Najnowocześniejsze formy retinoidów okiem Racji Pielęgnacji
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Składniki takie jak retinol czy witamina C to złote standardy w kosmetykach. Ale to, co może umknąć Twojej uwadze - często napisane na opakowaniu „serum z retinolem” czy „serum z witaminą C” nie zawsze zawiera czystą substancję. W recepturach często są to pochodne tych związków. Czym dokładnie są pochodne i czy wszystkie działają tak samo? Zaraz Ci wszystko przedstawię #okiemchemika.
Czym różnią się od siebie retinoidy?
Trudno porównywać „siły” retinolu i innych retinoidów w produktach kosmetycznych ze względu na to, że są to związki o innym wzorze chemicznym i nie działają identycznie. Pomimo tego, że finalnie mogą prowadzić do wzrostu stężenia kwasu retinowego w skórze. To tak samo, jakby porównywać różne formy witaminy C – jedna jest bardziej stabilna, ale nie podrażnia skóry, inna natomiast zapewnia szybkie działanie z możliwym ryzykiem podrażnienia. Ale przejdźmy teraz przez poszczególne retinoidy.
Retinol
Często retinol nazywany jest witaminą A – nie jest to do końca prawda. Termin „witamina A” odnosi się do grupy substancji - retinoidów, w tym retinolu (tak zwanej witaminy A1) oraz substancji o podobnej strukturze i zachowaniu biologicznym retinolu. Także napisana na opakowaniu deklaracja „z witaminą A” jest jak najbardziej ok.
Dodatkowo w świecie retinolu ostatnio było dość mocne poruszenie, ponieważ 3 kwietnia 2024 r. weszło w życie Rozporządzenie Komisji UE 2024/996 zmieniające rozporządzenie 1223/2009, które nałożyło ograniczenia na kosmetyki z retinolem.
Nowe limity to:
- 0,05% retinolu w emulsjach do ciała
- 0,3% retinolu w innych produktach niespłukiwanych i spłukiwanych.
Ograniczenie dotyczy także pochodnych – Retinyl Acetate oraz Retinyl Palmitate – jednak tam producenci muszą przeliczyć, ile te estry dają retinolu w produkcie, czyli tzw. równoważnika retinolu.
Od dnia 1 listopada 2025 r. producenci nie mogą wprowadzać na rynek UE kosmetyków zawierających Retinol, Retinyl Palmitate oraz Retinyl Acetate, które przekraczałyby podane wcześniej limity. Na rynku mogą być obecne produkty, które zostały wprowadzone przed tą datą. A od 1 maja 2027 r. nie można w ogóle wprowadzać produktów przekraczających te stężenia.
Ale teraz przejdźmy do samego retinolu i świetnych produktów, które są dostępne w ofercie Topestetic.
Retinol, a bardziej precyzyjnie i chemicznie all-trans-retinol, to najbardziej znana i najczęściej stosowana forma witaminy A. Ma wiele właściwości:
- jest bardzo skutecznym składnikiem przeciwstarzeniowym i przeciwzmarszczkowym,
- jego działanie zostało dobrze przebadane,
- pobudza produkcję kolagenu w skórze,
- delikatnie złuszcza,
- reguluje wydzielanie sebum,
- przyspiesza odnowę naskórka i reguluje podziały komórkowe, prowadząc do pogrubienia naskórka.
Czysty retinol ma jednak swoje wady – jest substancją niestabilną, ma dość wysoki potencjał podrażnieniowy, jest substancją wrażliwą na światło. Jest jednak złotym standardem w pielęgnacji anti-aging i pro-aging.
Mnogość produktów z retinolem na rynku jest spowodowana poszukiwaniem wciąż tego idealnego, gdzie retinol będzie stabilny, będzie efektywny, nie będzie podrażniał.
Dlatego w kosmetykach znajdziesz różne technologie stabilizacji retinolu oraz składniki wspomagające.
Ważne!
I pamiętaj, że nie zawsze liczy się stężenie tego składnika w recepturze. Ważna jest cała receptura, zastosowana technologia stabilizacji, połączenia składników w tej recepturze. Gdyby wszystkie produkty z 0,3% retinolu działały tak samo – nie trzeba byłoby tworzyć nowych, bardziej efektywnych produktów.
Jan Marini Age Intervention Retinol Plus Przeciwstarzeniowy krem z retinolem 28 g
Kosmetyk Jan Marini to przykład bardzo dobrze zrecepturowanego produktu z retinolem - zawiera w swoim składzie 0,5% all-trans-retinol, który został połączony z zaawansowanymi peptydami i przeciwutleniaczami. Dodatkowo zawiera w składzie chryzynę, bisabolol, kwas hialuronowy, masło shea, olej z szafranu, nawilżający sorbitol. Ma niesamowite badania na probantach, które pokazują jego efektywność (zdjęcia przed i po możecie zobaczyć na stronie Topestetic).
Retinaldehyd (Retinal)
Składnik, który szturmem podbił rynek kosmetyków. Jakiś czas temu był to opatentowany składnik przez jeden z koncernów. Gdy patent wygasł, zaczął się natychmiast pojawiać w produktach na rynku. W warunkach naturalnych jest pośrednim metabolitem przy przekształcaniu retinolu w kwas retinowy w komórkach skóry - keratynocytach.
Retinaldehyd przekształca się także do retinolu i estrów retinylu, pozwalając tym samym na jego wykorzystanie w przypadku fotostarzenia.
Stosowany miejscowo retinaldehyd działa o wiele mniej drażniąco w porównaniu do kwasu retinowego, który wprawdzie jest najskuteczniejszą formą witaminy A, ale ze względów bezpieczeństwa nie może być szeroko stosowany w kosmetykach. Sam retinal wykazuje silniejsze działanie aktywne, stąd występuje on w kosmetykach w niższej dawce – działa już od 0,01%. Dodatkowo ma świetne działanie antybakteryjne, dlatego jest świetnym składnikiem w pielęgnacji skóry z trądzikiem wieku dorosłego.
Jego wadą jest mniejsza stabilność niż w przypadku retinolu – dlatego retinaldehyd jest często stabilizowany innymi składnikami, zamknięty w mikrokapsułkach lub mikrogąbkach. Składnik ten jest szczególnie pożądany w przypadku pielęgnacji skóry trądzikowej i skóry z trądzikiem różowatym.
Dermomedica 0.05% Retinal Cream Krem z retinalem w postaci aktywnej, bakuchiolem i niacynamidem 30 ml
Kosmetyk Dermomedica to świetny produkt dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z retinalem lub przestawiają się z retinolu na retinal. Pod kątem receptury bardzo dobrze przygotowany do pielęgnacji cery wrażliwej, naczyniowej, z trądzikiem różowatym, pospolitym, zapalnym. Mam do tego produktu ogromny sentyment – był świetny dla mnie po kuracji retinoidami doustnymi.
Medik8 Crystal Retinal 1 Stabilne i delikatne serum na noc z aldehydem retinowym 30 ml
Przykład produktu, gdzie retinal jest kapsułkowany, co oznacza, że jest szczelnie zamknięty w strukturze krystalicznej, która jest rozkładana przez naturalne enzymy skóry. Zapewnia to maksymalną stabilność i wchłanianie, jednocześnie umożliwiając stopniowe uwalnianie witaminy A do skóry z minimalnym jej podrażnieniem.
Serum Medik8 zawiera 0,01% kapsułkowanego retinalu połączonego z kwasem hialuronowym, gliceryną, witaminą C w formie 3-O-Ethyl Ascorbic Acid, Tetrahexyldecyl Ascorbate oraz wieloma innymi składnikami pielęgnującymi barierę skórną.
Retinyl Retinoate
Inaczej retinoinianu retinylu - jest hybrydą retinolu i kwasu retinowego, czyli dwóch potężnych składników. Ma silne działanie, jednak absolutnie niski potencjał podrażnieniowy – cząsteczka została stworzona po to, aby móc stosować retinoidy także w pielęgnacji porannej. Retinoinian retinylu potrafi działać bezpośrednio na skórę, nie rozpadając się.
Potrzebuje 1 przemiany do kwasu retinowego – podobnie jak retinal. Jednak Retinyl Retinoate dodatkowo uwalnia cząsteczkę retinolu, która ulega dalszym przemianom do kwasu retinowego. Czyli retinoinianu retinylu uwalnia dwie aktywne cząsteczki. Ma wyjątkową fotostabilność - nie rozkłada się on w słońcu, jak tradycyjne formy witaminy A, takie jak retinol, dzięki czemu można go stosować w ciągu dnia.
Medik8 R-Retinoate Day & Night Cream Hybrydowy krem z witaminą A 50 ml
I tu możesz się zdziwić – retinoidy w produkcie do stosowania na dzień! Ale jest to już dość normalna praktyka spotykana w wielu recepturach kosmetycznych, szczególnie za granicą. Ten produkt został dokładnie tak zaprojektowany, aby stosować go zarówno w dzień, jak i w nocy. I ważna informacja - kapsułkowany retinoinian retinylu jest dostępny wyłącznie dla Medik8, tylko w formułach linii Medik8 R-Retinoate.
I krem ten absolutnie obala mit, że nie można łączyć retinoidów z witaminą C – w tym kremie retinoinian retinylu jest połączony z 7% stężeniem witaminy C w formie Tetrahexyldecyl Ascorbate. Moim zdaniem to top of the top produktów z retinoidami na rynku.
Hydrogenated Retinol H10
Inaczej retinol uwodorniony to forma witaminy A nowej generacji, która dzięki procesowi uwodornienia, jest bardzo stabilną formą tej witaminy. Wykazuje mniejszą tendencję do podrażnień niż retinol przy zbliżonej efektywności. Ta forma daje podobne rezultaty, jednak przy dłuższym czasie stosowania. Warto rozważyć ją, gdy chcemy rozpocząć przygodę z witaminą A, a obawiamy się działania czystego retinolu.
Resibo Game Changer Krem z retinolem 30 ml
W kremie Resibo uwodorniony retinol został połączony z bakuchiolem oraz ekstraktem z kory drzewa chinowego. Dodatkowo działanie antyoksydacyjne H10 wzmacniają: kwas kofeinowy, kwas ferulowy, witamina E oraz flawonoidy. Z kolei olej z otrębów ryżowych wspomaga regenerację skóry oraz łagodzi podrażnienia. Krem ma otulającą konsystencję i jeśli nie ma takiej potrzeby, to nie trzeba na niego nakładać innego produktu nawilżającego.
Hydroxypinacolone Retionate
Retinoinian hydroksypinakolonu (HPR) jest kosmetycznym estrem kwasu all-trans retinowego. I jest niezwykle obiecującym składnikiem w rodzinie retinoidów. Jest jedyną pochodną kwasu retinowego, która bezpośrednio wiąże się z receptorami w skórze – nie musi przechodzić przemian enzymatycznych jak retinol czy retinal. Działa bardzo efektywnie w niskich stężeniach. Retinoid ten ma niski potencjał drażniący, który stymuluje skórę do syntezy prokolagenu i spowalnia proces starzenia się skóry.
Health Labs Care Slow On Rewitalizujący Krem Pod Oczy Kompleks wygładzający z retinoidami 15 ml
W produkcie Health Labs Care Hydroxypinacolone Retionate w ilości 0,05% został połączony z wieloma składnikami idealnie dobranymi pod kątem pielęgnacji okolic oka. Znajdziemy tam: ceramidy, ekstrakt ze śnieżnego grzyba Tremella, emolienty roślinne, kwas linolowy i linolenowy oraz wspierający mikrobiom kompleks prebiotyków.
Ponadto składniki, które uwielbiam w recepturach kremu pod oczy: ekstrakt z kwiatów arniki górskiej, alfa glukozyl hesperydyny, skwalan, kwas hialuronowy i trehaloza. Sam krem ma świetną efektywność niezależnie od rodzaju zmarszczek, jakie są na skórze.
Sesderma Retisil Intensive Pro-Aging Serum Intensywne serum ujędrniające 30 ml
Ta forma witaminy A znajduje się także w nowości marki, od której zaczęła się moja przygoda z retinoidami – marki Sesderma. Hydroxypinacolone Retionate został umieszczony w linii Sesderma Retisil. Marka wyróżnia się na tle innych produktów, ponieważ HPR został umieszczony w liposomowej kapsułce, co pozwala na szybszy i efektywniejszy transport tej substancji w skórze.
W tym produkcie retinoinian hydroksypinakolonu (HPR) został połączony z krzemem oraz dodatkowymi substancjami aktywnymi, takimi jak: peptydy, wąkrota azjatycka, niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, olej z róży muszkatołowej i olej ze słodkich migdałów. Serum świetnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry dojrzałej z oznakami starzenia takimi jak zmarszczki, przebarwienia, wiotkość czy nierówna struktura skóry. Uwielbiam ten produkt za szybkie wyrównanie struktury skóry.
Inne estry retinolu - Retinyl Palmitate, Retinyl Acetate, Retinyl Propionate
To powszechnie stosowane składniki w kosmetykach. Ich zaletą jest większa niż retinolu łagodność dla skóry, mają jednak mocno ograniczoną skuteczność. Wynika to z długiej drogi konwersji, która nie zawsze kończy się aktywną formą kwasu retinowego.
Dlatego estry te są świetnym uzupełnieniem bardziej aktywnych retinoidów. Mają bardzo dobre właściwości antyoksydacyjne, neutralizują wolne rodniki, chronią przed skutkami działania promieniowania UV, wspomagają regenerację zniszczonej skóry. W wyższych stężeniach mocno regenerują skórę.
Każda z form witaminy A jest inna – mają różną konwersję, mniej lub bardziej efektywną, mniejszym lub większym potencjałem podrażnieniowym. Wiele zależy od naszego metabolizmu skóry, jej odporności, stanu bariery hydrolipidowej. Dlatego bardzo dobrze w pielęgnacji skóry sprawdzają się produkty, które łączą kilka form witaminy A – daje to wielotorowe działanie tych form na skórę. Przykładem firmy, która łączy kilka form witaminy A w jednym produkcie to marka Beaute Pacifique.
Beaute Pacifique Creme Symphonique Night Time Krem odmładzający na noc 50 ml
Mój ulubiony krem Crème Symphonique Night-Time zawiera witaminę A w formie: retinolu, retinalu, oraz 4 estrów - palmitynian retinylu, octan retinylu, linolenian retinylu, retinoinian hydroksypinakolonu. Ale to nie wszystko – w składzie znajdziemy także składniki wspierające skórę w tolerancji i działaniu retinoidów - peptydy, niacynamid, wyciąg z Acmella Oleracea, wyciąg z kangurzej łapy, wyciąg z produktów fermentacji bakterii Alteromonas.
Pomimo takiej ilości retinoidów ma zminimalizowany potencjał podrażnieniowy. Dodatkowo w kremie zastosowano opatentowaną technologię transportu substancji aktywnych opartą na skwalanie.
Jaki produkt z retinoidami wybrać?
Wszystko zależy od Twojej skóry - jeśli chcesz szybkich efektów z możliwym ryzykiem podrażnienia, wybierz retinol. Jeśli natomiast masz skórę wrażliwą, suchą lub nie chcesz podejmować ryzyka podrażnienia, wybierz inne retinoidy, które wykazują dużo mniejsze działanie drażniące niż retinol, np. retinaldehyd, Hydroxypinacolone Retinoate.
Jednak to też nie takie proste rozwiązanie – teraz mamy tak nowoczesne receptury, gdzie ryzyko stosowania retinolu jest zminimalizowane do minimum, że trudno bardzo szufladkować produkty ze względu na formę retinoidu w nich zawartą.
Przejrzyj badania, opisy innych składników, dobierz do możliwości cenowych, skonsultuj się z kosmetologiem Topestetic, a także przeczytaj opinie innych klientów sklepu.