Dlaczego odbudowa naturalnej bariery ochronnej skóry jest tak ważna?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Każdego dnia skóra narażana jest na kontakt z różnymi czynnikami środowiska, które niestety bardzo często oddziałują na nią negatywnie. Kluczową rolę w ochronie naskórka odgrywa bariera hydrolipidowa. Co dokładnie kryje się pod tym tajemniczo brzmiącym pojęciem? Dlaczego odbudowa bariery naskórkowej odgrywa tak istotną rolę? I jaką pielęgnację w tym celu polecamy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury.
Co to jest bariera hydrolipidowa naskórka?
Bariera hydrolipidowa naskórka to warstwa ochronna skóry, tzw. płaszcz, który zbudowany jest wody oraz lipidów. Woda pochodzi z gruczołów potowych, natomiast lipidy to sebum pochodzące z gruczołów łojowych. Płaszcz hydrolipidowy zapewnia prawidłowe funkcjonowanie skóry, jej odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie. Stanowi on swoisty „mur ochronny”, „tarczę”, która izoluje przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, zanieczyszczenia powietrza, wahania temperatur. Ponadto utrzymuje kwaśne pH naskórka i chroni skórę przed bakteriami i grzybami. Zapobiega również ucieczce wody z naskórka.
Jakie składniki zapewniają jej prawidłowe funkcjonowanie?
Aby dowiedzieć się, jakie składniki zapewniają prawidłowe funkcjonowanie naszej ochronnej bariery, musimy przyjrzeć się bliżej, z czego dokładnie składają się substancje, które tworzą płaszcz hydrolipidowy. Oprócz wspomnianej wody buduje ją także sebum.
Sebum, inaczej łój skórny, jest to mieszanka lipidowa składająca się z: glicerydów (ok. 50%), wosków (ok. 20%), skwalenu (ok. 10%), innych węglowodorów (ok. 5%), wolnych kwasów tłuszczowych (ok. 5%), estrów cholesterolu (ok. 4%), cholesterolu (ok. 1,5%) i innych substancji.
Dlatego, jeśli zależy nam na naprawie i prawidłowym funkcjonowaniu naskórka, warto szukać w składach kosmetyków takich substancji, jak woski, cholesterol i jego estry, wolne kwasy tłuszczowe, czy też skwalan. Skwalan jest to nasycona i stabilna forma skwalenu.
Dodatkowo, cennymi składnikami są również ceramidy oraz NMF (naturalny czynnik nawilżający, w skład którego wchodzą m.in. mocznik, kwas PCA, aminokwasy, sole kwasu mlekowego). Nie są to substancje, które wchodzą w skład płaszcza hydrolipidowego, ale są szczególnie istotne w wiązaniu wody w warstwie rogowej naskórka. Z tego względu powyższych składników także warto poszukiwać w kosmetykach.
Dlaczego regularna odbudowa warstwy ochronnej naskórka jest tak ważna?
Regularna odbudowa warstwy ochronnej naskórka jest niezwykle istotna z perspektywy prawidłowego działania ochronnego skóry. Utrzymanie równowagi hydrolipidowej pozwala przywrócić jej prawidłowe funkcje. Zdrowa skóra powinna być nawilżona, miękka i elastyczna.
O istocie nawilżania skóry pisaliśmy więcej we wpisie: Dlaczego nawilżanie każdego typu skóry twarzy jest ważne?
Gdy bariera hydrolipidowa jest uszkodzona, zazwyczaj pojawia się suchość (może być naprzemienna z łojotokiem), nadreaktywność, większa tendencja do podrażnień, stanów zapalnych i przebarwień. Taka skóra szybko staje się odwodniona, gdyż płaszcz prawidłowo nie chroni przed ucieczką wody z naskórka. Pozbawienie naskórka naturalnej ochrony skutkuje większym ryzykiem rozwoju alergii skórnych, atopii, zmian naczyniowych, a także gorszą tolerancją na środki myjące, czy na też gwałtowne zmiany temperatur.
Jakie czynniki mogą negatywnie wpływać na barierę hydrolipidową naskórka? Co ją uszkadza?
Pierwszą najczęstszą przyczyną osłabienia płaszcza hydrolipidowego naskórka jest niewłaściwa pielęgnacja skóry. Co przez to rozumiemy? Przede wszystkim używanie zbyt agresywnych środków myjących, np. tradycyjnych mydeł, zbyt mocne/częste złuszczanie skóry, czy też stosowanie preparatów silnie wysuszających np. na bazie alkoholu.
Natomiast drugą przyczyną są niekorzystne czynniki zewnętrzne. Możemy tu wyróżnić suche, gorące powietrze, promieniowanie UV, niskie temperatury, wiatr czy klimatyzację.
Jakie kosmetyki polecamy do odbudowy bariery hydrolipidowej naskórka?
Do odbudowy ochronnej warstwy naskórka świetnie sprawdzą się kosmetyki marki Epionce. Filozofią marki jest skupianie się na wzmocnieniu procesów naprawczych skóry i wyciszaniu stanów zapalnych, poprzez odbudowę jej naturalnej bariery. W rezultacie skóra łatwiej przystosowuje się do aktualnie panujących warunków.
Oto kosmetyki, które polecamy:
Milky Lotion Cleanser - Delikatne mleczko oczyszczające
Do oczyszczania świetnie sprawdzi się delikatne mleczko Epionce. Skutecznie usunie resztki makijażu oraz wszelkie zanieczyszczenia. Będzie idealne dla każdego typu cery, a szczególnie dla suchych, wrażliwych, z naruszoną barierą ochronną naskórka. Roślinne ekstrakty przyspieszają regenerację oraz koją podrażnienia. Mleczko przywraca komfort i odpowiedni poziom nawilżenia, bez ryzyka przesuszania cery.
Balancing Toner - Tonik równoważący
Aby przywrócić skórze fizjologiczne pH warto zastosować tonik równoważący. Wykazuje łagodne działanie i efektywnie redukuje uczucie ściągnięcia, czy przesuszenia. Zawiera składniki nawilżające, które utrzymują nawilżenie na odpowiednim poziomie. Produkt doskonale się sprawdzi przy każdym rodzaju cery, również przy wrażliwych i podrażnionych.
Renewal Facial Lotion - Rewitalizująca emulsja do twarzy
To wyjątkowy produkt do codziennej pielęgnacji cer normalnych i mieszanych. Emulsja gwarantuje odpowiednie nawilżenie skórze, a przy tym chroni barierę naskórka przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. W składzie znajdziemy m.in. estry cholesterolu, kwasy tłuszczowe, prekursory ceramidów oraz ekstrakty roślinne, które dbają o prawidłowe funkcjonowanie naskórka, redukują stany zapalne, a także działają przeciwstarzeniowo.
Emulsja dostępna jest również w jeszcze lżejszej wersji dla cer mieszanych i tłustych.
Medical Barrier Cream - Krem barierowy
To krem do twarzy o intensywnych właściwościach regenerujących i naprawczych. Polecany jest przy skórach z uszkodzoną barierą hydrolipidową naskórka, przy podrażnieniach, atopii, wyprysku, czy też łuszczycy. Idealnie sprawdzi się również jako produkt po zabiegach z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Skutecznie przyspiesza procesy gojenia, redukuje suchość i szorstkość, a dzięki ceramidom i sterolom zabezpiecza naskórek przed utratą wilgoci. Skóra w efekcie staje się odpowiednio odżywiona, wygładzona i odbudowana.
Enriched Firming Mask - Maska ultra kojąca
Gdy cera potrzebuje szczególnego ukojenia i złagodzenia podrażnień świetnym wyborem będzie maska kojąca. Redukuje zaczerwienienia i stany zapalne, a przede wszystkim przywraca skórze równowagę i prawidłowy poziom nawilżenia. Skóra staje się zauważalnie wyciszona, maksymalnie odżywiona i wygładzona.
Renewal Enriched Body Lotion - Rewitalizujący balsam do ciała
W przypadku ciała, gdy skóra zmaga się z odwodnieniem, suchością, ale również utratą jędrności warto postawić na rewitalizujący balsam do ciała. Bogactwo czynników regenerujących intensywnie odbudowuje warstwę ochronną naskórka, a przy tym przywraca sprężystość i elastyczność. Skóra po aplikacji zachwyca miękkością oraz idealnym nawilżeniem.
W naszej codziennej pielęgnacji nie powinniśmy zapominać o tym, jak niezwykle istotne jest zadbanie o barierę hydrolipidową naskórka i unikanie czynników uszkadzających. Pozwoli to cieszyć się zdrową skórą - odpowiednio nawilżoną oraz odporną na czynniki zewnętrzne. Jeśli naturalna bariera ochronna naskórka będzie prawidłowo funkcjonować, również efekty pielęgnacyjne stosowanych kosmetyków będą bardziej zauważalne.
A Wy stosujecie kosmetyki odbudowujące? Czy zainteresował Was szczególnie któryś produkt wspomniany we wpisie?