Zmarszczki - jakie są ich rodzaje, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

27.11.2022 ZUZANNA KWIATKOWSKA-ORYSZAK 3408 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Wraz z upływem czasu obserwujemy oznaki starzenia się skóry. Jednym z nich są pojawiające się zmarszczki. Często jako pierwsze zauważamy zmarszczki mimiczne, zmarszczki wokół oczu czy zmarszczki z odwodnienia. Z biegiem czasu na skutek utraty jędrności, pojawiają się także zmarszczki statyczne i grawitacyjne. Dostrzegamy również zmianę owalu twarzy czy wiotczenie skóry. Czym się różnią poszczególne rodzaje zmarszczek, skąd się biorą i jak zmniejszyć ich widoczność? Zapraszamy do lektury!

Wpis z serii: Problemy skórne

Co warto wiedzieć o budowie i starzeniu się skóry?

Skóra składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Pojawiające się wraz z biegiem czasu zmiany w wyglądzie skóry związane są z dwoma czynnikami - starzeniem fizjologicznym (wewnątrzpochodnym) oraz starzeniem zewnątrzpochodnym.

Zmiany związane ze starzeniem wewnątrzpochodnym to między innymi zmniejszenie produkcji lipidów oraz białek naskórka, objawiające się zwiększonym wysychaniem i złuszczaniem.

Zmiany w obrębie skóry właściwej to m.in. zanik naczyń krwionośnych (objawiający się bladością), a także zmniejszenie liczby i aktywności fibroblastów skutkujące zmniejszeniem ilości i jakości włókien kolagenowych oraz elastynowych. W związku z tym zjawiskiem obserwujemy pojawianie się zmarszczek, spadek jędrności i elastyczności skóry.

Jeżeli chodzi o starzenie zewnątrzpochodne, związane jest ono z czynnikami zewnętrznymi, głównie promieniowaniem słonecznym, stąd też często spotykamy się z pojęciem fotostarzenie skóry.

Jako główne objawy starzenia zewnątrzpochodnego możemy wymienić suchość i szorstkość skóry, głębokie zmarszczki, zaburzenia pigmentacyjne takie jak przebarwienia, odbarwienia, a także teleangiektazje, przerost gruczołów łojowych, elastozę posłoneczną czy zmiany przednowotworowe o charakterze rogowacenia słonecznego.

Jakie są rodzaje zmarszczek?

Zmarszczki są więc fizjologicznym zjawiskiem związanym z naturalnymi procesami starzenia, stąd też nie możemy się ich zupełnie pozbyć. Mogą być one jednak nasilane przez promieniowanie UV, którego wpływ na skórę możemy ograniczać. Jakie rodzaje zmarszczek możemy wyróżnić?

  • Zmarszczki mimiczne - Tego typu zmarszczki powstają na skutek powtarzających się skurczy mięśni powodujących zmiany funkcjonowania fibroblastów w skórze wokół danego mięśnia. Z czasem dochodzi do utrwalenia się zmian. Zmarszczki mimiczne zwykle pojawiają się wokół oczu, na czole, wokół ust czy na brodzie. Mogą pojawiać się już około 25 roku życia.
  • Zmarszczki statyczne - Pojawiają się później i są to zmarszczki utrwalone. Cechą charakterystyczną jest brak zaniku po rozciągnięciu skóry. Tego typu utrwalone zmarszczki pojawiają się także na skutek fotostarzenia - związane są z uszkodzeniem włókien elastycznych.
  • Zmarszczki grawitacyjne - Powstają wraz z utratą sprężystości skóry i związane są ze zmianą owalu twarzy. Dochodzi do opadania tkanek i powstawania zmian o charakterze “chomików”.
  • Zmarszczki z odwodnienia - Nazywane także zmarszczkami liniowymi lub dehydratacyjnymi, mogą pojawiać się nawet w bardzo młodym wieku i wynikają z odwodnienia lub przesuszenia skóry. Może ona także przybierać obraz “poletkowania” - zwiększonej widoczności struktury. Cechą charakterystyczną tego typu zmarszczek jest ich wygładzenie pod wpływem przywrócenia odpowiedniego nawilżenia skóry.
  • Zmarszczki typu “Tech-neck” - To odmiana zmarszczek lokalizujących się na szyi powstająca na skutek pochylonej pozycji przyjmowanej podczas codziennego korzystania z urządzeń takich jak smartfony czy nieprawidłowej pozycji podczas pracy przy komputerze. Zwiększona tendencja do powstawania poprzecznych zmarszczek na szyi, a czasem nawet do tworzenia się “drugiego podbródka” określana jest mianem “Tech-neck”.

Jak się pozbyć zmarszczek?

W trosce o młody wygląd naszej skóry pozbawionej zmarszczek należy pamiętać, że kluczowa jest prewencja.

Przede wszystkim powinniśmy skupiać się na działaniu przeciwstarzeniowym i ograniczającym powstawanie zmarszczek od najmłodszych lat.

Prewencję przeciwstarzeniową warto wdrożyć już po około 25. roku życia.

Pamiętajmy, że z oznakami starzenia nie należy walczyć za wszelką cenę.

W alternatywie dla ruchu anti-aging proponujemy healthy-aging: zaakceptowanie fizjologicznych procesów starzenia, ograniczenie szkodliwego wpływu czynników zewnętrznych i wspomaganie skóry w procesach regeneracji.

Poprawa kondycji skóry

W prewencji przeciwstarzeniowej kluczowe znaczenie ma utrzymywanie prawidłowej równowagi bariery hydrolipidowej. Odpowiednie nawilżenie pozwoli nam się pozbyć zmarszczek z odwodnienia, a uzupełnienie lipidów i składników budulcowych naskórka ograniczy tworzenie zmarszczek fizjologicznych.

Warto więc wprowadzić do swojej pielęgnacji składniki nawilżające, odżywcze i poprawiające funkcje bariery skórnej takie jak: kwas hialuronowy, skwalan, ceramidy, NMF, cholesterol, kwasy tłuszczowe czy prebiotyki.

Ochrona przeciwsłoneczna i antyoksydacja

Powyżej wyjaśnialiśmy, jak duży wpływ na przyspieszenie i nasilenie starzenia się skóry ma promieniowanie słoneczne. Jednym z najważniejszych kosmetyków przeciwzmarszczkowych w naszej pielęgnacji powinien więc być krem z filtrem przeciwsłonecznym. Zalecamy całoroczną ochronę przeciwsłoneczną i stosowanie kosmetyków chroniących przede wszystkim przed promieniowaniem UVA, UVB, a także HEV i IR.

Swoją pielęgnację warto wzbogacić także o antyoksydanty, które chronią przed szkodliwym wpływem wolnych rodników odpowiadających za zjawisko stresu oksydacyjnego i idące za nim przyspieszone starzenie. Do pielęgnacji polecamy więc włączyć antyoksydanty takie jak witamina C, kwas ferulowy, resweratrol, witamina E czy polifenole. Witamina C, poza działaniem antyoksydacyjnym, jest niezbędna w procesie produkcji kolagenu - jest więc nieocenionym składnikiem w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej.

Stymulacja odnowy naskórka i aktywności fibroblastów

We współczesnej kosmetologii dostępne jest także wiele składników o udowodnionym działaniu przeciwzmarszczkowym. Składniki te wykazują różny mechanizm działania, jednak wpływają one na zmniejszenie widoczności zmarszczek, stymulację odnowy naskórkowej, a także produkcji kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów, skutkujące zwiększeniem gęstości, poprawą elastyczności i sprężystości skóry.

Do składników szczególnie godnych polecenia zaliczyć możemy:

  • retinol i jego pochodne,
  • kwasy AHA, w szczególności kwas glikolowy,
  • peptydy biomimetyczne o działaniu przeciwzmarszczkowym.

Są to składniki, które wpływają na poprawę wyglądu skóry, nawet w przypadku widocznych i utrwalonych zmarszczek.

Poniżej przedstawiamy zestawienie kosmetyków, zawierających te składniki o działaniu redukującym widoczność zmarszczek oraz poprawiającym jędrność skóry i owal twarzy.

Kremy na zmarszczki z retinolem

Retinol to składnik o wielokierunkowym działaniu aktywnym. Jego aktywność przeciwzmarszczkowa i ujędrniająca została bardzo dobrze udokumentowana w badaniach naukowych. Ponadto składnik ten wyrównuje koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia, a także wspiera regulację procesów keratynizacji, wpływając na wygładzenie powierzchni skóry.

Jednym z polecanych przez nas kosmetyków z retinolem jest regenerujący krem przeciwzmarszczkowy - Retises 0,25% od marki Sesderma. W swoim składzie zawiera retinol w stężeniu 0,25%, a także pochodną witaminy C, która jest kluczowa w procesie syntezy kolagenu.

Retises 0,25% 152,00 zł Sesderma Retises 0,25% Regenerujący krem przeciwzmarszczkowy 30 ml

Age Intervention Retinol Plus marki Jan Marini to przeciwstarzeniowy krem z retinolem pod postacią wysoce skutecznego all-trans-retinolu. Preparat został wzbogacony także o peptydy, antyoksydanty oraz składniki łagodzące i wspierające regenerację (takie jak bisabolol, masło shea oraz kwas hialuronowy).

Pamiętajcie, że wprowadzanie retinolu do pielęgnacji powinno odbywać się stopniowo i być dostosowane do aktualnych potrzeb skóry. Większość preparatów z retinolem należy aplikować w pielęgnacji wieczornej, a w ciągu dnia - stosować ochronę przeciwsłoneczną. Więcej na temat retinolu oraz jego pochodnych pisaliśmy w artykułach:

Age Intervention Retinol Plus 360,00 zł Jan Marini Age Intervention Retinol Plus Przeciwstarzeniowy krem z retinolem 28 g

Krem na zmarszczki z kwasem glikolowym

Kwas glikolowy to kolejny składnik o działaniu przeciwzmarszczkowym zasługujący na wyróżnienie. Szczególnie ciekawą propozycją z naszej oferty jest Novo 8% - intensywnie odmładzający krem na noc z 8% kwasem glikolowym marki Dottore. Sprawdzi się także dla osób rozpoczynających stosowanie kwasu glikolowego w swojej pielęgnacji, w przypadku skóry starzejącej się, matowej i z pierwszymi zmarszczkami.

Kwas glikolowy zawarty w kosmetyku stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, a także wykazuje działanie złuszczające i wygładza powierzchnię skóry, dzięki czemu sprawdzi się także w przypadku szorstkości i nierównej struktury.

Novo 8 % 309,00 zł Dottore Novo 8 % Intensywnie odmładzający krem na noc z 8 % kwasem glikolowym 50 ml

Krem ujędrniający z peptydami

Peptydy to grupa składników o różnorodnym działaniu. Zależnie od swojej budowy, mogą spełniać różne funkcje. Wyróżniamy między innymi peptydy o działaniu stymulującym fibroblasty, peptydy o aktywności zbliżonej do botoksu, które działają rozluźniająco na mięśnie mimiczne, a także peptydy transportujące o działaniu wspierającym transport składników aktywnych.

Peptydy, w odróżnieniu od retinolu czy kwasów złuszczających charakteryzują się bardzo niskim potencjałem drażniącym, stanowiąc bardzo dobrą alternatywę dla skóry wrażliwej, podrażnionej czy reaktywnej.

Jednym z kosmetyków z tej kategorii zasługującym na wyróżnienie jest odżywczy produkt marki Dermaquest: krem peptydowy do twarzy i szyi - Nourishing Peptide Rich.

Dzięki zawartości peptydów biomimetycznych wykazuje działanie ujędrniające, jednak jego aktywność wzbogacona została także o składniki odżywcze, wspierające regenerację, a także antyoksydacyjne, takie jak m.in.: kwas mlekowy, masło shea, masło mango, witamina C, komórki macierzyste jabłoni, niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, kwas linolowy, kinetyna, fosfolipidy czy ubichinon.

Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej, wrażliwej, zapewniając skórze odpowiednie odżywienie i redukcję zmarszczek.

Nourishing Peptide Rich 479,00 zł Dermaquest Nourishing Peptide Rich Ujędrniająco-odżywczy krem peptydowy do twarzy i szyi 56,7 g

Intensywny koncentrat przeciwzmarszczkowy

The Max Wrinkle Smoother to intensywnie wygładzający koncentrat na zmarszczki marki Image Skincare. Sprawdzi się szczególnie stosowany miejscowo na zmarszczki mimiczne - regularnie aplikowany redukuje widoczne linie na czole, między brwiami, w okolicy oczu i ust. Ponadto efekt wygładzenia widoczny jest tuż po zastosowaniu - zawarty w składzie polimer napina skórę zaraz po aplikacji.

Jeżeli zainteresowały Was peptydy biomimetyczne, zachęcamy do lektury wpisu: Peptydy w kosmetykach - jak działają i jakie produkty wybrać?

The Max Wrinkle Smoother 430,00 zł Image Skincare The Max Wrinkle Smoother Intensywnie wygładzający koncentrat na zmarszczki 15 ml

Serum na zmarszczki mimiczne

Jeżeli to właśnie zmarszczki mimiczne dotyczą naszej skóry, pomocne okazać się może innowacyjne serum, alternatywa do toksyny botulinowej Frown Serum od marki Environ. To wyjątkowy kosmetyk o wysokiej zawartości peptydów “botox-like”, które wpływają na redukcję widocznych zmarszczek. W składzie znajdziemy między innymi Acetyl Hexapeptide-8 oraz Pentapeptide-18 odpowiadające za wygładzenie linii na skutek zmniejszenia aktywności mięśni mimicznych.

Krem pod oczy na zmarszczki mimiczne

Propozycją marki Biologique Recherche, dedykowaną na zmarszczki mimiczne wokół oczu i ust jest przeciwzmarszczkowy krem Creme Contour des Yeux et Levres Biofixine. W składzie kremu znajdziemy składniki o działaniu liftingującym, wygładzającym, wypełniającym oraz odżywczym, między innymi matrykiny, kwas hialuronowy, masło shea, skwalen, kompleks enzymów, wyciąg z rukwi wodnej, wyciąg z manioku jadalnego.

Dzięki takiemu połączeniu krem podkreśla kontur oczu i ust, sprawiając, że skóra jest gładka i napięta. Ponadto krem posiada końcówkę wykonaną ze specjalnego materiału - zamaku, będącego stopem metali zapewniającym efekt chłodzenia - szczególnie polecany do masażu w przypadku obrzęków okolicy oczu.

Więcej propozycji kosmetyków na zmarszczki mimiczne znajdziecie w artykule: Czy kosmetyki z peptydami mogą zastąpić ostrzykiwanie botoksem?

Serum liftingujące

Jeżeli poszukujecie kosmetyku naturalnego, który zapewni natychmiastowy efekt liftingu, polecamy serum Focus Lifting Milk od Veoli Botanica. Serum posiada lekką, emulsyjną konsystencję, dzięki czemu doskonale nawilża skórę, a także hydrolizat z protein soi, który odpowiada za efekt napięcia.

W składzie serum do twarzy zawarto także kwas hialuronowy, komórki macierzyste oraz bakuchiol nazywany rośliną alternatywą dla retinolu, o działaniu przeciwzmarszczkowym. Dla najlepszych efektów, serum należy wmasowywać ruchami liftingującymi w górę twarzy.

Focus Lifting Milk 179,00 zł Veoli Botanica Focus Lifting Milk Natychmiastowo liftingujące serum emulsyjne 30 ml

Krem ujędrniający do szyi

Jeżeli zmarszczki, wiotkość i utratę jędrności obserwujecie głównie w obszarze szyi i dekoltu, w Waszej pielęgnacji idealnie sprawdzi się krem Neckperfect™ Complex do iS Clinical. Polecany jest zarówno w przypadku zmarszczek typu “tech-neck”, jak i wynikających z dojrzałego wieku. Nie tylko momentalnie napina i wygładza skórę szyi oraz dekoltu, ale wykazuje także działanie przeciwzmarszczkowe, wpływając na poprawę jej kondycji w dłuższym okresie.

W składzie znajdziemy między innymi kwas hialuronowy, ekstrakty roślinne bogate w kwasy owocowe, gumę roślinną z akacji senegalskiej, hydrolizowane białko ryżu oraz quinoa i wyciąg z kory wierzby białej. Dzięki temu krem stosowany w tej okolicy, poza działaniem ujędrniającym, odpowiada za antyoksydację, rewitalizację i zwiększenie nawilżenia skóry.

Neckperfect™ Complex 603,00 zł iS Clinical Neckperfect™ Complex Krem ujędrniający do skóry szyi i dekoltu 50 g

W zestawieniu przedstawiliśmy propozycje kosmetyków redukujących zmarszczki na twarzy, szyi, dekolcie oraz w okolicach oczu i ust, które szczególnie polecamy. Pamiętajcie, że działanie przeciwzmarszczkowe to przede wszystkim prewencja i odpowiednia ochrona skóry.

Jeżeli jednak mamy do czynienia z widocznymi zmarszczkami, w naszej ofercie znajdziecie różnorodne kosmetyki przeciwzmarszczkowe, które swoje działanie opierają o składniki, których aktywność została potwierdzona naukowo.

Czy któraś z naszych rekomendacji wyjątkowo przypadła Wam do gustu? A może w swojej pielęgnacji macie już ulubiony krem przeciwzmarszczkowy? Podzielcie się z nami w komentarzach!

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Kosmetyki przeciwzmarszczkowe
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#kosmetykiprzeciwzmarszczkowe
Zuzanna Kwiatkowska-Oryszak

ZuzannaKwiatkowska-Oryszak

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 58052 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508 504 506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka