Kwasy złuszczające - które najlepiej złuszczają skórę twarzy?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Kwasy złuszczające to surowce o wszechstronnym działaniu. Nie tylko umożliwiają pozbycie się martwego naskórka, wspierają proces regeneracji skóry, rozjaśniają przebarwienia, ale i redukują zmiany trądzikowe. Jednak nie każdy kwas działa tak samo. W tym wpisie szeroko omówimy właściwości kwasów oraz podpowiemy, który wybrać dla swojej skóry i jak skutecznie wprowadzić go do pielęgnacji.
Jak działają kwasy?
Kwasy złuszczające są substancjami chemicznymi, które mają zdolność rozpuszczania połączeń między martwymi komórkami warstwy rogowej naskórka, ułatwiając ich usunięcie. Proces ten przyczynia się do wygładzenia struktury skóry oraz stymulacji jej odnowy. Przy ich regularnym stosowaniu cera staje się jaśniejsza, a jej koloryt ulega wyrównaniu. Popularność kwasów w pielęgnacji skóry nie wynika tylko z ich złuszczających właściwości.
W zależności od rodzaju mogą one także nawilżać, działać przeciwzapalnie, a nawet regulować wydzielanie sebum. Substancje te wpływają również na głębsze warstwy skóry, gdzie stymulują produkcję kolagenu i elastyny, co przyczynia się do poprawy elastyczności i jędrności.
Jakie są rodzaje kwasów złuszczających?
Składniki te są jednymi z najskuteczniejszych substancji aktywnych w kosmetologii, a ich różnorodność pozwala na dopasowanie odpowiedniego rodzaju kwasu do indywidualnych potrzeb i rodzaju skóry. W zależności od budowy chemicznej oraz działania można je podzielić na kilka grup.
Poniżej omówiliśmy dla Was najpopularniejsze kwasy złuszczające na twarz stosowane w pielęgnacji skóry.
Kwas glikolowy
Kwas glikolowy to alfa-hydroksykwas (AHA), który charakteryzuje się małą cząsteczką, co pozwala mu głęboko penetrować skórę. To czyni go jednym z najintensywniejszych kwasów. Jego działanie polega na złuszczaniu martwych komórek naskórka, a to przyspiesza proces odnowy skóry. Ponadto, kwas glikolowy stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, przynosząc poprawę gęstości i elastyczności skóry. Jest rekomendowany szczególnie w przypadku cery dojrzałej, z widocznymi oznakami starzenia.
Kwas migdałowy
To także należący do grupy AHA związek o łagodniejszym działaniu w porównaniu do kwasu glikolowego. Większa cząsteczka kwasu migdałowego sprawia, że działa bardziej powierzchownie. Dzięki temu kosmetyki z kwasem migdałowym często przeznaczone są także dla osób z cerą wrażliwą i skłonną do podrażnień. To również kwas złuszczający do twarzy o właściwościach przeciwbakteryjnych, co ma duże znaczenie w przypadku pielęgnacji cer trądzikowych.
Kwas mlekowy
Do grupy kwasów AHA należy również kwas mlekowy. W zależności od stężenia, działa na skórę w różny sposób. W niskiej koncentracji (do około 5%) ma silne właściwości nawilżające, dlatego sprawdza się w pielęgnacji cery suchej i odwodnionej. Natomiast w wyższych stężeniach złuszcza martwe komórki naskórka, rozjaśnia przebarwienia i ujednolica tym samym koloryt skóry.
Kwas salicylowy
Wśród substancji nazywanych kwasami złuszczającymi na uwagę zasługuje kwas salicylowy. To beta-hydroksykwas (BHA), który jest szczególnie skuteczny w przypadku skóry tłustej, trądzikowej, skłonnej do powstawania zaskórników i łojotoku.
Dzięki swojej rozpuszczalności w tłuszczach kwas salicylowy potrafi penetrować w głąb gruczołów łojowych, oczyszczając je z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Ma również właściwości przeciwzapalne, a to pomaga w walce ze zmianami trądzikowymi oraz zapobiega powstawaniu nowych niedoskonałości.
Kwas azelainowy
Kwas azelainowy należy do grupy kwasów dikarboksylowych i jest jednym z najdelikatniejszych kwasów złuszczających. Czyni go to idealnym wyborem do pielęgnacji cery wrażliwej, skłonnej do zaczerwienień oraz z trądzikiem różowatym. Jego właściwości przeciwzapalne oraz zdolność do redukcji rumienia sprawiają, że jest doskonałym składnikiem dla skóry reaktywnej. Dodatkowo kwas azelainowy wykazuje działanie przeciwbakteryjne, szczególnie w kontekście bakterii odpowiedzialnych za trądzik.
Ponadto reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejszając wydzielanie sebum. Skuteczność kwasu azelainowego sprawiła, że składnik ten jest stosowany w produktach leczniczych pomocnych w leczeniu trądziku. Substancja ta hamuje również aktywność enzymu odpowiedzialnego za produkcję melaniny, dzięki czemu przeciwdziała powstawaniu przebarwień różnego typu.
Kwas laktobionowy
Kwasy złuszczające to także kwasy PHA (polihydroksykwasy), a jednym z ich przedstawicieli jest delikatny kwas laktobionowy. Wyróżnia się on stopniowym działaniem złuszczającym, co sprawia, że jest odpowiedni nawet dla najbardziej wrażliwych cer, takich jak suche, naczyniowe czy reaktywne.
Kwas laktobionowy intensywnie nawilża skórę, jednocześnie wspierając odbudowę bariery hydrolipidowej. Działa również antyoksydacyjnie, neutralizując wolne rodniki i spowalniając procesy starzenia. Dodatkowo często znajduje zastosowanie w pielęgnacji cery trądzikowej.
Jak dobrać odpowiedni kwas do swojego typu skóry?
Dobór odpowiedniego produktu kosmetycznego do rodzaju skóry to kluczowy element skutecznej pielęgnacji. Dotyczy to także kwasów złuszczających. Przede wszystkim warto określić główne problemy skórne, z którymi się zmagamy, takie jak przebarwienia, trądzik pospolity lub różowaty, nadmierna suchość czy oznaki starzenia.
Poniżej przestawiamy kilka rekomendowanych przez nas produktów z zawartością kwasów, które sprawdzą się w przypadku różnych typów cery.
Dla skóry dojrzałej
W przypadku skóry dojrzałej warto zwrócić uwagę na dwa poniższe kosmetyki.
Image Skincare Total Facial Cleanser 12% Preparat oczyszczający z kwasem glikolowym 177 ml
Żel myjący z kwasem glikolowym marki Image Skincare, który zapewnia głębokie oczyszczenie i stymuluje odnowę komórkową, pomagając wygładzić zmarszczki oraz poprawić teksturę skóry. Produkt skutecznie usuwa makijaż, a jego formuła została stworzona tak, aby pozostawiać na skórze odpowiednie pH, eliminując potrzebę stosowania toniku. Dzięki temu cera jest idealnie przygotowana do kolejnych kroków pielęgnacyjnych.
Jan Marini Bioclear Face Lotion Lotion korygujący wygląd skóry 30 ml
Lotion Jan Marini zawierający kwasy złuszczające naskórek twarzy takie jak kwas azelainowy, salicylowy i glikolowy. Jest odpowiedzią na wszelkie niedoskonałości skórne – zmarszczki, trądzik, zaskórniki, łojotok i rumień, a nawet przebarwienia. W krótkim czasie nadaje skórze wypoczęty i odświeżony wygląd.
Dla skóry tłustej i trądzikowej
W przypadku skóry tłustej i trądzikowej przygotowaliśmy dwie ciekawe propozycje.
Paulas Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid Płyn złuszczający z 2% kwasem salicylowym 118 ml
Płyn złuszczający Paulas Choice, który spośród kwasów zawiera tylko kwas salicylowy. Skutecznie oczyszcza pory, redukuje stany zapalne i reguluje wydzielanie sebum, zapobiegając powstawaniu zaskórników i zmian na tle trądzikowym.
Yasumi Mandelic Acid 5% Serum Intensive Care Serum z kwasem migdałowym 5% 15 ml
Serum Yasumi z zawartością kwasów AHA, w tym 5% kwasem migdałowym, które delikatnie złuszcza, rozjaśnia przebarwienia i redukuje zmiany trądzikowe. Jednocześnie z uwagi na zawartość kwasu hialuronowego i kolagenu pomaga odpowiednio nawilżyć skórę.
Dla skóry suchej i odwodnionej
Jeśli Wasza skóra jest sucha i odwodniona, zwróćcie uwagę na poniższą pozycję.
Beaute Pacifique AHA, Creme Lactique Przeciwzmarszczkowy krem z kwasem mlekowym 50 ml
Krem z kwasem mlekowym, który nie tylko delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka, ale również intensywnie nawilża skórę, poprawiając jej koloryt i teksturę. Dzięki zawartości oleju z awokado, naturalnego źródła kwasu linolowego, wspomaga regenerację bariery hydrolipidowej, a to wpływa na lepsze nawilżenie. Przy regularnym stosowaniu kremu Beaute Pacifique skóra zyskuje młodszy wygląd, a zmarszczki stają się mniej widoczne.
Dla skóry wrażliwej i naczyniowej
W przypadku skóry wrażliwej i naczyniowej świetnym wyborem będzie poniżej opisany krem.
Dermomedica Azelaic Cream New Krem z kwasem azelainowym, witaminą E i heksylorezorcynolem 60 ml
Krem Dermomedica z zawartością kwasu azelainowego, który łagodzi zaczerwienienia, zmniejsza stany zapalne oraz przeciwdziała trądzikowi różowatemu i pospolitemu. Jednocześnie z powodzeniem rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry.
Kiedy wybrać kwas o łagodnym działaniu, a kiedy postawić na głębsze złuszczanie?
Wybór kwasu o odpowiedniej intensywności złuszczania zależy od stanu skóry oraz jej indywidualnych potrzeb. Produkty z ich zawartością powinny być dobierane z uwzględnieniem tych kryteriów oraz osobistych preferencji.
Osoby z cerą wrażliwą i reaktywną powinny rozpocząć od kwasów o delikatnym działaniu, takich jak kwas azelainowy czy migdałowy, które są łagodniejsze dla skóry.
Natomiast cera z widocznymi oznakami starzenia, przebarwieniami lub zaskórnikami może wymagać bardziej intensywnego działania, jakie oferują kosmetyki z kwasem glikolowym lub kosmetyki z kwasem salicylowym.
Warto zawsze zaczynać od mniejszych stężeń i stopniowo wprowadzać silniejsze kwasy, zwracając uwagę na reakcję skóry.
W przypadku, gdy cera źle toleruje kwasy złuszczające, można rozważyć zastosowanie innych, jak na przykład kwas ferulowy. Działa on łagodnie, jednocześnie zapewniając korzyści antyoksydacyjne i redukując oznaki starzenia.
Jak stosować kwasy złuszczające w codziennej pielęgnacji?
Stosowanie kwasów w codziennej pielęgnacji wymaga ostrożności. Przede wszystkim należy wprowadzać je stopniowo, zaczynając od aplikacji kilka razy w tygodniu, a następnie systematycznie zwiększać częstotliwość, o ile skóra dobrze toleruje substancję. Kluczowa jest również odpowiednia fotoprotekcja, ponieważ kwasy kosmetyczne mogą zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie UV. Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej SPF w ciągu dnia to absolutna konieczność.
Ważne jest także jednoczesne stosowanie produktów o działaniu nawilżającym i regenerującym barierę hydrolipidową skóry. Pozwoli to zachować równowagę między regeneracją a złuszczaniem, co przekłada się na lepsze efekty pielęgnacyjne. Warto wybierać preparaty zawierające ceramidy, kwasy tłuszczowe, skwalan czy kwas hialuronowy.
Zasadniczo zaleca się unikanie łączenia kwasów z innymi aktywnymi substancjami o silnym działaniu, takimi jak na przykład retinoidy. Tego rodzaju połączenia mogą być odpowiednie jedynie dla skór o wyższej tolerancji, które są przyzwyczajone do intensywnych produktów. W takim przypadku warto wybierać gotowe formuły, które zawierają wiele składników aktywnych, aby mieć pewność, że zostały odpowiednio skomponowane i zapewniają stabilność.
„W trakcie stosowania kwasów w pielęgnacji nie zapominajmy również o nawilżeniu i regeneracji. Połączenie działania stymulującego i złuszczającego z zadbaniem o odpowiednią kondycję bariery hydrolipidowej pozwoli uzyskać najlepsze efekty na skórze”.
– kosmetolog Topestetic Zuzanna Kwiatkowska-Oryszak
Kwasy złuszczające to nieocenione substancje, które wspomagają pielęgnację różnych rodzajów skóry, od wrażliwej po trądzikową i dojrzałą. Dzięki doborowi odpowiedniego kwasu można skutecznie działać na wiele problemów skórnych, takich jak przebarwienia, łojotok czy zmarszczki.
Kluczem do bezpiecznego stosowania kwasów jest ich stopniowe wprowadzanie do pielęgnacji.
Nawilżenie i regeneracja skóry, a także ochrona przed promieniowaniem UV jest w tym aspekcie bardzo ważna.
Czy stosujecie kwasy w swojej pielęgnacji? A może znacie zaproponowane przez nas produkty?