Bakuchiol - co to za składnik aktywny i jakie ma właściwości?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Bakuchiol to roślinny składnik aktywny znany i stosowany od wielu lat w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej. Ogromną popularność zyskał także w przemyśle kosmetycznym z uwagi na swoje wielokierunkowe działanie oraz wymierne efekty, jakie przynosi jego aplikowanie na skórę. Czy jest on dobrą alternatywą dla retinoidów? W czyjej pielęgnacji sprawdzi się najlepiej i jakie są najważniejsze informacje na jego temat? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury!
Bakuchiol - najczęściej zadawane pytania
Tego botanicznego składnika nie trzeba nikomu przedstawiać. Znany jest zarówno twórcom produktów kosmetycznych, jak i konsumentom na całym świecie. Na jego temat pojawiło się wiele pytań, które zebraliśmy dla Was i odpowiemy na nie w niniejszym wpisie.
Poniżej znajdziecie listę najczęściej zadawanych pytań na temat bakuchiolu:
- bakuchiol - co to za składnik i jakie jest jego pochodzenie?
- jakie ma bakuchiol działanie na skórę?
- bakuchiol - z czym nie łączyć tej roślinnej substancji?
- czy bakuchiol i retinoidy w jednym produkcie to dobre połączenie?
- czy mogę stosować bakuchiol będąc w ciąży lub w trakcie karmienia piersią?
- jak wprowadzić bakuchiol do codziennej pielęgnacji?
Bakuchiol - co to jest i jakie ma właściwości?
Bakuchiol - co to za substancja i jakie korzyści przynosi jego stosowanie? Jest to składnik aktywny pochodzenia roślinnego.
W latach 60. XX wieku został on wyizolowany z rośliny Psoralea corylifolia (Babći / Bu Gu Zhi), która od zarania dziejów była stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej, chociażby w leczeniu objawów łuszczycy czy egzemy towarzyszącej dermatozom różnego pochodzenia.
Bakuchiol właściwości i działanie na skórę ma zdecydowanie wielokierunkowe i, w zależności od całości formulacji produktu kosmetycznego, sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju cery, w tym skłonnej do podrażnień, trądzikowej czy borykającej się z przebarwieniami.
Bakuchiol w kosmetykach przede wszystkim cechuje się aktywnością:
- antyoksydacyjną,
- przeciwbakteryjną i przeciwzapalną,
- regenerującą i nawilżającą,
- ujędrniającą i przeciwzmarszczkową,
- redukującą przebarwienia.
Dodatkowo jest to składnik o niskim potencjale drażniącym, stąd kosmetyki z bakuchiolem świetnie sprawdzą się również w przypadku skóry wrażliwej i delikatnej.
Więcej informacji na temat tego składnika aktywnego, znajdziecie czytając poniższe wpisy, dostępne na naszym blogu:
Bakuchiol czy retinol - co jest bardziej skuteczne?
Wiele osób zastanawia się, co stosować w swojej codziennej pielęgnacji, bakuchiol czy retinol? Nie jest tajemnicą, że oba te składniki wykazują zbliżone działanie i wzajemnie je potęgują.
Z naukowego punktu widzenia nie powinno się jednak używać określenia “roślinny retinol”, mimo że bakuchiol efekty pielęgnacyjne na skórę wykazuje w zasadzie identyczne co retinoidy.
Nawet gdy jego stosowanie daje skórze takie same korzyści co aplikowanie retinolu, to nie aktywuje on receptorów retinoidowych obecnych w komórkach skóry, pod względem chemicznym nie należy on więc do grupy retinoidów.
Retinol czy bakuchiol to składniki aktywne, na których temat opublikowanych zostało wiele badań i artykułów naukowych, lecz wciąż to retinoidy piastują tytuł jednych z najlepiej przeanalizowanych substancji dostępnych na rynku kosmetycznym.
Mimo tego z całą pewnością bakuchiol to składnik bezpieczny w stosowaniu.
Warto podkreślić, że efekty regularnego stosowania bakuchiolu i retinolu są bardzo porównywalne, lecz badania wykazały, że w tym celu bakuchiol trzeba stosować dwa razy częściej niż retinol.
Bakuchiol i retinol często łączy się w formule tego samego kosmetyku, by nawzajem wzmacniały swoje działanie i przynosiły skórze jeszcze więcej korzyści. Doskonałym tego przykładem jest Paulas Choice 0.3% Retinol + 2% Bakuchiol Treatment krem z retinolem o potrójnym działaniu przeciwzmarszczkowym, który świetnie sprawdzi się jako kosmetyk budujący tolerancję skóry na retinoidy, działa silnie przeciwzmarszczkowo, reguluje pracę gruczołów łojowych i wyrównuje koloryt cery.
Składnik ten często zawierają również kosmetyki z peptydami, a znakomicie świadczy o tym Medik8 Bakuchiol Peptides serum peptydowe, które szczególnie polecamy osobom nietolerującym retinoidów, z cerą dojrzałą z widocznymi zmarszczkami i utratą jędrności oraz nierównomiernym kolorytem.
Bakuchiol - jak stosować kosmetyki z tym składnikiem?
Kiedy najlepiej aplikować bakuchiol? Jak stosować tę substancję aktywną? Kosmetyki z bakuchiolem na ogół można włączyć zarówno do porannej, jak i wieczornej pielęgnacji. W przeciwieństwie do retinolu jest to składnik stabilny fotochemicznie, a więc promieniowanie UV nie ogranicza jego korzystnego działania na skórę. W tym miejscu może zrodzić się również pytanie, czy bakuchiol można stosować latem? Tak, jak najbardziej można!
Z czym nie łączyć bakuchiolu?
Czy istnieje składnik, z którym nie lubi się bakuchiol? Z czym nie łączyć lepiej tej substancji aktywnej? Na ogół nie ma przeciwwskazań do łączenia bakuchiolu z innymi komponentami kosmetyków, gdyż to bardzo łagodny składnik. Najczęściej spotkać go można w serum i kremach o różnym działaniu. Stosować można go od razu codziennie, nie wymaga budowania tolerancji skóry - chyba że występuje w jednym produkcie z retinoidami - wtedy polecamy oczywiście stopniowe jego wprowadzanie do pielęgnacji.
Czy można stosować bakuchiol w ciąży?
Jak najbardziej, można stosować bakuchiol w ciąży, a także podczas karmienia piersią. Jest to substancja w pełni bezpieczna i stanowi dobrą alternatywę dla retinolu w przypadku przyszłych mam, które w tym wyjątkowym czasie chcą także zadziałać na swoją skórę przeciwstarzeniowo lub borykają się z przebarwieniami, trądzikiem pospolitym bądź różowatym.
Sesderma Samay Cream + Samay Serum to idealny zestaw dla kobiet będących w ciąży lub karmiących piersią, które chcą wykorzystać przeciwstarzeniowe działanie bakuchiolu, a jednocześnie nawilżyć i zregenerować skórę. Kosmetyki te można stosować zarówno rano, jak i wieczorem.
Bakuchiol - efekty stosowania
Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu, przeciwzapalnemu i regenerującemu bakuchiol to składnik, który bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku cery z trądzikiem pospolitym wymagającej wyciszenia. W tym celu idealnym wyborem będzie lekki produkt Image Skincare Clarifying Repair Creme stymulujący odnowę lekki żel-krem.
Diego Dalla Palma 24H Matifying Anti Age Cream matujący krem przeciwstarzeniowy to z kolei świetna propozycja dla cery dojrzałej i jednocześnie przetłuszczającej się, która wymaga zarówno wyregulowania pracy gruczołów łojowych, jak i działania przeciwstarzeniowego.
Bakuchiol efekty swojego działania daje również cerom borykającym się z przebarwieniami i nierównomiernym kolorytem. W Dermaquest SkinBrite serum z inhibitorami tyrozynazy na oporne i nawracające przebarwienia łączy swoje siły wraz z witaminą C, wyciągami roślinnymi, a także kwasem kojowym, mlekowym i traneksamowym.
Beaute Pacifique Creme Symphonique Night Time krem odmładzający na noc to kosmetyk polecany szczególnie cerom dojrzałym. Produkt ten pobudza aktywność fibroblastów, w rezultacie czego zagęszcza skórę, poprawia jej jędrność i elastyczność, a także redukuje widoczne zmarszczki.
Mamy nadzieję, że lektura niniejszego wpisu przybliżyła Wam bakuchiol - co to jest za składnik, z czego jest pozyskiwany i jakich efektów można spodziewać się, aplikując go na skórę. Jego popularność nie spada, a wielokierunkowe działanie i niski potencjał drażniący sprawiają, że producenci chętnie umieszczają go w formułach swoich produktów.
Stosujecie w swojej codziennej pielęgnacji bakuchiol? Koniecznie podzielcie się nami swoimi wrażeniami w komentarzu!