Pielęgnacja skóry dojrzałej - najczęściej zadawane pytania
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Skóra dojrzała, która z wiekiem traci naturalne zdolności regeneracyjne, wymaga wyjątkowej uwagi, troski i odpowiednio dopasowanej pielęgnacji. Częstymi oznakami procesów starzenia się skóry są zmarszczki mimiczne, zaburzony owal twarz i brak jędrności. Dobrze dobrane składniki aktywne pozwolą utrzymać na długo świeży i młody wygląd skóry, a także zapewnią odczuwalny komfort oraz dobrą kondycję. W jakim wieku sięgnąć po mocniejsze składniki aktywne oraz jak spowolnić proces starzenia? Na te pytania oraz wiele innych dotyczących pielęgnacji skóry dojrzałej odpowiemy w dzisiejszym wpisie.
W jakim wieku skóra staje się dojrzała? Czy da się to jednoznacznie określić?
Skóra jest największym organem człowieka, a objawy starzenia się całego organizmu są na niej wyraźnie widoczne i nasilają się z upływem lat. W zależności od stylu życia, czynników genetycznych, pielęgnacji, a nawet mimiki, starzenie skóry jest bardzo indywidualne i zróżnicowane.
Pierwsze zmarszczki możemy zauważyć już w okolicach 30. roku życia. Jednak produkcja kolagenu i elastyny, czyli białek budujących skórę, spada już około 25. roku życia i to właśnie jest odpowiedni czas na rozpoczęcie pielęgnacji przeciwzmarszczkowej.
Natomiast preparaty dedykowane skórze dojrzałej zalecamy włączyć, kiedy zauważymy główne jej oznaki, czyli wiotkość, utratę jędrności, zmarszczki i zaburzony owal twarzy. Warto pamiętać, aby pielęgnację dopasowywać do potrzeb skóry, a nie jej wieku, ponieważ skóra każdego człowieka w tym samym wieku może wyglądać bardzo różnie i doświadczać zupełnie innych problemów.
Jakich składników aktywnych szukać w pielęgnacji skóry dojrzałej?
Skóra dojrzała wymaga specjalnego traktowania z zastosowaniem składników aktywnych ukierunkowanych na jej stymulację i ujędrnianie.
Takie działanie zdecydowanie zapewni skórze retinol, nazywany witaminą młodości. Retinol wygładza, stymuluje syntezę włókien kolagenowych oraz poprawia wygląd skóry z przebarwieniami.
Dla skóry dojrzałej odpowiednim produktem będzie Selvert Thermal Global Antiageing Retinol Serum, czyli serum przeciwstarzeniowe. Produkt zmniejsza widoczność zmarszczek, poprawia gęstość skóry oraz jej owal. Może być stosowany również w przypadku skór wrażliwych.
Przy okazji zachęcamy do lektury naszego wpisu: Kosmetyki z retinolem - dlaczego warto je stosować?
Alternatywą dla witaminy A w pielęgnacji skóry dojrzałej mogą być peptydy. To bioaktywne aminokwasy, które wpływają na produkcję kolagenu i elastyny. Dodatkowo neuropeptydy oddziałują na mięśnie, powodując ich rozluźnienie i ograniczenie tworzenia się zmarszczek mimicznych.
30-procentowy koktajl peptydowy zastosowano w Liquid Peptides Serum peptydowe marki Medik8. Połączenie peptydów z kwasem hialuronowym wykazuje silny potencjał odmładzający, spłycający drobne linie i zmarszczki. Serum szczególnie polecamy dla skóry suchej, gdyż przywraca nawilżenie i odżywienie.
W pielęgnacji skóry dojrzałej pożądanym składnikiem są również fitohormony. To związki roślinne, których działanie można porównać do ludzkich hormonów. Dbają o cykl życia roślin w podobny sposób, w jaki estrogeny wpływają na cykl menstruacyjny. Dlatego szczególnie polecane są one dla kobiet po menopauzie. Fitohormony są składnikiem bezpiecznym, pochodzącym prosto z natury i mającym na celu poprawić gęstość skóry. Znajdziemy je w produkcie Biologique Recherche Creme MSR-H Corps. Ten intensywny krem odmładzający to produkt do pielęgnacji ciała, który opóźnia procesy starzenia. Fitohormony z soi w połączeniu z colostrum ujędrniają i dogłębnie nawilżają skórę. Krem doskonale sprawdzi się jako pielęgnacja ciała właśnie po okresie menopauzy.
Ponadto w pielęgnacji skóry dojrzałej warto zastosować witaminę C, kwasy AHA, DMAE, resweratrol i komórki macierzyste.
Co wpływa na starzenie skóry?
Procesy starzenia się skóry są bardzo złożone i wpływa na nie mnóstwo różnych czynników, na które mamy mniejszy bądź większy wpływ. Możemy je podzielić na czynniki wewnątrzpochodne i zewnątrzpochodne.
Czynniki wewnątrzpochodne dotyczą starzenia wynikającego z fizjologicznych i anatomicznych zmian, które wraz z wiekiem zachodzą w skórze. Możemy do nich zaliczyć: spadek ilości kolagenu i elastyny, zanik hydrolipidowego płaszcza ochronnego skóry, powstawanie przebarwień czy zmniejszoną ilość podskórnej tkanki tłuszczowej. Do tych czynników zaliczyć można również starzenie związane z menopauzą, a dokładnie zmianami hormonalnymi, które w jej trakcie zachodzą.
Skóra każdego dnia jest narażona na działanie czynników zewnętrznych, które przyspieszają jej starzenie. Można zaliczyć do nich: palenie papierosów, niezdrową dieta, nadmierną ilość spożywanego alkoholu, zanieczyszczone powietrze oraz promieniowanie UVA i UVB. Na wiele z nich możemy mieć wpływ, na przykład regularnie stosując ochronę przeciwsłoneczną o każdej porze roku.
W tym celu polecamy Dermaquest SunArmor SPF50, czyli peptydowo-przeciwstarzeniowy krem z najwyższą ochroną mineralną. Oprócz maksymalnej ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB, chroni również przed negatywnym wpływem promieniowania IR oraz HEV. Zawiera również wcześniej wspomniane peptydy i komórki macierzyste, które zwiększają jędrność i sprężystość skóry.
Czy skóra się rozleniwia pod wpływem stosowania kosmetyków przeciwzmarszczkowych?
To jeden z najczęstszych mitów z jakimi się spotykamy. Skóra nie przyzwyczaja się do danego kosmetyku, a więc też nie może się na niego uodpornić i przestać działać. Brak efektów z jakimi się możemy czasem spotkać po dłuższym czasie stosowania kosmetyków wynika z faktu, że pod wpływem różnych czynników, takich jak np. pora roku, stan skóry czy wahania hormonalne potrzeby zmieniają się, a więc potrzebna jest również zmiana jej pielęgnacji. Często zapominamy również jaki był stan wyjściowy skóry (zanim wprowadziliśmy dany kosmetyk do swojej pielęgnacyjnej rutyny).
Jak pielęgnować skórę, gdy oprócz oznak starzenia pojawiają się inne problemy skórne?
Często spotykanym błędem w pielęgnacji skóry starzejącej się jest ukierunkowanie jej na działanie anti-aging, a zapominanie o innych jej potrzebach i problemach.
Podczas starzenia często pojawiają się również przebarwienia, które wymagają specjalnego działania w tym kierunku. Więcej na temat przebarwień możecie przeczytać we wpisie dr Alicji Śliwowskiej: Przebarwienia na twarzy - jakie są ich rodzaje i jak się ich pozbyć?
Po 40. roku życia może również nasilić się rumień oraz trądzik różowaty. Jeśli interesuje Was właśnie ten temat, zachęcamy do lektury wpisu: Rumień, zaczerwienienie skóry - jak je niwelować?
Do każdej pielęgnacji, zwłaszcza skóry problematycznej, warto podchodzić indywidualnie, czyli zaplanować ją na każdym etapie pielęgnacji - od oczyszczania, przez składniki aktywne, złuszczanie, aż po nawilżanie i ochronę przeciwsłoneczną. Dlatego serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszymi kosmetologami, którzy pomogą dobrać najlepiej dopasowane kosmetyki. Jeśli jednak poszukujemy wygodnego, pełnego zestawu do pielęgnacji, który jest na tyle uniwersalny, że sprawdzi się w przypadku wielu problemów skórnych - od oznak starzenia, przez rumień, przebarwienia czy też zmiany trądzikowe, polecamy bazowy system do pielęgnacji Skin Care Management System marki Jan Marini. W jej ofercie znajdują się dwie wersje:
- pierwsza - dla skóry normalnej i mieszanej,
- druga - dla skóry suchej i bardzo suchej.
Podpowiadamy, że zestaw dla skóry normalnej i mieszanej występuje także w wersji Starter - idealnej na podróż lub do rozpoczęcia przygody z marką.
Jakie preparaty warto wybierać przy cerze dojrzałej do pielęgnacji okolic oczu?
Zmarszczki mimiczne wokół oczu pojawiają się jako pierwsze z uwagi na mimikę oraz cienką i delikatna skórę w tej okolicy. Dotychczas stosowane, lekkie żele do pielęgnacji, można zastąpić bogatymi w składniki aktywne preparatami, które napinają i wygładzają skórę wokół oczu.
Dla skóry dojrzałej szczególnie polecamy Sesderma Daeses Eye and Lip Contour Cream. To liftingujący preparat, który możemy stosować zarówno w okolice oczu, jak i ust. Dzięki zawartości DMAE krem daje widoczny efekt napięcia skóry i spłycenia zmarszczek, a aloes oraz kwas hialuronowy nawilżają delikatną okolicę oczu.
Total Eye Lift Creme 20%, czyli liftingujący krem pod oczy z kwasem glikolowym marki Image Skincare to kolejna propozycja dla skóry dojrzałej. Zawiera wcześniej wspomnianą witaminę młodości, czyli retinol, który skutecznie zapobiega tworzeniu się zmarszczek i innych oznak starzenia. Dodatkowo kompleks peptydów wspomaga mikrokrążenie limfy, co wpływa na zmniejszenie worków i obrzęków pod oczami.
Po jakie kosmetyki wypełniające sięgnąć, aby zlikwidować zmarszczki i bruzdy?
Wysuszona i nieodżywiona cera szybciej zaczyna przejawiać oznaki starzenia. Dlatego warto sięgać po preparaty na bazie kwasu hialuronowego. To substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, która odpowiada między innymi za jędrność skóry oraz odpowiedni poziom nawilżenia. Wypełniacze zmarszczek mają za zadanie zredukować głębokie zmarszczki, jednocześnie zapobiegając pojawianiu się nowych oraz wygładzając skórę. Po ich zastosowaniu skóra jest widocznie wypełniona i ujędrniona.
W tym celu polecamy Fillerina Dermocosmetic Filler Treatment, czyli dermokosmetyczną kurację wypełniającą zmarszczki. To produkt bazujący na unikatowym połączeniu kilku cząsteczek kwasu hialuronowego o różnych strukturach. Zapewnia wypełnienie zmarszczek mimicznych na różnym poziomie.
Polecamy również Intensive Wrinkle-Correcting Serum, czyli intensywne serum korygujące zmarszczki marki Thalgo. Zawiera trzy rodzaje kwasu hialuronowego o dużej, średniej i małej masie cząsteczkowe, co zapewnia skórze napięcie i wygładzenie, a także silnie nawadnia skórę.
Czy sama pielęgnacja jest wystarczająca, aby zachować młody wygląd?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na starzenie się skóry ma wpływ nie tylko odpowiednia pielęgnacja, ale również uwarunkowania genetyczne czy styl życia - w tym odżywianie i suplementacja. Aby zachować piękny i młody wygląd na długo warto prowadzić aktywny tryb życia oraz dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w minerały i witaminy.
Warto również, po konsultacji z lekarzem, wspomagać dietę dobrze dobraną suplementacją. Lierac Premium Capsules są to kapsułki, które zawierają unikatową kompozycję składników o działaniu przeciwstarzeniowym.
Jak dbać o skórę szyi i dekoltu, aby nie uwidaczniały się poziomie linie i wiotkość?
Jednym z częstych błędów popełnianych podczas pielęgnacji jest pomijanie szyi i dekoltu. Skóra w tych okolicach jest wyjątkowo cienka, z małą zawartością tkanki tłuszczowej oraz gruczołów łojowych, przez co bardzo szybko się starzeje. Warto w tych obszarach zastosować specjalnie dedykowane kosmetyki.
Równie skutecznym preparatem jest także Oval Face&Neck - Factor G. Krem na dekolt i szyję marki Sesderma poprawia jędrność skóry, dzięki zastosowaniu takich składników jak DMAE, czynniki wzrostu, peptydy oraz komórki macierzyste. Warto pamiętać również o prawidłowej aplikacji kosmetyku, zgodnie z kierunkiem przebiegu mięśni: od dołu ku górze w obrębie szyi, natomiast na dekolcie dodatkowo ku bokom.
Polecamy między innymi modelujący koncentrat na szyję i dekolt Dr Irena Eris Neck & Decollate Scukoting Day & Night Concentrate. Zawiera on specjalny kompleks opierający się na tri-peptydach, który poprawia sprężystość i jędrność skóry. Tym samym redukuje wiotkość skóry, wygładza i wypełnia zmarszczki.
Czy skóra dłoni też wymaga preparatów przeciwzmarszczkowych?
Zdecydowanie tak. Jest to kolejny obszar często omijany w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej, a niestety dłonie często zdradzają wiek oraz tryb życia. Dojrzała skóra dłoni jest zazwyczaj mało jędrna oraz występują na niej brązowe plamy. Objawy te trudno jest zatrzymać, ponieważ codziennie oddziałują na nasze dłonie niekorzystne warunki atmosferyczne, promieniowanie UV oraz detergenty. Więcej na temat pielęgnacji skóry rąk pisaliśmy w artykułach:
Starzenie się skóry to naturalny i nieunikniony proces, którego zmiany najbardziej widzimy w obrębie naszej twarzy, szyi, dekoltu oraz dłoni. Pielęgnacja skóry dojrzałej wymaga specjalnego traktowania z użyciem dopasowanych do jej potrzeb składników aktywnych. Warto jednak pamiętać, aby wdrożyć pielęgnację przeciwzmarszczkową, kiedy produkcja kolagenu zaczyna się stopniowo zmniejszać, czyli około 25. roku życia i pamiętać o tym, że krem z filtrem to najlepszy kosmetyk anti-aging. W dzisiejszym wpisie odpowiedzieliśmy na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące skóry dojrzałej oraz tego, jak sprawić, aby zachować młody wygląd na dłużej.
Jeśli macie do nas jeszcze jakieś pytania, zachęcamy do podzielenia się z nimi w komentarzach.