Bakuchiol - czy jest alternatywą dla retinolu? Zapytaliśmy o to chemika, Magdę Kaczanowicz
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Bakuchiol zatrząsł światem kosmetycznym – na rynku pojawił się składnik, który oferował działanie retinolu, jednak bez powodowania skutków ubocznych, charakterystycznych dla retinolu. Bakuchiol zaczął być wybawieniem dla osób, które obawiały się lub zniechęcały do podjęcia kuracji retinolem.
Czym jest bakuchiol?
Bakuchiol to związek chemiczny, pozyskiwany z rośliny o wdzięcznej nazwie ludowej babchi. Mimo statusu nowinki kosmetycznej nie jest substancją nową dla świata nauki. Należące do roślin motylkowatych babchi, główne źródło bakuchiolu, znane jest ludziom z Dalekiego Wschodu od setek lat. Bakuchiol to bezpieczny składnik produktów kosmetycznych, zalecany do stosowania jako surowiec o właściwościach przeciwutleniających, przeciwbakteryjnych i odżywiających skórę.
Sprawdźcie poprzedni artykuł: Bakuchiol jako alternatywa dla retinolu - co warto o nim wiedzieć?
Dlaczego “roślinny retinol”?
Po raz pierwszy hasło “roślinny retinol” pojawiło się w tytule badania przeprowadzonego w 2014 roku („Bakuchiol: a retinol‐like functional compound revealed by gene expression profiling and clinically proven to have anti‐aging effects”). To właśnie ono było podstawą do uznania bakuchiolu za związek stanowiący alternatywę dla retinoidów oraz stało się punktem wyjściowym do dalszych badań nad bakuchiolem.
Ponadto, w wielu badaniach przeprowadzonych in vivo i in vitro, bakuchiol wykazuje działanie:
- przeciwzmarszczkowe,
- uelastyczniające i ujędrniające,
- zmniejszające widoczność przebarwień,
- nawilżające,
- przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Określenie „roślinny retinol” nie jest jednak trafne. Głównie dlatego, że bakuchiol nie wpływa na receptory białek odpowiedzialnych za skutki uboczne stosowania retinoidów, a także ma inną budowę chemiczną.
Jak zatem wypada bakuchiol w zestawieniu z retinolem?
W badaniu z 2019 roku (“Prospective, Randomized, Double-Blind Assessment of Topical Bakuchiol and Retinol for Facial Photoageing”), które porównywało obie substancje, w podwójnie ślepej próbie probanci stosowali krem z retinolem (raz dziennie) lub krem z bakuchiolem (2 razy dziennie) w stężeniu 0,5%.
Przy takiej częstotliwości stosowania bakuchiol i retinol: zmniejszyły widoczność i głębokość drobnych zmarszczek na twarzy. Jednocześnie nie zaobserwowano statystycznie istotnych różnic między działaniem bakuchiolu i retinolu w zakresie przebarwień.
Bakuchiol jest nie tylko równie skuteczny w zwalczaniu objawów fotostarzenia skóry co retinol, ale także lepiej tolerowany.
Z punktu widzenia technologicznego, wykazuje on również doskonałą stabilność fotochemiczną (co umożliwia jego aplikację w porannej rutynie pielęgnacyjnej), wyższy profil bezpieczeństwa (pozwala na potencjalne wykorzystanie przez kobiety w ciąży i osoby o cerze wrażliwej/nadreaktywnej) oraz łatwość stosowania w formułach kosmetycznych (miesza się z szeroką gamą emolientów i solubilizatorów).
Czy bakuchiol to naprawdę zamiennik retinolu?
Nie lubię określenia zamiennik. Występuje ono często w lekach, ale nie w kosmetykach. Ważny fakt - chociaż wyniki dostępnych badań klinicznych wskazują na porównywalne efekty stosowania tych dwóch związków, to nadal bakuchiol jest substancją przebadaną słabiej niż retinol. Ciekawostka -w badaniach aplikacyjnych z 2019 r. porównywalne wyniki efektów działania retinolu i bakuchiolu uzyskano w sytuacji, gdy preparat z bakuchiolem stosowano dwukrotnie częściej niż krem z dodatkiem retinolu.
Więcej na ten temat dowiecie się z wpisu: Kosmetyki z bakuchiolem i retinolem - czy wykazują to samo działanie?
A może bakuchiol i retinol?
To jest bardzo dobre połączenie – jeden z nowych kierunków, w którym podążają firmy kosmetyczne. Jest to fantastyczne rozwiązanie dla skór dojrzałych oraz z szybciej postępującym lub przedwczesnym starzeniem się. Dodatkowo, z punktu widzenia receptury i składników, bakuchiol działa synergicznie z retinolem - stabilizuje go. Retinol może być dzięki temu bardziej skuteczny nawet w niższym stężeniu.
Podsumowując okiem chemika, bakuchiolu nie można nazwać stuprocentowym zamiennikiem retinolu. Jest za to skutecznym składnikiem przeciwstarzeniowym i przeciwtrądzikowym, który z powodzeniem można stosować w ciąży (nie ma na to badań, ale nie ma też działania szkodliwego na płód jak doustne retinoidy), w okresie letnim, przy bardzo wrażliwej cerze, gdy boimy się rozpoczęcia przygody z retinolem oraz gdy ważne jest dla nas stosowanie kosmetyków z surowcami roślinnymi naturalnego pochodzenia.
Przyjrzyjmy się teraz produktom, które zawierają obydwa te składniki – warto przetestować takie kosmetyki i wypracować sobie własną opinię.
Kosmetyki z bakuchiolem
Poniżej przedstawię Wam dwa kosmetyki z bakuchiolem, które mogą Was zainteresować.
Medik8 Bakuchiol Peptides Serum peptydowe 30 ml
Olejowe, ale bardzo lekkie serum bezwodne. Ma cudowny, liliowy kolor. Oprócz samego bakuchiolu zawiera szereg efektywnych składników aktywnych: ogrom ekstraktów (m.in. wąkrotka azjatycka, kurkuma), prekursory peptydów oraz olej Inka bogaty w kwasy omega. Jest niesamowicie wydajny, nietłusty. Może być stosowany przez każdego – to uniwersalny produkt, którego efekty na skórze zobaczysz bardzo szybko.
Ciekawostka na temat produktu marki Medik8: butelka produktu wykonana jest ze szkła odpornego na działanie promieniowania UV, a w samym składzie serum znajduje się wyciąg z korzenia Krameria Triandra o właściwościach fotostabilizujących.
Mokosh Smoothing Serum with Bakuchiol Oat & Bamboo Wygładzające serum do twarzy z bakuchiolem - Owies i bambus 30 ml
Świetny produkt naszej rodzimej marki, ma postać lekkiej emulsji – czyli inna forma niż poprzedni kosmetyk. Oprócz 1% stężenia bakuchiolu ma 1% stężenie bardzo efektywnej i stabilnej, olejorozpuszczalnej formy witaminy C. Produkt marki Mokosh bardzo dobrze sprawdzi się w pielęgnacji cer tłustych i trądzikowych. Zawiera innowacyjny i mój ulubiony bioferment z bambusa, uważany za roślinny silikon, który wspomaga nawilżenie skóry oraz wspiera jej funkcje ochronne.
Kosmetyki z retinolem
Kosmetyków z retinolem na rynku jest wiele. Wybrałam dwa, które moim zdaniem (i według mojej skóry) spowodują, że Twoja skóra nie będzie chciała się z nimi rozstać.
Jan Marini Age Intervention Retinol Plus Przeciwstarzeniowy krem z retinolem 28 g
To lekki krem, określany w sieci jako ten, „który naprawdę działa”. Największe efekty uzyskasz, gdy Twoja skóra ma już dość głębokie bruzdy. Ale jest też genialny jako zaawansowana pielęgnacja prewencyjna. Kosmetyk marki Jan Marini zawiera peptydy, ekstrakt z zielonej herbaty, chryzynę, bisabolol, kwas hialuronowy oraz olej szafranowy. Pomimo mocnego działania, jego receptura została tak zbalansowana, że jego stosowanie minimalizuje ryzyko łuszczenia się skóry i podrażnienia.
Jest delikatny, ale bardzo, bardzo skuteczny!
Sesderma Reti Age Cream + Reti Age Serum ZESTAW Krem przeciwzmarszczkowy 50 ml + Serum przeciwzmarszczkowe 30 ml + Kosmetyczka Sesderma
Jaki to jest super zestaw! Polecam zarówno serum, jak i krem. Obydwa mają ogrom mocnych składników, a receptury są tak stworzone, aby ryzyko podrażnienia po retinolu było minimalne. Retinol został połączony z retinalem, peptydami mimetycznymi, czynnikami wzrostu, witaminą C i hydrolizowanym kwasem hialuronowym. Pod względem składników aktywnych jest to kompletna seria do pielęgnacji skóry w stylu pro-aging lub anti-aging.
Kosmetyki łączące retinoidy i bakuchiol
W kolejnej części wpisu przedstawię Wam kosmetyki, które zawierają w swoim składzie połączenie bakuchiolu z retinolem lub retinalem.
Paulas Choice 0.3% Retinol + 2% Bakuchiol Treatment Krem z retinolem o potrójnym działaniu przeciwzmarszczkowym 30 ml
Lekki krem, który oprócz bohaterów tego artykułu zawiera także peptydy, dodatkowo wspierające jego działanie przeciwstarzeniowe. Ale to nie wszystko - w składzie produktu marki Paulas Choice znajdują się również ceramidy o działaniu nawilżającym i wzmacniającym barierę hydrolipidową skóry. Sam produkt jest niesamowicie przyjemny w stosowaniu – posiada kremową, szybko wchłaniającą się konsystencję.
Dermomedica 0.05% Retinal Cream Krem z retinalem w postaci aktywnej, bakuchiolem i niacynamidem 30 ml
Produkty marki Dermomedica uwielbiam za bardzo przemyślane połączenie składników aktywnych. Tutaj nie ma retinolu, ale jest jeszcze bardziej nowoczesna jego forma – retinal. Dzięki połączeniu retinalu, bakuchiolu i niacynamidu oraz lekkiej kremowej bazy produkt jest idealny dla każdego typu cery, w tym wrażliwej, naczyniowej i trądzikowej. Jest świetnym produktem „na start”, gdy ktoś obawia się retinoidów w swojej pielęgnacji, ale chce uzyskać widoczne rezultaty.
Bakuchiol ze względu na swoje wszechstronne właściwości jest coraz częściej stosowanym składnikiem w pielęgnacji skóry. Niweluje zmarszczki, przebarwienia, trądzik, nadmierne przetłuszczanie się skóry, ujędrnia skórę.
Czy stosujecie w swojej pielęgnacji bakuchiol? Który z wymienionych kosmetyków chcielibyście wypróbować w swojej pielęgnacji? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach.