Rumień, zaczerwienienie skóry - jak je niwelować?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Subtelnie zarumienione policzki nadają twarzy promiennego i młodzieńczego wyglądu. Jednak coraz więcej osób boryka się z rumieniem i zaczerwienieniem skóry, który przestaje być oznaką zdrowia, a staje defektem estetycznym. Problem ten powstaje w wyniku nadmiernego rozszerzania się naczyń krwionośnych. Zwykle pojawia się na policzkach i w okolicy nosa, ale może dotyczyć również dekoltu. To kłopotliwa dolegliwość, z którą boryka się wiele osób, szczególnie kobiet. Pomijając aspekt wyglądu, oprócz czerwonej skóry duży dyskomfort stanowi uczucie napięcia i pieczenia policzków. W dzisiejszym wpisie powiemy, czym charakteryzuje się cera naczyniowa oraz jak ją pielęgnować na każdym etapie.
Jakie są przyczyny powstawania rumienia?
Istnieje wiele czynników, które mogą nasilać powstawanie rumienia. Na niektóre mamy wpływ i możemy ich unikać, zapobiegając w ten sposób pojawianiu się zaczerwienień. Część z nich jest jednak poza naszą kontrolą.
Do najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć:
- ekspozycję na słońce,
- gwałtowne zmiany temperatur,
- ekstremalne warunki pogodowe (wiatr, mróz),
- wysiłek fizyczny,
- spożywanie pikantnych i gorących potraw,
- picie alkoholu,
- stres,
- czynniki hormonalne,
- stosownie niektórych leków,
- czynniki genetyczne,
- nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego,
- zaburzenia naczyniowe.
Jak pielęgnować zaczerwienioną skórę?
Skóra naczyniowa zazwyczaj jest cienka, delikatna i na dodatek bardzo podatna na podrażnienia i wysuszenia. W pielęgnacji takiej skóry bardzo ważne jest przede wszystkim wzmacnianie jej naturalnej bariery ochronnej oraz łagodzenie.
Oczyszczanie
Do oczyszczania skóry z rumieniem należy wybierać łagodne preparaty, które nie zawierają substancji drażniących oraz wysuszających. Demakijaż powinien być wykonywany za pomocą środków nie wymagających używania płatków kosmetycznych, gdyż pocieranie może dodatkowo podrażniać skórę. W tym przypadku świetnie sprawdzi się Dermalogica Ultracalming Cleanser. To wyjątkowo delikatny myjący żel, który posiada zbilansowane pH, dzięki czemu nie zaburza funkcjonowania bariery ochronnej skóry. Skóra po jego zastosowaniu nie ulega wysuszeniu, podrażnieniu ani ściągnięciu.
Tonizacja
Kolejnym gestem pielęgnacyjnym jest tonizacja. To etap, w którym możemy dostarczyć skórze składników aktywnych, ale również wyrównać pH i przygotować ją do dalszych kroków pielęgnacyjnych. W przypadku skóry zaczerwienionej idealnym rozwiązaniem będzie Purito Centella Green Level Calming Toner, którego konsystencja pozwala na aplikacje dłońmi. Dzięki zawartości alantoiny i pantenolu przynosi ulgę podrażnionej skórze.
Złuszczanie
Zarumienioną i zaczerwienioną skórę również warto regularnie złuszczać. Należy jednak unikać mocnych peelingów kwasowych oraz ziarnistych - pocieranie drobinkami złuszczającymi może dodatkowo spotęgować rumień. Najbardziej właściwy będzie łagodny peeling enzymatyczny lub delikatny peeling kwasowy, np. Dermomedica Azelaic Pads. To terapeutyczne płatki złuszczające, które dzięki zawartości kwasu azelainowego oraz ekstraktu z arniki i ogórka działają przeciwzapalnie, a także zmniejszają widoczność rumienia.
Serum
Aby niwelować rumień należy nie tylko działać łagodząco i nawilżająco, ale także dostarczać skórze składników aktywnych o działaniu wzmacniającym naczynia krwionośne. Szczególne polecamy takie składniki jak: witamina C, wyciąg z kasztanowca, wyciąg z arniki, bisabolol, alantoina, pantenol, witamina PP, witamina K, escyna, algi. Zbawienne dla czerwonych policzków może okazać się PCA Skin Anti-Rednes Serum, które wycisza rumień, a także stymuluje procesy obronne naskórka.
Maska
Pielęgnację w postaci maski warto zastosować w pielęgnacji skóry naczyniowej raz w tygodniu, aby dodatkowo ją wzmocnić i złagodzić. W tym celu szczególnie polecamy dwie maski, po zastosowaniu których skóra jest natychmiastowo ukojona, a zaczerwienienia mniej widoczne.
Biologique Recherche Masque Biosensible to kojąca maska do skóry wrażliwej, nadwrażliwej i reaktywnej - jej użycie polecamy także dla osób, które korzystały z zabiegów medycyny estetycznej, kosmetologii czy są poddawani terapią laserowym.
Academie Masque Apaisant Anti-Rougeurs, czyli maska kojąca zaczerwienienia dla skóry wrażliwej. Polecamy ją nie tylko osobom z naczyniową i delikatną skórą, ale także dla osób szukających kosmetyku o działaniu wyciszającym podrażnienia i odświeżającym jednocześnie.
Krem do twarzy
Krem do skóry zaczerwienionej powinien przede wszystkim działać łagodząco, kojąco, a także wpływać na redukcję stanu zapalnego oraz odbudowywać barierę hydrolipidową. Cennym składnikiem dla skóry z rumieniem jest kwas azelainowym, który go niweluje. Znajdziemy go w produkcie Sesderma Azelac, który oprócz łagodzenia rumienia, odbudowuje także barierę lipidową, chroni skórę przed utratą wilgoci oraz zabezpiecza przed szkodliwością czynników zewnętrznych.
Dla osób, które szukają produktu pielęgnacyjnego, ale dodatkowo kamuflującego polecamy Purles 148 Pro-Vascular Green Cream. Zielone zabarwienie kremu pozwala natychmiast zneutralizować zaczerwienienia oraz zmniejszyć widoczność naczynek.
Ochrona przeciwsłoneczna
Ochrona przeciwsłoneczna to jeden z ważniejszych elementów pielęgnacji zaczerwienionej skóry, niestety często pomijany. Odpowiednia fotoprotekcja to najlepszy sposób zapobiegania powstawaniu nowych teleangiektazji, przebarwień i degradacji kolagenu. Krem z filtrem powinien być aplikowany codziennie, bez względu na porę roku oraz pogodę. Dla skór z rumieniem idealnym rozwiązaniem jest Dermaquest SheerZinc SPF 30 Tinted. Oprócz wysokiej ochrony przeciwsłonecznej posiada pigmenty, które delikatnie wyrównują koloryt skóry i zmniejszają widoczność zaczerwienień.
Kolejną propozycją jest Cell Fusion C Expert Mild Care Suncream, który zawiera w swoim składzie ceramidy, które wspomagają odbudowę bariery hydrolipidowej oraz pantenol działający łagodząco i przeciwzapalnie.
Makijaż
Dla poprawy komfortu można zastosować także makijaż, aby przykryć niechciany rumień i zaczerwieniania. W tym celu polecamy wybierać kosmetyki łagodne, pozbawione substancji drażniących. Warto również zwrócić uwagę, aby produkty te nie były wodoodporne i ich demakijaż nie wymagał agresywnego oczyszczania skóry. Dla osób preferujących płynne konsystencje polecamy Cell Fusion C Derma Blemish Balm, który posiada dodatkową ochronę przeciwsłoneczną.
Ciekawym rozwiązaniem jest również Jane Iredale PurePressed Base Mineral Foundation SPF 20 Refill - mineralny puder prasowany, który w zależności od aplikacji może mieć delikatne lub pełne krycie. Występuje on w 15 odcieniach.
Kosmetyki to nie wszystko
Wiele przyczyn powstawania zaczerwienień na skórze jest efektem pracy całego organizmu. Warto zadbać również o prawidłową dietę oraz suplementację. W tym celu polecamy preparaty bogate w witaminę C, która wzmacnia naczynia krwionośne, np. Solgar Hy-Bio oraz Terranova Witamina C 250 mg.
Rumień i zaczerwienienie stanowią poważny problem i dotyczą coraz szerszej liczby osób. Istotną rolę w niwelowaniu rumienia stanowi odpowiednia pielęgnacja skóry. Wybór łagodzących kosmetyków stanowi klucz do sukcesu i pięknej skóry. Stosując dobrze dopasowane produkty, unikając czynników zaostrzających oraz dbając o dobry styl życia można zapobiec rozwojowi trądziku różowatego lub znacznie załagodzić jego przebieg. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym wcześniejszym wpisie: Trądzik różowaty.
A Wy - jak radzicie sobie z rumieniem? Macie swoje sprawdzone sposoby na łagodzenie nadreaktywnej skóry?