Kosmetyki na przebarwienia - co warto o nich wiedzieć?

26.10.2021 KAMILA SASIN 11862 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Przebarwienia skóry to bardzo szeroki temat. Rozróżniamy różne typy przebarwień, które mogą powstawać ze względu na wiele czynników - zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Co zatem warto wiedzieć o kosmetykach na przebarwienia? Czy warto dobierać je indywidualnie w zależności od rodzaju przebarwień i typu cery? Na jakie składniki aktywne warto zwrócić szczególną uwagę? Serdecznie zapraszamy do lektury wpisu, w którym postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

O czym warto pamiętać w przypadku walki z przebarwieniami?

Poniżej zamieściliśmy dla Was przydatną listę zasad, o których warto pamiętać chcąc dobrze zaplanować swoją pielęgnację ukierunkowaną na rozjaśnianie przebarwień.

 1. Krem fotoprotekcyjny to najważniejszy kosmetyk w pielęgnacji dziennej przez cały rok, niezależnie od tego jaki typ przebarwień oraz cery posiadamy.
 2. Minimalizm jest kluczem do sukcesu - nie rekomendujemy włączania wielu substancji aktywnych na raz. Istotne jest bowiem dopasowanie odpowiednich preparatów do potrzeb swojej skóry i danie im czasu, aby mogły zadziałać.
 3. Bardzo ważne jest określenie swojego typu przebarwień. Pomocne będzie sprawdzenie ich np. pod lampą Wooda u dermatologa.
 4. Baza pielęgnacyjna, czyli podstawa naszej pielęgnacji (oczyszczanie, nawilżanie oraz ochrona przeciwsłoneczna) jest ważna i musi współgrać z kuracją depigmentacyjną.
 5. Jeśli w naszej pielęgnacji stosujemy retinol, to nie włączamy kolejnego kosmetyku na przebarwienia z tym składnikiem czy też silnie stężonymi kwasami. Ta kwestia zawsze powinna być skonsultowana z kosmetologiem bądź dermatologiem w celu uniknięcia podrażnień i odpowiedniego zaplanowania kuracji.
 6. W przypadku przebarwień należy być systematycznym i uzbroić się w cierpliwość. Redukcja plam to w większości przypadków proces długotrwały i wymagający regularności w stosowaniu konkretnych preparatów.
 7. W zależności od głębokości przebarwień odpowiednio dobraną pielęgnację domową warto połączyć z zabiegami gabinetowym.
 8. W pielęgnacji przeciwko przebarwieniom warto stosować składniki zwane inhibitorami tyrozynazy. Są to substancje zapobiegające powstawaniu plam jak np. arbutyna, kwas kojowy czy azelainowy.

Typy przebarwień, a składniki aktywne

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, niezwykle ważne jest dostosowanie produktów z odpowiednimi składnikami aktywnymi do naszego typu przebarwień. Poniżej scharakteryzowaliśmy popularne rodzaje przebarwień wraz z polecanymi kosmetykami.


Więcej o rodzajach przebarwień możecie przeczytać w naszym wpisie: Przebarwienia na twarzy - jakie są ich rodzaje i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia posłoneczne - jakie kosmetyki wybrać?

Przebarwienia posłoneczne są koloru jasno lub ciemnobrązowego i są wynikiem intensywnego lub długotrwałego wystawiania skóry na promieniowanie słoneczne.


W przypadku tego typu przebarwień polecamy składniki aktywne takie jak:

 • kwas kojowy
 • kwas azelainowy - zwłaszcza jeśli mamy także tendencję do zmian trądzikowych
 • kwas glikolowy

Na przebarwienia posłoneczne polecamy szczególnie Pigment Gel HQ Free marki PCA Skin, który w swoim składzie posiada kompleks kwasów takich jak kwas azelainowy, kwas kojowy i mlekowy, a także rezorcynę. Te składniki w widoczny sposób wpływają na redukcję tego typu przebarwień, a także wygładzenie skóry.

Serum należy aplikować po oczyszczeniu skóry na miejsca przebarwione. Po wchłonięciu rekomendujemy nałożenie kremu nawilżającego. Należy pamiętać, że wspieranie bariery hydrolipidowej jest niezwykle ważne zwłaszcza przy stosowaniu kosmetyków zawierających kwasy.

Pigment Gel HQ Free 470,00 zł PCA Skin Pigment Gel HQ Free Żel / Serum 29.5 ml

Produktem, który również polecamy na przebarwienia po słońcu jest także SkinBrite Serum, czyli intensywne serum rozjaśniające na przebarwienia skórne i naskórkowe marki Dermaquest. Produkt jest bogaty w całe mnóstwo składników rozjaśniających takich jak np. heksylorezorcynol lub kwas kojowy czy arbutyna, które są także inhibitorami tyrozynazy. Dzięki zawartym składnikom aktywnym produkt może działać wielokierunkowo na skórę, zarówno wspomagając redukcję przebarwień, jak i chroniąc przed powstawaniem nowych (oczywiście wraz z kremem fotoprotekcyjnym).

SkinBrite Serum 262,00 zł Dermaquest SkinBrite Serum Intensywne serum rozjaśniające, na przebarwienia skórne i naskórkowe 29,6 ml

Kosmetykiem zarówno wspomagającym rozjaśnienie przebarwień posłonecznych, jak i ujednolicającym koloryt skóry, będzie także Magistral Serum Blanc de Teint 6,7%, czyli multi-korygujące serum rozjaśniające marki Ella Bache. To serum bogate jest w heksylorezorcynol, niacynamid oraz papainę, które doskonale wpływają na poprawę kolorytu i strukturę naskórka.

Magistral Serum Blanc de Teint 6,7% 345,00 zł Ella Bache Magistral Serum Blanc de Teint 6,7% Multi-korygujące serum rozjaśniające 30 ml

Przebarwienia potrądzikowe - jakie kosmetyki wybrać?

Przebarwienia potrądzikowe są to zmiany rumieniowe spowodowane nie zwiększeniem melaniny w skórze, a podrażnieniem po zaistniałym stanie zapalnym i są ściśle związane z rozszerzonymi naczynkami w tym miejscu. Warto pamiętać, że pigment w przypadku tego typu przebarwień może się nagromadzić i utrwalić jeśli nie będziemy stosować fotoprotekcji. Dotyczy to bardzo często ciemniejszych karnacji, ale nie jest to regułą. Składnikami zalecanymi przy tym rodzaju przebarwień są np.

Odnośnie przebarwień potrądzikowych polecamy nasz wpis, w którym szerzej opisujemy to zagadnienie: Przebarwienia po trądziku - jak sobie z nimi poradzić?

Produktem, który sprawdzi się zarówno w przypadku różowych przebarwień po zmianach trądzikowych, jak i wciąż pojawiających się stanów zapalnych jest Azelaic Cream, czyli krem terapeutyczny z kwasem azelainowym marki Dermomedica. Krem ten wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwtrądzikowe, a także aktywnie wspiera redukcję przebarwień.

Azelaic Cream 235,00 zł Dermomedica Azelaic Cream Krem terapeutyczny z kwasem azelainowym 60 ml

Kosmetykiem, który doskonale wesprze kurację tego typu przebarwień będzie Pigment Bar, czyli preparat oczyszczająco-rozjaśniający marki PCA Skin, który bazuje na kwasie azelainowym, kojowym oraz niacynamidzie. Produkt wykazuje działanie oczyszczające i rozjaśniające, może stanowić doskonałe uzupełnienie pielęgnacji.

Pigment Bar 320,00 zł PCA Skin Pigment Bar Preparat oczyszczająco-rozjaśniający 92,4 g

Intensywnie działającym produktem będzie również Melan Tran3x New. To intensywny koncentrat o działaniu depigmentującym na noc marki Mesoestetic. Kosmetyk rekomendowany jest na zmiany pigmentacyjne o podłożu naczyniowym. Doskonale sprawdzi się w przypadku świeżych przebarwień potrądzikowych. Kwas traneksamowy świetnie sprawdza się w przypadku tego typu przebarwień, a dodatkowo zawarte kwasy, kompleks inhibitorów tyrozynazy oraz niacynamid w stężeniu 5% wzmocnią efekty i zapewnią skórze równomierny koloryt.

Melazma, melasma, ostuda - jakie kosmetyki wybrać?

Melasma to typ przebarwień nabytych często widoczny u osób z nieco ciemniejszą karnacją. Narażone są na nią także kobiety w ciąży. Są to symetryczne plamy, u których podłoża są zbyt aktywne melanocyty - komórki wytwarzające pigment skóry. Ten rodzaj przebarwień w większości dziedziczony jest genetycznie, a także może być wywoływany w przypadku rozregulowania gospodarki hormonalnej. Warto wiedzieć, że ten rodzaj przebarwień przeważa u kobiet w stosunku do mężczyzn. W przypadku melazmy możemy łagodzić jej stan i zapobiegać nadmiernej aktywności komórek. Natomiast nie jest to możliwe, aby całkowicie i na zawsze się jej pozbyć.

Przy melazmie skuteczne będą składniki aktywne takie jak:

 • kwas azelainowy,
 • kwas askorbinowy (witamina C),
 • arbutyna,
 • glutation.

Doskonałym wyborem przy przebarwieniach typu melazma będzie MELA Recovery - kremowy, aktywny koncentrat na noc marki pHformula. Koncentrat bazuje na arbutynie, glutationie oraz kwasach i jest wskazany szczególnie w przypadku ostudy. Ten kosmetyk dzięki zaawansowanemu składowi i odpowiednio dobranych składnikom aktywnym powinien skutecznie łagodzić melazmę i zapobiegać nadreaktywności melanocytów.

Do pielęgnacji w przypadku melazmy warto włączyć także Brightening Serum - serum na przebarwienia marki iS Clinical. Składniki tego serum takie jak np. alfa arbutyna zmniejszają produkcję melaniny, zapobiegając nasileniu bądź tworzeniu się nowych przebarwień. Jest to kosmetyk o lekkiej formule, który pozytywnie wpływa nie tylko na przebarwienia, ale także strukturę skóry.

Brightening Serum 456,00 zł iS Clinical Brightening Serum Serum na przebarwienia 15 ml

Czy kosmetyki rozjaśniające przesuszają skórę?

Szczególnie w przypadku używania kosmetyków z wysokimi stężeniami składników aktywnych należy pamiętać o dostosowaniu reszty pielęgnacji do stosowanej kuracji oraz typu cery. Nawilżanie skóry jest podstawą niezależnie czy posiadamy skórę suchą czy tłustą. Każda cera może reagować inaczej na kosmetyk aktywny i dlatego warto dobrać go do swoich potrzeb. W przypadku stosowania kuracji depigmentujących niezwykle ważne jest wspieranie bariery hydrolipidowej, regeneracja oraz nawilżanie. Stanowią one jedne z najważniejszych filarów, dzięki którym nie narazimy naszej skóry na nadmierne przesuszenie bądź podrażnienie.

Wiele osób licząc na spektakularne i szybkie efekty wybiera bardzo silnie skoncentrowane preparaty rozjaśniające powodujące zaczerwienienie, suchość i łuszczenie się skóry, zapominając o tym, że nie zawsze jest to wskazane zarówno w przypadku naszego typu skóry, jak i przebarwień. Często nieumiejętnie przeprowadzona i zbyt agresywna dla naszej skóry kuracja może doprowadzić do szybkiego powrotu przebarwień. Dlatego też tak ważne jest indywidualne podejście i dobranie produktów bazujących na składnikach aktywnych skutecznych w przypadku naszego rodzaju przebarwień.

Skuteczna kuracja rozjaśniająca powinna być zatem złożona z produktów aktywnych, ale także kremu z wysokim filtrem i kosmetyków nawilżających oraz wzmacniających barierę lipidową.

Jak zapobiec przebarwieniom?

Warto pamiętać, że w przypadku skłonności do powstawania przebarwień należy stale posiadać w pielęgnacji kosmetyki ze składnikami zapobiegającymi ich powstawaniu czyli hamującymi tyrozynazę. Są to np. arbutyna, kwas kojowy, kwas azelainowy, witamina C czy kwas fitowy. Dodatkowo priorytetem zawsze będzie sumienne stosowanie kremu z wysokim filtrem w ciągu dnia (przez cały rok!).

Niestety, żadna kuracja depigmentacyjna nie będzie skuteczna jeśli nie będziemy odpowiednio chronić naszej skóry przed negatywnym wpływem promieniowania UV.

Więcej o prewencji przeciwko przebarwieniom możecie przeczytać we wpisie: Przebarwienia na skórze twarzy - jak im zapobiegać wiosną i latem?

Przebarwienia to złożony problem skóry, do którego warto podejść wielokierunkowo i przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. W wielu przypadkach sama pielęgnacja może okazać się niewystarczająca i w takiej sytuacji warto dodatkowo, oprócz dobranych kosmetyków, włączyć zabiegi gabinetowe. Każdy produkt kosmetyczny powinien być dopasowany do naszej skóry i typu przebarwień. Jest to klucz do udanej kuracji rozjaśniającej.


Polecamy zatem kontakt z naszymi kosmetologami w celu skorzystania z porady mailowo, przez czat lub telefonicznie.
Czy borykacie się z przebarwieniami? Czy stosowaliście już któryś z kosmetyków na przebarwienia z naszej oferty? Jesteśmy ciekawi Waszych odpowiedzi.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Kosmetyki na przebarwienia
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#kosmetykinaprzebarwienia
Kamila Sasin

KamilaSasin

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 58052 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508 504 506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka