Retinol i niacynamid - jak łączyć?

12.10.2022 MAGDALENA WYLĘŻEK 65806 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Jak stosować retinol i niacynamid w jednej pielęgnacji? Czy składniki te są dobrym połączeniem dla naszej skóry? Te pytania rodzą wiele wątpliwości wśród naszych Klientów. Podpowiadamy, jak łączyć retinol i niacynamid, aby zapewnić sobie najlepsze efekty pielęgnacyjne oraz czym właściwie charakteryzują się obie substancje.

Wpis z serii: Składniki aktywne

Retinol i niacynamid – co warto wiedzieć o tych składnikach?

Retinol i niacynamid to jedne z najpopularniejszych surowców stosowanych w kosmetykach pielęgnacyjnych. Oba charakteryzują się wysoką skutecznością oraz wszechstronnym zastosowaniem.

Retinoidy

Retinoidy, do grupy których należy retinol, to związki witaminy A. W większości kosmetyków pielęgnacyjnych znajdziemy retinol, jednak coraz częściej wykorzystywany jest również retinal, czyli aldehyd retinowy/retinaldehyd, który charakteryzuje się nieco łagodniejszym działaniem i jest rekomendowany nawet dla cery wrażliwej.

Zarówno retinol, jak i retinal wykazują działanie przeciwstarzeniowe. Wynika to ze zdolności stymulujących powstawanie kolagenu, a tym samym poprawy elastyczności i jędrności skóry oraz spłycenia zmarszczek.

Związki te są również pomocne w kontekście redukcji przebarwień, z uwagi na swoje właściwości rozpraszające skupiska nagromadzonej melaniny.

Warto wspomnieć, że kosmetyki z retinolem i retinalem to skuteczna broń w walce z problemem trądziku, a także nadmiernym wydzielaniem sebum.

Niacynamid

Niacynamid natomiast to witamina B3, inaczej zwana witaminą PP czy niacyną. Związek ten jest przede wszystkim silnym antyoksydantem. Niweluje zatem niekorzystne działanie na skórę wolnych rodników. Jednocześnie charakteryzuje się skutecznością przeciwzapalną, co ma istotne znaczenie zarówno w łagodzeniu podrażnień, jak i stanów zapalnych w przebiegu trądziku.

Przyczynia się także do wyrównania kolorytu cery oraz redukcji przebarwień. Niacynamid stosowany jest również do cery łojotokowej z uwagi na swoje właściwości normalizujące pracę gruczołów łojowych. Co więcej, to składnik, który wpływa na poziom nawilżenia skóry.

Więcej o tym składniku aktywnym pisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych wpisów: Niacynamid w kosmetykach – jak działa i dlaczego warto go stosować?

Retinol i niacynamid – jak łączyć?

Retinol w kosmetykach stanowi coraz częstszy wybór pielęgnacyjny, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Czasem jednak w tej samej pielęgnacji chcielibyśmy skorzystać również z dobroczynnych właściwości niacynamidu. Czy zatem połączenie tych dwóch surowców jest odpowiednie? Odpowiedź nie będzie jednoznaczna.

Faktem jest, że obie substancje uzupełniają swoje działanie. Retinol, zwłaszcza w początkowym etapie stosowania, może powodować nadmierną suchość, podrażnienia, a nawet złuszczanie naskórka.

Niacynamid natomiast jest substancją, która regeneruje skórę oraz pomaga w odbudowie jej bariery hydrolipidowej. Będzie zatem składnikiem idealnym, aby redukować podrażnienia wynikające z procesu retynizacji, czyli zapoznawania skóry z retinolem.

Niacynamid zatem w czasie stosowania retinoidów poprawi komfort oraz poziom nawilżenia skóry.

Warto jednak wiedzieć, że niacynamid często występuje w towarzystwie substancji o silniejszym działaniu, które zostały użyte w jednym produkcie. Należą do nich przede wszystkim kwasy AHA i BHA. Wówczas połączenie takiego produktu wraz z kosmetykiem z retinolem nie będzie rekomendowane dla każdego.

Skóra wrażliwa i reaktywna może wówczas zareagować zaczerwienieniem, podrażnieniem oraz suchością. Zatem stosowanie retinolu oraz preparatu z niacynamidem w formule zawierającej intensywnie działające surowce, pozostawiamy dla cery z wysokim poziomem tolerancji na te składniki. Dotyczy to również produktów, które w swoich składach zawierają wysokie stężenia obu substancji.

Idealnym połączeniem będą natomiast preparaty z zawartością retinolu i niacynamidu w jednej formule. Wówczas kierujemy się jedynie wskazaniami marki co do rodzaju cery, jednocześnie mając pewność, że produkt gwarantuje synergizm działania oraz bezpieczeństwo stosowania.

Jeśli interesuje Was temat połączeń substancji aktywnych, zachęcamy do lektury poniższych artykułów:

Retinol i niacynamid – jak stosować?

Istnieje wiele możliwości stosowania kosmetyków z retinolem i niacynamidem.

Retinol i niacynamid w jednym kosmetyku

Część produktów zawiera obie te substancje aktywne jednocześnie. Są one rekomendowane do stosowania w pielęgnacji nocnej.

Ciekawym przykładem takiego połączenia jest 0.05% Retinal Cream, czyli krem marki Dermomedica z retinalem w postaci aktywnej, bakuchiolem i niacynamidem. To preparat stworzony z myślą o każdym rodzaju cery, również tej wrażliwej, reaktywnej czy naczyniowej. Z uwagi na zawartość retinalu, niacynamidu oraz bakuchiolu stanowi dobre rozwiązanie dla osób chcących osiągnąć szybki efekt pielęgnacyjny, a jednocześnie obawiają się podrażnień.

Produkt dostępny jest w dwóch pojemnościach: Dermomedica0.05% Retinal Cream 15 ml i Dermomedica0.05% Retinal Cream 30 ml.

Krem do twarzy ma wszechstronne działanie. Niweluje zmarszczki, ujędrnia i uelastycznia skórę, redukuje przebarwienia oraz zmiany trądzikowe. Jednocześnie wykazuje działanie wyciszające rumień, nawilżające i odbudowujące barierę lipidową skóry. Jest produktem godnym polecenia dla cery, dla której jest to pierwszy produkt z zawartością retinoidów.

0.05% Retinal Cream 299,00 zł Dermomedica 0.05% Retinal Cream Krem z retinalem w postaci aktywnej, bakuchiolem i niacynamidem 30 ml

Produktem opartym na połączeniu retinolu i niacynamidu jest także sktywne serum naprawcze Dermaquest z 4 formami retinoidów - 0,3%, czyli Active Retinol Repair Serum 0,3. To preparat w postaci serum, którego stężenie pozwala na zastosowanie kosmetyku nawet dla cery nieprzyzwyczajonej do działania wspomnianych składników. Skład skomponowano, bazując na czterech formach retinoidów. Zawarto w nim retinol, retinal, retinoinian retinylu oraz linoleinian retinylu.

W formule uwzględniono także niacynamid, bakuchiol i kwas traneksamowy. Dzięki temu serum wpływa na przebudowę skóry w głębszych jej warstwach, zapewniając spłycenie zmarszczek i ujędrnienie skóry, ale również redukcję przebarwień i zmian trądzikowych. Tym samym, z uwagi na zawartość niacynamidu, kwasu hialuronowego i skwalanu, zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry oraz prawidłową kondycję jej bariery lipidowej.

Active Retinol Repair Serum 315,00 zł Dermaquest Active Retinol Repair Serum Aktywne serum naprawcze z 4 formami retinoidów - 0,3% 15 ml

Godnym polecenia kosmetykiem z retinolem i niacynamidem jest również Intensive Brightening Treatment 0.5% Pure Retinol Night Serum 0,5% retinolu od marki PCA Skin. Serum jest rekomendowane dla każdego rodzaju skóry, z wyjątkiem wrażliwej. Dzięki zawartości retinolu, niacynamidu i pochodnej rezorcynolu skutecznie rozjaśnia hiperpigmentacje oraz ujednolica koloryt cery.

Stanowi doskonały przykład synergizmu działania retinolu i niacynamidu, które to w połączeniu stanowią skuteczną broń w walce z problemem skórnym, jakim są przebarwienia.

Intensive Brightening Treatment 0.5% Pure Retinol Night 650,00 zł PCA Skin Intensive Brightening Treatment 0.5% Pure Retinol Night Serum 0,5% retinolu 29,5 ml

Retinol i niacynamid stosowane o różnych porach dnia

Inną metodą aplikacji retinolu i niacynamidu jest zastosowanie obu składników w różnych porach dnia. Wówczas w pielęgnacji dziennej warto zastosować produkt z zawartością niacynamidu. Wieczór jest odpowiednią porą na użycie kosmetyku z retinolem.

Na dzień dobrze sprawdzi się zatem produkt od Paulas Choice serum z witaminą B3 Resist 10% Niacinamide Booster. Jest polecane szczególnie w przypadku cery trądzikowej, z widocznymi porami, a także przebarwieniami posłonecznymi i powstałymi w wyniku zmian zapalnych. Serum z niacynamidem osiada lekką konsystencję, a po jego zastosowaniu skóra jest miękka i odpowiednio nawilżona. Sprawdzi się jako produkt aplikowany pod krem z filtrem przeciwsłonecznym.

Resist 10% Niacinamide Booster 248,00 zł Paulas Choice Resist 10% Niacinamide Booster Serum z witaminą B3, 20 ml

Z kolei w pielęgnacji wieczornej polecamy maskę z retinolem Retinol Plus Mask od marki Jan Marini. Bazuje ona na zawartości 1% all-trans retinolu, a także składnikach minimalizujących ryzyko podrażnień. W składzie zawarto surowce regenerujące i łagodzące jak ceramidy, aloes, bisabolol i skwalan.

To preparat rekomendowany dla cery dojrzałej, ale również borykającej się z problemem trądziku. Maskę stosujemy 1-3 razy w tygodniu pozostawiając ją na powierzchni skóry przez 10 minut. Kolejno warto zaaplikować krem o działaniu nawilżającym i regenerującym. Może być również taki, który w swoim składzie zawiera niacynamid.

Retinol Plus Mask 380,00 zł Jan Marini Retinol Plus Mask Maska z retinolem 34,5 g

Stabilne serum do twarzy na noc o średniej mocy z aldehydem retinowym Crystal Retinal 3 od marki Medik8 to doskonałe rozwiązanie dla osób, chcących rozpocząć swoją przygodę z retinoidami oraz dla tych, które z uwagi na zły dobór poprzedniego kosmetyku z tym składnikiem nabawiły się silnych podrażnień. Serum zawiera łagodną formę retinoidów – retinal w formie kapsułkowanej. Oznacza to jego wysoce efektywne działanie przy jednoczesnym ograniczeniu działania drażniącego na skórę.

Regularne stosowanie zapewnia poprawę jędrności i elastyczności skóry, ujednolicenie kolorytu oraz redukcję zmian trądzikowych. Produkt występuje również w innych stężeniach, które są doskonałą formą kontynuacji pielęgnacji retinoidami.

Crystal Retinal 3 279,00 zł Medik8 Crystal Retinal 3 Stabilne serum na noc o średniej mocy z aldehydem retinowym 30 ml

Retinol i niacynamid w metodzie "kanapkowej"

Warto zaznaczyć, że retinol i niacynamid jako składnik dwóch różnych produktów mogą być również zastosowane podczas jednej rutyny pielęgnacyjnej. Sposób ten nazywany jest metodą kanapkową i polega na stosowaniu produktów warstwowo.

Wówczas możemy aplikować serum lub krem nawilżający i regenerujący z niacynamidem, a następnie zaaplikować krem z retinolem, aby tym samym ograniczyć działanie drażniące produktu. Można także zastosować serum z retinolem, a kolejno aplikować krem z niacynamidem.

Preparatem, który doskonale uzupełni działanie kosmetyku z retinolem, jest krem z niacynamidem, kwasem traneksamowym i skwalanem B3 TRX Cream od marki Dermomedica. Sprawdzi się jako krem nawilżający na noc lub też jako krem na dzień aplikowany pod kosmetyk fotoprotekcyjny.

