Trądzik dorosłych - jak pielęgnować skórę, aby go niwelować?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Trądzik to jedna z najbardziej powszechnych dermatoz, którą cechuje przewlekły charakter. Leczenie może trwać długie miesiące, a nawet lata. Po 25 roku życia mamy do czynienia z trądzikiem wieku późnego. Często choroba rozwija się w okresie dojrzewania. Zmiany, które występują na skórze to najczęściej grudki zapalne lub krosty wypełnione ropą. Jak zatem ułożyć pielęgnację domową? Na co zwrócić uwagę mając do czynienia z trądzikiem wieku dorosłego? Zapraszamy do lektury.
- Czym charakteryzuje się trądzik osób dorosłych?
- Przyczyny powstawania trądziku wieku dorosłego
- Współpraca ze specjalistą i terapia gabinetowa
- Dieta, a trądzik osób dorosłych - na jakie składniki w diecie warto zwrócić uwagę?
- Jakich składników szukać w kosmetykach?
- Na jakie kosmetyki warto zwrócić uwagę?
- Oczyszczanie skóry trądzikowej
- Serum dla skóry trądzikowej
- Krem na noc dla skóry trądzikowej
- Krem z filtrem na dzień
- Kosmetyki do stosowania punktowego
Czym charakteryzuje się trądzik osób dorosłych?
Charakterystyczne cechy trądziku osób dorosłych to:
- zaskórniki otwarte i zamknięte
- grudki, krosty ropne (najczęściej okolica brody, ust, żuchwy, szyi)
- zmiany zapalne na ciele (plecy, ramiona, dekolt)
- przebarwienia pozapalne
- nacieki zapalne (postać zaawansowana)
- często obecność łojotoku
- blizny zanikowe
- nierówny koloryt skóry
Przyczyny powstawania trądziku wieku dorosłego
Oczywiście główną przyczyną powstawania trądziku późnego jest wpływ gospodarki hormonalnej na organizm. Androgeny, czyli hormony androgenowe (hormony płciowe, które w znacznej części występują u mężczyzn), lecz w niewielkich ilościach również u kobiet, stymulują receptory androgenów, które znajdują się w ujściach mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Skutkuje to gromadzeniem się łoju i keratyny, a to z kolei przyczynia się do powstawania zaskórników zamkniętych.
Zaskórniki zaś szybko ulegają nadkażeniom, a to wszystko z uwagi na aktywność bakterii beztlenowych, które uwalniając enzymy, początkują stan zapalny. Wówczas na skórze możemy zaobserwować obecność wykwitów o charakterze krostkowo - grudkowym. Jeżeli mamy do czynienia z postacią zaawansowaną trądziku późnego, mogą pojawiać się również nacieki ropne, które pozostawiają po sobie blizny.
Naturalnie istnieją czynniki, które mogą przyczynić się do pogorszenia wyglądu skóry: spożywanie dużej ilości żywności przetworzonej, nieodpowiednia pielęgnacja, zła jakość snu.
Współpraca ze specjalistą i terapia gabinetowa
Istotnym elementem w walce z trądzikiem jest oczywiście wizyta u sprawdzonego specjalisty dermatologa lub kosmetologa. Istnieje szereg zabiegów, które wspomagają skóry problematyczne. Ważna jest jednak umiejętność dobrania odpowiedniej kuracji gabinetowej, indywidualnie do potrzeb danej skóry.
Na pewno warto zwrócić uwagę na takie zabiegi jak:
- peelingi chemiczne, medyczne (kwasy AHA, kwasy BHA, kwasy PHA)
- kwas TCA (trójchlorooctowy)
- peeling kawitacyjny (nie stosujemy w przypadku licznych stanów zapalnych)
- oczyszczanie medyczne (czasem stanowi to niezbędny element terapii gabinetowej)
- dermapen, mikronakłuwanie, nano nakłuwanie (w przypadku zaleczenia trądziku, mikronakłuwanie wspomaga walkę z bliznami i przebarwieniami)
- zabiegi z udziałem enzymów proteolitycznych (papaja, dynia, ananas)
- oczyszczanie wodorowe (pomocne w przypadku walki z zaskórnikami)
Dobrze dobrana terapia gabinetowa wraz z odpowiednią pielęgnacją domową potrafi przynieść cudowne efekty. Pamiętajcie jednak, aby zwrócić uwagę na stan zdrowia (badania laboratoryjne). Częstym elementem, który uzupełnia kurację domową i gabinetową jest również celowana suplementacja.
O suplementacji dowiecie się więcej z artykułu: Suplementacja przy trądziku pospolitym - co warto stosować?
Dieta, a trądzik osób dorosłych - na jakie składniki w diecie warto zwrócić uwagę?
Działanie od zewnątrz jest bardzo ważne, ale co z dietą? Czy ma ona wpływ na skórę? Z pewnością warto wplatać do swojej diety składniki, które mają działanie przeciwzapalne.
- świeże warzywa i owoce (zawierają cenne dla organizmu mikro i makroelementy, a także antyoksydanty)
- owoce morza, ryby (bogate w cynk, który wykazuje działanie przeciwzapalne)
- oliwa z oliwek, olej lniany, orzechy, olej z awokado (bogactwo kwasów OMEGA 3,6,9)
- otręby, kasza, pełnoziarniste pieczywo (bogate w błonnik)
- rośliny strączkowe, drożdże
Nie będzie oczywiście ciekawostką fakt, iż picie odpowiedniej (1,5 - 2,5l) ilości wody również ma korzystny wpływ na organizm i na skórę!
Jakich składników szukać w kosmetykach?
Poniżej przygotowaliśmy zestawienie składników aktywnych, które powinny znaleźć się w pielęgnacji skóry dojrzałej, problematycznej:
- Retinoidy (retinol, retinal, pochodne retinolu)
- Kwas azelainowy (również dla skór wrażliwych)
- Kwas salicylowy (król w walce z zaskórnikami)
- Kwas glikolowy (działa niwelująco na zaskórniki, a także silnie wygładza skórę)
- Kwas mlekowy (delikatnie złuszcza, jak również wiąże wodę w naskórku)
- Ceramidy, kwas linolowy, skwalan, cholesterol, kwasy tłuszczowe (wspomagają prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej)
- Cynk (w formie preparatów kosmetycznych, jak i suplementacji celowanej)
- Drożdże
- Olejek z drzewa herbacianego (silne działanie przeciwzapalne)
- Glinka zielona, biała, czerwona (działanie oczyszczające i ściągające)
Jeżeli interesuje Was temat retinoidów, zachęcamy do przeczytania wpisów:
Na jakie kosmetyki warto zwrócić uwagę?
Odpowiednio dobrane preparaty kosmetyczne w pielęgnacji, to duży krok w kierunku zdrowej skóry. Poniżej przedstawiamy poszczególne kroki, które warto uwzględnić w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Oczywiście podstawą jest oczyszczanie, ochrona przeciwsłoneczna, pielęgnacja aktywna i odpowiednio dobrany krem na noc.
Oczyszczanie skóry trądzikowej
Podstawą pielęgnacji każdego typu skóry jest oczyszczanie. Preparat do oczyszczania skóry problematycznej powinien być skuteczny, dokładny, ale przy tym nie powinien jej przesuszać. Można zastosować oczyszczanie dwuetapowe, jeżeli stosujemy makijaż (olejek do mycia twarzy/emulsja + żel do mycia twarzy/pianka) lub dwukrotnie umyć skórę preparatem żelowym (w przypadku braku makijażu).
Szczegółowo na temat oczyszczania skóry trądzikowej pisaliśmy w artykule: Trądzik pospolity - najczęściej zadawane pytania.
Samarite Supreme Cleanser Prebiotyczny żel dla oczyszczenia twarzy i ciała 300 ml
To bardzo łagodny i delikatny żel, który będzie idealną propozycją nie tylko dla skór trądzikowych, ale także wrażliwych lub podrażnionych. Często skóry problematyczne, które są w trakcie kuracji złuszczających, potrzebują czegoś łagodnego do mycia i takim żelem jest właśnie Supreme Cleanser.
Produktem można oczyścić nie tylko skórę twarzy, ale również ciała i okolic oczu. Nie powoduje on efektu ściągnięcia i przesuszenia naskórka. Kosmetyk wykazuje silnie działanie łagodzące i kojące, a to za sprawą betainy, pantenolu oraz wielu ekstraktów roślinnych. Żel marki Samarite wykazuje właściwości probiotyczne, dzięki czemu nie narusza flory bakteryjnej skóry.
Image Skincare Clarifying Gel Cleanser Żel oczyszczający z kwasem salicylowym 177 ml
To intensywny produkt oczyszczający dla skóry problematycznej, trądzikowej z problemem zaskórników i wykwitów skórnych. Dokładnie oczyszcza pory oraz delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka. Kwas salicylowy zawarty w kosmetyku sprawia, że skóra staje się dokładnie oczyszczona i przygotowana na kolejne etapy pielęgnacji. Żel działa również tonizująco, oznacza to, że w następnych krokach pielęgnacyjnych nie ma konieczności stosowania toniku.
Z marką Image Skincare mieliśmy okazję porozmawiać podczas LIVE’a, do obejrzenia którego serdecznie zachęcamy: Image Skincare - kosmetyki na trądzik skór dojrzałych.
Serum dla skóry trądzikowej
Jeżeli decydujemy się na rozszerzenie swojej pielęgnacji o serum do twarzy, kierujemy się przede wszystkim działaniem, którego aktualnie potrzebuje nasza skóra. Poniższe propozycje są ukierunkowane na działanie złuszczające, przeciwzapalne i rozjaśniające.
Jan Marini Bioclear Face Lotion Lotion korygujący wygląd skóry 30 ml
To kosmetyk w formie lekkiego serum. Produkt, który idealnie sprawdzi się jako kosmetyk do zadań specjalnych. Swoje korzystne dla skóry działanie zawdzięcza połączeniu 12% kwasu glikolowego, 2% kwasu salicylowego oraz 2% kwasu azelainowego. Nietuzinkowe połączenie kwasów sprawia, że skóra staje się oczyszczona, gładka i jaśniejsza.
Lotion będzie również pomocnym preparatem w walce z pierwszymi oznakami starzenia takimi jak zmarszczki, drobne linie, przebarwienia i fotostarzenie.
Marka Jan Marini oferuje zestaw startowy Skin Management System, który zawiera wszystkie niezbędne kroki pielęgnacyjne. Będzie to odpowiedni produkt dla osób, które są ciekawe marki i chcą rozpocząć z nią swoją pielęgnacyjną przygodę.
PCA Skin Acne Gel Żel przeciwtrądzikowy 29,5 ml
To żel o działaniu przeciwtrądzikowym. W jego składzie znajdziemy między innymi 2% kwas salicylowy, a także kwas azelainowy. Obie substancje wykazują działanie przeciwzapalne, wyciszające, złuszczające i rozjaśniające. Kosmetyk od PCA Skin sprawdzi się zatem w przypadku skór trądzikowych, z licznymi zaskórnikami, stanami zapalnymi, grudkami i przebarwieniami.
To, co jest istotne to fakt, iż producent zaleca stosowanie żelu punktowo na zmiany lub miejscowo na obszar objęty problemem (np. policzek). Preparat będzie miał wpływ również na zmniejszenie widoczności porów.
Krem na noc dla skóry trądzikowej
Kolejnym krokiem jest dobór kremu do twarzy. Ważne, aby krem na noc działał otulająco i nawilżająco, ale również był dopasowany do potrzeb skóry trądzikowej. Poniżej znajdują się nasze propozycje.
Dermomedica Caviar Cream Krem z ekstraktem z kawioru z kwasem azelainowym i olejem kukui 60 ml
To bogaty krem nawilżający dla skóry problematycznej, naczyniowej, a także wrażliwej. Oprócz działania przeciwzapalnego kosmetyk wykazuje również silny potencjał przeciwstarzeniowy, a to dzięki zawartości kawioru. Obecny w preparacie marki Dermomedica kwas azelainowy, bardzo łagodnie złuszcza skórę oraz goi wszelkie stany zapalne.
Caviar Cream odtwarza na powierzchni naskórka barierę hydrolipidową oraz wspomaga procesy regeneracji i naprawy. Regularnie stosowany sprawia, że skóra staje się jaśniejsza, ukojona i napięta.
Produkt dostępny jest w dwóch pojemnościach: Dermomedica Caviar Cream 60 ml i Dermomedica Caviar Cream 15 ml.
iS Clinical Firming Complex Krem 50 g
To krem przeciwzmarszczkowy dla skór dojrzałych, problematycznych i wymagających wygładzenia. W jego składzie znajdziemy ciekawe połączenie mieszanki wyciągów z kwasów owocowych, a także antyoksydantów i witaminy B5.
Regularne stosowanie kremu Firming Complex delikatnie wygładza zmarszczki, działa przeciwzapalnie, rozjaśniająco i ujędrniająco. Kosmetyk od iS Clinical może (a nawet powinien) być aplikowany również na okolicę dekoltu oraz szyi, ponieważ skóra w tej okolicy jest cieńsza i starzeje się szybciej.
Krem z filtrem na dzień
Ochrona przeciwsłoneczna stanowi filar w zachowaniu młodej, zdrowej i promiennej skóry. Czy również skóra trądzikowa powinna stosować ochronę? Oczywiście! Przebarwienia pozapalne pozostawione bez ochrony, mogą się utrwalać, wówczas zdecydowanie trudniej je usunąć.
O kremach ochronnych z filtrem dla skór problematycznych dowiecie się więcej z wpisu: Dr Alicja Śliwowska podpowiada, jak pielęgnować skórę trądzikową i dlaczego powinniśmy stosować krem z filtrem przez cały rok.
Hydropeptide Solar Defense Tinted Moisturizer SPF 30 Ochrona przeciwsłoneczna koloryzująca 50 ml
To krem ochronny z filtrem SPF30 dla każdego typu skóry. Jest to propozycja kosmetyku dla osób, które lubią efekt rozświetlenia. Krem od Hydropeptide jest produktem koloryzującym, zatem wspaniale sprawdzi się latem jako ochrona, a także delikatne wyrównanie kolorytu skóry.
W jego składzie znajdziemy wyłącznie filtry mineralne (fizyczne), a także kwas hialuronowy, który w ciągu dnia zapewnia skórze odpowiedni poziom nawilżenia i nawodnienia. Dodatek alantoiny i rumianku łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia.
Paulas Choice Resist Youth Extending Daily Hydrating Fluid SPF 50 Fluid nawilżający do skóry tłustej i mieszanej 60 ml
Jest to lekki krem ochronny z filtrem od Paula's Choice dla każdego typu skóry, a zwłaszcza tłustej, łojotokowej, problematycznej i mieszanej. Jego przyjemna, wodnista, szybko wchłaniająca się formuła sprawia, że skóra jest w pełni chroniona, ale i nawilżona. Produkt idealnie sprawdza się jako baza pod makijaż, w żaden sposób nie obciąża skóry.
W jego składzie znajdziemy zarówno filtry fizyczne, jak i chemiczne. Roślinne przeciwutleniacze chronią naskórek przed działaniem wolnych rodników, na które jesteśmy narażeni w ciągu dnia.
Kosmetyki do stosowania punktowego
Często bywa tak, że trądzik w dużej mierze jest zaleczony. Jednak gdy pojawia się ”nieproszony gość” w postaci krosty, możemy zadziałać bezpośrednio na niego preparatami do pielęgnacji punktowej.
Medik8 Blemish SOS Punktowy żel na niedoskonałości 15 ml
To punktowy żel na niedoskonałości. Kosmetyk odpowiedni dla skór problematycznych, trądzikowych. Producent zapewnia, że produkt działa już w 24 godziny. Blemish SOS marki Medik8 minimalizuje widoczność zmian trądzikowych oraz wspomaga procesy gojenia. W jego składzie znajdziemy zarówno kwas salicylowy, jak i azelainowy. Połączenie tych dwóch składników sprawia, że efekty są bardzo szybkie i w pełni zadowalające. Produkt może być stosowany również w dzień, pod makijaż.
W obecnych czasach nasza świadomość dotycząca pielęgnacji jest na coraz wyższym poziomie. Wiemy już, jak istotną rolę w kondycji i wyglądzie skóry odgrywa dobrze skompletowana pielęgnacja, odpowiednio zbilansowana dieta oraz inne sprzyjające czynniki.
Trądzik należy do trudnych w leczeniu dermatoz, jednak współpraca z odpowiednim, doświadczonym specjalistą i ukierunkowane działanie w zaciszu domowym, są w stanie wyraźnie i znacząco wpłynąć na stan skóry.
Istnieje szereg preparatów na rynku, które wspomagają walkę z trądzikiem. Ważne jest jednak, aby dobrać takie, które będą dobrze tolerowane przez naszą skórę. Zawsze powtarzamy, że kluczem do sukcesu jest indywidualne podejście do każdego przypadku.
Znacie kosmetyki z dzisiejszego zestawienia? Koniecznie podzielcie się swoją opinią w komentarzach!