. Nawet jeśli kosmetyk z zawartością kwasów nie ma właściwości światłouwrażliwiających, krem z filtrem do twarzy powinien pojawić się w codziennej porannej pielęgnacji.

Warto podkreślić, że nawet nie stosując żadnych składników potencjalnie drażniących, ba - nawet nie stosując żadnych produktów pielęgnacyjnych, podczas ekspozycji na promieniowanie UV jesteśmy narażeni na fotostarzenie, powstawanie przebarwień oraz, najistotniejsze, nowotwory skóry. Dlatego niezależnie od tego, czy schemat pielęgnacji oparty jest na preparatach z zawartością kwasów, czy nie SPF to podstawa.

Jeśli stosując kwasy latem, chcemy uniknąć nieprzyjemności, zadbajmy też o odpowiednią regenerację i nawilżenie skóry. Efekt złuszczania osiągany za pomocą kwasów pomaga poprawić kondycję skóry - rozjaśnia i wyrównuje jej koloryt, niweluje zmiany trądzikowe czy rozszerzone pory, a także wpływa na rewitalizację skóry i redukcję widoczności oznak starzenia.

Korzyści jest wiele, ale jeśli nie pojawi się element nawilżania i regeneracji, skóra może stać się przesuszona, łuszcząca i podrażniona. Jeśli zostanie wówczas poddana ekspozycji na słońce, łatwiej może dojść do oparzeń lub powstania przebarwień. Aby tego uniknąć, warto rozważnie korzystać z pogodnych dni i unikać opalania w godzinach największego nasłonecznienia.

Kwas migdałowy a słońce

Na pytanie, jakie kwasy można stosować latem, najczęściej pada propozycja kwasu migdałowego. Zabiegi z użyciem kwasu pozyskiwanego między innymi z migdałów, moreli czy wiśni były jednymi z pierwszych peelingów chemicznych polecanych poza sezonem jesienno-zimowym. Kwas migdałowy latem sprawdzi się dobrze z kilku powodów. Jego duża cząsteczka powoli i równomiernie przenika przez skórę.

Nawet przy zastosowaniu gabinetowym zaliczany jest do peelingów powierzchownych. Kwas migdałowy wykazuje właściwości seboregulujące, keratolityczne, bakteriobójcze, a także stymuluje syntezę glikozaminoglikanów, wpływając na poprawę nawilżenia skóry. Będzie dobrym wyborem dla cery wrażliwej, mieszanej, łojotokowej, naczyniowej, a nawet z trądzikiem pospolitym czy różowatym.

Naszym ulubieńcem z kwasem migdałowym na lato jest Sesderma Mandelac Liposomal Serum Serum liposomowe. Jego komfortowa konsystencja oraz zastosowana nanotechnologia sprawiają, że jest bardzo dobrze tolerowane nawet przez skóry wrażliwe. Preparat marki Sesderma opiera swoje działanie na synergii kwasu migdałowego z kwasem hialuronowym, dzięki czemu dodatkowo dba o prawidłowy poziom nawilżenia skóry i zapobiega powstawaniu suchych skórek.

Mandelac Liposomal Serum 198,00 zł Sesderma Mandelac Liposomal Serum Serum liposomowe 30 ml

Kwas azelainowy a słońce

Kwas azelainowy latem może stanowić remedium dla skóry z trądzikiem pospolitym, różowatym, przebarwieniami czy zapaleniem mieszków włosowych. Działa bowiem przeciwzapalnie, bakteriobójczo, antyoksydacyjnie, zmniejsza rogowacenie komórek naskórka i zapobiega powstawaniu plam pigmentacyjnych jako inhibitor tyrozynazy.

Odpowiednio dopasowana formuła i stężenie pozwalają w bezpieczny sposób korzystać z dobroczynnych właściwości kwasu azelainowego również w miesiącach o większym nasłonecznieniu. Działanie złuszczające tego składnika nie jest duże, zatem może pojawiać się też w peelingach złożonych.

Jeśli nigdy wcześniej nie sięgaliście po kosmetyki z kwasem azelainowym, polecamy Waszej uwadze Dermomedica Azelaic Cleanser Żel do mycia z kwasem azelainowym. Niewielkie, 0,5-procentowe stężenie kwasu azelainowego jest odpowiednie do codziennego stosowania. Kosmetyk od Dermomedica nie powoduje podrażnień czy przesuszeń, jednocześnie dokładnie oczyszczając skórę i redukując ilość zmian zapalnych.

W przypadku kwasów produkty myjące, które są spłukiwane ze skóry, stanowią bardzo dobrą opcję na początek.

Azelaic Cleanser 137,00 zł Dermomedica Azelaic Cleanser Żel do mycia z kwasem azelainowym 150 ml

Kwas glikolowy latem

Na ogół produkty z kwasem glikolowym nie są pierwszym wyborem w okresie letnim. Warto jednak wiedzieć, że mimo bardzo małej cząsteczki, przy wyższym pH i jednocześnie niższym stężeniu substancja ta wykazuje działanie nawilżające. Kosmetyki z kwasem glikolowym mogą ponadto działać keratolitycznie i antyoksydacyjnie.

