Jaki retinol wybrać? Wszystko, co musisz wiedzieć o stężeniach retinolu
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Retinol - jakie stężenie będzie dla mnie odpowiednie? To pytanie pojawia się bardzo często, kiedy zastanawiacie się jaki retinol wybrać dla siebie. W dzisiejszym wpisie dowiecie się, co trzeba wiedzieć o stężeniach tego składnika - nie tylko jaki retinol wybrać na początek lub kiedy skóra już dobrze zna ten składnik, ale także, na co zwrócić uwagę podczas wyboru kosmetyku.
Retinol - jakie stężenie?
Stężenie retinolu jest kluczowym aspektem, jeśli chodzi o wybór produktu. Dla osób, które wcześniej nie stosowały retinoidów, zaleca się rozpoczęcie od niskiej zawartości procentowej tego składnika. Zastosowanie wysokich stężeń retinolu na nieprzyzwyczajoną skórę może skutkować podrażnieniem, przesuszeniem czy zaczerwienieniem skóry.
By wprowadzić retinoidy do pielęgnacji, najlepiej zacząć stosowanie od niskiego stężenia.
W przypadku retinolu, warto zacząć od stężenia nieprzekraczającego 0,5%, natomiast retinaldehyd/retinal na początek sprawdzi się w stężeniu oscylującym w okolicach 0,01-0,05%.
Dlaczego stężenie jest tak ważne?
Kiedy aplikujemy retinoidy po raz pierwszy, skóra musi przejść przez proces retynizacji. Jest to termin, który określa proces przyzwyczajania się skóry do kontaktu z retinoidami. W praktyce okres retynizacji może objawiać się suchością skóry, podrażnieniem, czy zaczerwienieniem, a dobranie odpowiednio niskiego stężenia retinolu na początek będzie minimalizowało powyższe efekty niepożądane.
Kosmetyki z retinolem
Kosmetyki z retinolem znane są ze swojej wyjątkowej skuteczności - działają przeciwzmarszczkowo, wyrównują teksturę skóry. Działanie retinolu jest także nieocenione w przypadku skór problematycznych - reguluje wydzielanie łoju i zwalcza trądzik.
Korzyści stosowania tego składnika jest wiele - jeśli chcecie wiedzieć więcej, polecamy artykuł: Kosmetyki z retinolem - dlaczego warto je stosować?
By retinol w kosmetykach był skuteczny i odpowiednio współgrał z naszą skórą, warto znać kilka zasad - kluczowa jest systematyczność, odpowiednio dobrane kosmetyki wspomagające i przede wszystkim - wybór odpowiedniego stężenia.
Więcej o pielęgnacji przy stosowaniu retinolu dowiecie się z wpisu: Retinol - wszystko, co warto wiedzieć o kosmetykach i pielęgnacji z tym składnikiem.
Retinol to nie jedyna forma witaminy A stosowana w kosmetykach - często możemy się spotkać także z innymi rodzajami tego składnika. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat różnic między retinolem, retinaldehydem czy kwasem retinowym, Wasze wątpliwości z pewnością rozwieje wpis: Retinoidy - czym są i jakie mają działanie na skórę?
Retinol - jaki wybrać?
Stężenie retinolu można stopniowo zwiększać, w zależności od potrzeb skóry. Jeśli chcemy budować tolerancję na retinoidy, ich stężenia możemy zwiększać z każdym następnym opakowaniem wybranego kosmetyku.
Dobrym wyborem będzie tu seria Dermaquest RiQ Retinol, która składa się z trzech kosmetyków o różnych stężeniach retinoidów, dzięki czemu możemy dopasować je do potrzeb skóry.
Warto zwrócić uwagę na obecność aż czterech zaawansowanych form retinoidów - takie rozwiązanie nie tylko minimalizuje ryzyko powstawania podrażnień, ale także zwiększa skuteczność kosmetyku.
W składzie oprócz retinoidów znajdziemy także kwas traneksamowy czy niacynamid, które wspomagają działanie kosmetyku, wyrównują koloryt i łagodzą podrażnienia.
Dzięki temu, że serum występuje w różnych stężeniach, niezależnie od tego, czy stosowaliśmy wcześniej retinol, czy nie, możemy dobrać odpowiednie stężenie dla siebie.
Jaki retinol na początek?
By uniknąć możliwych podrażnień, które mogą pojawić się w procesie retynizacji, jeśli skóra nie jest przyzwyczajona do retinoidów, najlepiej wybrać produkt o niskim stężeniu. Niskie stężenie nie będzie oznaczało, że produkt działa słabiej czy nie jest efektywny – retinoidy wykazują wysoką skuteczność nawet w bardzo niskiej dawce.
Na początek przygody z retinoidami sprawdzi się krem 0.05% Retinal Cream marki Dermomedica. Znajdziemy tu wyższą formę retinolu, czyli retinal, który wykazuje mniejsze działanie drażniące, a także działa szybciej niż klasyczna forma retinolu. Krem do twarzy powstał z myślą o skórze wrażliwej, natomiast będzie odpowiedni dla każdego typu cery, by przyzwyczaić ją do działania witaminy A.
Skład kosmetyku wzmacnia niacynamid oraz bakuchiol, dzięki czemu kosmetyk działa przeciwzapalnie, rozjaśniająco, a przede wszystkim poprawia gęstość skóry oraz owal twarzy.
Kosmetyk występuje w dwóch pojemnościach: Dermomedica 0.05% Retinal Cream 15 ml i Dermomedica 0.05% Retinal Cream 30 ml.
Retinol z wysokim stężeniem
Mówi się, że “retinoidy to maraton, nie sprint” - warto trzymać się tej zasady, kiedy chcemy budować tolerancję.
Stężenia zawsze zmieniamy stopniowo, obserwując skórę, a jeśli cera reaguje dobrze na retinoidy, możemy pokusić się o coraz wyższe zawartości retinoidów.
Dla skór, które dobrze reagują na retinol w wyższych stężeniach, mamy propozycję kosmetyku, którego działanie jest nieco bardziej intensywne. Krem nawilżający, stymulująco-ujędrniający z 1.5% kompleksem retinolu pHformula, to silnie działający krem do twarzy, w którym zastosowano nie tylko retinol w wysokim stężeniu, ale także kompleks nawilżający, który dostarcza wysoką dawkę nawilżenia oraz zapobiega przesuszeniom skóry.
Kosmetyki z retinoidami zazwyczaj kojarzą nam się z formą kremu czy serum, natomiast nie zawsze są to produkty do codziennej pielęgnacji. Rzadsza ekspozycja skóry na ten składnik pozwala nam na zastosowanie nieco wyższego stężenia, przy czym minimalizowane jest ryzyko podrażnień.
Jeżeli chcemy zdecydować się na stosowanie retinolu w niższej częstotliwości, bardzo dobrze sprawdzi się forma maski - Retinol Plus Mask od marki Jan Marini. W odróżnieniu od serum czy kremu, produkt ten pozostaje na skórze tylko przez określony czas - w przypadku tej maski około 10 minut. Dzięki temu możemy kontrolować czas ekspozycji skóry na retinol. Będzie to dobre rozwiązanie dla osób, które reagują podrażnieniem na częstsze stosowanie retinoidów.
Maska dedykowana jest cerom dojrzałym, ale także z trądzikiem czy przebarwieniami. Bazuje na all-trans retinolu w stężeniu 1%, dzięki czemu daje efekt napięcia, odmłodzenia i rozświetlenia skóry.
Czy stężenie jest najważniejsze?
Zawsze staramy się podkreślać, że każdy kosmetyk powinien być jak najlepiej dobrany do potrzeb skóry. Oprócz stężenia warto również zwrócić uwagę na pozostałe składniki aktywne, które występują w danym produkcie. Retinol sam w sobie charakteryzuje się bardzo szerokim zakresem działania. Znajdziemy go między innymi w kosmetykach na zmarszczki, trądzik czy przebarwienia. Warto natomiast wybrać kosmetyk, który dodatkowymi składnikami aktywnymi będzie wspierał potrzeby danej skóry.
Kosmetykiem, który warto poznać, jest bogaty krem przeciwstarzeniowy marki Image Skincare. W składzie Restoring Retinol Crème poza retinolem znajdziemy także kwas glikolowy, kwas mlekowy i kompleks peptydowy. Dzięki takiemu połączeniu składników aktywnych, krem nie tylko skutecznie spłyca widoczne zmarszczki, ale także wyrównuje koloryt i wygładza nierównomierną strukturę skóry.
Jakie stężenie retinolu wybrać na okolicę oczu?
Okolica oczu to miejsce, w którym stężenie retinolu zawsze powinno być odpowiednio niższe niż to stosowane na skórę twarzy. Okolica oka posiada dużo cieńszą skórę, która wykazuje większą skłonność do podrażnień. Najlepiej wybrać produkt, który przeznaczony jest właśnie do tej wymagającej partii twarzy.
Intelligent Retinol Eye TR od marki Medik8 to serum, które sprosta potrzebom skóry w okolicy oczu - zawiera 0,1% retinolu oraz antyoksydacyjną witaminę E, dzięki czemu skutecznie niweluje zmarszczki bez efektu podrażnienia skóry.
Retinoidy to bardzo dobry wybór, jeśli zależy nam na działaniu przeciwzmarszczkowym czy przeciwtrądzikowym. Wybór odpowiedniego produktu bywa trudny, a dla wielu osób dobór stężenia nie jest oczywisty. Dlatego też mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis ułatwi Wam wybór odpowiedniego produktu dla Waszego typu cery.
Jakie stężenia retinoidów działają na Waszą skórę najlepiej? Preferujecie delikatne produkty, czy może te bardziej intensywne?