Kwas hialuronowy w kosmetykach Co warto o nim wiedzieć?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Kwas hialuronowy, w INCI oznaczany jako Hyaluronic Acid, Sodium Hyaluronate, to jeden z najbardziej popularnych składników, jeśli chodzi o kosmetyki i jego sława do tej pory nie słabnie. Jego szerokie zastosowanie w kosmetyce głównie oparte jest na doskonałych właściwościach nawilżających i ujędrniających.
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy to organiczny związek chemiczny, należący do wielocukrów z rodziny glikozaminoglikanów, który znajduje się we wszystkich tkankach zwierzęcych. W organizmie występuje najczęściej w postaci hialuronianu sodu. Warto zaznaczyć, że glikozaminoglikany nie pojawiają się w roślinach, dlatego nie ma czegoś takiego, jak kwas hialuronowy pochodzenia roślinnego.
Kwas hialuronowy w naszym ciele
Kwas hialuronowy (HA) naturalnie występuje w ludzkim ciele, np. jako składnik mazi stawowej, ciała szklistego oka, jednak to skóra kumuluje jego największe ilości, bo nawet 56%. Odpowiedzialny jest za wiązanie wody w skórze właściwej oraz wchodzi w skład macierzy międzykomórkowej. Gdy jesteśmy młodzi nasza skóra bogata jest w kwas hialuronowy, dzięki czemu możemy się cieszyć jej gładkością, sprężystością i brakiem zmarszczek. Jednak, im jesteśmy starsi, tym ilość kwasu hialuronowego jest mniejsza. Od 25. do 50. roku życia ilość HA zmniejsza się o 50%. W wieku 60 lat nasza skóra posiada już jedynie 20% początkowej ilości kwasu hialuronowego. W efekcie traci jędrność oraz zdolność wiązania wody, przez co staje się sucha i pojawiają się na niej zmarszczki. Cudowną właściwością kwasu hialuronowego jest właśnie jego higroskopijność, czyli mechanizm pochłaniania wody, jak gąbka. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody.
Dodatkowymi zaletami kwasu hialuronowego są właściwości spajania włókien kolagenowych, dzięki czemu struktura skóry jest zwarta i elastyczna, a w efekcie hamuje to powstawanie zmarszczek. Ponadto ma działanie przeciwrodnikowe, czyli spowalnia proces starzenia, a także łagodzi stany zapalne i podrażnienia.

Czy wielkość cząsteczek ma znaczenie?
W branży kosmetycznej mają zastosowanie trzy rodzaje kwasu hialuronowego:
- Kwas wielkocząsteczkowy HMW (High Molecular Weight) - najczęściej stosowany w kosmetykach, nie przenika do głębszych warstw skóry, tworzy na niej powierzchniowy film, stanowi ochronę warstwy rogowej naskórka, wygładza jego powierzchnię i ogranicza parowanie wody;
- Kwas małocząsteczkowy LMW (Low Molecular Weight) - umożliwia szybsze przenikanie substancji czynnych, poprawia nawilżenie i jędrność skóry, wpływa na efektywniejsze gojenie się ran;
- Kwas ultramałocząsteczkowy UMLW (Ultra Low Molecular Weight) - penetruje przez warstwę rogową naskórka oraz zapewnia dogłębne i długotrwałe nawilżenie na poziomie wewnętrznych warstw skóry. Aby zwiększyć przenikalność cząsteczek częstym rozwiązaniem jest zamknięcie ich w liposomach.
Kwas hialuronowy posiada również zastosowanie jako wypełniacz, którym można korygować owal twarzy, czy niwelować zewnętrzne oznaki starzenia skóry. Więcej o tym możecie przeczytać we wpisie: Kwas hialuronowy.
Należy pamiętać, że już po 25. roku życia ilość kwasu hialuronowego zaczyna się zmniejszać, dlatego ważne jest, by już wtedy zacząć dbać o dobre nawilżenie skóry w codziennej pielęgnacji.
Jakie kosmetyki z kwasem hialuronowym warto używać?
Na rynku mamy szeroki wybór produktów kosmetycznych z kwasem hialuronowym. Na pewno do codziennej pielęgnacji warto skupić się na dobrym kremie, który zapewni skuteczne nawilżenie, jak na przykład Sesderma Hidraderm Hyal - Krem do twarzy lub Yasumi Liquid Dream Hyaluron Cream - Nawilżający krem z kwasem hialuronowym.
W celu wzmocnienia efektu nawilżenia i wygładzenia skóry polecane jest stosowanie serum, które posiadają skoncentrowane działanie. Świetnie sprawdzą się Dermaquest Essential B5 Hydrating Serum - Serum silnie wygładzające z kwasem hialuronowym [40%] i prowitaminą B5 [5%], Cell Fusion Hyaluron Clinic - Serum z 15% kwasem hialuronowym lub Sesderma Hidraderm Hyal Liposomal Serum.
Z całą pewnością warto również zadbać o pielęgnację szczególnie wymagającej skóry wokół oczu, skłonnej do przesuszeń, podrażnień i pierwszych zmarszczek takim kremem, jak Dermaquest C Infusion Eye Cream - Przeciwstarzeniowy krem pod oczy z witaminą C i kwasem hialuronowym. Cienie i obrzęki pod oczami efektywnie będą niwelowały Thalgo Hyaluronic Eye Patch Masks - Płatki z kwasem hialuronowym na okolice oczu.
Ciekawym produktem do pielęgnacji jest Yonelle Medesthetic Pure Hyaluronic Acid - Czysty kwas hialuronowy. Swoją skuteczność zawdzięcza obecności trzech rodzajów cząsteczek o różnych wielkościach, z których każda odgrywa inną rolę i różni się przenikalnością. Czysty kwas hialuronowy ma konsystencję żelu, który jest humektantem, czyli ogranicza odparowanie wody z naskórka, a jego zastosowanie jest niezwykle uniwersalne. Po jego aplikacji wyczuwalny jest na skórze powierzchniowy film, który może dawać wrażenie ściągnięcia. Dlatego przed nałożeniem zaleca się twarz spryskiwać hydrolatem, np. Mokosh Rose Flower Water - hydrolat róża, a sam produkt warto łączyć z olejami, tworząc przyjemną, odżywczą emulsję. Równie dobrze można dodać parę kropli do ulubionych kremów, by wzbogacić ich formułę i zwiększyć wchłanialność substancji aktywnych.