Kwas glikolowy latem może być stosowany w przypadku skóry dojrzałej, zdewitalizowanej, objętej fotostarzeniem, a także na ciało przy problemie rozstępów. Tak jak w przypadku innych kwasów należy jednak pamiętać o sumiennej fotoprotekcji. Przy aplikowaniu na ciało zdecydowanie warto unikać opalania i zakrywać skórę odzieżą w czasie codziennej aktywności na zewnątrz.

Ciekawym kosmetykiem wykorzystującym właściwości kwasu glikolowego jest Jan Marini Bioglycolic Resurfacing Body Scrub Regenerujący peeling glikolowy do ciała. Łączy on działanie eksfoliujące kwasu z drobinkami ściernymi, dzięki czemu efekt wygładzenia jest jeszcze lepszy. Kosmetyk Jan Marini jako peeling chemiczno-mechniczny pozwala zredukować szorstkość i poprawia koloryt skóry. Ważne jest jednak, aby nie używać tego typu kosmetyków zbyt często, dopasowując częstotliwość do potrzeb skóry.

Bioglycolic Resurfacing Body Scrub 280,00 zł Jan Marini Bioglycolic Resurfacing Body Scrub Regenerujący peeling glikolowy do ciała 237 ml

Kwasy AHA latem

Jednoznaczne udzielenie odpowiedzi na pytanie, jakie kwasy latem będą bezpieczne nie jest niestety możliwe. Wśród polecanych substancji są zarówno kwasy z grupy AHA, jak i PHA czy nawet BHA. Wiele zależy od formuły kosmetyku i indywidualnej tolerancji skóry. Nie bez znaczenia jest również tryb życia i planowane aktywności. Dlatego zawsze należy stosować się do zaleceń producenta, a wszelkie wątpliwości konsultować ze specjalistami.

Kluczem do uzyskania satysfakcjonujących efektów bez ryzyka negatywnych reakcji po ekspozycji na słońce jest indywidualne dopasowanie częstotliwości i sposobu używania danego produktu. Nieodzowny jest też filtr przeciwsłoneczny do twarzy.

Kwas salicylowy latem

Jako, że kwas salicylowy w kosmetykach może być wykorzystywany w stężeniu do 2%, nie ma powodów do obaw i można sięgać po tego typu preparaty również w okresie wiosenno-letnim. Profil działania kwasu salicylowego jest niezwykle korzystny w przypadku skóry trądzikowej.

Substancja ta posiada właściwości keratolityczne, przeciwzapalne, bakteriostatyczne, sebostatyczne i komedolityczne. Pomaga więc redukować zmiany zapalne, zaskórniki i łojotok. Kwas salicylowy latem znajduje zastosowanie również w terapii trądziku różowatego.

Jednym z kultowych produktów z kwasem salicylowym jest Paulas Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid Płyn złuszczający z 2% kwasem salicylowym. Wprowadzając ten kosmetyk do pielęgnacji latem, warto na początku postawić na stopniowe i powolne przyzwyczajanie skóry. Można zacząć od aplikowania płynu 3-4 razy w tygodniu.

Płynna, lekka formuła produktu Paulas Choice sprawia, że nawet w upalne dni sprawdzi się doskonale. Preparat ten, regularnie stosowany, redukuje zmiany trądzikowe, odblokowuje pory, normalizuje pracę gruczołów łojowych i wyrównuje koloryt cery.

Skin Perfecting 2% BHA Liquid 170,00 zł Paulas Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid Płyn złuszczający z 2% kwasem salicylowym 118 ml

Stosowanie kwasów latem jak najbardziej jest możliwe. Zalecamy jednak w tym przypadku ostrożność i świadome podejście.

Pielęgnacja złuszczająca na bazie kwasów nie obejdzie się bez nawilżania skóry i filtrów przeciwsłonecznych.

Kosmetyki z kwasami zaprojektowane z myślą o pielęgnacji domowej wprowadzone latem mogą jednak doskonale uzupełnić jesienno-zimowe kuracje peelingami chemicznymi przeprowadzone w gabinecie kosmetologicznym. W związku z tym nie warto rezygnować z ich używania.

Historyczne wpisy
Wpisy z poprzednich lat z takiego samego tematu
Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Kosmetyki z kwasami Kosmetyki z kwasem azelainowym Kosmetyki z kwasem glikolowym Kwas migdałowy Kosmetyki z kwasem salicylowym
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#kosmetykizkwasami #kwasazelainowy #kwasglikolowy #kwasmigdalowy #kwassalicylowy
Klaudia Bałabuch

KlaudiaBałabuch

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 56527 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508504506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka