Suplementacja przy trądziku pospolitym - co warto stosować?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Trądzik pospolity to przewlekła choroba zapalna skóry. Na jej rozwój wpływają czynniki genetyczne, aktywność androgenów, rozwój bakterii Cutibacterium acnes oraz nadmierne wydzielanie sebum. Dieta osób dotkniętych trądzikiem powinna dostarczać wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania skóry. Jeśli nie dostarczamy ich wraz z pożywieniem w należytej ilości, z pomocą przychodzą suplementy diety pomagające uzupełnić niedobory.
Trądzik pospolity - co warto o nim wiedzieć?
Mechanizm powstawania trądziku to proces złożony. Ma na niego wpływ wiele czynników. Wśród nich występują przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, aktywność testosteronu, zaburzenia w wydzielaniu łoju oraz nadmierne rogowacenie skóry. Na powstawanie trądziku ma również wpływ proces tworzenia zaskórników, będących stanem wyjściowym do zmian zapalnych, oraz stosowanie preparatów kosmetycznych. Najczęściej choroba ta występuje w wieku dojrzewania, ale nierzadko jest również zmorą osób w wieku dojrzałym. Zmiany skórne umiejscowione są z reguły na twarzy, ale także na plecach, dekolcie czy ramionach. Objawy trądziku to przede wszystkim nasilony łojotok, występowanie zmian niezapalnych, jakimi są zaskórniki zamknięte i otwarte oraz zmiany zapalne, czyli grudki, krostki i nacieki zapalne. Trądzik stanowi niezwykle istotny problem z punktu widzenia psychologicznego. Nierzadko osoby z nasilonym przebiegiem choroby unikają życia społecznego oraz popadają w problemy natury psychologicznej. Wątpliwości nie budzi fakt, że osoby dotknięte trądzikiem powinny zwracać uwagę na dobór składników w codziennej diecie. W przypadku niedoborów pewnych substancji wpływających na kondycję skóry oraz występowanie trądziku uzupełnieniem diety mogą okazać się suplementy diety.
Zachęcamy do zapoznania się z innymi materiałami poświęconymi tematyce trądziku:
Istota suplementacji i diety w trądziku
Składniki pokarmowe występujące w pożywieniu stanowią niezbędny element prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Prawidłowo zbilansowana dieta jest wyjątkowo istotna w przebiegu chorób dermatologicznych, do których zaliczany jest między innymi trądzik pospolity. Niedobór określonych substancji może wpływać negatywnie na stan cery. Odpowiednio zmodyfikowana dieta nie tylko wspomaga proces leczenia trądziku, ale jest także uzupełnieniem terapii. Niekiedy suplementacja preparatami uzupełniającymi niedobory staje się koniecznością. Suplementy diety wpływające na stan skóry otrzymały nawet swoją nazwę - nutrikosmetyki. Odnosi się ona do dostarczania substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania skóry drogą pokarmową.
Wśród nich znajdziemy preparat Phyto Phytophanere zawierający kompozycję witamin, niezbędne kwasy tłuszczowe, drożdże i ekstrakty roślinne.
Nutrikosmetykiem jest również NewMe Pro od polskiej marki Health Labs Care, który poza dobroczynnym wpływem na skórę, wykazuje również właściwości sprzyjające zdrowiu włosów i paznokci.
Pamiętajmy jednak, że suplementy nie są zamiennikiem zdrowego stylu życia i prawidłowej diety. Wszelkie preparaty powinniśmy dobierać na podstawie uprzednio wykonanych badań oraz odpowiedniej diagnostyki.
W przypadku ciąży, karmienia piersią oraz chorób przewlekłych, a także przy przyjmowaniu na stałe leków, stosowanie suplementów diety zawsze powinna poprzedzić konsultacja lekarska.
Makro- i mikroelementy w suplementach ma trądzik
Pierwiastki, które w znaczący sposób wspomagają leczenie trądziku, należą do grupy mikro- i makroelementów. Wśród nich, kluczowe działanie charakteryzuje cynk. Osoby borykające się z problemem trądziku często posiadają niedobory tego pierwiastka w organizmie. Suplementacja cynkiem oraz wzbogacenie diety o produkty będące jego źródłem pozwala na poprawę stanu cery. Wykazuje on działanie bakteriostatyczne, czyli hamujące namnażanie bakterii w tym również odpowiedzialnej za powstawanie zmian trądzikowych - Cutibacterium acnes. Doradzamy wegański Cynk w Kapsułkach w dawce 15mg od Terranova.
Mikroelementami, które powinny być podstawą diety w problemach trądzikowych, jest selen, krzem oraz siarka. Związki te mają wpływ na złuszczanie się naskórka oraz prawidłowość tego procesu, co jest niezwykle ważnym elementem w trądziku. Dlatego też krzem, którego źródłem jest między innymi skrzyp polny, to częsty komponent preparatów wieloskładnikowych dedykowanych skórze. Ponadto, wspomniana siarka, wykazuje działanie bakteriobójcze oraz grzybobójcze.
Witaminy w suplementach ma trądzik
Witaminy, pomimo że nie dostarczają organizmowi energii, stanowią niezbędny element właściwego jej funkcjonowania. Wśród nich nieocenione działanie w przebiegu trądziku wykazuje witamina A. Nie tylko normalizuje wydzielanie łoju i stan nawilżenia cery, ale również reguluje złuszczanie naskórka oraz regenerację skóry. Zwalcza także wolne rodniki będące przyczyną stresu oksydacyjnego. Jej niedobór wpływa na stan cery poprzez prowadzenie do zmian skórnych, suchości oraz nieprawidłowości w złuszczaniu komórek naskórka, co może prowadzić do zakażeń bakterią Cutibacterium acnes. Badania dowodzą, że u osób dotkniętych trądzikiem pospolitym, witamina A występuje w obniżonym stężeniu. Zakłada się, że ma to związek z jej działaniem antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym.
Działaniem regulującym wydzielanie łoju, hamującym rozwój bakterii odpowiedzialnej za zmiany trądzikowe oraz złuszczającym i przeciwzapalnym charakteryzuje się również witamina B3, inaczej niacyna.
W zapobieganiu zmianom trądzikowym istotną funkcję ma także witamina D. Wiele badań donosi, że witamina ta odgrywa istotną rolę w zmniejszaniu produkcji sebum oraz wykazuje także działanie hamujące rozrost bakterii. Substancja ta ma również właściwości przeciwzapalne oraz przeciwdziałające zatykaniu ujść gruczołów łojowych, czyli tak zwanych porów.
Polecamy witaminę D3 2500 IU (62,5 µg) w płynie marki Solgar o naturalnym, pomarańczowym aromacie. Wygodny w użyciu kroplomierz umożliwia odmierzenie odpowiedniej ilości preparatu, który możemy wkropić wprost do napojów lub potraw.
Probiotyki w suplementach na trądzik
Coraz więcej mówi się o tym, że trądzik można powiązać z kondycją przewodu pokarmowego oraz jego mikrobiomu. Pojęcie to dotyczy ogółu mikroorganizmów, takich jak bakterie, grzyby i wirusy oraz produkty ich przemiany materii, a także środowisko, w którym żyją. Zarówno skóra, jak i jelita są znacząco do siebie podobne. Oba narządy są niezwykle gęsto unaczynione oraz unerwione. Badania dowodzą, że ich stan ściśle się ze sobą łączy, a na występowanie trądziku ma właśnie wspomniana mikrobiota jelitowa. Stosowanie probiotyków na trądzik wiąże się bezpośrednio z działaniem ochronnym tych substancji. Szczepy dostarczające najwięcej korzyści w przebiegu trądziku to Lactobacillus i Bifidobacterium, które mogą wpływać na zmniejszenie stanu zapalnego oraz redukcję wydzielania sebum. Polecamy suplement diety w postaci 30 kapsułek N°1 ProBiotic od marki Lab One z zawartością wymienionych szczepów bakterii oraz błonnika akacjowego, który wspomaga ich wzrost i aktywność.
Kwasy omega-3 i omega-6 w suplementach na trądzik
Kwasy tłuszczowe pełnią niezwykle istotną funkcję w zapobieganiu występowania trądziku oraz jako wspomaganie leczenia. Przede wszystkim niedobór w diecie kwasów tłuszczowych zmniejsza płynność sebum, co prowadzi do blokowania się ujść gruczołów łojowych i pojawiania się zaskórników, a w konsekwencji stanów zapalnych. Dlatego też podaż kwasów omega-3 w diecie osób dotkniętych trądzikiem jest niezwykle istotna. Wykazuje między innymi działanie ochronne oraz regenerujące. Najwyższą jakość kwasów omega-3 proponuje Health Labs Care w preparacie OmegaMe. Prawidłowy skład sebum to przede wszystkim trójglicerydy, skwalen, wolne kwasy tłuszczowe oraz estry wosków i cholesterol. Zmiany ilościowe, ale także jakościowe w składzie łoju mają miejsce wraz ze wzrostem spożycia jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest to podłoże odpowiednie dla rozwoju zmian na tle trądzikowym. Spożycie kwasów tłuszczowych ma zatem istotny wpływ na prawidłową kondycję cery, ale nieprawidłowa ich proporcja jest czynnikiem powodującym stany zapalne skóry.
Od lat wiadomo, że między żywieniem a zdrowiem istnieje ścisła zależność. Potwierdzają to również badania, które świadczą o tym, że codzienna dieta w znaczący sposób determinuje prawidłowe reakcje organizmu. Nie inaczej jest w przypadku przebiegu trądziku pospolitego. Ta jedna z najbardziej uciążliwych dla nastolatków oraz osób dorosłych chorób dermatologicznych ma związek między innymi z udziałem składników pokarmowych w diecie.
Jakie są Wasze doświadczenia w suplementacji cery trądzikowej? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach.