Kwas migdałowy - jego działanie i efekty, czyli wszystko, co musisz wiedzieć
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Kwas migdałowy należy do substancji powszechnie wykorzystywanych w kosmetologii. Stosowany w pielęgnacji daje szeroki wachlarz możliwości oddziaływania na skórę. Objawy starzenia, trądzik, przebarwienia to tylko część zastosowań, w których sprawdzi się kwas migdałowy. Działanie i właściwości wspomnianego kwasu omówimy w poniższym wpisie.
Kwas migdałowy: właściwości i działanie
Kwas migdałowy należy do grupy alfahydroksykwasów (kwasy AHA). Jego naturalnym źródłem są wiśnie, morele oraz gorzkie migdały i to z nich najczęściej jest pozyskiwany. Moc kwasu migdałowego jest nieco większa w porównaniu z innymi kwasami z tej samej grupy (na przykład kwasem glikolowym). Ma on jednak większą cząsteczkę, dlatego też wykazuje łagodniejsze działanie na skórę.
To właśnie dlatego w odpowiednich stężeniach doskonale sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju cery. Wysoką tolerancją na wspomniany kwas charakteryzuje się również skóra wrażliwa.
Kwas migdałowy: na co może pomóc?
Jakie zatem działanie charakteryzuje kwas migdałowy? Właściwości, które cechują tę substancję to przede wszystkim doskonałe zdolności antybakteryjne, odkażające i przeciwzapalne. Z uwagi na to, kwas migdałowy na trądzik należy do jednych z najpopularniejszych surowców. Sprawdza się także w przypadku nadmiernego wydzielania sebum oraz zaskórników zamkniętych i otwartych.
Łagodnie złuszcza martwe komórki rogowej warstwy naskórka, odświeżając i odmładzając skórę, dlatego też surowiec ten znalazł zastosowanie w produktach przeciwstarzeniowych nakierowanych na redukcję zmarszczek i bruzd oraz ujędrnienie skóry. To również składnik przyczyniający się do ujednolicenia kolorytu cery.
Kwas migdałowy na przebarwienia będzie zatem stosowany zarówno jeśli mamy do czynienia z hiperpigmentacjami posłonecznymi, melasmą, jak i plamami powstałymi na skutek zmian zapalnych. Co więcej, surowiec ten ułatwia penetrację innych substancji aplikowanych na skórę, wspomaga więc działanie pozostałych produktów pielęgnacyjnych. Istnieje zatem wiele wskazań, aby stosować kwas migdałowy. Działanie tej substancji jest w końcu wszechstronne.
Jak stosować kwas migdałowy?
Z uwagi na swoją popularność oraz uniwersalne działanie wiele produktów kosmetycznych zawiera kwas migdałowy. Jak stosować zatem preparaty z jego zawartością? Sposób ich użycia jest ściśle zależny od tego, z jaką formą kosmetyczną mamy do czynienia.
Niekiedy kosmetyki z kwasem migdałowym nie są przeznaczone do codziennego stosowania lub też są zalecane wyłącznie w pielęgnacji wieczornej. Dlatego warto kierować się wskazaniami producenta, który informuje, dla jakiej cery przygotowano dany produkt oraz w jaki sposób należy go użyć.
Dla cery suchej, odwodnionej oraz z tendencją do łojotoku i powstawania zmian na tle trądzikowym rekomendujemy Dottore Hydratore 5 % Intensywnie nawilżający krem z 5 % kwasem migdałowym.
Wśród produktów kwasowych znajduje się również Sesderma Mandelac Liposomal serum liposomowe. Wykorzystano w nim synergię działania kwasu migdałowego i kwasu hialuronowego zapewniając wielokierunkowe działanie. Serum Sesderma produkt przeciwstarzeniowy, ujednolicający koloryt, redukujący zmiany trądzikowe, ale także nawilżający skórę.
Wielopoziomową odbudowę skóry zapewni Paulas Choice Skin Perfecting 25% AHA + 2% BHA Exfoliant Peel Peeling Złuszczający 25% AHA + 2% BHA. Poza kwasem migdałowym w recepturze zawarto inne kwasy z grupy AHA oraz BHA. Peeling Paula's Choice to produkt odpowiedni dla każdego rodzaju cery również tej wrażliwej.
Właściwości kwasu migdałowego wykorzystywane są nie tylko w pielęgnacji skóry twarzy, ale również głowy. Dermomedica Clarifying Azelaic Shampoo - szampon oczyszczający z kwasem azelainowym, migdałowym i piroktolaminą pełni rolę oczyszczającego szamponu, jak i złuszczającego martwy naskórek skalpu, peelingu. Szampon Dermomedica wykazuje również działanie przeciwłupieżowe, przeciwzapalne i przeciwświądowe.
W recepturze Jan Marini Marini Luminate Face Mask maska depigmentacyjna znajdziemy połączenie kwasu migdałowego wraz z kwasem mlekowym. Taki skład maski Jan Marini zapewnia efektywne ujednolicenie kolorytu skóry oraz nadaje cerze promienny wygląd.
Odnowę i oczyszczenie skóry zapewni Dermaquest DermaClear Cleanser Antybakteryjno-enzymatyczny żel do mycia skóry z kwasem migdałowym. Kosmetyk Dermaquest doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami oraz resztkami makijażu przyczyniając się do redukcji zaskórników, stanów zapalnych oraz nadprodukcji sebum.
Spośród kosmetyków złuszczających na uwagę zasługuje Yonelle Trifusion Rejuvenating Mandeli-C Peeling - Peeling migdałowy z witaminą C odmładzający wygląd skóry. To połączenie kwasu migdałowego i witaminy C, które sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju cery z wyjątkiem tej wrażliwej. Z pomocą produktu Yonelle efektywnie ujednolicimy koloryt skóry oraz zapewnimy jej blask.
Mieszankę kwasów AHA, w tym kwas migdałowy zawiera również Biologique Recherche Lotion P50 PIGM 400 Złuszczający i rozjaśniający lotion. Lotion zapewnia delikatne złuszczanie martwych komórek naskórka, tonizację oraz oczyszczenie skóry. Jednocześnie kosmetyk Biologique Recherche wspomaga on działanie produktów kosmetycznych aplikowanych tuż po nim.
Jak często stosować kwas migdałowy?
Istnieje wiele produktów kosmetycznych, których głównym składnikiem aktywnym jest kwas migdałowy. Jak często zatem należy stosować tego typu preparaty? Częstotliwość należy zawsze dopasować do rodzaju naszej skóry oraz kierując się wskazaniami producenta.
Pielęgnacja ta będzie bowiem ściśle zależna od tego, jakim stopniem wrażliwości charakteryzuje się cera oraz czy jednocześnie w naszej pielęgnacji znaleźć można inne, równie intensywne w działaniu składniki aktywne. W przypadku zabiegów gabinetowych przebiegających z zastosowaniem peelingów chemicznych zawierających kwas migdałowy odstęp pomiędzy zabiegami jest dopasowywany indywidualnie przez specjalistę wykonującego zabieg.
Kwas migdałowy: efekty
W produktach kosmetycznych do użytku domowego, jak i w zabiegach gabinetowych często wykorzystywany jest kwas migdałowy. Efekty, jakie można osiągnąć po jego zastosowaniu, są ściśle związane ze stężeniem substancji użytej w produkcie oraz indywidualnej reakcji skóry.
Jednak kluczem do poprawy wyglądu cery jest regularność i sumienne aplikowanie produktu bądź też wykonanie pełnej serii zabiegów.
Kwas migdałowy – z czym łączyć?
W kosmetykach do pielęgnacji domowej kwas migdałowy występuje często jako jedyny składnik aktywny, jednak związek ten z powodzeniem jest łączony z innymi substancjami również takimi jak inne kwasy z grupy AHA. Tworzą wówczas nieco intensywniejsze produkty. Idealne połączenie stanowią również składniki o właściwościach nawilżających, które dbają o stan bariery lipidowej skóry. Zaliczamy do nich kwas laktobionowy, kwas hialuronowy, a także ceramidy.
Nie zapominajmy także, iż w trakcie stosowania kosmetyków z kwasem migdałowym konieczne jest aplikowanie codziennej ochrony przeciwsłonecznej SPF. Ochrona przed wpływem promieniowania UV nie tylko wzmocni efekt działania produktów pielęgnacyjnych, ale i uchroni skórę przed przykrymi konsekwencjami opalania jak przebarwienia i fotostarzenie.
Kwas migdałowy – z czym nie łączyć?
Odpowiednia pielęgnacja skóry to równowaga pomiędzy składnikami złuszczającymi a nawilżeniem i regeneracją. Niewskazane jest zatem łączenie wiele produktów o silnym działaniu aktywnym. Do substancji tych należą składniki takie jak wysokie stężenia kwasów AHA i BHA, retinol oraz jego pochodne. Zatem połączenie kwasu migdałowego oraz wspomnianych surowców nie będzie odpowiednie szczególnie dla skóry nieprzyzwyczajonej do ich działania.
Kwas migdałowy a retinol
Kwas migdałowy i retinol to substancje charakteryzujące się intensywnym działaniem aktywnym. Z uwagi na potencjał drażniący obu składników połączenie dwóch różnych produktów zawierających wspomniane surowce nie jest rekomendowane. Jeśli jednak skóra ma zbudowaną tolerancję na retinol i jest on obecny w pielęgnacji od dłuższego czasu, nie powodując suchości i podrażnienia, wówczas wprowadzenie produktu kwasowego może okazać się korzystne.
Nie będzie to jednak rozwiązanie odpowiednie dla każdego rodzaju cery. Warto zatem dodatkowy produkt wprowadzać stopniowo przy jednoczesnej obserwacji reakcji skóry. Dostępne są również produkty, które w swoim składzie zawierają zarówno retinol, jak i kwas migdałowy. Wówczas należy stosować je zgodnie z zaleceniami producenta.
Kwas migdałowy: przeciwwskazania
W stosowaniu kwasu migdałowego istnieją również ograniczenia. Mimo łagodnego działania nie powinien być stosowany w przypadku atopowego zapalenia skóry (AZS), łuszczycy, a także w przebiegu infekcji skórnych o podłożu bakteryjnym, grzybiczym i wirusowym. Substancja ta nie może być używana także w trakcie kuracji przeciwtrądzikowych izotretynoiną, a także przy świeżych bliznach i uszkodzeniach skóry.
Do przeciwwskazań zaliczyć można również nadmierną ekspozycję na działanie słońca w czasie poprzedzającym aplikację produktów z zawartością kwasów. Poparzenia słoneczne lub też intensywna opalenizna może bowiem wpłynąć na zwiększone ryzyko powstawania podrażnień. W niektórych przypadkach zastosowanie produktów z jego zawartością powinno wiązać się z wysoką ostrożnością.
Kwas migdałowy w ciąży nie jest substancją bezwzględnie przeciwwskazaną, jednak z uwagi na zmiany hormonalne oraz tym samym większą podatność skóry na podrażnienia, warto wybierać preparaty rekomendowane do stosowania w tym wyjątkowym okresie.
Kwas migdałowy a karmienie piersią również wymaga obserwacji skóry, a każda wątpliwość powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Warto wiedzieć, że kwas migdałowy latem nie jest substancją przeciwwskazaną. Składnik ten może być stosowany przez cały rok, jednak należy bezwzględnie chronić skórę przed działaniem promieniowania słonecznego poprzez stosowanie filtrów SPF.
A czy Wy stosujecie kosmetyki z kwasami? Znacie zaproponowane przez nas produkty z kwasem migdałowym? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach.