Wolne rodniki - jaki mają wpływ na naszą skórę?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Problem oddziaływania wolnych rodników dotyczy skóry przez cały rok, chociaż są czynniki nasilające powstawanie tych związków. Możemy jednak podjąć odpowiednie kroki, aby zmniejszać ilość oksydantów oraz niwelować destrukcyjne skutki ich działania. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, co kryje się pod określeniem “wolne rodniki”, jak wpływają one na funkcjonowanie ludzkiej skóry oraz jakie metody (nie tylko w pielęgnacji skóry, ale także w stylu życia) warto stosować, aby zadbać o młodszy i bardziej promienny wygląd naszej cery. Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury.
Czym są wolne rodniki tlenowe?
Wolne rodniki, inaczej nazywane oksydantami lub reaktywnymi formami tlenu, to cząsteczki powstałe jako efekt uboczny reakcji naturalnie zachodzących w ludzkim organizmie, takich jak oddychanie komórkowe czy procesy przemiany materii. Ze względu na zaburzony stan równowagi są niezwykle reaktywne i bardzo łatwo wiążą się z innymi strukturami, generując liczne nieprawidłowości.
Jak reaktywne formy tlenu (RFT) oddziaływują na skórę?
Wolne rodniki tlenowe reagują w zasadzie ze wszystkimi składnikami komórek. Najczęściej są to reakcje łańcuchowe, bardzo destrukcyjnie wpływające na żywe organizmy. Reaktywne formy tlenu mają zdolność do szybkiego niszczenia białek, cukrów i lipidów. Przyczyniają się również do mutacji i uszkodzeń nici DNA. W związku z tym dochodzi do zaburzeń, w wyniku których do wnętrza komórki mogą przenikać szkodliwe patogeny.
Efekty tych zmian dostrzegalne na skórze to: przesuszenie, nasilenie stanów zapalnych, utrata jędrności i elastyczności, zaczerwienienie czy uwrażliwienie.
Oczywiście samo powstawanie wolnych rodników jest jak najbardziej naturalne dla ludzkiego organizmu. Co więcej, człowiek posiada mechanizmy obronne mające na celu neutralizowanie RFT. W warunkach fizjologicznych wolne rodniki pełnią rolę regulatorów wielu procesów regeneracyjnych, na przykład przyspieszają gojenie ran czy zrost kości. Jednak rozwój cywilizacyjny i idące za nim nasilenie procesów wyzwalania oksydantów sprawiły, że naturalne systemy obronne są coraz mniej wydolne.
Kiedy możemy mieć do czynienia z nasileniem stresu oksydacyjnego?
O stresie oksydacyjnym mówimy, kiedy enzymy antyoksydacyjne występujące naturalnie w organizmie ludzkim nie radzą sobie z neutralizacją nadmiaru generowanych wolnych rodników. Problem ten może nasilać się pod wpływem następujących czynników:
- ekspozycji na promieniowanie UV,
- nikotyny,
- alkoholu,
- zbyt intensywnego wysiłku fizycznego,
- zanieczyszczeń środowiska,
- diety bogatej w produkty wysokoprzetworzone.
Jakie są najskuteczniejsze środki prewencyjne przed wolnymi rodnikami?
Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować RFT, jednak zaburzenie równowagi procesów wyzwalających i neutralizujących oksydanty ma niebagatelny wpływ na nasze życie. Dlatego warto wspomagać organizm w walce z wolnymi rodnikami i ograniczać ekspozycję na czynniki szkodliwe. Należy pamiętać, że problem ten dotyczy każdego rodzaju skóry, każdej grupy wiekowej, w równej mierze kobiet, jak i mężczyzn. Poniżej przedstawiamy metody, które mają szansę podnieść potencjał antyoksydacyjny komórek i przedłużyć młodość organizmu:
- antyoksydanty w porannej pielęgnacji,
- krem z filtrem stosowany codziennie, przez cały rok,
- uregulowany tryb życia,
- zbilansowana dieta,
- ograniczenie używek,
- ochrona przed promieniowaniem HEV (blue llight).
Poniżej przedstawimy Wam wybrane przez nas propozycje kosmetyków i suplementów diety, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami, odpowiadając na wyżej wymienione metody.
Antyoksydanty w porannej pielęgnacji
Antyoksydanty, potocznie nazywane wymiataczami wolnych rodników, mają zdolność neutralizowania RFT. Do kluczowych przeciwutleniaczy od lat stosowanych w kosmetyce zaliczamy: witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 czy resweratrol. Jako że nie istnieje jeden, uniwersalny antyoksydant, najlepszym wyborem będą preparaty łączące w swojej formule różne czynniki aktywne.
Chcielibyśmy wyróżnić Jan Marini C-ESTA Face Serum, czyli serum do twarzy z witaminą C i DMAE, które świetnie sprawdzi się w przypadku cer mieszanych, ale też przesuszonych, wrażliwych czy o szarym, ziemistym kolorytem. Będzie ono odpowiednie dla każdego typu skóry, bez obaw o podrażnienie. Co ciekawe, produkt ten może być aplikowany zarówno rano (ze względu na niezwykle lekką konsystencję bardzo dobrze sprawdzi się pod makijaż), jak i wieczorem. Regularnie stosowany widocznie wyrówna koloryt skóry, zniweluje przebarwienia, ujędrni oraz zmniejszy widoczność zmarszczek.
Dla osób poszukujących lekkiego kremu z antyoksydantami, polecamy Image Skincare Vital C Hydrating Anti Aging Serum. Krem sprawdzi się zarówno w pielęgnacji pozabiegowej, jako produkt uzupełniający codzienną pielęgnację każdego typu cery, jak i w przypadku skóry naczyniowej. Cera przy regularnym stosowaniu staje się wygładzona i rozjaśniona, a zmarszczki mniej widoczne.
Kolejnym z naszych ulubieńców jest Sesderma Repaskin Defense Mist, czyli mgiełka antyoksydacyjna dedykowana do każdego typu cery. Niezwykle wygodna forma aplikacji i lekka, nieobciążająca formuła sprawiają, że po produkt można sięgać wielokrotnie w ciągu dnia. Dzięki temu chronimy komórki skóry przed uszkodzeniami i opóźniamy procesy starzenia.
Bardziej szczegółowe informacje na temat wymiataczy wolnych rodników znajdziecie we wpisie: Antyoksydacja skóry - dlaczego jest tak ważna?
Ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok - dlaczego jest tak ważna?
Jednym z czynników znacząco nasilających powstawanie wolnych rodników jest promieniowanie słoneczne. Dlatego rekomendujemy codzienne stosowanie preparatów z filtrami UV. Dobór odpowiedniego kremu ochronnego jest kwestią bardzo indywidualną, jednak zachęcamy, aby kosmetyk był wzbogacony o dodatkowe antyoksydanty.
Nasza pierwsza propozycja to Medik8 Daily Radiance Vitamin C SPF 30. Działanie ochronne zostało wzmocnione przez kwas hialuronowy oraz dobrze tolerowany i przyswajany przez skórę tetraizopalmitynian askorbylu, dzięki czemu krem rozświetla, wygładza i napina cerę, dodatkowo wspomagając neutralizację RFT.
Warto zwrócić uwagę również na Jan Marini Antioxidant Daily Face Protectant SPF 30. Jest to krem ochronny i antyoksydacyjny idealnie wpisujący się w potrzeby każdego typu cery - także tłustej lub mieszanej. Wśród składników aktywnych preparatu znajdziemy kompleks Oli Capture System, który zapewnia cerze świeży wygląd.
Dla osób ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień, naczyniową czy z trądzikiem różowatym świetnie sprawdzi się Antioxidant Mineral Cream SPF 30. Przeciwstarzeniowy krem antyoksydacyjny z filtrem marki Dermomedica polecamy także w pielęgnacji po zabiegach z zakresu kosmetologii czy medycyny estetycznej.
Uregulowany tryb życia
Nieocenioną rolę w procesie zapobiegania powstawaniu oksydantów ma tryb naszego życia. Aby wspomóc organizm w walce z wolnymi rodnikami, warto zwrócić uwagę na długość i jakość snu. Również wprowadzenie technik relaksacyjnych i łagodnych form wysiłku fizycznego będzie miało bardzo korzystny wpływ na reakcje oksydacyjne zachodzące wewnątrz organizmu. Przy okazji zachęcamy do lektury wpisów:
Zbilansowana dieta
Kolejnym krokiem, jaki możemy podjąć, aby wzmocnić organizm jest wzbogacenie diety o naturalne produkty o działaniu zwalczającym utleniacze. W codziennym jadłospisie powinny się znaleźć:
- jagody,
- borówki,
- maliny,
- marchewka,
- papryka,
- pomidory,
- pietruszka,
- dynia,
- acerola,
- orzechy,
- zielona herbata,
- kawa.
Jeśli jednak z jakichś powodów nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości naturalnych substancji antyoksydacyjnych, możemy rozważyć suplementację.
Dobrej jakości związki aktywne znajdziemy między innymi w suplemencie Ascolip - Liposomal Vitamin C 1000 mg. Ta wysokowydajna liposomalna witamina C to produkt, który polecamy zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Charakteryzuje się wysoką biozgodnością, dzięki czemu wchłanialność witaminy C jest bardzo efektywna.
Innym godnym zainteresowania preparatem jest Terranova Living Multinutrient Kompleks. Wśród bogactwa ponad 40 składników aktywnych znajdziemy witaminy, minerały, ekstrakty roślinne i fitonutrienty o synergistycznym działaniu wspomagającym aktywność komórek ludzkiego organizmu.
Ograniczenie używek
Dym papierosowy i alkohol w dużych ilościach przyczyniają się do nasilenia kaskady wyzwalania wolnych rodników tlenowych. Dlatego też rezygnacja czy ograniczenie tych używek mogą okazać się pomocne. Co ciekawe, ze względu na dużą zawartość resweratrolu, niewielkie ilości czerwonego wina wypijane regularnie wpływają korzystnie na ludzki organizm i są wręcz zalecane.
Ochrona przed promieniowaniem HEV (blue light)
Ostatnim, ale nie mniej ważnym krokiem, który pomoże uchronić skórę przed szkodliwym wpływem procesów oksydacyjnych jest stosowanie filtrów zabezpieczających przed światłem niebieskim. Są one powszechnie dostępne i możemy korzystać z nich na różne sposoby. Urządzenia elektroniczne coraz częściej oferują aplikacje lub tryby filtrujące blue light, tak aby nie docierało ono do naskórka. Okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne są wyposażane w specjalne szkła blokujące ten rodzaj promieniowania, co pozwala na ochronę delikatnej okolicy oczu. Z kolei formuły kosmetyków wzbogacane są o substancje ochronne odbijające lub pochłaniające światło niebieskie, a czasem minimalizujące skutki jego działania.
Ciekawym rozwiązaniem jest Oio Lab The E-Serum Anti Blue Light. Jest to naprawcze serum do twarzy wspomagające odbudowę uszkodzeń powstałych w skórze. Preparat chroni też przed negatywnym wpływem smogu.
Polecamy również Dermaquest CBD Blue Light Defense Moisturizer. Jest to krem nawilżająco - przeciwstarzeniowy z ochroną HEV wzbogacony o kannabidiol o właściwościach przeciwzapalnych, leczniczych i regulujących procesy biologiczne. W tej linii dostępny jest także krem z filtrem - CBD Blue Light Defense SPF30.
Wolne rodniki są stałym elementem naszego życia i nie da się ich wyeliminować, warto jednak w jak największym stopniu ograniczyć ich wpływ na organizm i wspomagać skórę w walce z reaktywnymi formami tlenu - między innymi dobrze dobraną pielęgnacją. Niezwykle ważna jest profilaktyka i unikanie czynników nasilających ekspresję oksydantów. Dzięki odpowiednim nawykom możemy znacząco przedłużyć zdrowy i młody wygląd, dlatego zachęcamy do poświęcenia tej kwestii nieco więcej czasu.
A Wy, czy stosujecie w codziennej pielęgnacji kosmetyki antyoksydacyjne?