Przebarwienia w ciąży - jak je niwelować i jak im zapobiegać?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwania, ale również okres, w którym ciało przechodzi szereg zmian. Jedną z mniej przyjemnych są przebarwienia typu melazma. Plamy na twarzy w ciąży mogą pojawić się w różnych miejscach, ale najczęściej zauważalne są na czole, policzkach i wokół ust. Również przebarwienia na piersiach i brzuchu nie są rzadkością. W poniższym wpisie przyjrzymy się, co na przebarwienia w ciąży z uwzględnieniem bezpiecznych metod pielęgnacji.
- Przebarwienia w ciąży - dlaczego powstają?
- Plamy na twarzy w ciąży - jak z nimi walczyć?
- Co stosować na przebarwienia w ciąży? Prawidłowa pielęgnacja
- Ochrona przeciwsłoneczna
- Antyoksydacja
- Rozjaśnianie
- Przebarwienia na piersiach i brzuchu w ciąży - jak pielęgnować?
- Jakie kosmetyki polecamy w tym okresie?
Przebarwienia w ciąży - dlaczego powstają?
Przebarwienia w ciąży są jednym z najczęstszych problemów skórnych występujących w tym wyjątkowym okresie. Jest to bezpośrednio związane z intensywnymi zmianami hormonalnymi. Główną przyczyną są estrogen i progesteron - hormony, które odgrywają kluczową rolę w przebiegu ciąży, ale jednocześnie mogą wpływać na aktywność melanocytów, czyli komórek skóry odpowiedzialnych za produkcję melaniny.
Melanina to pigment nadający kolor skórze, włosom i oczom. Pod wpływem wzrostu poziomu hormonów, może dochodzić do jej nadmiernej produkcji, w związku z czym pojawiają się plamy w ciąży. Te przebarwienia są zwykle ciemniejsze od otaczającej skóry i mogą przyjmować różne kształty - od niewielkich, nieregularnych plam po większe bardziej zauważalne obszary.
Choć najczęściej mówi się o ciemnych plamach, to czerwone plamy na twarzy w ciąży także mogą wystąpić. Są one zazwyczaj wynikiem rozszerzenia naczyń krwionośnych lub przebarwień po zmianach trądzikowych, co również może być efektem burzy hormonów.
Należy podkreślić, że przebarwienia na twarzy w ciąży są zjawiskiem całkowicie naturalnym i zazwyczaj nie stanowią powodu do niepokoju. W większości przypadku znikają one samoistnie po porodzie.
Więcej o przebarwieniach przeczytacie w naszym artykule: Melazma, inaczej ostuda - co warto wiedzieć o tym typie przebarwień?
Plamy na twarzy w ciąży - jak z nimi walczyć?
Dla wielu kobiet przebarwienia mogą stanowić źródło dyskomfortu. W takich sytuacjach ważne jest, aby podejść do problemu z rozsądkiem i wybrać metody pielęgnacji, które są bezpieczne zarówno dla mamy, jak i rozwijającego się dziecka. W przypadku wątpliwości związanych z pielęgnacją skóry w tym wyjątkowym okresie warto skorzystać z porad kosmetologów w naszym sklepie Topestetic - są one bezpłatne i dostępne dla każdego.
Co stosować na przebarwienia w ciąży? Prawidłowa pielęgnacja
Skóra pod wpływem szeregu zmian zachodzących w organizmie może się całkowicie zmienić. Częstym zjawiskiem jest również większa wrażliwość, dlatego dotychczasowa pielęgnacja może wywoływać podrażnienia lub po prostu nie być dopasowana do aktualnych potrzeb skóry. Warto również zwrócić uwagę na poszczególne składniki preparatów kosmetycznych.
Z uwagi na większą wrażliwość skóry podczas zmian hormonalnych oraz brak badań nad produktami kosmetycznymi na kobietach w ciąży, unikamy takich składników jak: retinoidy, wysokie stężenia kwasów, hydrochinon i niektóre olejki eteryczne.
Więcej na temat pielęgnacji skóry w ciąży pisaliśmy w artykule: Pielęgnacja skóry w czasie ciąży i karmienia piersią.
Ochrona przeciwsłoneczna
Ochrona przeciwsłoneczna w ciąży jest niezwykle ważnym aspektem pielęgnacji, ponieważ skóra przyszłej mamy jest bardziej wrażliwa i podatna na powstawanie przebarwień. Należy wybierać produkty z wysokim współczynnikiem ochrony, minimum SPF30 oraz zwracać uwagę na spektrum ochrony. Ważne jest, aby krem zabezpieczał skórę przed promieniowaniem UVB i UVA.
Aby ochrona była skuteczna, kluczowa jest częsta aplikacja. Krem przeciwsłoneczny należy nakładać co najmniej 30 minut przed wyjściem na zewnątrz, a następnie co 2-3 godziny powtarzać aplikację. Również podczas kąpieli w wodzie lub po intensywnym poceniu się wskazana jest reaplikacja kremu.
Duże znaczenie ma także odpowiednia ilość użytego produktu. Rekomendowana ilość na twarz to około 1-1,25 g kremu. Pomocne w tej sytuacji może być nakładanie kremu metodą “na dwa palce”, a więc wyciskanie kremu na długość środkowego i wskazującego palca dłoni.
W celu zapewnienia odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej dla przyszłych mam polecamy Cell Fusion C Aquatica Sunscreen 100 SPF 50+ / PA ++++ wyciszający i nawilżający krem z fotoprotekcją marki Cell Fusion C. Ten krem oferuje bardzo wysoki poziom ochrony SPF50, co jest kluczowe w zapobieganiu przebarwieniom, a także silną ochronę przed promieniowaniem UVA.
Dermalogica Dynamic Skin Recovery SPF 50 ochronny krem regenerujący z filtrem to produkt zapewniający wysoką ochronę przed promieniowaniem słonecznym, a także działanie regenerujące i przeciwstarzeniowe. Peptydy, glukozamina i wyciąg z białej herbaty sprawiają, że skóra jest odpowiednio chroniona i nawilżona.
Produkt Dermalogica dostępny jest w dwóch pojemnościach: Dermalogica Dynamic Skin Recovery SPF 50 ochronny krem regenerujący z filtrem 50 ml i Dermalogica Dynamic Skin Recovery SPF 50 ochronny krem regenerujący z filtrem 100 ml.
Dodatkową formą profilaktyki przeciwsłonecznej może być ochrona fizyczna w postaci przyłbicy fotoprotekcyjnej. Dermomedica Youth Protector Blue - Violet to innowacyjna metoda zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem światła UV, a także światła niebieskiego HEV.
Antyoksydacja
Pielęgnacja o działaniu antyoksydacyjnym w ciąży jest ważnym elementem ochrony skóry i zapobiegania problemom, takim jak przebarwienia czy przedwczesne starzenie. Antyoksydanty pomagają neutralizować wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki skóry, szczególnie w ciąży, gdy skóra może być bardziej podatna na czynniki zewnętrzne.
W tym celu polecamy serum z wysokim stężeniem witaminy C, która jest potężnym antyoksydantem pomocnym w walce z wolnymi rodnikami, a jednocześnie rozjaśniającym skórę i wyrównującym koloryt. Mowa o Paulas Choice 25% Vitamin C + Glutathione Clinical serum kliniczne z 25% witaminą C i glutationem marki Paula’s Choice, które zawiera dodatkowo glutation, zwiększając stabilność i efektywność witaminy C.
Kolejną propozycją dla kobiet w ciąży jest produkt od marki Sesderma.
Sesderma C-VIT 5 Liposomal serum do twarzy z witaminą C to zaawansowany kosmetyk wykorzystujący moc pięciu form witaminy C w połączeniu z technologią liposomalną. Oprócz działania antyoksydacyjnego serum poprawia koloryt skóry, redukuje oznaki starzenia i pozostawia skórę nawilżoną oraz promienną.
Rozjaśnianie
Jeżeli nie udało nam się całkowicie uchronić przed powstaniem przebarwień w okresie ciąży, nie należy się martwić, ponieważ ustępują one najczęściej samoistnie po porodzie. Co możemy zrobić w okresie ciąży, aby choć trochę je zniwelować? Tu z pomocą przychodzą kosmetyki o działaniu rozjaśniającym i wybielającym.
Warto zwrócić uwagę na takie składniki aktywne jak kwas azelainowy, witamina C, kwas traneksamowy czy arbutyna. Należy pamiętać również o tym, aby upewnić się, czy dany produkt jest bezpieczny w okresie ciąży, ponieważ często decyduje o tym stężenie składników aktywnych.
Jeśli chcemy rozjaśnić plamy na twarzy w ciąży, dobrym wyborem będzie Biologique Recherche Creme PIGM 400 aktywny krem rozjaśniający na przebarwienia. To unikalne połączenie ekstraktów roślinnych, które współdziałają w celu rozjaśnienia istniejących przebarwień i zapobiegają powstawaniu nowych. Krem Biologique Recherche nie zawiera agresywnych składników i jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry, w tym również wrażliwej, dlatego z powodzeniem wybierają go przyszłe mamy.
Dermaquest SkinBrite Cream przeciwstarzeniowy krem rozjaśniająco-wybielający to idealny wybór dla kobiet zmagających się z przebarwieniami różnego pochodzenia, w tym plam na tle zmian hormonalnych. Za działanie depigmentacyjne kremu Dermaquest odpowiadają takie składniki jak: arbutyna, witamina C, heksylorezorcynol, dipalmitynian kwasu kojowego oraz ekstrakt z mącznicy lekarskiej, morwy białej i korzenia lukrecji.
Przebarwienia na piersiach i brzuchu w ciąży - jak pielęgnować?
Plamy na brzuchu mogą pojawić się w różnych fazach ciąży i często są wynikiem zwiększonej aktywności hormonalnej, co skutkuje ciemniejszymi plamami na skórze. Typowym przykładem jest linea negra, inaczej nazywana kresą czarną. To ciemna linia biegnąca wzdłuż środkowej linii brzucha, często pojawiająca się w drugim trymestrze ciąży.
Podobnie jak w przypadku brzucha, przebarwienia na piersiach w ciąży są zazwyczaj efektem zmian hormonalnych. Piersi mogą stać się większe i cięższe, a wzrost przepływu krwi może prowadzić do powstania ciemniejszych obszarów. Niekiedy te przebarwienia mogą być bardziej rozległe.
Najczęściej kobiety zauważają czerwone plamy w ciąży, które są wynikiem rozciągania skóry oraz zmian hormonalnych. Rozstępy początkowo mogą wyglądać jak cienkie, czerwone lub purpurowe linie na skórze, które z czasem stają się bledsze i nabierają bardziej perłowego odcienia.
Plamy na brzuchu w ciąży oraz przebarwienia na piersiach wymagają delikatnej, ale skutecznej pielęgnacji, która jednocześnie jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Odpowiednie kosmetyki mogą pomóc zmniejszyć widoczność tych zmian i zapewnić komfort przyszłej mamie.
Jakie kosmetyki polecamy w tym okresie?
Pierwsza propozycja - Sesderma Estryses emulsja na rozstępy to produkt zaprojektowany, aby skutecznie zapobiegać powstawaniu rozstępów oraz redukować widoczność już istniejących. Formuła została opracowana z myślą o potrzebach skóry poddawanej szybkim zmianom, takim właśnie jak okres ciąży. Produkt wykorzystuje składniki aktywne, które wspierają naturalne procesy regeneracji skóry oraz kwas glikolowy, który stymuluję syntezę kolagenu.
W codziennej pielęgnacji przyszłych mam powinien znaleźć się produkt marki Dermomedica Active Antioxidant Body Cream antyoksydacyjny balsam do ciała. To wyjątkowy krem do ciała Dermomedica, który wspomaga rozjaśnianie przebarwień i wyrównuje koloryt skóry oraz zapobiega powstawaniu rozstępów. Bogata formuła antyoksydacyjna neutralizuje wolne rodniki i chroni skórę przed fotostarzeniem.
BasicLab Prewencja i Antyoksydacja lekka emulsja ochronna do ciała SPF 50+ PA++++ to obowiązkowy produkt do stosowania w sezonie wiosenno-letnim. Poza wysoką ochroną przeciwsłoneczną emulsja Basic Lab zawiera takie składniki, jak witamina E i C, które działają antyoksydacyjnie i chronią skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
Ochrona przeciwsłoneczna jest nie tylko ważna przy zapobieganiu powstawania przebarwień, ale jej kluczowe znaczenie to ochrona przed uszkodzeniami skóry i ryzykiem rozwoju nowotworów skóry.
Pielęgnacja skóry w ciąży wymaga odpowiedniego podejścia zarówno w zakresie profilaktyki powstawania przebarwień, jak i ich niewelowania.
Kluczowe powinno być stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, kosmetyków o działaniu antyoksydacyjnym i rozjaśniającym.
Warto pamiętać, że wiele zmian znika samoistnie po porodzie, a więc należy podchodzić do tego aspektu z wyrozumiałością i cierpliwością.