Jak czytać skład INCI kosmetyków? Podpowiadamy!
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Skład INCI - co to takiego? International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, bo tak brzmi rozwinięcie skrótu, to nic innego, jak system nazewnictwa składników danego kosmetyku mający na celu ujednolicenie nazw składników produktów kosmetycznych. Wszystkie kraje Unii Europejskiej powinny stosować się zatem do obecnego prawa i umieszczać składy na opakowaniach kosmetyków. Związki chemiczne w INCI zapisane są w języku angielskim, natomiast wyciągi roślinne w łacińskim.
Czy z INCI dowiemy się wszystkiego o kosmetyku?
Niestety nie, chociaż idealnym rozwiązaniem byłaby możliwość oceny kosmetyku, jego działania i dopasowania do naszej skóry po składzie INCI. Jednak nie jesteśmy w stanie ocenić, jakie stężenia danych składników są umieszczone w formulacji.
Producenci nie ujawniają dokładnych stężeń poszczególnych składników. Czasami są dostępne jedynie stężenia najważniejszych w danym kosmetyku substancji aktywnych.
Produkt z 15% stężeniem danego emolientu w składzie będzie zupełnie inaczej zachowywał się na skórze niż taki sam kosmetyk ze stężeniem 5%. Warto zatem zasugerować się rekomendacją producenta - do jakiego typu i potrzeb skóry jest skierowany preparat.
Istotne w kosmetyku są także zastosowane technologie, które często mają wpływ na przenikalność, a zatem skuteczność, a także stabilizację składników aktywnych. Tego ze składu INCI się nie dowiemy, a jest to kluczowe w oddziaływaniu produktu na skórę.
Skład INCI może być pomocny w przypadku nadwrażliwości czy alergii na dane składniki. Nie jesteśmy jednak w stanie na jego podstawie ocenić pełnych właściwości i działania kosmetyku na naszą skórę.
Ze składu INCI możemy dowiedzieć się, czy zostały zastosowane kompozycje zapachowe, co może być szczególnie ważne dla alergików. Również osoby uczulone na dane substancje powinny zwrócić uwagę, czy kosmetyk nie zawiera potencjalnych alergenów.
Co warto wiedzieć o składzie INCI?
Składniki w składzie INCI podawane są w kolejności malejącej. Stworzone są tak, aby na początku składu znajdowały się substancje, których w produkcie jest najwięcej. W przypadku, kiedy w kosmetyku zawartych jest kilka składników o tym samym stężeniu, mogą być one wymienione w dowolnej kolejności.
Co wchodzi w skład INCI kosmetyku?
Kosmetyk stworzony jest z:
- składników bazowych, takich jak na przykład woda,
- składników aktywnych, takich jak na przykład witaminy czy peptydy,
- składników pomocniczych, takich jak na przykład promotory przejścia czy zagęstniki.
Każda z tych substancji musi zatem zostać zawarta w składzie INCI.
Jakie grupy substancji wyróżniamy w składzie kosmetyków?
W składzie kosmetyku zawarte są różne grupy substancji.
Należą do nich między innymi:
- Rozpuszczalniki - na ich bazie powstaje największa ilość produktów kosmetycznych. służą do rozpuszczenia substancji zawartych w formule. W największej ilości zazwyczaj stosowana jest woda lub hydrolaty roślinne. Jednym z bardziej znanych składników z tej grupy jest także Propylene Glycol, który pełni także funkcję promotora przejścia.
- Emolienty - substancje tłuszczowe, które mają za zadanie zapobiegać nadmiernemu odparowywaniu wody z naskórka, działają więc pośrednio nawilżająco. Do tej grupy substancji należą między innymi składniki takie jak: Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Cetearyl Alcohol czy Paraffinum Liquidum.
- Humektanty - substancje higroskopijne, wiążące wodę w naskórku, wpływają na intensywne nawilżenie skóry. Są to między innymi: Glycerin, Hyaluronic Acid.
- Surfaktanty - czyli substancje powierzchniowo-czynne. Są to składniki umieszczone w formulacjach najczęściej preparatów myjących, takich jak żele czy szampony. Usuwają one zanieczyszczenia ze skóry. Przykładem takiej substancji jest Sodium Laureth Sulfate czy Cocamidopropyl Betaine.
- Zagęstniki - substancje zagęszczające formulacje kosmetyku. Zaliczamy do nich między innymi gumę ksantanową - Xanthan Gum.
- Konserwanty - substancje, które wydłużają trwałość kosmetyku, chronią go przed namnażaniem się grzybów i bakterii. Są to składniki takie jak Methylparaben, Benzyl Alcohol.
- Substancje zapachowe - składniki umieszczone w formule w celu nadania lub zlikwidowania specyficznego zapachu formulacji. Zazwyczaj w składzie INCI widnieją pod nazwą Parfum. W jej skład mogą wchodzić zarówno substancje syntetyczne, jak i naturalne.
Jak czytać składy? Oto przykład!
Na przykładzie produktu Hydr8 B5-Serum z kwasem hialuronowym i pantenolem marki Medik8, który jest wskazany do skór odwodnionych i podrażnionych, rozłożymy skład na czynniki pierwsze.
INCI: Aqua (Water), Panthenol, Sodium Hyaluronate, Calcium Pantothenate, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Citric Ac.
- Aqua (Water) - mimo, że występuje w dużej ilości kosmetyków, w serum może być jej jeszcze więcej, ponieważ posiada ono konsystencję lekkiego żelu.
- Panthenol (czyli witamina B5) - w produkcie występuje jako humektant. Posiada właściwości nawilżające, ale również kojące, przyspiesza proces gojenia.
- Sodium Hyaluronate - to kolejny humektant o silnych właściwościach nawilżających skórę. Wiąże wodę w naskórku.
- Calcium Pantothenate - pantotenian wapnia to humektant, przeciwutleniacz, wykazuje właściwości łagodzące.
- Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin - to nic innego, jak konserwanty.
- Citric Ac - to regulator pH kosmetyku.
Skład INCI wskazuje nam, jakie substancje znajdują się w kosmetyku i jest to szczególnie ważne, kiedy posiadamy różnorodne choroby skóry, alergie, kiedy nasza cera jest wrażliwa i reaguje podrażnieniem na wybrane substancje. Nie zawsze jednak patrząc na skład, dostaniemy gotową odpowiedź czy dany kosmetyk będzie odpowiedni dla naszej skóry. Warto o tym pamiętać i niekoniecznie rezygnować z produktu wyłącznie ze względu na jego skład INCI.
Jeśli interesuje Was tematyka składów kosmetycznych, to zachęcamy do lektury artykułu: Składniki aktywne - co to oznacza?
W przypadku pytań lub wątpliwości, zawsze zachęcamy do konsultacji z kosmetologami na naszej stronie topestetic. Z chęcią pomożemy w doborze odpowiednich kosmetyków. Możecie zadać nam pytania o skład INCI także w komentarzach pod wpisem.