Rozszerzone pory - co warto o tym wiedzieć i jak je niwelować?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Rozszerzone pory i zaskórniki to problem dobrze znany szczególnie posiadaczom cery mieszanej i tłustej. „Czarne kropki” lub „dziurki” są typowe dla skóry, która nadmiernie się przetłuszcza. Nieprawidłowe metody usuwania zaskórników i rozszerzonych porów mogą prowadzić do powstania podrażnień, przesuszeń i przebarwień pozapalnych. Zapraszamy do lektury wpisu. Dowiecie się z niego, czym są i dlaczego powstają rozszerzone pory oraz jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry z tym problemem.
Co to są pory na skórze?
Pory skóry są fizjologicznym elementem naszej budowy. Pełnią one ważną funkcję – umożliwiają wyprowadzenie sebum na powierzchnię skóry, gdzie uczestniczy ono w tworzeniu bariery hydro-lipidowej naskórka. Bariera hydrolipidowa jest niezwykle ważna w prawidłowym funkcjonowaniu i utrzymywaniu optymalnego nawilżenia. Problem pojawia się wtedy, kiedy nasza skóra przybiera obraz „podziurawionej” ze względu na znaczne poszerzenie się porów.
Dlaczego powstają rozszerzone pory na twarzy?
Prawidłowa nazwa tego zjawiska to rozszerzone ujścia przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych. Ulegają one powiększeniu w efekcie zwiększonej produkcji łoju. Proces ten w połączeniu z nadmiernym rogowaceniem może prowadzić do zaczopowania ujść gruczołów łojowych, powodując powstawanie zaskórników – otwartych oraz zamkniętych.
Zaskórniki zamknięte przybierają postać białych grudek wystających ponad powierzchnię skóry, natomiast zaskórniki otwarte to charakterystyczne „czarne kropki” potocznie nazywane również wągrami.
Problem ten dotyczy zatem szczególnie skór, które mają tendencję do nadprodukcji łoju, świecenia się oraz w konsekwencji - powstawania zmian trądzikowych. Może pojawić się także na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji – kosmetyki zawierające składniki komedogenne mogą również prowadzić do tworzenia zaskórników i rozszerzania porów skóry.
Pielęgnacja skóry z rozszerzonymi porami - jak powinna wyglądać?
W swojej codziennej pielęgnacji powinniśmy uwzględnić produkty, których zadaniem będzie oczyszczenie porów, zmniejszenie procesów nadmiernego rogowacenia oraz ograniczenie wydzielania sebum. Na szczęście obecnie na rynku dostępne są różnorodne składniki aktywne wykazujące takie działanie. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na obecność kwasów AHA i BHA.
Szczególnie dobrze sprawdzi się kwas salicylowy, który ze względu na swoją dobrą rozpuszczalność w tłuszczach, wykazuje silne działanie komedolityczne, to znaczy redukujące ilość zaskórników. Świetne efekty przyniosą również produkty z retinolem, który ma działanie seboregulujące – normalizuje wydzielanie łoju, a także reguluje proces keratynizacji naskórka.
Działanie normalizujące oraz przeciwzapalne wykazuje także pochodna witaminy B3 - niacynamid, warto również zwrócić uwagę na obecność tego składnika w kosmetykach.
Należy jednak podkreślić, że podstawę naszej pielęgnacji powinno stanowić odpowiednie nawilżanie. Nadmierne przesuszenie w trakcie stosowania aktywnych preparatów to częsty błąd w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Aby go uniknąć, pamiętajmy o stosowaniu odpowiednich kremów nawilżających dla cery tłustej i problematycznej.
Więcej na ten temat przeczytacie we wpisach na naszym blogu:
Nie zapominajmy także o ochronie przeciwsłonecznej. Ze względu na obecność substancji aktywnych takich jak retinol czy kwasy w wymienionych kosmetykach, szczególnie ważna jest odpowiednia fotoochrona w ciągu dnia. Substancje te mogą wykazywać działanie uwrażliwiające na promieniowanie słoneczne, stąd też tak ważne jest, aby nie pomijać tego kroku w porannej pielęgnacji.
Kremy z filtrem, które idealnie sprawdzą się dla skóry tłustej i problematycznej, opisywaliśmy w artykułach na naszym blogu:
Ze względu na mnogość kosmetyków przeznaczonych dla skóry z rozszerzonymi porami, składniki aktywne możemy włączyć na jednym z etapów naszej codziennej pielęgnacji. Należy jednak pamiętać, aby nie wprowadzać zbyt wielu produktów na raz, ponieważ w takim połączeniu, kosmetyki te mogą mieć działanie drażniące i przesuszające.
Jeżeli wybieramy kosmetyki złuszczające na jednym z etapów pielęgnacyjnych, w pozostałych krokach postawmy na nawilżanie, łagodzenie i odbudowę bariery hydrolipidowej. Nadmierne usuwanie sebum prowadzi do odwodnienia skóry, co może być sygnałem do wtórnego zwiększenia produkcji łoju. Możemy więc zacząć od wprowadzenia jednego preparatu, a w odstępie czasu ewentualnie dodać kolejny produkt, jeśli problem nadal będzie nasilony.
Oczyszczanie skóry twarzy
Odpowiednie oczyszczanie to bardzo ważny krok w pielęgnacji, szczególnie skóry przetłuszczającej się. Możemy zastosować łagodne, neutralne produkty, jeżeli kosmetyki na innych etapach pielęgnacyjnych mają działanie złuszczające, jednak nigdy nie powinnyśmy o nim zapominać. Najlepiej sprawdzi się oczyszczanie dwuetapowe - łagodny demakijaż oraz preparat myjący skórę.
W drugim etapie oczyszczania możemy zastosować delikatny preparat oczyszczający Nu-derm Gentle Cleanser od marki Obagi. Skutecznie usuwa nadmiar sebum, resztki makijażu i zanieczyszczenia, nie powodując przy tym przesuszenia i uczucia ściągnięcia. Dzięki zawartości aloesu oraz pantenolu kosmetyk wykazuje również działanie łagodzące.
Jeżeli jednak chcielibyśmy wprowadzić aktywniejszy produkt - polecamy preparat oczyszczający od Image Skincare z kwasem salicylowym - Salicylic Gel Cleanser. Wykazuje działanie głęboko oczyszczające, tonizujące i antybakteryjne. Pozostawia pory oczyszczone i zwężone, przygotowując skórę do kolejnych etapów pielęgnacyjnych.
Tonik do twarzy
Aktywną pielęgnację wprowadzić możemy również pod postacią toniku. Taki krok łatwo dodać do naszej codziennej rutyny.
Szczególnie polecamy Skin Perfecting 2% BHA Liquid - płyn złuszczający z 2% kwasem salicylowym o działaniu silnie odblokowującym i zwężającym pory od Paula’s Choice. Dodatkowo produkt został wzbogacony o ekstrakt z zielonej herbaty o intensywnym działaniu antyoksydacyjnym. Pozwala uzyskać efekt wygładzonej, oczyszczonej i promiennej skóry.
Świetnie sprawdzi się także Pore Minimising Tonic – tonik redukujący widoczność porów od marki Medik8. Dzięki obecności kwasów AHA ogranicza nadmierną aktywność i zwęża ujścia gruczołów łojowych. Obecny w składzie kwas hialuronowy zapobiega przesuszeniu, a kwas alfa liponowy – zapobiega powiększaniu porów wraz z wiekiem.
Kosmetyk od Biologique Recherche to kolejna doskonała propozycja dla skóry z niedoskonałościami. Lotion P50, to złuszczający lotion do skóry tłustej zawiera wyjątkowe połączenie kwasów AHA, BHA i PHA. Dzięki temu natychmiastowo wygładza i zmniejsza wydzielanie sebum. Formuła wzbogacona o wyciągi roślinne, witaminy B1, B2, B5, E, PP i składniki nawilżające wspiera procesy regeneracyjne i zwiększa nawilżenie naskórka.
Kosmetyk dostępny jest w 3 pojemnościach:
Warto dodać, że Lotion P50 występuje także w wersji dla skóry wrażliwej - Lotion P50W. Złuszczający lotion do skóry wrażliwej pozwala na delikatne złuszczenie nawet skóry szczególnie podatnej na podrażnienia.
Serum do twarzy
Serum do twarzy to rodzaj kosmetyku o wysokim stężeniu substancji aktywnych. Powinniśmy stosować je na oczyszczoną skórę twarzy, a po aplikacji - pamiętać o nałożeniu odpowiedniego kremu. Pomimo swojej skoncentrowanej formuły, nie zastąpi nam kremu nawilżającego - jego zadaniem jest dostarczyć składniki aktywne.
Przykładem innowacyjnego połączenia składników aktywnych jest Bioclear Lotion - Lotion korygujący wygląd skóry Jan Marini. Dzięki synergii 12% roztworu kwasu glikolowego, 2% kwasu salicylowego i 2% kwasu azelainowego, serum wykazuje wielokierunkowe działanie - zwęża pory i redukuje ilość zaskórników, wyrównuje koloryt skóry, niweluje rumień i działa przeciwzmarszczkowo.
Lotion dostępny jest także w zestawie pielęgnacyjnym pięciu kroków - Jan Marini Skin Care Managment System Starter, zachęcamy by zwrócić na niego uwagę.
Jeżeli zaskórnikom towarzyszą również zmiany zapalne, warto zastosować DermaClear Serum Intensywne serum do skóry ze zmianami trądzikowymi i przebarwieniami pozapalnymi od marki Dermaquest. Preparat nie tylko będzie zapobiegał powstawaniu rozszerzonych porów i zaskórników, ale także krost i grudek. Dodatkowo dzięki zawartości heksylorezorcynolu, serum rozjaśnia istniejące przebarwienia pozapalne i zapobiega powstawaniu nowych.
Niezmiennie najskuteczniejszym rozwiązaniem w terapii trądziku jest retinol i jego pochodne. Retinal (aldehyd retinowy) to pochodna retinolu charakteryzująca się większą aktywnością. Możemy ją znaleźć w produkcie Crystal Retinal 3 - Stabilne serum na noc o średniej mocy z aldehydem retinowym od Medik8. Dzięki swoim właściwościom regulującym procesy keratynizacji, przeciwdziała powstawaniu zaskórników, niweluje stany zapalne i wygładza skórę.
Posiada także działanie przeciwzmarszczkowe i wyrównujące koloryt skóry. Pamiętajmy, aby serum wprowadzać do swojej pielęgnacji wieczornej stopniowo, początkowo 1-2 razy w tygodniu, w celu przyzwyczajenia skóry do działania retinalu i zwiększenia tolerancji na ten składnik.
Pielęgnacyjne maski do twarzy
Jeżeli posiadasz sprawdzoną podstawę pielęgnacyjną, a szukasz kosmetyku wspomagającego walkę z zaskórnikami od czasu do czasu - dobrym rozwiązaniem okaże się maska do twarzy. Maski należy stosować 1-2 razy w tygodniu lub według potrzeb skóry.
Detoxifying Mask - Maska z aktywnym węglem głęboko oczyszczająca to niezwykle skuteczne rozwiązanie dla zanieczyszczonej skóry od PCA Skin. Zawarta w masce biała glinka zmniejsza rozszerzone pory, a głębokie oczyszczanie wspomaga krzemian magnezowo – aluminiowy dostarczając jednocześnie skórze minerałów. Formuła została wzbogacona także o glicerynę o działaniu nawilżającym, aby zapobiegać przesuszeniu skóry po zastosowaniu.
Jeżeli szukacie maski o wyjątkowej formule, polecamy Pore Delete Bubble Pack - Różową piankę głęboko oczyszczającą. Maska od marki Cell Fusion C ma postać bąbelkowej pianki-maski, która daje na skórze efekt musowania. Produkt nie tylko skutecznie zmniejsza widoczność porów i zaskórników, ale działa także dotleniająco, antyoksydacyjnie i rozświetlająco.
Matcha Power Peel - Multikwasowy peeling enzymatyczny Veoli Botanica zainteresuje szczególnie fanów kosmetyków naturalnych. Dzięki zawartości kwasów owocowych złuszcza martwe komórki naskórka, dodaje blasku, a skóra po użyciu staje się wygładzona i rozjaśniona. W składzie znajdziemy również kwas salicylowy, antyoksydanty oraz enzymy proteolityczne. Ze względu na swoje delikatne działanie peeling nie powoduje uczucia ściągania i odpowiedni jest także dla skóry wrażliwej.
Dzięki odpowiednio dobranej pielęgnacji, możemy zminimalizować problem rozszerzonych porów czy zaskórników. Należy jednak pamiętać, aby produkty wprowadzać stopniowo i pojedynczo.
W przypadku kosmetyków wspomnianych w artykule nie należy zapominać także o ochronie przeciwsłonecznej – podczas kuracji kwasami czy retinolem zawsze należy pamiętać o aplikacji kremu z wysokim filtrem, gdyż skóra jest uwrażliwiona na działanie światła słonecznego i bardziej podatna na powstawanie przebarwień.
Miejmy na uwadze również odpowiednie nawilżanie. Tak dobrana pielęgnacja pozwoli cieszyć się gładką cerą i promiennym wyglądem. Czy stosowaliście już któryś z poleconych przez nas kosmetyków? Czekamy na Wasze komentarze i opinie.