Peelingi enzymatyczne, mechaniczne czy chemiczne? Który z nich będzie najlepszy dla Ciebie?

28.02.2018 KATARZYNA JAWORSKA-REK 17708 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Ładna, zdrowa skóra jest nieodzowną wizytówką każdej kobiety. Niestety, każdego dnia narażana jest na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Nadmierne opalanie, stres, smog, częste przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, palenie tytoniu, restrykcyjne diety czy niewłaściwa pielęgnacja pogarszają stan skóry negatywnie wpływając na jej wygląd.

Aby możliwie jak najbardziej ograniczyć ich zgubne skutki, należy odpowiednio ja stymulować, wykonując regularne, wycelowane do jej potrzeb peelingi.

Dla kogo polecane są peelingi?

.
Może je wykonywać każdy, niezależnie od wieku. Skuteczne będą zarówno dla nastolatków - regulując nadmierne rogowacenie skóry objętej trądzikiem czy nadmiernym łojotokiem, jak również dla osób o skórze dojrzałej, w przypadku posłonecznych uszkodzeń skóry, nierównomiernego kolorytu czy przebarwień związanych z procesem starzenia.
Nie należy rezygnować z nich również w przypadku skór bardzo suchych, wrażliwych czy z trądzikiem różowatym, gdyż ich właściwe zastosowanie może przywrócić komfort skóry i jej ładny wygląd. Więcej o skórze suchej i jej charakterystyce przeczytacie w naszym wpisie: Skóra sucha.

Peelingi enzymatyczne, mechaniczne czy chemiczne? Który z nich będzie najlepszy dla Ciebie?

Jak często wykonywać peelingi?

W zależności od typu skóry peelingi powinno się wykonywać 1 -2 razy w tyg, niezależnie od pory roku. Szczególną ostrożność należy zachować w okresie zimowym, bezpośrednio przed wyjściem na mróz, ponieważ naruszony po peelingu płaszcz hydrolipidowy skóry nie odtworzy się tak szybko, więc ani krem ochronny ani makijaż nie zapewnią jej właściwej ochrony przed działaniem czynników atmosferycznych.

Jak działają peelingi?

- pobudzają cykl odnowy komórkowej i wspomagają proces regeneracji skóry

- usuwają zalegające komórki naskórka blokujące wchłanianie składników aktywnych z kremów czy masek - niezależnie od tego jak bogaty będzie kosmetyk nie zdoła on przedostać się przez blokadę utworzoną z martwych komórek naskórka!

- odsłaniają świeżą, czystą skórę,nadając jej miękkości i delikatności

- spłyceniu ulegają drobne zmarszczki, a plamy czy przebarwienia rozjaśniają się

- oczyszczają skórę z nagromadzonego łoju, działają seboregulująco i przeciwbakteryjne

- poprawiają wygląd pozapalnych pozostałości po trądziku

Peelingi enzymatyczne, mechaniczne czy chemiczne? Który z nich będzie najlepszy dla Ciebie?

Jakie peelingi wybrać?

Peelingi zawsze należy dobierać w zależności od typu i rodzaju skóry. Skóry suche, wrażliwe wymagają delikatniejszej pielęgnacji, bardziej tłuste, łojotokowe dobrze zniosą agresywniejsze działania.

Peelingi enzymatyczne

Opierają swoje działanie głównie na enzymach roślinnych z papai i ananasa, które trawią martwe komórki naskórka. To najdelikatniejszy rodzaj peelingu, zalecany dla skór suchych, wrażliwych, naczyniowych czy z trądzikiem pospolitym w fazie aktywnej. Tego rodzaju peelingi najczęściej spotykane są w maskach w kremie lub sypkie w proszku. Po zastosowaniu skóra jest odświeżona i promienna, bez wywołania efektu przekrwienia, niepożądanego u bardziej wrażliwych typów skóry. Polecam peelingi Cell Fusion C Papaya Granule Peels, Dr Irena Eris Enzyme Peeling Dry & Sensitive Skin, Dermalogica Daily Microfoliant.

Często spotykaną odmianą peelingów enzymatycznych są również peelingi typu ”gommage” - ich nazwa pochodzi od francuskiego słowa które oznacza ścieranie gumką. Określenie to odnosi się do techniki usuwania preparatu ze skóry. Peeling po aplikacji na twarz, w momencie wyschnięcia gumkujemy palcami, zamiast tradycyjnego zmywania wodą. Taki zabieg zalecany jest dla skór odwodnionych, delikatnych, dojrzałych z objawami starzenia. W przypadku skór bardzo wrażliwych po wyschnięciu zaleca się tradycyjne zmycie wodą, podobnie jak w przypadku enzymów. Spośród tego rodzaju peelingów polecam Academie Phyto Gommage Marin.

Peelingi enzymatyczne, mechaniczne czy chemiczne? Który z nich będzie najlepszy dla Ciebie?

Peelingi ziarniste

Najczęściej określane jako “scrub” - co oznacza ścieranie, szorowanie. Zalecane dla skór szarych, ziemistych, łojotokowych, trądzikowych ( bez stanów aktywnych). Materiałem ściernym w tym wypadku są rozdrobnione pestki owocowe, kuleczki syntetyczne czy morski piasek. Przy wyborze tego rodzaju peelingów ważną rolę odgrywa nie tylko rodzaj cząsteczek ściernych ale również ich wielkość. Peelingi gruboziarniste przeznaczone są dla skór łojotokowych, tłustych. Drobnoziarniste idealnie sprawdzą się w przypadku skór normalnych czy mieszanych. Często peelingi te zawierają w składzie dodatkowo czynniki łagodzące jak np. alantoina lub np. pochodne siarki- wspomagające efekt przeciwbakteryjny. Zasada jest prosta - im większy materiał ścierny tym silniejsza moc działania. Tego rodzaju peelingu nie należy stosować częściej niż raz w tygodniu aby nie uszkodzić bariery lipidowej skóry. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku skór trądzikowych. Nie należy stosować ich w fazie aktywnej trądziku w obawie przed rozniesieniem zmian zapalnych. W tej sytuacji korzystniejsze będzie zastosowanie peelingów enzymatycznych.

Najłatwiej peeling usunąć ze skóry wilgotnym kompresem, który z uwagi na swoją strukturę dokładnie “zbiera ze skóry” cząsteczki ścierające. Po wyschnięciu ewentualnie pozostałe na skórze drobinki ścierne możemy “zmieść” ze skóry pędzlem do nakładania masek. Tutaj polecam zastosowanie Sesderma Mandelac Scrub, Organic Series Gentle Bambo Exfoliator, Yasumi Kiwi Facial Scrub.

Peelingi enzymatyczne, mechaniczne czy chemiczne? Który z nich będzie najlepszy dla Ciebie?

Peelingi chemiczne

Jak dotąd dostępne były tylko w gabinetach kosmetycznych. Obecnie wiele marek dermokosmetycznych oferuje nam podobną metodę złuszczania skóry w domu w wersji “light”. Peelingi domowe opierają się na działaniu podobnych substancji chemicznych, jak w przypadku profesjonalnych zabiegów, jednak posiadają słabszą moc i są całkowicie bezpiecznie do użytku w domu. Dobrodziejstw wynikających z zastosowania peelingów chemicznych jest bez liku. Więcej o tym znajdziecie w naszym tekście "Peelingi chemiczne wiosną i latem? TAK!".

Zalecane są dla każdego typu skóry - od wrażliwej po trądzik i skóry dojrzałe. W zależności od rodzaju substancji złuszczającej są całkowicie bezpieczne w przypadku skór wrażliwych, naczyniowych czy z trądzikiem różowatym.

Chemiczne peelingi domowe odświeżają skórę, bez widocznego efektu złuszczania. Delikatnie usuwają martwe komórki naskórka, powodując, że skóra staje się gładka, rozjaśniona i promienna. Postępowanie po tego rodzaju peelingach jest podobne jak w przypadku zabiegów profesjonalnych. Więcej o tym przeczytacie na blogu w tekście: Jak pielęgnować skórę po zabiegach z użyciem peelingu?. Peelingi takie można aplikować na skórę raz na tydzień. Nie zaleca się pierwszorazowej aplikacji przed ważnym wydarzeniem czy impreza, ponieważ nigdy nie wiemy jak w danym momencie zareaguje nasza skóra. Peelingi te niewskazane są również u kobiet w ciąży czy mam karmiących. Polecam peelingi Ella Bache Peeling Magistral Neoperfect 22%, Dermaquest Dermaclear Pads, Environ LACM 1.

Peelingi enzymatyczne, mechaniczne czy chemiczne? Który z nich będzie najlepszy dla Ciebie?

Po każdym złuszczeniu niezależnie od jego rodzaju doskonałym uzupełnieniem będzie aplikacja serum i maski pielęgnacyjnej. Spotęguje to efekt odświeżenia skóry i dostarczy jej drogocennych składników aktywnych. W ten sposób same w zaciszu domowym możemy stworzyć swój “mini zabieg” i przez długi czas cieszyć cieszyć się piękną, promienną skórą.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Peeling Złuszczanie
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#peeling #zluszczanie
Katarzyna Jaworska-Rek

KatarzynaJaworska-Rek

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 55567 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 736647679 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka