10 rzeczy polecanych w pielęgnacji skóry głowy i włosów
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Piękne i zdrowe włosy to atrybut każdej kobiety. Na ich wygląd znamienny wpływ ma właściwa pielęgnacja, ale także dieta. Zatem, jak dbać o kondycję skóry głowy i włosów? Poznaj najważniejsze wskazówki.
1. Oczyszczanie skóry głowy to podstawa
Peeling skóry głowy powinien być nieodłącznym elementem naszej pielęgnacji. Jego zadaniem jest dokładne oczyszczenie ujść mieszków włosowych z pozostałości po kosmetykach, m.in. szamponach, odżywkach, maskach, lakierach do włosów i innych produktach do stylizacji. Oprócz tego usuwa martwy naskórek i niweluje nadmiar sebum. Takie właściwości peelingu umożliwiają lepszy transport substancji aktywnych z preparatów do cebulek włosów, co skutkuje ich lepszym odżywieniem.
Peeling stanowi również idealne rozwiązanie w walce z podrażnieniami skóry głowy, zmniejsza świąd i eliminuje łupież. Ponadto włosy są odbite od nasady, co wizualnie nadaje im objętości. Taka pielęgnacja polecana jest także osobom zmagającym się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów, które zmuszone są myć je codziennie. Zastosowanie peelingu może przedłużyć ich świeżość o 1-2 dni, dzięki temu, że reguluje pracę gruczołów łojowych. Połączenie peelingu z delikatnym masażem skóry głowy również dedykowane jest przy problemie wypadania włosów. Mieszki włosowe są wówczas odciążone i dotlenione, dzięki czemu włos ma lepsze możliwości do wzrostu, a masaż dodatkowo pobudza mikrokrążenie w skórze.
Dla dobrych efektów peeling skalpu powinien być wykonywany regularnie - zaleca się raz w tygodniu, np. preparatem HR3 Matrix CSP Clinical Scalp Peeling.
2. Odpowiedni szampon
W pielęgnacji włosów bardzo ważny jest prawidłowy dobór szamponu do rodzaju skóry głowy i włosów.
Jeśli włosy często przetłuszczają się, wtedy warto zakupić szampon przeznaczony do codziennego mycia. Preparaty do włosów przetłuszczających się mają za zadanie hamować nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Często w swoim składzie zawierają substancje ściągające, takie jak szałwia, rumianek, olej cytrusowy, rozmaryn.
Do włosów suchych, cienkich i zniszczonych polecane są szampony z czynnikami nawilżającymi i odżywczymi, jak pantenol, ceramidy, proteiny i lipidy. Ich zadaniem jest zatrzymanie wilgoci w strukturze włosa. Dla efektu pogrubienia włosów można zastosować Thickening Shampoo - Szampon pogrubiający.
Do włosów farbowanych warto wybrać szampony utrwalające kolor.
Natomiast przy problemie wypadania włosów warto skupić się na szamponach stymulujących porost włosów i ograniczających ich utratę. Ich skład powinien być bogaty w ekstrakty roślinne, składniki stymulujące mikrokrążenie oraz witaminy. W walce z problemem wypadania włosów sprawdzi się Seskavel - Szampon przeciw wypadaniu włosów. Więcej na temat wypadania włosów możecie dowiedzieć się z artykułu Wypadanie włosów.
3. Odżywka
Obok szamponu, kluczowym elementem pielęgnacji włosów powinna być odżywka. Dobrze dobrana znacząco kondycjonuje włosy, ułatwia rozczesywanie i zapobiega ich plątaniu. Odżywki, tak samo, jak maski, mają pH lekko kwasowe, co umożliwia domknięcie łusek włosa po rozchyleniu ich szamponem o wyższym pH. Dzięki temu struktura włosa staje się gładka i lśniąca, a fryzura nie elektryzuje się i nie puszy. Idealnym wyborem będzie Citrus & Neroli Detangler - Cytrus i gorzka pomarańcza - odżywka do włosów lub Hydre - Odżywka nawilżająca.
4. Maska - maksymalne odżywienie!
Zastrzykiem witalności i maksymalnego wzmocnienia jest systematyczne stosowanie masek na włosy. Są one bogate w składniki odżywcze, niezbędne w utrzymaniu mocnej struktury włosa oraz gwarantują silne nawilżenie. Maskę najlepiej nakładać na umyte, lekko wilgotne włosy, kiedy to łuski włosa jeszcze są rozchylone. Wówczas aktywne składniki maski mają szansę przeniknąć wgłąb włosa i efektywnie na niego zadziałać. Optymalnym czasem pozostawienia maski na głowie jest 20-30 min. Po tym czasie włosy już nie absorbują składników odżywczych. Warto również pamiętać, by przy aplikacji omijać skórę głowy, gdyż preparat może ją dodatkowo obciążyć i podrażnić. Detox Hair & Scalp Masque - Detoksykująca maska do włosów lub Deep Hair Repair - Maska regenerująco-nawilżająca na pewno pomoże w skutecznej regeneracji włosów i nadaniu im blasku.
5. Masaż skóry głowy
Masaż skalpu to jedna ze skutecznych metod na pobudzenie cebulek włosów do szybszego wzrostu. Zwiększa on ukrwienie skóry głowy, a także działa relaksacyjnie. Dodatkowo w połączeniu z wcierkami wpływa na wzrost wchłaniania substancji odżywczych. Taki masaż można wykonywać domowym zaciszu. Jednak należy pamiętać, by masować od czoła w kierunku karku delikatnymi, kolistymi ruchami, bez drapania skóry głowy. Masaż można wykonywać opuszkami palców, jak również szczotką z naturalnym włosiem Vented Brush - Drewniana szczotka do czesania włosów cienkich i lekkich.
6. Prawidłowa stylizacja
W stylizacji włosów warto kierować się zasadą, żeby jak najmniej szkodzić. Preparaty stylizujące zawsze będą delikatnie obciążały włosy, a urządzenia stylizujące będą trochę je niszczyły. Lepiej unikać nadmiernego stosowania gorących lokówek i suszarek, a suszenie włosów kończyć zimnym strumieniem powietrza. Warto także na bieżąco dbać o odbudowę i niwelowanie uszkodzeń włosów preparatami takimi jak Hrestore Fitokeratyna bogata w składniki organiczne i aminokwasy lub Hmilk No Stress Mleczko odbudowujące wiązania dwusiarczkowe.
7. Podcinanie końcówek włosów
Pielęgnacja włosów i dbanie o ich nieskazitelny wygląd łączy się także z ich regularnym podcinaniem. Nawet z pozoru zdrowy włos z czasem zacznie się rozdwajać. Aby uchronić końcówki przed dalszymi uszkodzeniami konieczne jest ich przycięcie. Ten prosty zabieg w ekspresowym tempie przywraca fryzurze świeżość i zdrowy wygląd.
8. Moc olejków
Olejowanie włosów to świetne rozwiązanie dla włosów suchych, matowych i zniszczonych, aby przywrócić im miękkość i blask. Idealnie sprawdzą się Mokosh Olej arganowy, Olej jojoba lub Mieszanka olejków - Sublime Oil od Sesdermy (dostępna w zestawie z serum liposomowym C-VIT).
Olej nakładamy na włosy, aż po same końce, z pominięciem skóry głowy - zostawiając odstęp ok. 10 cm. Olej możemy zostawić na włosach 20-30 minut. Więcej na temat właściwości olejków możecie dowiedzieć się we wpisie Magia olejków - czyli niezbędnik codziennej pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.
9. Ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi
Zmieniające się warunki pogodowe niestety nie oddziałują korzystnie na kondycję skóry głowy i włosów. Latem warto wyposażyć się w preparaty do pielęgnacji włosów z filtrem UV, gdyż promienie słoneczne nie tylko wpływają szkodliwie na cerę, ale także na włosy. Podczas ekspozycji na promieniowanie UV łuski włosa się rozchylają, ultrafiolet przenika do wnętrza włosa i powoduje uszkodzenia w warstwie korowej. W efekcie włosy stają się wysuszone, matowe i łamliwe. W słoneczne dni warto również pamiętać o nakryciu głowy.
Natomiast zimą, niesprzyjającym czynnikiem jest mróz, gdyż może uszkodzić cebulki włosów. Wówczas polecane jest noszenie czapki - warto zainwestować w te z naturalnych materiałów, a włosy spiąć, by uchronić je przed tarciem, które prowadzi do rozdwojonych końcówek.
10. Odpowiednia dieta
Dbanie o włosy to nie tylko rytuały pielęgnacyjne, ale również to, co jemy. Ogromny wpływ na stan naszych włosów mają składniki odżywcze, które dostarczamy z pożywieniem, takie jak: siarka, krzem, miedź, biotyna, żelazo, witaminy z grupy B, witamina C i A. Jednakże przy niedoborach, warto wspomóc organizm suplementami, jak Hairvity Dietary Supplement Women - Suplement diety do włosów lub Solgar Włosy, Skóra, Paznokcie (WSP) - Zaawansowana formuła odżywcza - więcej o tym preparacie przeczytacie w naszym wpisie Formuła Włosy, Skóra, Paznokcie, czyli uroda od wewnątrz.