Z uwagi na obecność niacynamidu, skwalanu oraz kwasu linolowego wykazuje działanie naprawcze. Jednocześnie nawilża, poprawia właściwości barierowe oraz przywraca komfort cerze. Przyspiesza też gojenie stanów zapalnych, łagodzi i regeneruje skórę.

Kosmetyk występuje w dwóch pojemnościach: Dermomedica B3 TRX Cream 15 ml i Dermomedica B3 TRX Cream 60 ml.

B3 TRX Cream 235,00 zł Dermomedica B3 TRX Cream Krem z niacynamidem, kwasem traneksamowym i skwalanem 60 ml

Istnieje wiele możliwości związanych z zastosowaniem kosmetyków z retinolem i niacynamidem. Ważne jednak aby wszelkie aplikowane produkty były odpowiednio dopasowane do kondycji i rodzaju cery, a także naszych potrzeb.

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości co do stosowania retinolu i niacynamidu w pielęgnacji, zachęcamy do kontaktu z naszymi Kosmetologami – przez czat, mailowo lub telefonicznie.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Kosmetyki z retinolem Kosmetyki z niacynamidem Retinol i jego pochodne Kosmetyki z witaminą A
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#kosmetykizretinolem #niacynamid #retinolijegopochodne #witaminaa
Magdalena Wylężek

MagdalenaWylężek

Komentarze
8 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Bardzo ciekawy wpis Pani Magdo. :)

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Bardzo dziękujemy za komentarz Pani Beato. Dokładamy wszelkich starań, by publikowane na naszym blogu wpisy, były interesujące dla naszych Czytelników.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Świetny artykuł, naprawdę pomocny! :)

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Dziękujemy za docenienie. Zawsze staramy się jak najlepiej przybliżyć każdy podejmowany temat. :)

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Witam, czyli można najpierw zastosować retinol, a po pół godziny serum z niacynamidem?

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Dzień dobry, dziękujemy bardzo za komentarz. :)

Połączenie retinolu z niacynamidem w jednej pielęgnacji zależy od kilku rzeczy. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, jak długo stosuje Pani retinol w swojej pielęgnacji i czy skóra ma zbudowaną tolerancję na ten składnik. Ważne jest również stężenie w jakim występuje niacynamid, oraz czy kosmetyk zawiera w swoim składzie substancje, które mogą dodatkowo podrażnić skórę (np. kwasy złuszczające).

Aby odpowiednio udzielić Pani odpowiedzi zachęcamy do kontaktu z naszymi kosmetologami, którzy przedstawią Pani prawidłową pielęgnację z retinolem oraz niacynamidem i rozwieją wszystkie nurtujące Panią pytania.

Konsultacje są całkowicie darmowe i aby z nich skorzystać wystarczy podać numer telefonu lub adres email.

Pozdrawiamy serdecznie. :)

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Bardzo przydatny artykuł dla początkujących swoją przygodę z Retinolem. Dziękuję

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Dziękujemy Pani Kamilo za miłe słowa!

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Dermomedica 0.05% Retinal Cream Krem z retinalem w postaci aktywnej, bakuchiolem i niacynamidem 30 ml przejdź do sklepu
Dermomedica 0.05% Retinal Cream
Krem z retinalem w postaci aktywnej, bakuchiolem i niacynamidem 30 ml
Dermaquest Active Retinol Repair Serum Aktywne serum naprawcze z 4 formami retinoidów - 0,3% 15 ml przejdź do sklepu
Dermaquest Active Retinol Repair Serum
Aktywne serum naprawcze z 4 formami retinoidów - 0,3% 15 ml
PCA Skin Intensive Brightening Treatment 0.5% Pure Retinol Night Serum 0,5% retinolu 29,5 ml przejdź do sklepu
PCA Skin Intensive Brightening Treatment 0.5% Pure Retinol Night
Serum 0,5% retinolu 29,5 ml
Paulas Choice Resist 10% Niacinamide Booster Serum z witaminą B3, 20 ml przejdź do sklepu
Paulas Choice Resist 10% Niacinamide Booster
Serum z witaminą B3, 20 ml
Jan Marini Retinol Plus Mask Maska z retinolem 34,5 g przejdź do sklepu
Jan Marini Retinol Plus Mask
Maska z retinolem 34,5 g
Medik8 Crystal Retinal 3 Stabilne serum na noc o średniej mocy z aldehydem retinowym 30 ml przejdź do sklepu
Medik8 Crystal Retinal 3
Stabilne serum na noc o średniej mocy z aldehydem retinowym 30 ml
Dermomedica B3 TRX Cream Krem z niacynamidem, kwasem traneksamowym i skwalanem 60 ml przejdź do sklepu
Dermomedica B3 TRX Cream
Krem z niacynamidem, kwasem traneksamowym i skwalanem 60 ml
Medik8 Crystal Retinal 3 + Daily Radiance Vitamin C Spf 30 ZESTAW Serum na noc 30 ml + Krem antyoksydacyjny C-Tetra SPF 30, 50 ml + Kosmetyczka przejdź do sklepu
Medik8 Crystal Retinal 3 + Daily Radiance Vitamin C Spf 30
ZESTAW Serum na noc 30 ml + Krem antyoksydacyjny C-Tetra SPF 30, 50 ml + Kosmetyczka
Jan Marini Retinol Set ZESTAW Przeciwstarzeniowy krem z retinolem 28 g + Maska z retinolem 34,5 g przejdź do sklepu
Jan Marini Retinol Set
ZESTAW Przeciwstarzeniowy krem z retinolem 28 g + Maska z retinolem 34,5 g
Medik8 Crystal Retinal 3 + Press and Glow ZESTAW Stabilne serum na noc o średniej mocy z aldehydem retinowym 30 ml + Tonik z 5,5% glukonolaktonem 50 ml przejdź do sklepu
Medik8 Crystal Retinal 3 + Press and Glow
ZESTAW Stabilne serum na noc o średniej mocy z aldehydem retinowym 30 ml + Tonik z 5,5% glukonolaktonem 50 ml
Jan Marini Odnowa + Ochrona SPF 45 ZESTAW Maska z retinolem 34,5 g + Krem ochronny koloryzujący SPF 45, 57 g przejdź do sklepu
Jan Marini Odnowa + Ochrona SPF 45
ZESTAW Maska z retinolem 34,5 g + Krem ochronny koloryzujący SPF 45, 57 g
Dermaquest Active Retinol Repair Serum Aktywne serum naprawcze z 4 formami retinoidów - 1% 15 ml przejdź do sklepu
Dermaquest Active Retinol Repair Serum
Aktywne serum naprawcze z 4 formami retinoidów - 1% 15 ml
Dermomedica B3 TRX Cream Krem z niacynamidem, kwasem traneksamowym i skwalanem 15 ml przejdź do sklepu
Dermomedica B3 TRX Cream
Krem z niacynamidem, kwasem traneksamowym i skwalanem 15 ml
Dermaquest Active Retinol Repair Serum Aktywne serum naprawcze z 4 formami retinoidów - 0,6% 15 ml przejdź do sklepu
Dermaquest Active Retinol Repair Serum
Aktywne serum naprawcze z 4 formami retinoidów - 0,6% 15 ml
Dermomedica Tea Tree Oil Cleanser + B3 TRX Cream ZESTAW Olejek myjący ze skwalanem, olejkiem z drzewa herbacianego i 60 ml + Krem z niacynamidem, kwasem traneksamowym i skwalanem 15 ml przejdź do sklepu
Dermomedica Tea Tree Oil Cleanser + B3 TRX Cream
ZESTAW Olejek myjący ze skwalanem, olejkiem z drzewa herbacianego i 60 ml + Krem z niacynamidem, kwasem traneksamowym i skwalanem 15 ml
Dermomedica 0.05% Retinal Cream Krem z retinalem w postaci aktywnej, bakuchiolem i niacynamidem 15 ml przejdź do sklepu
Dermomedica 0.05% Retinal Cream
Krem z retinalem w postaci aktywnej, bakuchiolem i niacynamidem 15 ml
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 53206 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 736647679 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka