Jak zmywać makijaż? Krok po kroku
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Dokładne zmywanie makijażu to podstawa zdrowej i promiennej skóry. Niewłaściwe jej oczyszczanie może prowadzić do szeregu konsekwencji odbijających się bezpośrednio na kondycji cery. W tym wpisie omówimy, dlaczego demakijaż jest tak ważny, jakie produkty wybrać oraz jak delikatnie zmywać makijaż oczu i wodoodporny tusz. Zapraszamy do lektury.
Dlaczego dokładne zmywanie makijażu jest takie ważne?
Oczyszczanie cery to jeden z ważniejszych kroków dbałości o nią. To element, który przygotowuje skórę do kolejnych etapów pielęgnacji, ale i pozwala na usunięcie z jej powierzchni zanieczyszczeń takich jak bakterie, zanieczyszczenia środowiska czy nadmiar sebum, a także makijaż.
Jak zmyć makijaż, by nie zaszkodzić skórze?
Aby skutecznie usunąć makijaż, również ten wodoodporny, warto postawić na dwuetapowe oczyszczanie skóry. Może ono przebiegać z wykorzystaniem wyłącznie jednego produktu, który zastosujemy do mycia dwukrotnie lub też dwóch różnych kosmetyków – olejku i żelu czy pianki oczyszczającej do twarzy. Stosujemy je wówczas po sobie. Takie dwuetapowe oczyszczanie dba o naturalną barierę lipidową skóry i jest odpowiedzią na to, jak zmywać makijaż najefektywniej.
Jako pierwszy etap oczyszczania doskonale sprawdzi się lekki olejek oczyszczający Precleanse Dermalogica. To produkt przygotowany z myślą o wszystkich typach skóry. Receptura preparatu Dermalogica to mieszanina olejów roślinnych ze słonecznika, nasion ogórecznika, krokosza barwierskiego czy kukui, a także olejków eterycznych. Dzięki czemu doskonale rozpuszcza on sebum, kosmetyki z filtrem SPF i wodoodporny makijaż.
Ważne jest również dokładne spłukanie produktu do mycia, aby jego pozostałości nie zostały na skórze. Pozwoli to na uniknięcie potencjalnych podrażnień.
Niewątpliwie domowy sposób użycia kosmetyku do demakijażu warunkuje jego skuteczność. W trakcie mycia cery należy bowiem wykonać delikatny masaż. Pozwoli to na rozpuszczenie kosmetyków kolorowych. Jednocześnie nie jest wskazane silne pocieranie skóry, a także pozostawianie produktu myjącego na jej powierzchni, jeśli nie zaleca tego producent.
Uwagi wymagają także obszary trudniej dostępne, które są często pomijane. Należy do nich linia włosów, okolice ust czy uszu, a także skrzydełka nosa. W tych miejscach dochodzi bowiem do agregacji podkładu, pudru i innych kosmetyków stosowanych do makijażu.
Zachęcamy także do zapoznania się z odcinkiem naszego videocastu. Chemik i technolog kosmetyczny – Magda Kaczanowicz omawia w nim szczegółowo zagadnienie oczyszczania twarzy: Dlaczego oczyszczanie twarzy jest tak ważne? – topestetic i Magda Kaczanowicz.
Jaki kosmetyk wybrać do demakijażu?
Przy wyborze produktu przeznaczonego do demakijażu należy przede wszystkim kierować się rodzajem i potrzebami naszej skóry. Warto również wziąć pod uwagę wskazania producenta, który informuje o przeznaczeniu preparatu, a także sposobie jego użycia. Nie bez znaczenia jest także postać produktu, który zastosujemy.
Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień czy naczyniowej. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest łagodna emulsja, pianka lub mleczko. W przypadku cery mieszanej i tłustej rekomendowany jest z kolei żel do mycia twarzy lub pianka. Wśród produktów oczyszczających, którymi z powodzeniem usuniemy makijaż, jest również olejek do mycia twarzy oraz balsam, które sprawdzą się jako pierwszy krok dwuetapowego oczyszczania każdej skóry.
Przykładem uniwersalnego produktu, przeznaczonego dla każdego rodzaju cery i z powodzeniem usuwającego makijaż z powierzchni skóry, jest jedwabisty żel oczyszczający do skóry zmęczonej Defense Hydrating Gel to Cream Cleanser Paulas Choice. To preparat od marki Paula's Choice, który podczas mycia zamienia się w otulającą piankę. Po umyciu cera jest miękka, wygładzona, bez uczucia ściągnięcia i suchości.
Na rynku kosmetycznym istnieją również preparaty do oczyszczania takie jak płyny micelarne czy mleczka. Będą one dobrym rozwiązaniem w przypadku demakijażu twarzy i oczu, szczególnie jeśli stosowany jest wodoodporny tusz. Należy traktować je wówczas jako pierwszy etap oczyszczania skóry, a po zmyciu ich wodą zastosować kolejny krok, jakim jest umycie cery żelem do oczyszczania lub pianką.
Warto wiedzieć, że płyny micelarne i mleczka nie są jednak jedynymi produktami niezbędnymi, aby dokładnie oczyścić skórę z makijażu.
Jeśli masz wątpliwości, jaki kosmetyk będzie odpowiedni dla Twojej skóry, skorzystaj z pomocy naszych kosmetologów.
Czym zmywać makijaż oczu?
Naskórek w okolicy oczu jest delikatny i cienki. Charakteryzuje go również bliskość spojówki oka. To właśnie dlatego kosmetyki do stosowania w tych miejscach powinny być łagodne i dopasowane do potrzeb skóry. Aby skutecznie oczyścić okolice oczu, należy zastosować preparat, który został przygotowany z myślą o tych wrażliwych obszarach. Często producenci deklarują uniwersalność produktu, którym oczyszczamy całą powierzchnię twarzy.
Można wówczas z powodzeniem zastosować go również, aby zmyć makijaż oczu. Aby usunąć tusz, cień czy inne kosmetyki kolorowe można także zastosować mleczko lub płyn micelarny. Aplikujemy je za pomocą płatka kosmetycznego, a następnie spłukujemy wodą. W kolejnym kroku wskazane jest użycie żelu lub pianki.
Spośród preparatów tego typu polecamy wodę micelarną 3w1 topmedica. Bazuje ona na działaniu wyciągu z bawełny nordyckiej oraz ramnozy. Dzięki temu poza demakijażem przywraca skórze komfort i nie przesusza jej nadmiernie.
Godnym polecenia produktem jest także płyn micelarny Lotion Micellar Embryolisse, który sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju cery, również tej wrażliwej.
Biorąc pod uwagę usuwanie makijażu, wiele wątpliwości budzi pytanie, jak zmywać makijaż przy sztucznych rzęsach. W tym przypadku sytuacja wygląda nieco inaczej. Wskazany jest wybór preparatów, które nie zawierają w swojej recepturze substancji tłuszczowych, które mogłyby wpłynąć na wiązanie kleju.
Niewskazane jest zatem użycie produktów takich jak olejek, balsam, mleczko czy płyn micelarny. Bezpieczne dla przedłużanych rzęs będą natomiast żele do mycia czy jednofazowe płyny do demakijażu. Na ten czas należy także zrezygnować z użycia płatków kosmetycznych, które mogłyby uszkodzić naturalne rzęsy lub pozostawić fragmenty włókien na tych przedłużanych.
Czym zmyć tusz wodoodporny?
Wodoodporne kosmetyki kolorowe często są trudne do usunięcia. Jak prawidłowo zmywać makijaż wodoodporny? Należy wybierać dokładnie te produkty, o których wspominaliśmy w przypadku demakijażu oczu. Muszą one jednak być przeznaczone do usuwania makijażu wodoodpornego. Wówczas mamy pewność, że skutecznie oczyścimy te okolice bez pozostawiania nieestetycznych szarych smug.
Domowe sposoby demakijażu tuszu wodoodpornego polegają między innymi na użyciu dwufazowego płynu jak Micellar Biphasic Mesoestetic. Produkt ten dzięki zawartości miceli wychwytuje zanieczyszczenia, w tym te hydrofobowe, z którymi mamy do czynienia w przypadku kosmetyków wodoodpornych.
Sprawdzi się w przypadku wrażliwej skóry okolic oczu i ust. Receptura kosmetyku Mesoestetic została wzbogacona o postbiotyczny wyciąg pozyskiwany z fermentacji bakterii Lactobacillus Ferment, który pomaga zachować równowagę mikroflory bakteryjnej naskórka, a to przekłada się na funkcje obronne bariery skórnej.
Dlaczego trzeba zmywać płyn micelarny?
Płyn micelarny do twarzy to produkt z zawartością substancji powierzchniowo czynnych, dzięki którym usuwa on ze skóry zanieczyszczenia. I choć związki te występują w nich w znacznie mniejszych stężeniach niż w standardowym żelu do mycia, powinny one zostać zmyte z powierzchni skóry. Detergenty, które na niej pozostaną, mogą przyczyniać się do naruszenia flory bakteryjnej cery, a także jej płaszcza hydrolipidowego i balansu kwasowo-zasadowego.
Z uwagi na to, po użyciu płynu micelarnego, należy koniecznie przemyć skórę wodą, a następnie zastosować preparat myjący. Wówczas przywrócimy skórze równowagę, usuwając z jej powierzchni micele z zaabsorbowanymi zanieczyszczeniami.
Jednym z produktów, które możemy zastosować po użyciu płynu micelarnego, jest żel do oczyszczania skóry wrażliwej Cell Fusion C pH-Balancing Gel Cleanser. Kosmetyk ten skutecznie oczyszcza skórę, a zarazem dba o jej barierę lipidową. W składzie kosmetyku Cell Fusion C znajduje się hydrolizowany kwas hialuronowy, ekstrakt z mydłodrzewu właściwego oraz łagodzący i kojący skórę azulen.
Czym zmyć makijaż bez płynu micelarnego?
Nie każdy preferuje używanie produktów micelarnych, co skłania wiele osób do zastanawiania się nad tym, jak zmyć makijaż bez płynu micelarnego. Preparat w tej postaci jest jednak tylko jedną z opcji pierwszego etapu demakijażu. Nie ma więc konieczności stosowania go podczas usuwania makijażu.
Zamiast tego warto postawić na dwuetapowe oczyszczanie skóry, które obejmuje użycie olejku, a następnie żelu myjącego lub pianki. Taki proces pozwala na równie skuteczne oczyszczanie cery oraz przygotowanie jej na dalsze kroki pielęgnacyjne.
Dla osób, które zastanawiają się, czym zmyć makijaż bez płynu micelarnego doskonałym rozwiązaniem są balsamy do demakijażu. Mają one formułę, która skutecznie rozpuszcza makijaż. Przykładem tego typu produktu jest balsam do demakijażu Resibo Melt Away. Ten balsam do demakijażu pod wpływem ciepła dłoni rozpuszcza się do oleju, którym wykonujemy delikatny masaż.
Dzięki składnikom takim jak oliwa z oliwek czy hydrolizowane proteiny owsa preparat usuwa nawet wodoodporny makijaż, nie naruszając naturalnej bariery lipidowej. Dodatkowo ma przyjemny zapach mango.
Czym zmyć makijaż bez wacików?
Jeśli zastanawiacie się, czym zmyć makijaż bez wacików, istnieje kilka innych metod, które mogą być równie skuteczne. Jednym z popularnych sposobów, jak zmyć makijaż bez wacików jest użycie produktu w takiej formie kosmetycznej, która nie wymaga użycia dodatkowych środków higienicznych. Może być to balsam do demakijażu lub też kosmetyk w postaci musu. Proponujemy w tym celu odżywczy mus oczyszczający Medik8 Micellar Mousse.
To delikatny, kremowy, micelarny mus od Medik8 rekomendowany dla każdego rodzaju cery. Dokładnie oczyszcza skórę z kosmetyków kolorowych, również w okolicy oczu i ust. W recepturze zastosowano oliwę z oliwek i olej z nasion moringa.
Alternatywnym rozwiązaniem dla jednorazowych wacików mogą być też wielorazowe płatki oczyszczające do twarzy wykonane z bambusa lub bawełny. Zrezygnowanie z użycia wacików nie tylko nie naraża skóry na mechaniczne tarcie, co jest szczególnie istotne w przypadku cery wrażliwej i reaktywnej, ale także pozwala zmniejszyć produkcję odpadów, a tym samym dbać o środowisko. Wybierając alternatywne metody demakijażu, dbamy więc zarówno o skórę, jak i o planetę.
Aby cieszyć się dobrą kondycją skóry, należy przywiązywać dużą wagę do prawidłowego jej oczyszczania.
Ważne jest zastosowanie metody oczyszczania, która skutecznie usuwa makijaż i inne zanieczyszczenia, nie naruszając przy tym naturalnej bariery lipidowej skóry. Wybór odpowiednich kosmetyków do demakijażu, takich jak olejki, pianki, żele czy płyny micelarne powinien być dostosowany do rodzaju i potrzeb skóry.
Mamy nadzieję, że nasz wpis rozwiał wątpliwości dotyczące tego, czym zmywać makijaż. Jak wygląda wasz demakijaż? Macie swoje sprawdzone produkty, czy może zainteresowały Was te, przedstawione we wpisie?