Kwasy w kosmetykach - czy wszystkie działają złuszczająco?

09.02.2020 KLAUDIA DYKTA 11284 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

„Kwasy” to określenie bardzo często pojawiające się w kosmetologii. Z chemicznego punktu widzenia kwasami nazywamy związki chemiczne, które mają charakter kwasowy i ich pH określają wartości poniżej 7 w 14-stopniowej skali. W kosmetologii „kwasy” są najczęściej utożsamiane ze składnikami o właściwościach złuszczających. Czy kwasy zawsze mogą oznaczać złuszczanie? Czy istnieją kwasy w kosmetyce, które nie złuszczają? Jakie inne właściwości i zastosowanie mają kwasy w kosmetykach? Odpowiedzi na te pytanie znajdziecie właśnie w tym wpisie!

Wpis z serii: Składniki aktywne

Kwasy stosowane w kosmetologii

Najczęściej kwasami nazywamy grupę kwasów hydroksylowych, która stanowi jedynie jeden rodzaj istniejących kwasów. Ze względu na budowę oraz działanie kwasów hydroksylowych stosowany jest ich podział na 3 grupy:

  • kwasy alfahydroksylowe (AHA)
  • kwasy betahydroksylowe (BHA)
  • kwasy polihydrokysolowe (PHA)

Szczegółowe informacje na temat każdej z tych grup znajdziecie w naszym wpisie: Kosmetyki z kwasami- który będzie najlepszy dla Ciebie?

Ze względu na stały rozwój chemii kosmetycznej zaczynają pojawiać się również nowe rodzaje kwasów takie jak kwasy lipohydroksylowe (LHA). Z czasem nowe rodzaje kwasów będą coraz chętniej stosowane w kosmetykach.

Kwasy w kosmetyce - czy zawsze złuszczają?

Często można spotkać się z ogólnym stwierdzeniem, że kwasy hydroksylowe działają złuszczająco. Tak jak w przypadku, wielu innych składników wszystko zależy od stężenia danego kwasu. W grupie kwasów AHA znajdziemy kwas mlekowy, który w gabinetach profesjonalnych jest wykorzystywany m.in. w zabiegach rozjaśniających przebarwienia. Jednak niewielkie stężenia kwasu mlekowego działa zupełnie odwrotnie- nawilża oraz zmiękcza skórę.

Właśnie z tego względu kwas mlekowy został zastosowany w kremie Dermaquest Nourishing Peptide Rich, który ma silnie nawilżać i regenerować skórę suchą oraz dojrzałą.

Nourishing Peptide Rich 479,00 zł Dermaquest Nourishing Peptide Rich Ujędrniająco-odżywczy krem peptydowy do twarzy i szyi 56,7 g

Jakie kwasy w kosmetyce nie złuszczają naszej skóry?

Wiemy już, że sama zawartość kwasów hydroksylowych w składzie nie gwarantuje jeszcze działania złuszczającego. Czy istnieją kwasy, które nawet w wysokich stężeniach nie będą złuszczać skóry? Oczywiście!
W kosmetologii możemy spotkać się z wieloma składnikami, które mimo słowa „kwas” w swojej nazwie nie działają złuszczająco.

Kwas hialuronowy = nawilżenie

Z pewnością większość z Was doskonale zna ten składnik. Jak działa kwas hialuronowy? Jego głównym zadaniem jest nawilżanie skóry. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie przyciągnąć kilkukrotnie więcej cząsteczek wody. Możemy porównać kwas hialuronowy do magnesu, który przytrzymuje wodę w skórze i tym samym zapobiega odwodnieniu. Do codziennej pielęgnacji skóry możemy wybrać zarówno kosmetyki z dodatkiem kwasu hialuronowego, jak również silnie skoncentrowane serum z tym składnikiem.

W ofercie marki Image Skincare znajdziemy serum Ageless Total Pure Hyaluronic Filler posiadające aż 6 postaci kwasu hialuronowego, które zapewniają kompleksowe działanie nawilżające, odmładzające oraz regenerujące.

Ageless Total Pure Hyaluronic Filler 460,00 zł Image Skincare Ageless Total Pure Hyaluronic Filler Kwas hialuronowy w 6 postaciach 30 ml

Polska marka Organic Series w swoim serum Hyaluronic Acid 2 in 1 zdecydowała się wykorzystać małą oraz dużą cząsteczkę kwasu hialuronowego- dzięki temu efekty jego działania możemy zauważyć w wierzchnich i głębszych warstwach skóry.

Zachęcamy również do przeczytania naszego wpisu na blogu: Kwas hialuronowy w kosmetykach - co warto o nim wiedzieć?

Hyaluronic Acid 2 in 1 104,00 zł Organic Series Hyaluronic Acid 2 in 1 Kwas hialuronowy 2 w 1, 15 ml

Kwasy tłuszczowe = regeneracja, naprawa skóry

Znane są doskonale w przemyśle spożywczym, natomiast te składniki równie chętnie są stosowane w kosmetologii. Wyróżniamy dwa rodzaje kwasów tłuszczowych- kwasy nasycone i nienasycone. W kosmetykach możemy spotkać się z każdym z nich, natomiast świetne działanie pielęgnujące wykazują przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe. Przykładem nienasyconego kwasu tłuszczowego jest kwas linolowy, który wzmacnia barierę ochronną skóry, utrzymuje prawidłowe nawilżenie oraz pobudza procesy naprawcze.

Kompleks kwasów tłuszczowych znajdziemy w kremie Veoli Botanica Have A Nice Face, który doskonale regeneruje i odżywia nawet skórę suchą i odwodnioną.

Have A Nice Face 109,00 zł Veoli Botanica Have A Nice Face Krem do twarzy na dzień dogłębnie nawadniający 50 ml

Kwas alfa-liponowy = antyoksydacja i działanie przeciwzapalne, przeciwzmarszczkowe

Należy on do grupy kwasów karboksylowych. Jest bardzo silnym antyoksydantem- chroni skórę przed działaniem wolnych rodników tlenowych oraz wzmacnia działanie innych antyoksydantów takich jak witaminy E i C. Kwas alfa-liponowy ma wiele właściwości- działa przeciwzapalnie, przeciwzmarszczkowo, wygładza drobne linie i zmarszczki. Jego wszechstronne działanie anti-aging sprawia, że ten składnik coraz częściej pojawia się w kosmetykach przeciwzmarszczkowych.

Polecamy maskę marki Dermaquest C Infusion TX Mask, która nie tylko spowalnia proces starzenia, ale również wyrównuje koloryt skóry!

C Infusion TX Mask 250,00 zł Dermaquest C Infusion TX Mask Przeciwstarzeniowa maska z kwasem alfa-liponowym [10%] i lipofilową formą witaminy C [4%] 57 ml

Kwas ferulowy = antyoksydacja

To składnik często pojawiający się w kosmetykach, ze względu na swoje silne właściwości antyoksydacyjne. Stosowany jest on w niskim stężeniu (około 0,5%), które chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Kwas ferulowy najczęściej łączy się w kosmetykach z witaminą C, z uwagi na działanie stabilizujące tę witaminę. Dzięki temu kwas ferulowy gwarantuje skuteczne działanie witaminy C.

Takie połączenie składników znajdziemy m.in. w serum Dermomedica 20% Vitamin C Serum, które spowalnia proces starzenia się skóry i redukuje widoczne już jego oznaki. Dodatkowo serum wyrównuje koloryt i nadaje cerze promiennego wyglądu.

20% Vitamin C Serum 378,00 zł Dermomedica 20% Vitamin C Serum Serum z witaminą C 20%, Argireliną® i kwasem ferulowym 30ml

Kwas askorbinowy, czyli witamina C = antyoksydacja, rozjaśnienie skóry, dodanie jej blasku

Jeśli nazwa tego kwasu nie brzmi znajomo to z pewnością ten składnik jest bardziej rozpoznawany jako… witamina C! Kwas askorbinowy jest powszechnie stosowany w kosmetykach ze względu na swoje wszechstronne działanie. Głównym jego zadaniem jest ochrona skóry przed wolnymi rodnikami, które przyspieszają proces starzenia. Z tego względu witamina C jest uznawana za świetny składnik zapobiegający powstawaniu zmarszczek.

Więcej na temat działania witaminy C znajdziecie w naszym wpisie: Witamina C - 5 faktów, które warto znać.

Kwas askorbinowy może być stosowany w pielęgnacji każdego typu skóry. Warto wiedzieć, że w przypadku bardzo wrażliwych typów skóry, wysokie stężenia tego składnika mogą powodować podrażnienie. Z tego względu rekomendujemy rozpoczynanie kuracji od kosmetyków delikatnych takich jak serum AOX Ferulic marki Mesoestetic.

AOX Ferulic 385,00 zł Mesoestetic AOX Ferulic Antyoksydacyjne serum z witaminą C 30 ml

Kwasy w kosmetyce - jakie jeszcze mają zastosowanie?

Kwasy mogą pełnić w kosmetykach różne funkcje. Najczęściej rzeczywiście składniki zawierające w swoich nazwach słowo „kwas” są składnikami aktywnymi. W zależności od działania danego składnika nawilżają skórę, chronią przed przedwczesnym starzeniem lub złuszczają. Istnieje jednak spora grupa kwasów, które nie pełnią funkcji składników aktywnych w kosmetykach. Składniki pomocnicze, czyli takie, które nie odpowiadają za działanie aktywne produktu to m.in. kwas dehydrooctowy, który jest stosowany jako konserwant również w kosmetykach naturalnych. Niektóre kwasy mogą być również filtrami UV np. kwas 2-fenylenobenzimidazolo-5-sulfonowy.

Szeroka grupa związków nazywanych kwasami pełni w kosmetykach funkcje emolientów, czyli składników tworzących na skórze film ochronny, który zapobiega odparowywaniu wody. Przykładami takich składników są kwas oleinowy i kwas palmitynowy.

W kosmetologii możemy często spotkać się z określeniem „kwasy”. Jest to bardzo ogólne stwierdzenie, które często w domyśle ma wskazywać na grupę kwasów hydroksylowych. Jeśli świadomie unikamy kwasów hydroksylowych w pielęgnacji, warto wiedzieć, że nie każdy kwas złuszcza. Niektóre składniki, które w swojej nazwie posiadają słowo „kwas”, działają zupełnie inaczej niż kwasy hydroksylowe- mogą nawilżać i odżywiać skórę. Nie ma więc powodu do obawiania się wszystkich kwasów.

Stosujecie kosmetyki z kwasami? Jakie wybieracie dla siebie?

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Kosmetyki z kwasami Kosmetyki z kwasem ferulowym Kwas hialuronowy Kosmetyki z witaminą C
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#kosmetykizkwasami #kwasferulowy #kwashialuronowy #witaminac
Klaudia Dykta

KlaudiaDykta

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 59120 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508 504 506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka