Serum do twarzy okiem Racji Pielęgnacji - olejowe, kremowe, a może żelowe?

31.05.2024 MAGDALENA KACZANOWICZ 4096 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Serum do twarzy okiem Racjipielęgnacji - olejowe, kremowe, a może żelowe? To chcielibyście wiedzieć o każdym serum do twarzy – w końcu to ważny etap pielęgnacji #okiemchemika. Myślałam, że temat serum jest dość mocno wyczerpany, ale z drugiej strony o niego dostaję zawsze najwięcej pytań od moich obserwatorów na Instagramie. Więc w tym artykule przeczytasz kilka faktów na temat tego etapu pielęgnacji, które mam nadzieję rozwieją wszelkie wątpliwości!

Magda! Jak się odmienia serum w liczbie mnogiej?

Tak tak, pytanie niezbyt chemiczne, ale uwierz mi – do odmiany tego słowa zawsze ktoś znajduje jakieś „ale” u twórców. Ekspertem, któremu ufam w kwestiach językowych od lat, jest prof. Mirosław Bańko. I według jego wytycznych serum występuje normalnie w liczbie mnogiej i może odmieniać się tak jak forum lub muzeum. W liczbie pojedynczej serum jest nieodmienne, ale w liczbie mnogiej się odmienia, np. w mianowniku - kto? co? sera lub w dopełniaczu - kogo? czego? serów.

Czasem można pozostawić serum nieodmienione, żeby nie myliło nam się z serem, np. „W drogeriach dostępnych jest wiele rodzajów serum, dostosowanych do potrzeb różnych typów skóry”.

Czy krem pod oczy dajemy przed czy po serum?

Tutaj tak naprawdę zależy to od Twoich preferencji. Krem pod oczy aplikowany zaraz po toniku, a przed serum zabezpiecza okolicę oka przed nałożeniem kolejnych produktów. To dobry krok w szczególności przed nałożeniem serum z retinoidami, czy wysokim stężeniem witaminy C lub niacynamidu. Takie produkty, które nie są przeznaczone do okolicy oka, a mamy tendencję, do mimowolnego aplikowania tego typu serum w okolicy oka, mogą wywołać podrażnienie tej delikatnej okolicy.

Jednak w większości przypadków krem pod oczy możesz nałożyć po serum lub kremie do twarzy. Zobacz, jak Ci wygodniej i na jaką kolejność reaguje Twoja okolica oka.

Rozwiązaniem może być także serum, które można stosować zarówno do twarzy, jak i na okolice oka. Takie produkty rzadko się zdarzają, bo jeden produkt trzeba przebadać jako 2 (produkt do twarzy i pod oczy), ale przy trendzie minimalizmu kosmetycznego niektóre marki się na to decydują. Przykładem jest Jan Marini C-ESTA Face Serum - Serum do twarzy z witaminą C i DMAE.

C-ESTA Face Serum 420,00 zł Jan Marini C-ESTA Face Serum Serum do twarzy z witaminą C i DMAE 30 ml

Jakie uniwersalne składniki powinno zawierać serum, aby sprawdziło się u każdego?

Najważniejsze i priorytetowe wyzwania pielęgnacji na etapie serum to nawilżanie skóry oraz ochrona przed wolnymi rodnikami. Dlatego warto, aby w serum były składniki nawilżające oraz składniki antyoksydacyjne. Wtedy będzie to naprawdę świetny produkt dla każdego. Takie serum można obudować w inne produkty pielęgnacyjne i mieć bardzo dobrą podstawę rutyny.

Składniki antyoksydacyjne to na przykład:

  • witamina C oraz jej formy*
  • astaksantyna
  • kwas ferulowy (INCI: Ferulic Acid)
  • witamina E (INCI: Tocopherol, Tocopheryl Acetate)
  • witamina A najlepiej w formie Retinyl Palmitate
  • ekstrakt z zielonej herbaty
  • ekstrakt z korzenia kurkumy

Składniki nawilżające to na przykład:

  • kwas hialuronowy w różnych modyfikacjach (np. Hyaluronic Acid, Sodium Hyaluronate)
  • gliceryna (INCI: Glycerin)
  • pantenol (INCI: Panthenol)
  • trehaloza (INCI: Trehalose)
  • składniki NMF – aminokwasy, sole PCA (np. INCI: Urea, Serine, Pentylene Glycol, Algin, Sodium Stearoyl Glutamate, Sodium PCA)
  • glikolipidy (INCI: Glycolipids)

*O formach witaminy C przeczytasz w obszernym artykule na blogu Topestetic: Formy witaminy C w kosmetykach - co warto o nich wiedzieć?

Jednym z moich ulubieńców, które ma składniki z obu opisanych przeze mnie grup, jest koncentrat rozświetlający Mesoestetic Age Element Brightening Concentrate. Lekkie serum, które sprawdzi się w pielęgnacji każdego typu cery, ma składniki antyoksydacyjne i nawilżające skórę, nadaje się do stosowania przez cały rok, świetne pod krem SPF, ale także w pielęgnacji nocnej.

Age Element Brightening Concentrate 375,00 zł Mesoestetic Age Element Brightening Concentrate Koncentrat rozświetlający 30 ml

Świetnym serum skupionym głównie na nawilżaniu jest Topmedica Moisturizing Serum – lekkie, żelowe serum zawiera ogrom składników nawadniająco-nawilżających.

Moisturizing Serum 109,00 zł topmedica Moisturizing Serum Serum nawilżające 30 ml

Jeśli miałabym wybrać jedno – ważniejsze serum czy krem?

O nie! Tu nie ma dobrej odpowiedzi! Bo bardzo dobre serum świetnie sprawdzi się w parze z kremem. Wtedy krem jest najczęściej odpowiedzialny za działanie okluzyjne i podbija działanie kremu. Ja jestem najczęściej za stosowaniem takiego kombo.

Jednak jeśli nie ma czasu rano, to warto jednak postawić na krem z zawartością antyoksydantów. Świetnym przykładem takiego produktu, który możesz stosować też jako serum-krem to Image Skincare Vital C Hydrating Anti Aging Serum, które tak naprawdę może być stosowany także jako lekki krem. Doskonale sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, a szczególnie tej poszarzałej, pozbawionej blasku, z nierównomiernym kolorytem.

Vital C Hydrating Anti Aging Serum 410,00 zł Image Skincare Vital C Hydrating Anti Aging Serum Nawilżający i wygładzający zmarszczki lekki krem 50 ml

Trudno mi odpowiedzieć na takie pytanie, bo w zależności od stanu cery możesz postawić na sam krem lub możesz postawić na samo serum. ☺ Ale pamiętaj! Codziennie rano postaw na ochronę przeciwsłoneczną. A najczęściej to jednak będzie krem.

Czy można serum stosować samodzielnie bez nakładania kremu?

Jak najbardziej, ale pamiętaj, że to zależy od Twoich preferencji. Najlepiej wypada np. stosowanie kilku serów w rutynie pielęgnacyjnej – tak, jak najbardziej można kilka produktów tego typu. Bez nakładania kremu mogą sobie najlepiej poradzić sera olejowe lub emulsyjne. Dają one bardzo dobre nawilżenie. Natomiast produkty żelowe mogą potrzebować dodatkowej warstwy okluzyjnej w postaci kremu.

Jednym z moich ulubionych produktów emulsyjnych, który nakładam najczęściej bez nałożenia kremu, szczególnie na noc, to Reti Age Serum przeciwzmarszczkowe. Jest to świetne serum, które opiera swoje działanie na retinolu, retinylu i retinaldehydzie, które dzięki zamknięciu w nanosomach transportowane są w głąb skóry w określonym czasie. Jest to też bardzo charakterystyczna forma transportu substancji aktywnych dla marki Sesderma.

Reti Age Serum 218,00 zł Sesderma Reti Age Serum Serum przeciwzmarszczkowe 30 ml

Kiedy serum nakładać na suchą, a kiedy na wilgotną twarz?

W wielu postach pielęgnacyjnych znajduję informację, że niektóre rodzaje serów należy nakładać na mokrą skórę, np. te z kwasem hialuronowym. Ale to nie jest do końca prawda. Składniki, które mają właściwości higroskopijne (pochłaniają parę wodną z powietrza) robią to nakładane nawet na suchą skórę, niezależnie od stężenia, w jakim się znajdują w recepturze.

Serum najlepiej nakładać na lekko wysuszoną skórę. Po umyciu twarzy i nałożeniu toniku Twoja skóra jest gotowa na przyjęcie kolejnego etapu pielęgnacji. Jest tak jakby lekko zwilżona/osuszona. Jej przepuszczalność nie zwiększa się jakoś bardzo mocno w porównaniu do suchej, więc nie ma obawy przy nakładaniu produktów z retinoidami czy też z witaminą C.

Nie polecam nakładania produktów na bardzo mokrą skórę – często powoduje to, że serum emulsyjne się maże i pozostawia na skórze odczuwalną warstewkę. Ale są wyjątki. Pierwszy to serum z wysokim stężeniem CZYSTEGO kwasu hialuronowego, który już sam w sobie staje się zagęstnikiem serum, ale też ma tendencję do lepienia się na twarzy.

Efekty nawilżenia są świetne, ale przyjemność aplikacyjna już słabsza. Aby zminimalizować ten efekt, warto nałożyć takie produkty z minimum 2% stężeniem czystego kwasu hialuronowego na skórę świeżo spryskaną delikatnie mgiełką.

To samo dotyczy serum olejowego – lepiej ono rozprowadza się na lekko wilgotnej twarzy niż na suchej. Szczególnie przydatne przy skórze wrażliwej, ponieważ nie trzeba tak mocno trzeć skóry. Poza tym nakładaj serum na twarz lekko osuszoną po nałożeniu toniku/mgiełki lub na świeżo umytą skórę.

Czy można nakładać dwa sera w tej samej rutynie pielęgnacyjnej? Czy jest sens łączenia kilku rodzajów serum? Ile należy odczekać między poszczególnymi produktami?

Jak najbardziej! Najważniejsze, aby nie były to dwa sera z wysokimi stężeniami składników aktywnych. Nie należy stosować serów, które mają witaminę C w formie podstawowej, czyli kwasu askorbinowego (Ascorbic Acid) oraz tego, który zawiera w składzie niacynamid (witaminę B3). Te składniki mają różne wymagania recepturowe i mogą wzajemnie neutralizować swoje działanie, przez co pielęgnacja nie będzie tak efektywna.

Dodatkowo nie nakładaj więcej niż 2 serów w jednej rutynie pielęgnacyjnej w myśl zasady „co za dużo to niezdrowo” – efekty pielęgnacji nie będą szybsze, a możesz się narazić na podrażnienie skóry.

Ale połączenia dwóch serów, zamiast np. serum i kremu to jak najbardziej świetna opcja. Takie rozwiązanie sprawdzi się m.in. w gorące dni, u osób szukających w pielęgnacji lekkich konsystencji. Jedno z moich ulubionych połączeń na dzień pod krem z filtrem to Jan Marini C-ESTA Face Serum, a po nim Selvert Thermal Peptide Lift Serum Ultra Zagęszczające.

Redensifying Lifting Serum 744,00 zł Selvert Thermal Redensifying Lifting Serum Zagęszczające serum liftingujące 30 ml

Takie rozwiązania łączenia dwóch serów polecam też, gdy np. chcesz uniknąć nakładania kremu nawilżającego pod krem SPF. Dwa sera świetnie się nadają pod SPF.

Czy na serum w postaci olejku nakładać krem?

To zależy. Bo mamy kilka możliwości, a wszystko zależy od składu serum i jego „ciężkości”. Bo sera olejowe mogą być dość ciężkie w konsystencji – jeśli bazę produktu stanowią ciężkie emolienty. Mogą mieć też ultra-lekkie konsystencje, gdy w składzie przeważają lekkie składniki bazy produktu, jak np. skwalan, czy alkany kokosowe.

Jeśli serum jest bardzo lekkie – nałóż na to serum olejowe krem. Takie serum może tworzyć zbyt małą okluzję, aby zatrzymać TEWL (transepidermalną ucieczkę wody). Przykładem takiego serum, które warto wzbogacić nałożeniem, na nie kremu jest, Medik8 Bakuchiol Peptides Serum peptydowe oraz Image Skincare Hydrating Facial Oil Ultralekki olejek nawilżający, odżywczy.

Bakuchiol Peptides 312,00 zł Medik8 Bakuchiol Peptides Serum peptydowe 30 ml

Jeśli serum olejowe jest dość ciężkie i okluzyjne to warto pominąć etap kremu lub nałożyć krem pod serum. Wtedy gęstszy produkt olejowy będzie wspomagał właściwości nawilżające kremu. Przykładem takiego cięższego w aplikacji produktu jest Paula’s Choice Moisture Renewal Oil Booster Olejek silnie nawilżający do skóry bardzo suchej.

Moisture Renewal Oil Booster 190,00 zł Paulas Choice Moisture Renewal Oil Booster Olejek silnie nawilżający do skóry bardzo suchej 20 ml

Jakich rodzajów serum nie łączyć ze sobą w jednej rutynie?

W jednej rutynie nie łącz ze sobą dwóch serum z wysokimi stężeniami składników aktywnych lub z ich dużą ilością. Wiele produktów w ofercie Topestetic jest dość mocno zaawansowanych technologicznie i ma dość obszerne INCI – często absolutnie wystarczające do pielęgnacji skóry.

Na przykład nie łączyłabym świetnego serum z witaminą C (czystym kwasem askorbinowym) Dermomedica 20% Vitamin C Serum z witaminą C 20%, Argireliną® i kwasem ferulowym razem ze złuszczającym produktem Jan Marini Bioclear Face Lotion.

Są to produkty, które uwielbiam, ale najlepiej sprawdzą się, gdy nałożymy je w dwa różne wieczory. Są to bardzo efektywne produkty, które nałożone jeden po drugim mogą za mocno stymulować skórę. Jednak nałożone po ok. 24-godzinnym odstępie będą uzupełniały swoje działanie.

Jeśli nie wiesz, które z serum możesz łączyć to skorzystaj z darmowej porady kosmetologa Topestetic.

Czego szukać w składach serum, aby było świetnie ujędrniające?

Ujędrnienie skóry można uzyskać na kilka sposobów. Bardzo często już samo nawilżenie potrafi zdziałać wiele i ujędrnić skórę. I ważne jest, aby wiedzieć, czego dokładnie skóra potrzebuje – efekt liftingu różni się od efektu ujędrnienia skóry.

Efekt ujędrnienia także może prowadzić do liftingu, ale chodzi o zagęszczenie skóry i długofalową poprawę jej jakości. Bazujemy tutaj głównie na składnikach, które wspomagają w skórze procesy prowadzące do wzrostu ilości kolagenu i elastyny w skórze. Poprawia się wtedy tzw. „rusztowanie skóry”.

Natomiast lifting to efekt, który może być długofalowy (spowodowany wzrostem ujędrnienia), ale także efekt chwilowego napięcia, które działa do usunięcia kosmetyku ze skóry. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać.

Składniki ujędrniające to na przykład:

  • niskocząsteczkowy kwas hialuronowy (np. Sodium Hyaluronate)
  • witamina C oraz jej formy
  • formy witaminy A
  • koenzym Q10 (INCI: Ubiquinone)
  • DMAE (INCI: Dimethyl MEA)
  • peptydy często w wielu połączeniach i mieszankach (np. INCI Nicotiana Benthamiana Hexapeptide-40 SH-Oligopeptide-1, Nicotiana Benthamiana Hexapeptide-40 SH-Polipeptide-5)
  • ergotioneina (INCI: Ergothioneine)
  • glutation (INCI: Glutathione⁠)

Składniki liftingujące to na przykład:

  • wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy (np. Hyaluronic Acid, Sodium Hyaluronate)
  • kolagen (INCI: Collagen)
  • polisacharydy roślinne, np. z cykorii (INCI: Cichorium Intybus Root Oligosaccharides)
  • pullulan (INCI: Pullulan)
  • gumy roślinne (np. INCI: Acacia Senegal Gum, Hydrolyzed Rhizobian Gum)
  • poliwinylopirolidon (INCI: PVP)

Bardzo dobrym produktem pod względem składu i efektywności jest jeden z moich ulubieńców marki Sesderma Daeses Serum liposomowe liftingujące. Tutaj składniki będą działały dwutorowo – zarówno ujędrniająco, jak i liftingująco. To serum jest dość intensywne w działaniu i najlepiej sprawdzi się w przypadku cery z widocznymi oznakami starzenia się. Posiada lekką konsystencję, idealnie współpracuje z makijażem.

Daeses Liposomal Serum 181,00 zł Sesderma Daeses Liposomal Serum Serum liposomowe liftingujące 30 ml

Innym moim faworytem jest Serum kliniczne z 25% witaminą C i glutationem marki Paula’s Choice. To serum działa kompleksowo - poprawia koloryt skóry, rozjaśnienia przebarwienia, a także zwiększa jędrność, a co za tym idzie i elastyczność skóry.

Mam nadzieję, że rozwiałam większość wątpliwości dotyczących stosowania serum w pielęgnacji skóry.

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, zostaw swój komentarz pod wpisem. A jeśli chcesz wybrać to idealne serum, poproś o pomoc kosmetologów Topestetic – oni doradzą Ci znakomicie!

A jakie jest Twoje ulubione serum?

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Serum
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#serum
Magdalena Kaczanowicz

MagdalenaKaczanowicz

Komentarze
2 komentarze
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Wszystko genialne wytłumaczone.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Bardzo się cieszymy, że wiedza przekazana we wpisie stała się dla Pani przydatna. :)

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 58052 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508 504 506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka