Kiedy retinol, a kiedy retinal?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Często pytacie nas: co lepiej wybrać - retinol czy retinal? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Wiele zależy od aktualnej pielęgnacji skóry, jej kondycji oraz potrzeb, ogólnej formulacji kosmetyku z retinoidami, a także zastosowanych w nim technologii i składników aktywnych. W poniższym wpisie wyjaśnimy Wam najważniejsze różnice między retinolem i retinalem oraz postaramy się pomóc nakierować Was na najlepszy dla Waszej skóry kosmetyk z retinoidami.
Retinoidy - dla kogo i na co?
Retinoidy to składniki aktywne, które w ostatnich kilku latach zdobyły ogromną popularność i gromadzą coraz większą liczbę zwolenników. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ efekty ich stosowania są niezwykle wymierne, a zakres ich działania celuje w wiele potrzeb i problemów skórnych.
Do najważniejszych funkcji tych wyjątkowych składników aktywnych można zaliczyć:
- zwiększenie produkcji nowych komórek naskórka i regulowanie procesów jego odnowy,
- wzmożenie syntezy kolagenu w skórze właściwej,
- stymulowanie angiogenezy, czyli procesu tworzenia nowych naczyń krwionośnych,
- regulowanie keratynizacji naskórka, także w okolicy ujść mieszków włosowych (zmniejszają ich czopowanie, czyli powstawanie zaskórników),
- rozpraszanie skupisk nagromadzonej melaniny i ograniczanie jej transportu (redukowanie przebarwień).
Sami przyznacie, że spektrum ich działania robi wrażenie i że właściwie każdy może skorzystać na ich stosowaniu. Jednocześnie zatem stosując jeden kosmetyk, można na przykład zredukować zmiany trądzikowe, a także zadbać o skórę w kontekście anti - age lub zwiększyć jej jędrność i gęstość oraz zredukować widoczność przebarwień.
Funkcje retinoidów w danym produkcie często są wspomagane i wzmocnione przez dodatkowe składniki aktywne ukierunkowane na konkretne działanie.
Dlatego też wybierając dla siebie kosmetyk z retinolem lub retinalem pamiętajcie, aby zwracać uwagę na całokształt jego formuły.
Więcej podstawowych i ciekawych informacji na temat retinoidów, a także sposobów na ich bezpieczne wprowadzenie do pielęgnacji, znajdziecie w poniższych wpisach dostępnych na naszym blogu:
Retinol a retinal
W celu osiągnięcia zamierzonego efektu retinol i retinal muszą przejść w skórze szereg przemian, by ostatecznie stać się tretynoiną (kwasem retinowym). Dzieje się tak dlatego, że dopiero ta forma witaminy A jest w stanie połączyć się z receptorami retinoidowymi RAR (ang. Retinoid Acid Receptors) znajdującymi się przede wszystkim w naskórku, mieszkach włosowych czy gruczołach łojowych.
W uproszczeniu można w następujący sposób zobrazować zachodzące w skórze przemiany retinoidów:
retinol (witamina A) → retinal (retinaldehyd, aldehyd retinowy) → tretynoina (kwas retinowy)
Łatwo zauważyć, że retinol musi przejść więcej przemian niż retinal, by stać się tretynoiną.
Każda przemiana chemiczna, a także proces przenikania przez naskórek, wiąże się jednak z pewnymi stratami dotyczącymi m.in. stężenia składnika aktywnego ostatecznie wywołującego efekt w skórze.
Idąc tym tropem, zrozumiałe staje się, dlaczego stężenia retinolu w kosmetykach są wyższe niż stężenia retinalu.
Przykładowo dla osoby dopiero wprowadzającej retinoidy do pielęgnacji zaleca się wybór produktu z retinolem o stężeniu w przedziale 0,2 - 0,4% lub z retinalem 0,03 - 0,06%. Można więc powiedzieć, że oba związki wykazują zbliżone działanie, lecz w zupełnie innych stężeniach.
Co zatem wybrać: retinol czy retinal?
Retinal jest aktywny w stężeniu dużo niższym niż retinol, co sprawia, że z reguły ma mniejszy potencjał drażniący. Dlatego też jest szczególnie rekomendowany osobom posiadającym cerę delikatną, wrażliwą, borykającą się z trądzikiem różowatym lub też źle reagującą na kosmetyki z retinolem.
Jeśli obawiacie się stosowania retinoidów w okresie wiosenno - letnim, to retinaldehyd (inaczej retinal) również będzie dla Was odpowiednim wyborem.
Pamiętajcie jednak, że najważniejsze jest umiejętne, stopniowe i rozsądne wprowadzanie do pielęgnacji kosmetyku z retinoidami, a także nierozpoczynanie stosowania od bardzo wysokich stężeń - bez względu na wiek i potrzeby skóry.
Kosmetyki z retinoidami z Topestetic
Poniżej przedstawiamy Wam kilka naszych ulubionych kosmetyków z retinolem i retinalem dostępnych w topestetic.
Sesderma Retises 0,25% Regenerujący krem przeciwzmarszczkowy 30 ml
Kosmetyk ten posiada ciekawą konsystencję - początkowo wydaje się ona dość ciężka, natomiast po chwili krem przeciwzmarszczkowy rewelacyjnie się wchłania i nie pozostawia na skórze uczucia klejenia. Dzięki temu dobrze sprawdzi się on również w pielęgnacji cer tłustych, trądzikowych czy mieszanych. Posiada lekko żółty kolor, a także przyjemny, subtelny zapach.
Produkt marki Sesderma został wzbogacony między innymi o witaminę C w formie glukozydu askorbylu, dzięki czemu pięknie rozświetla skórę twarzy, wyrównuje jej koloryt i dodaje jej zdrowego blasku.
Paulas Choice 0.3% Retinol + 2% Bakuchiol Treatment Krem z retinolem o potrójnym działaniu przeciwzmarszczkowym 30 ml
Krem od Paulas Choice stanowi świetne połączenie retinolu oraz tak zwanego “roślinnego retinolu”, czyli bakuchiolu, który wzmacnia i potęguje jego działanie. Dodatkowo w formule produktu znajdziecie także peptydy posiadające właściwości zagęszczające i wzmacniające skórę, a co więcej witaminę C w genialnie przyswajalnej przez skórę formie tetraizopalmitynianu askorbylu. Taki skład szczególnie sprawdzi się u tych z Was, którym zależy zwłaszcza na działaniu przeciwstarzeniowym.
Więcej informacji o bakuchiolu znajdziecie w naszym wpisie: Bakuchiol - czy jest alternatywą dla retinolu? Zapytaliśmy o to chemika, Magdę Kaczanowicz.
Jan Marini Age Intervention Retinol Plus Przeciwstarzeniowy krem z retinolem 28 g
Ten lekki i szybko wchłaniający się krem z retinolem z pewnością znajdzie wielu zwolenników. Aplikacja produktu Jan Marini jest niezwykle przyjemna, a przeciwzmarszczkowe działanie 0,5% all-trans-retinolu zostało wzmocnione przez obecność peptydów oraz antyoksydantów. Co więcej, w formule kosmetyku zawarto również bisabolol, kwas hialuronowy oraz masło shea, które ukoją Waszą skórę, nawilżą ją, a także wzmocnią jej barierę ochronną.
A.Florence Skincare Intense Night Repair Oil Intensywnie regenerujący olejek z retinalem 20 ml
Olejek ten zawiera retinal, a dodatkowo także koenzym Q10 i ekstrakt z kwiatu Paracress. To świetna propozycja dla cery dojrzałej z utratą jędrności, ale również dla skóry borykającej się z trądzikiem pospolitym czy hormonalnym lub skłonnej do powstawania zaskórników i niedoskonałości. Produkt jest bardzo wydajny, a po aplikacji częściowo pozostaje na skórze, tworząc lekką warstwę otulającą.
BasicLab Redukcja i Stymulacja Korygujące serum z retinalem 0,07%, fitosfingozyną i karnozyną 30 ml
Serum marki BasicLab dzięki bogactwu składników aktywnych wykazuje niezwykle dobroczynny wpływ na skórę. Działa antyoksydacyjnie, depigmentująco (zwłaszcza w kontekście przebarwień pozapalnych), przeciwtrądzikowo i przeciwzmarszczkowo.
Formuła produktu została stworzona tak, aby jak najbardziej niwelować ryzyko pojawienia się ewentualnych podrażnień oraz przesuszenia skóry w trakcie budowania tolerancji na retinal. Serum do twarzy ma dość gęstą i nieco kremową konsystencję, lecz dobrze się wchłania (bez ryzyka obciążenia cery).
Produkt dostępny jest w dwóch pojemnościach: BasicLab Redukcja i Stymulacja 15 ml i BasicLab Redukcja i Stymulacja 30 ml.
Dermomedica 0.05% Retinal Cream Krem z retinalem w postaci aktywnej, bakuchiolem i niacynamidem 30 ml
W kosmetyku Dermomedica zastosowano połączenie retinalu, wspomnianego już wcześniej bakuchiolu oraz niacynamidu. Składniki te idealnie uzupełniają się, gwarantując skórze świetne efekty stosowania w postaci jej napięcia, ukojenia oraz wyciszenia rumienia i zmian zapalnych. Niacynamid wykazuje silnie antyoksydacyjne działanie, ale również zapobiega nadmiernej ucieczce wody z naskórka, co chroni przed jego odwodnieniem.
Produkt dostępny jest w dwóch pojemnościach: Dermomedica 0.05% Retinal Cream 15 ml i Dermomedica 0.05% Retinal Cream 30 ml.
Retinoidy to multifunkcjonalne i świetne składniki aktywne, których zastosowanie jest niezwykle szerokie.
Decydując się na wybór kosmetyku z retinolem lub retinalem najlepiej brać pod uwagę cały jego skład, aby jak najtrafniej dobrać go do aktualnych potrzeb i kondycji skóry.
Mamy nadzieję, że powyższy wpis pomoże Wam w przyszłości wybrać ten jedyny i najlepszy kosmetyk z retinoidami dla Waszej skóry. Czy macie już swojego ulubieńca? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzu pod wpisem!