Jak czytać skład INCI kosmetyków? Podpowiadamy!

28.09.2022 KAMILA SASIN 4134 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Skład INCI - co to takiego? International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, bo tak brzmi rozwinięcie skrótu, to nic innego, jak system nazewnictwa składników danego kosmetyku mający na celu ujednolicenie nazw składników produktów kosmetycznych. Wszystkie kraje Unii Europejskiej powinny stosować się zatem do obecnego prawa i umieszczać składy na opakowaniach kosmetyków. Związki chemiczne w INCI zapisane są w języku angielskim, natomiast wyciągi roślinne w łacińskim.

Wpis z serii: Składniki aktywne

Czy z INCI dowiemy się wszystkiego o kosmetyku?

Niestety nie, chociaż idealnym rozwiązaniem byłaby możliwość oceny kosmetyku, jego działania i dopasowania do naszej skóry po składzie INCI. Jednak nie jesteśmy w stanie ocenić, jakie stężenia danych składników są umieszczone w formulacji.

Producenci nie ujawniają dokładnych stężeń poszczególnych składników. Czasami są dostępne jedynie stężenia najważniejszych w danym kosmetyku substancji aktywnych.

Produkt z 15% stężeniem danego emolientu w składzie będzie zupełnie inaczej zachowywał się na skórze niż taki sam kosmetyk ze stężeniem 5%. Warto zatem zasugerować się rekomendacją producenta - do jakiego typu i potrzeb skóry jest skierowany preparat.

Istotne w kosmetyku są także zastosowane technologie, które często mają wpływ na przenikalność, a zatem skuteczność, a także stabilizację składników aktywnych. Tego ze składu INCI się nie dowiemy, a jest to kluczowe w oddziaływaniu produktu na skórę.

Skład INCI może być pomocny w przypadku nadwrażliwości czy alergii na dane składniki. Nie jesteśmy jednak w stanie na jego podstawie ocenić pełnych właściwości i działania kosmetyku na naszą skórę.

Ze składu INCI możemy dowiedzieć się, czy zostały zastosowane kompozycje zapachowe, co może być szczególnie ważne dla alergików. Również osoby uczulone na dane substancje powinny zwrócić uwagę, czy kosmetyk nie zawiera potencjalnych alergenów.

Jak czytać skład INCI kosmetyków? Podpowiadamy!

Co warto wiedzieć o składzie INCI?

Składniki w składzie INCI podawane są w kolejności malejącej. Stworzone są tak, aby na początku składu znajdowały się substancje, których w produkcie jest najwięcej. W przypadku, kiedy w kosmetyku zawartych jest kilka składników o tym samym stężeniu, mogą być one wymienione w dowolnej kolejności.

Co wchodzi w skład INCI kosmetyku?

Kosmetyk stworzony jest z:

 • składników bazowych, takich jak na przykład woda,
 • składników aktywnych, takich jak na przykład witaminy czy peptydy,
 • składników pomocniczych, takich jak na przykład promotory przejścia czy zagęstniki.

Każda z tych substancji musi zatem zostać zawarta w składzie INCI.

Jak czytać skład INCI kosmetyków? Podpowiadamy!

Jakie grupy substancji wyróżniamy w składzie kosmetyków?

W składzie kosmetyku zawarte są różne grupy substancji.

Należą do nich między innymi:

 • Rozpuszczalniki - na ich bazie powstaje największa ilość produktów kosmetycznych. służą do rozpuszczenia substancji zawartych w formule. W największej ilości zazwyczaj stosowana jest woda lub hydrolaty roślinne. Jednym z bardziej znanych składników z tej grupy jest także Propylene Glycol, który pełni także funkcję promotora przejścia.
 • Emolienty - substancje tłuszczowe, które mają za zadanie zapobiegać nadmiernemu odparowywaniu wody z naskórka, działają więc pośrednio nawilżająco. Do tej grupy substancji należą między innymi składniki takie jak: Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Cetearyl Alcohol czy Paraffinum Liquidum.
 • Humektanty - substancje higroskopijne, wiążące wodę w naskórku, wpływają na intensywne nawilżenie skóry. Są to między innymi: Glycerin, Hyaluronic Acid.
 • Surfaktanty - czyli substancje powierzchniowo-czynne. Są to składniki umieszczone w formulacjach najczęściej preparatów myjących, takich jak żele czy szampony. Usuwają one zanieczyszczenia ze skóry. Przykładem takiej substancji jest Sodium Laureth Sulfate czy Cocamidopropyl Betaine.
 • Zagęstniki - substancje zagęszczające formulacje kosmetyku. Zaliczamy do nich między innymi gumę ksantanową - Xanthan Gum.
 • Konserwanty - substancje, które wydłużają trwałość kosmetyku, chronią go przed namnażaniem się grzybów i bakterii. Są to składniki takie jak Methylparaben, Benzyl Alcohol.
 • Substancje zapachowe - składniki umieszczone w formule w celu nadania lub zlikwidowania specyficznego zapachu formulacji. Zazwyczaj w składzie INCI widnieją pod nazwą Parfum. W jej skład mogą wchodzić zarówno substancje syntetyczne, jak i naturalne.
Jak czytać skład INCI kosmetyków? Podpowiadamy!

Jak czytać składy? Oto przykład!

Na przykładzie produktu Hydr8 B5-Serum z kwasem hialuronowym i pantenolem marki Medik8, który jest wskazany do skór odwodnionych i podrażnionych, rozłożymy skład na czynniki pierwsze.

INCI: Aqua (Water), Panthenol, Sodium Hyaluronate, Calcium Pantothenate, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Citric Ac.

 • Aqua (Water) - mimo, że występuje w dużej ilości kosmetyków, w serum może być jej jeszcze więcej, ponieważ posiada ono konsystencję lekkiego żelu.
 • Panthenol (czyli witamina B5) - w produkcie występuje jako humektant. Posiada właściwości nawilżające, ale również kojące, przyspiesza proces gojenia.
 • Sodium Hyaluronate - to kolejny humektant o silnych właściwościach nawilżających skórę. Wiąże wodę w naskórku.
 • Calcium Pantothenate - pantotenian wapnia to humektant, przeciwutleniacz, wykazuje właściwości łagodzące.
 • Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin - to nic innego, jak konserwanty.
 • Citric Ac - to regulator pH kosmetyku.
Hydr8 B5 204,80 zł Medik8 Hydr8 B5 Serum z kwasem hialuronowym i pantenolem 30 ml

Skład INCI wskazuje nam, jakie substancje znajdują się w kosmetyku i jest to szczególnie ważne, kiedy posiadamy różnorodne choroby skóry, alergie, kiedy nasza cera jest wrażliwa i reaguje podrażnieniem na wybrane substancje. Nie zawsze jednak patrząc na skład, dostaniemy gotową odpowiedź czy dany kosmetyk będzie odpowiedni dla naszej skóry. Warto o tym pamiętać i niekoniecznie rezygnować z produktu wyłącznie ze względu na jego skład INCI.

Jeśli interesuje Was tematyka składów kosmetycznych, to zachęcamy do lektury artykułu: Składniki aktywne - co to oznacza?

W przypadku pytań lub wątpliwości, zawsze zachęcamy do konsultacji z kosmetologami na naszej stronie topestetic. Z chęcią pomożemy w doborze odpowiednich kosmetyków. Możecie zadać nam pytania o skład INCI także w komentarzach pod wpisem.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Adenozyna Alantoina Kosmetyki z algami Kosmetyki z aloesem Aminokwasy Arbutyna Arnika Azeloglicyna Bakuchiol Kosmetyki z beta-glukanem Beta-karoten Bisabolol Bluszcz pospolity Kosmetyki z ceramidami Czynnik wzrostu naskórka (EGF) Dihydroksyaceton (DHA) DMAE Drożdże Dysmutaza ponadtlenkowa (SOD) Elastyna Erytruloza Filtry przeciwsłoneczne chemiczne Filtry przeciwsłoneczne mieszane Filtry przeciwsłoneczne mineralne (fizyczne) Fitohormony Glinka Glukonolakton Glutation Jedwab Karnityna Kasztanowiec Kawior Keratyna Koenzym Q10 Kofeina Kolagen Komórki macierzyste Krzem Kwas alfa-liponowy Kosmetyki z kwasem azelainowym Kwas bosweliowy Kwas cytrynowy Kosmetyki z kwasem ferulowym Kwas fitowy Kwas glicyryzynowy Kosmetyki z kwasem glikolowym Kwas hialuronowy Kwas kojowy Kosmetyki z kwasem laktobionowym Kwas migdałowy Kosmetyki z kwasem mlekowym Kwas pirogronowy Kosmetyki z kwasem salicylowym Kwas traneksamowy - kosmetyki Laktoferyna Lawenda Lukrecja Kosmetyki z masłem shea Miłorząb japoński Minerały Miód Kosmetyki z mocznikiem Morwa biała Nagietek Kosmetyki z niacynamidem NNKT (Nienasycone kwasy tłuszczowe ) Oczar wirginijski Olej arganowy Olej jojoba Olej kokosowy Olej makadamia Olej z awokado Olej z kiełków pszenicy Olej z nasion ogórecznika Olej z pestek winogron Olej z wiesiołka Olej ze słodkich migdałów Olejki esencjonalne Pantenol Papaina Peptydy Kosmetyki z peptydami miedzi Prebiotyki Propolis Proteoglikany Resweratrol Retinol i jego pochodne Róża Kosmetyki z rumiankiem Ruszczyk kolczasty Rutyna Ryż Skwalan Soja Kosmetyki ze śluzem ślimaka Wąkrota azjatycka Wierzba biała Kosmetyki z witaminą A Kosmetyki z witaminą C Witamina D Kosmetyki z witaminą E Witamina K Witaminy z grupy B Wosk sojowy Zielona herbata Kosmetyki ze złotem
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#adenozyna #alantoina #algi #aloes #aminokwasy #arbutyna #arnika #azeloglicyna #bakuchiol #betaglukan #betakaroten #bisabolol #bluszczpospolity #ceramidy #czynnikwzrostunaskorkaegf #dihydroksyacetondha #dmae #drozdze #dysmutazaponadtlenkowasod #elastyna #erytruloza #filtryprzeciwslonecznechemiczne #filtryprzeciwslonecznemieszane #filtryprzeciwslonecznemineralnefizyczne #fitohormony #glinka #glukonolakton #glutation #jedwab #karnityna #kasztanowiec #kawior #keratyna #koenzymq10 #kofeina #kolagen #komorkimacierzyste #krzem #kwasalfaliponowy #kwasazelainowy #kwasbosweliowy #kwascytrynowy #kwasferulowy #kwasfitowy #kwasglicyryzynowy #kwasglikolowy #kwashialuronowy #kwaskojowy #kwaslaktobionowy #kwasmigdalowy #kwasmlekowy #kwaspirogronowy #kwassalicylowy #kwastraneksamowy #laktoferyna #lawenda #lukrecja #masloshea #milorzabjaponski #mineraly #miod #mocznik #morwabiala #nagietek #niacynamid #nnktnienasyconekwasytluszczowe #oczarwirginijski #olejarganowy #olejjojoba #olejkokosowy #olejmakadamia #olejzawokado #olejzkielkowpszenicy #olejznasionogorecznika #olejzpestekwinogron #olejzwiesiolka #olejzeslodkichmigdalow #olejkiesencjonalne #pantenol #papaina #peptydy #peptydyikompleksymiedziowe #prebiotyki #propolis #proteoglikany #resweratrol #retinolijegopochodne #roza #rumianek #ruszczykkolczasty #rutyna #ryz #skwalan #soja #sluzslimaka #wakrotaazjatycka #wierzbabiala #witaminaa #witaminac #witaminad #witaminae #witaminak #witaminyzgrupyb #wosksojowy #zielonaherbata #zloto
Kamila Sasin

KamilaSasin

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 56527 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508504506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka