Różowy Październik - Miesiąc Świadomości Raka Piersi
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet na świecie. W Polsce co roku rozpoznaje się kilkanaście tysięcy zachorowań. Światowa Organizacja Zdrowia WHO podaje, że jeden na sto przypadków (0,5–1%) raka piersi jest wykrywanych także u mężczyzn. Dlatego ten wpis kierujemy do wszystkich bez wyjątku z ogromną prośbą - badajmy się w kierunku nowotworu piersi. Różowy Październik będzie nam o tym przypominał co roku!
Różowy październik
Od 1985 roku na całym świecie Październik zyskał miano i przywilej bycia Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Nie bez powodu jest… Różowy. Róż symbolizuje kobiecość, delikatność, subtelność, wdzięczność. Kobiece atrybuty sprawiają, że czujemy się atrakcyjnie, wyjątkowo, sensualnie.
Są wpisane w naturę kobiety. Jesteśmy delikatne, ale też silne i ta siła jest nam niezbędna do pokonania wielu przeciwności losu. Jedną z nich jest niespodziewana choroba, ale pewne jest to, że nie jesteśmy wobec niej bezradne.
Badania - najważniejsza profilaktyka
Wielu z nas towarzyszą pewne obawy przed badaniami, nawet najbardziej podstawowymi. Nasza podświadomość potrafi płatać nam figle i odwracać naszą uwagę, odwodzić nas lub odwlekać w czasie pójście do lekarza. Nic tak nas nie wprawia w poczucie winy, jak niezałatwione lub niedokończone sprawy. Nie róbmy sobie więc tego i zwyczajnie bądźmy dla siebie dobrzy. Badajmy się i sprawdzajmy stan naszego zdrowia przynajmniej raz w roku!
Diagnostyka raka piersi
Musimy wypracować i wzmocnić w sobie tę świadomość, że nasze własne zdrowie w dużej mierze leży w naszych rękach.
Regularne samobadanie piersi, a więc palpacyjne badanie wykonane samodzielnie wraz z okresowymi badaniami lekarskimi (USG, mammografia lub rezonans magnetyczny) ogromnie zwiększają szansę na wczesne wykrycie zmian nowotworowych i podjęcie skutecznego leczenia.
Nie obawiajmy się badań z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań. Są one bezbolesne, bezpieczne i nie trzeba się do nich specjalnie przygotowywać. Co najważniejsze - dają nam pewność i pełen obraz stanu naszego zdrowia, a wręcz mogą uratować nam życie. Brzmi wzniośle i górnolotnie, ale taki jest realny stan rzeczy.
Wyniki i opis badania podadzą nam jak na tacy różne diagnozy. Prawda jest taka, że w każdym przypadku będzie ona inna. Najbardziej optymistyczna i taka, którą każdy z nas chciałby usłyszeć, pozwoli nam odetchnąć z ulgą. Ta, która na początku wywoła te najtrudniejsze emocje, może być pierwszym rzeczywistym krokiem i szansą na pełne wyzdrowienie. Wówczas obie będą miały dobre zakończenie.
Objawy do obserwacji
Sygnały ostrzegawcze, z którymi powinniśmy udać się do lekarza to m.in. zaczerwienienia, stwardnienia i guzki w obrębie piersi, wycieki z brodawki sutkowej lub zmiany jej kształtu, a także inne zmiany w wyglądzie piersi jednej w stosunku do drugiej. Dotyczy to również mężczyzn, jak już zaznaczyliśmy we wstępie i wciąż będziemy o tym przypominać.
Każdy z tych objawów jest bezdyskusyjnym powodem do udania się na wizytę kontrolną do lekarza. Pamiętajcie zawsze o tym, że nie muszą one oznaczać nowotworu, ale każdy guzek i każde odstępstwo od normy bezwzględnie powinniśmy sprawdzić u specjalisty.
Mamy to szczęście żyć w czasach, w których dostęp do lekarzy, badań i nowoczesnych form leczenia z indywidualnie dopasowanymi terapiami są łatwiejsze i skuteczniejsze, a współczesna medycyna zmierza we właściwym kierunku.
Zależy nam na tym, aby ten artykuł był dla Was przypomnieniem, jak ważna jest profilaktyka.
Ceńmy swoje zdrowie. My sami jesteśmy za nie odpowiedzialni i możemy naprawdę wiele, by o nie zadbać i cieszyć się nim jak najdłużej. Jeśli tylko zmienimy podejście do zrozumienia i profilaktyki nowotworów, możemy dużo więcej, a nawet możemy dać sobie najpiękniejszy prezent - długie życie.
Jeśli macie chęć lub potrzebę opowiedzenia o swoich doświadczeniach związanych z nowotworem piersi, który dotknął Was lub Waszych bliskich, każda historia będzie dla nas cennym doświadczeniem. Podzielcie się swoimi opowieściami w komentarzach pod wpisem.