Pielęgnacja skóry zimą - najczęściej zadawane pytania
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Pielęgnacja skóry zimą to często temat, który wzbudza wiele pytań i wątpliwości. Nieustannie narażona na działanie wiatru, mrozu i niskich temperatur, a także suchego powietrza w pomieszczeniach, nie ma ona łatwo. Jak więc dbać o skórę zimą? Jak sprawić, by pękające usta i suche dłonie podczas zimowych miesięcy nadal były w dobrej kondycji oraz wyglądały pięknie i zdrowo? W tym wpisie odpowiemy na najczęściej zadawane przez Was pytania dotyczące prawidłowej pielęgnacji zimowej.
- Czy zimą muszę stosować krem z filtrem?
- Jakie kosmetyki zabrać ze sobą na narty?
- Czy muszę zmienić pielęgnację na zimę?
- Czy jeśli stosuję kwasy, to mogę także retinol?
- Jaki krem będzie odżywczy na zimę, ale odpowiedni dla skóry problematycznej?
- Czy zimą mogę stosować kosmetyki zawierające wodę w składzie?
- Jak poradzić sobie z pękającymi ustami zimą?
- Suche dłonie zimą - jak je zregenerować?
Czy zimą muszę stosować krem z filtrem?
Niezależnie od pory roku koniecznie stosujmy krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Dlaczego? Część promieniowania ultrafioletowego (mowa o promieniowaniu UVA) przenika przez chmury, szyby okienne i samochodowe, a jego natężenie nie zmienia się zbytnio w ciągu dnia czy podczas różnych pór roku. Oznacza to, że nawet w pochmurny, zimowy dzień, jesteśmy narażeni na jego działanie.
Dawki promieniowania UVA kumulując się w skórze przez całe życie, powodują powstawanie w niej licznych zmian nazywanych zbiorowo fotostarzeniem skóry.
Dlatego też koniecznie pamiętajmy o stosowaniu zimą kremu z filtrem, np.: Jan Marini Antioxidant Daily Face Protectant SPF 30 lub Dermomedica Resveratrol Mineral Cream SPF 30.
Więcej na temat stosowania filtrów przeciwsłonecznych w okresie jesienno-zimowym oraz wpływu promieniowania UV na skórę przeczytacie w naszych wpisach: Dlaczego warto stosować filtry przeciwsłoneczne także jesienią i zimą? oraz Promieniowanie UV - jaki ma wpływ na naszą skórę?
Jakie kosmetyki zabrać ze sobą na narty?
Gdy oddajemy się śnieżnemu szaleństwu, pamiętajmy o wspomnianej wyżej fotoprotekcji, gdyż przebywając wysoko w górach, jesteśmy bardziej narażeni na szkodliwe działanie promieniowania UV. Dodatkowo śnieg odbijając je, potęguje działanie promieniowania i sprawia, że łatwiej powstają przebarwienia czy oparzenia słoneczne.
Po całym dniu na świeżym, mroźnym powietrzu zafundujmy swojej skórze solidną dawkę regeneracji, stosując produkty intensywnie odbudowujące jej barierę ochronną. W tym celu świetnie sprawdzi się krem Cell Fusion C Expert Intensive Cream lub Thalgo Nutri Soothing Rich Cream.
Czy muszę zmienić pielęgnację na zimę?
Zimą potrzeby skóry ulegają zmianie. Często staje się ona przesuszona, podrażniona, może pojawić się świąd i widoczne gołym okiem suche skórki. W takim wypadku w okresie zimowym warto wprowadzić do pielęgnacji produkty zawierające składniki mocno regeneracyjne i o nieco bogatszej konsystencji.
Kiedy jednak kondycja skóry nie wzbudza zastrzeżeń, to zimową pielęgnację warto rozszerzyć o produkty zawierające retinol lub kwasy. W tej roli dobrze sprawdzą się Sesderma Reti Age Serum oraz Dottore Rossatore Resurfacing Cream.
Czy jeśli stosuję kwasy, to mogę także retinol?
Jeśli planujemy dopiero wprowadzić retinol do swojej codziennej pielęgnacji, to najlepiej nie łączyć tego z równoczesnym aplikowaniem produktów zawierających kwasy. Początkowo stosowanie retinolu może prowadzić do silnego przesuszenia i podrażnienia skóry, co w połączeniu z działaniem kwasów mogłoby przynieść skórze więcej szkód niż pożytku. Aby zgłębić ten temat, serdecznie zachęcamy do lektury poniższych wpisów na naszym blogu:
Jaki krem będzie odżywczy na zimę, ale odpowiedni dla skóry problematycznej?
W pielęgnacji zimowej cery ze skłonnością do powstawania niedoskonałości i zapychania ujść gruczołów łojowych bardzo dobrze sprawdzi się Paula’s Choice Water-Infusing Electrolyte Moisturizer. Produkt ten otula skórę ochronną powłoczką bez obciążania jej, doskonale nawilża i jednocześnie sprawia, że skóra tłusta i problematyczna wygląda świeżo i zdrowo.
Czy zimą mogę stosować kosmetyki zawierające wodę w składzie?
Tak, jak najbardziej! Wbrew krążącym mitom, woda zawarta w nałożonym na skórę kosmetyku, nie zamarznie na jej powierzchni po wyjściu na mróz. Tak naprawdę odparowuje ona z naskórka już po kilku minutach od aplikacji produktu.
Jak poradzić sobie z pękającymi ustami zimą?
Podczas planowania zimowej pielęgnacji nie zapominajmy o ustach! Nie zawierają one gruczołów łojowych, a ich naskórek jest bardzo cienki, przez co szybko ulegają one przesuszeniu i pękają. By do tego nie dopuścić, warto stosować raz w tygodniu peeling do ust Mokosh Lip Scrub Raspberry, a w ciągu dnia kilkakrotnie aplikować produkt Image Skincare Daily Defense Lip SPF 15. Warto także zwrócić uwagę, aby pomadka ochronna zawierała również filtr SPF.
Suche dłonie zimą - jak je zregenerować?
W okresie zimowym nasze dłonie często są bardzo suche i spierzchnięte. By wspomóc ich regenerację, można stosować produkty bogate przede wszystkim w oleje roślinne i woski, np.: Samarite Supreme Balm lub Hagi Pomada Do Ciała w formie wygodnego sztyftu.
Odpowiednią ochronę bariery hydrolipidowej skóry dłoni zapewnia zakładanie gumowych rękawic w czasie wykonywania domowych porządków. Nie zapominajmy także o noszeniu ciepłych rękawiczek podczas zimowych spacerów. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Jak dbać o skórę dłoni zimą? 6 porad kosmetologa topestetic.
Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na poruszony tutaj temat, zapraszamy do lektury poniższych wpisów z naszego bloga:
Pielęgnacja skóry zimą nie musi, ale może różnić się od tej dobranej na inne pory roku. Mamy nadzieję, że powyższy wpis pomógł Wam rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące prawidłowego traktowania skóry w czasie tej pory roku. A w jaki sposób Wy dbacie o skórę zimą? Chętnie poznamy Wasze sposoby! Dajcie znać w komentarzach.