Antyoksydanty - najczęściej zadawane pytania, na które odpowiada dr Alicja Śliwowska
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze, to substancje mające na celu zabezpieczenie skóry przed szkodliwością wolnych rodników tlenowych. W poniższym wpisie Alicja Śliwowska, znana na Instagramie jako dr Scura, odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące antyoksydantów. Jeśli ten temat Was interesuje, to zapraszamy do lektury wpisu!
- Czym są antyoksydanty, wolne rodniki i stres oksydacyjny?
- O jakich porach należy stosować antyoksydanty?
- Jakie są najpopularniejsze i najskuteczniejsze antyoksydanty?
- Czy krem z filtrem z antyoksydantami wystarczy, jeśli ktoś preferuje minimalizm w pielęgnacji?
- Czy tylko kosmetyki typu serum mają działanie antyoksydacyjne? Często słyszy się o serum antyoksydacyjnym, ale kremy również zawierają ich dodatki.
- Czy każdy powinien stosować antyoksydanty?
Czym są antyoksydanty, wolne rodniki i stres oksydacyjny?
Wolne rodniki to „chemiczne indywidua”, które mają jeden niesparowany elektron. Każda cząsteczka czy związek chemiczny dążą do uzyskania kompletu elektronów w celu osiągnięcia stabilności układu. Podobnie jest z wolnymi rodnikami. W kontakcie z białkami, lipidami i innymi strukturami budującymi organizm człowieka zabierają one brakujący elektron, przyczyniając się do degradacji wspomnianych struktur. Wolne rodniki to jedna z głównych przyczyn starzenia się organizmu, w tym skóry.
Choć ich niewielkie stężenie w tkankach jest fizjologiczne i ma związek z funkcjonowaniem układu odpornościowego człowieka, to ich nadmiar jest szkodliwy. Mówi się wówczas o tak zwanym stresie oksydacyjnym, czyli sytuacji, w której komórki ciała mają zbyt małą moc antyoksydacyjną w porównaniu do ilości wolnych rodników, na które są narażone.
Dlatego też niezwykle ważne jest, aby pamiętać o dostarczaniu skórze codziennej dawki antyoksydantów, czyli cząsteczek, które mają zdolność neutralizowania wolnych rodników. Inne nazwy, pod jakimi kryją się antyoksydanty, to przeciwutleniacze czy substancje przeciwrodnikowe. Antyoksydanty powinny być dostarczane zarówno za pomocą zdrowej, zbilansowanej diety, jak i produktów pielęgnacyjnych je zawierających.
O jakich porach należy stosować antyoksydanty?
Organizm człowieka, w tym skóra, są narażone na działanie wolnych rodników przez cały rok. Jedną z głównych przyczyn powstawania wolnych rodników w skórze jest promieniowanie UV. Dlatego też należy stosować preparaty bogate w antyoksydanty każdego dnia, szczególnie w porannej pielęgnacji, niezależnie od pory roku.
Jakie są najpopularniejsze i najskuteczniejsze antyoksydanty?
Wśród najpopularniejszych i najskuteczniejszych antyoksydantów stosowanych w pielęgnacji skóry wymienia się witaminę A, E, a także witaminę C i jej pochodne, takie jak tetraizopalmitynian askorbylu, SAP, MAP oraz 3-O-etylową pochodną kwasu askorbinowego. Warto szukać także takich składników, jak kurkumina, resweratrol, karotenoidy czy octan zingeronu, które skutecznie chronią skórę przed działaniem wolnych rodników.
Czy krem z filtrem z antyoksydantami wystarczy, jeśli ktoś preferuje minimalizm w pielęgnacji?
Krem z filtrem przeciwsłonecznym oraz antyoksydantami to świetne rozwiązanie, ponieważ promieniowanie UV znacznie nasila produkcję wolnych rodników w skórze. Jeżeli ktoś jest zwolennikiem minimalistycznej pielęgnacji, to powinien wybierać produkty, które łączą w sobie działanie fotoprotekcyjne i antyoksydacyjne.
Uważam jednak, że antyoksydantów nigdy za wiele, dlatego jestem zwolenniczką łączenia serum o wysokim potencjale antyoksydacyjnym z produktem fotoprotekcyjnym, nawet jeżeli ten drugi zawiera dodatkową porcję składników o działaniu przeciwrodnikowym.
Czy tylko kosmetyki typu serum mają działanie antyoksydacyjne? Często słyszy się o serum antyoksydacyjnym, ale kremy również zawierają ich dodatki.
Na rynku istnieje sporo produktów, które zawierają w swoim składzie antyoksydanty. Wśród nich wymienić można nie tylko sera, ale także mgiełki czy kremy. Według mnie bardziej istotny jest skład danego produktu i obecność w nim pożądanych przez nas antyoksydantów niż sama formuła produktu. Co więcej, wspomniane produkty można łączyć ze sobą w jednej rutynie pielęgnacyjnej.
Przykładowo, po oczyszczaniu skóry można zastosować mgiełkę z antyoksydantami, po niej zaaplikować serum z antyoksydantami, a na koniec zastosować krem z SPF, którego skład również został wzbogacony o składniki o działaniu przeciwutleniającym. Będąc przy mgiełce, to produkt warty szczególnej uwagi, ponieważ można go z łatwością reaplikować w ciągu dnia, dzięki czemu dostarczymy swojej skórze kolejnej porcji antyoksydacji.
Pamiętajmy, że antyoksydanty są cichymi bohaterami dla naszej skóry, ponieważ oddają brakujący elektron wolnym rodnikom, same tymczasem ulegając rozpadowi lub przemianie.
Oznacza to, że podobnie jak filtry, tracą one swoje właściwości po pewnym czasie od momentu aplikacji na skórę, więc i w tym przypadku replikacja jest dobrym pomysłem.
Czy każdy powinien stosować antyoksydanty?
Zdecydowanie tak. Kiedyś antyoksydanty kojarzyły się głównie z profilaktyką anti aging. Jest to oczywiście prawidłowy kierunek, ponieważ wolne rodniki są jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry. Wiadomo jednak, że nadmiar wolnych rodników nie tylko przyspiesza proces starzenia się skóry, ale również nasila stan zapalny w skórze.
Dlatego też wszystkie osoby, które borykają się z chorobami skórnymi o podłożu zapalnym powinny wdrożyć do swojej pielęgnacji kosmetyki z antyoksydantami.
Warto wspomnieć także o melazmie i wpływie wolnych rodników na nasilenie jej objawów. Wybór formy preparatu oraz konkretnych składników o działaniu przeciwutleniającym jest kwestią indywidualną, ale to, czy stosować antyoksydanty w codziennej pielęgnacji nie powinno budzić żadnych wątpliwości, bo odpowiedź jest tylko jedna – oczywiście, że tak.
Jeśli pojawiły się u Was dodatkowe pytania dotyczące antyoksydantów, to skorzystajcie z bezpłatnych porad kosmetologów w Topestetic - przez czat na stronie bloga i sklepu, telefonicznie lub mailowo.