Płyny micelarne okiem Racji Pielęgnacji – jak działają i jak je stosować?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Płyny micelarne skradły serca wielu osobom – to bardzo przyjemne do stosowania produkty kosmetyczne. Po jakimś czasie ich sława przycichła, ponieważ okazało się, że nieodpowiednio stosowane w rutynie pielęgnacyjnej, mogą jednak lekko zaburzać barierę hydrolipidową. Co jednak powoduje, że działają? Jak ich używać, aby czerpać maksimum korzyści z ich właściwości oczyszczających? Przeczytasz o tym już za chwilę.
Czym są płyny micelarne?
Pod względem receptury płyn micelarny to lekki roztwór wodny, zawierający pośród składników związki powierzchniowo czynne, czy te, które znasz z żeli do mycia twarzy, ciała itp. Związki te tworzą tzw. micele. Substancje myjące występują w nich w mniejszych stężeniach niż w żelu do mycia czy w piance do oczyszczania skóry.
Dodatkowo muszą spełniać pewne warunki:
- być dobrze tolerowane przez błony śluzowe (oczu i ust) – nie podrażniać ich,
- być także chemicznie trwałe, obojętne w stosunku do innych składników receptury,
- nie być mocno zależne od pH preparatu kosmetycznego, szczególnie w zakresie wartości 4-8 – czyli pH najlepiej tolerowanego przez okolice błon śluzowych.
Działanie miceli
Ale jakie jest dokładne działanie miceli? Mają one swoją specyficzną budowę – są to kuliste struktury złożone z cząsteczek substancji powierzchniowo czynnej. Zewnętrzna część miceli zbiera zanieczyszczenia rozpuszczalne w wodzie, a wewnętrzna część – rozpuszczalne w tłuszczach. Dzięki temu płyn micelarny jest w stanie usuwać zanieczyszczenia różnego rodzaju ze skóry (wraz z mechanicznym pocieraniem płatkiem kosmetycznym).
Do związków, szczególnie chętnie wykorzystywanych w płynach micelarnych, należą:
- Disodium Cocoamphodiacetate,
- Sodium Cocoamphodiacetate,
- Polyglyceryl-4 Caprate,
- Cocamidopropyl Betaine,
- Coco Glucoside,
- PEG-7 Glyceryl Cocoate,
- PEG-6 Caprylic/Capric Glycerides,
- Sodium Cocoyl Isethionate,
- Sodium Cocoyl Glutamate.
Płyny micelarne z Topestetic
Poniżej przyglądam się płynom micelarnym ze sklepu internetowego Topestetic i wykorzystanym w nich substancjom. Koniecznie przeczytaj do końca!
Cell Fusion C Low pHarrier Cleansing Water Płyn micelarny do oczyszczania skóry twarzy 500 ml
W płynach micelarnych wspomniane wcześniej w tym artykule składniki, w zależności od stężenia i mocy, mogą występować pojedynczo lub w kompleksach. Przykładem złożonego płynu micelarnego jest Low pHarrier Cleansing Water marki Cell Fusion C. Oprócz składników myjących zawiera także 4 rodzaje kwasu hialuronowego, które nawet podczas krótkotrwałego kontaktu ze skórą są w stanie ją nawilżyć już na etapie oczyszczania. Dodatkowo produkt Cell Fusion C ma bardzo wygodną w użyciu pompkę.
topmedica Micellar Water 3 in 1 Woda micelarna 3 w 1, 390 ml
Szczególnie efektywne w płynach micelarnych są tzw. pochodne PEG-owe – często występują samodzielnie – są łagodne dla skóry i jednocześnie mocno efektywne. Produktem o krótkim, ale efektywnym składzie, właśnie bazującym na PEG-6 Caprylic/Capric Glycerides jest woda micelarna 3w1 marki Topmedica. Jest to jeden z moich ulubionych produktów do demakijażu oczu.
Embryolisse Lotion Micellar Płyn micelarny 250 ml
Innym przykładem związków tworzących micele są tzw. polisorbaty – bardzo uniwersalne składniki kosmetyczne. Mogą odgrywać rolę emulgatora, solubilizatora, substancji powierzchniowo czynnej – wszystko zależy od kontekstu użycia. Jeden z najczęściej stosowanych polisorbatów – Polysorbate 20 – zastosowano jako substancję wspomagającą PEG-6 Caprylic/Capric Glycerides w płynie micelarnym marki Embryolisse.
Beaute Pacifique Superfruit Micellar Water Płyn micelarny 160 ml
Polisorbat świetnie współgra z innymi składnikami myjącymi także w płynie micelarnym marki Beaute Pacifique – został połączony z nowoczesnymi substancjami powierzchniowo czynnymi: PEG-10 Sunflower Glycerides, PEG-7 Glyceryl Cocoate.
Ważną jeszcze grupę stanowią kopolimery tlenku etylenu i propylenu, znane jako Poloxamery – znajdziesz je w INCI jako Poloxamer – w zależności od budowy będą mieć różne wartości przy nazwie. Jeden z najczęściej stosowanych to Poloxamer 188 lub Poloxamer 184.
Diego dalla Palma Micellar Cleasing Water Oczyszczający płyn micelarny 200 ml
W preparatach myjących, zawierających inne związki powierzchniowo czynne, ułatwiają one tworzenie miceli. Przykładem świetnie zrecepturowanego płynu micelarnego opartego na poloxamerach jest Micellar Cleasing Water marki Diego Dalla Palma.
Mesoestetic Micellar Biphasic Dwufazowy płyn do demakijażu oczu i ust 150 ml
Bardzo ciekawym rozwiązaniem, dość innowacyjnym, jest zastosowanie składników, które nie są substancjami powierzchniowo czynnymi, a także zmywają makijaż. Jedną z takich substancji jest Maltooligosyl Glucoside/Hydrogenated Starch Hydrolysate otrzymywany z syropu kukurydzianego. Nie tworzy typowych miceli, ale świetnie usuwa makijaż.
Znajdziesz go w bardzo efektywnym Dwufazowym płynie do demakijażu oczu i ust Micellar Biphasic marki Mesoestetic. Ten produkt ma świetny skład, który skutecznie usuwa nawet najbardziej wodoodporny makijaż. A do tego kondycjonuje okolice oka.
Czy płyny micelarne należy zmywać?
Płyn micelarny to kosmetyk, który zawiera substancje powierzchniowo czynne (myjące), dzięki czemu usuwa zabrudzenia z powierzchni naszej skóry. Choć są delikatniejsze niż inne stosowane w kosmetykach detergenty, to pozostawione na skórze mogą naruszyć florę bakteryjną skóry i jej płaszcz hydro-lipidowy, zaburzyć balans kwasowo-zasadowy.
Dlatego koniecznie po użyciu płynu micelarnego powinniśmy dokładnie przemyć twarz wodą oraz zastosować dodatkowy preparat myjący.
W ten sposób zmyjemy z powierzchni skóry micele z zaabsorbowanymi zanieczyszczeniami i przywrócimy jej równowagę. Częste zapominanie o tych krokach pielęgnacji może skończyć się przykrymi konsekwencjami – zanieczyszczonymi porami czy wypryskami.
Dlatego stosując płyn micelarny należy pamiętać o zmyciu produktu ze skóry za pomocą pianki oczyszczającej do twarzy lub żelu oczyszczającego do twarzy, nawet jeśli producent zaznacza na opakowaniu, że nie jest to konieczne.
Nie wszystkie płyny micelarne dobrze oczyszczają skórę za jednym razem. Niektóre zawierają zbyt małe stężenia składników myjących - a na jedno "umycie" zejdzie Ci więcej wacików niż potrzebujesz.
Jak stosować płyn micelarny?
Poniżej znajdziecie krótką instrukcję, jak prawidłowo stosować płyn micelarny.
W celu demakijażu oczu
Przyłóż nasączony płynem wacik do powieki i chwilę poczekaj, aby rozpuścił makijaż. Delikatnie zetrzyj go ruchami z góry na dół. Pamiętaj jednak, że płyn micelarny może sobie nie poradzić z makijażem wodoodpornym – wtedy trzeba sięgnąć po mocniejszy kosmetyk wyspecjalizowany w jego usuwaniu (np. płyn dwufazowy), a płyn micelarny zastosować w kolejnym kroku.
W celu demakijażu i oczyszczania twarzy
Micele zawarte w płynie oczyszczają skórę z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń nagromadzonych na skórze przez cały dzień. Dzięki temu przywraca uczucie czystości i świeżości oraz przygotowuje twarz na kolejny etap oczyszczania. Należy pamiętać, by zmyć płyn micelarny z twarzy.
Płyn micelarny to kosmetyk, który odpowiednio użyty w pielęgnacji może wspierać etap oczyszczania skóry. Warto go jednak stosować umiejętnie i z rozwagą.