Trądzik pospolity - fakty i mity
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Trądzik pospolity to jedna z najczęstszych chorób skóry i dotyka ludzi w różnym wieku. Powstaje w rejonach skóry bogatych w gruczoły łojowe, a więc nie tylko na twarzy, ale także na skórze klatki piersiowej, pleców czy ramion. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym starszym wpisie: Trądzik na plecach - co robić, aby go zwalczyć? Pojawienie się trądziku jest wynikiem współdziałania wielu czynników i mechanizmów zachodzących w organizmie. Warto je znać i wiedzieć skąd bierze się trądzik, aby łatwiej dopasować zmianę nawyków pielęgnacyjnych. Dodatkowo istnieje szereg czynników wpływających na zaostrzenie trądziku wokół których krążą mity. W dzisiejszym artykule rozwiejemy je i skupimy się na faktach.
Trądzik - dlaczego powstaje?
Do najważniejszych procesów związanych z powstawaniem zmian trądzikowych należą:
- Nadmierna produkcja łoju to najczęściej zauważalny problem w miejscach charakteryzujących się dużą liczbą gruczołów łojowych, a więc w tzw. „strefie T” - czoło, nos, broda. Na ilość wydzielanego sebum mają wpływ przede wszystkim czynniki hormonalne, takie jak androgeny oraz czynniki genetyczne. Dodatkowo czynnikiem nasilającym produkcję hormonów jest stres, który również wpływa na wzmożony łojotok.
- Zaburzenia rogowacenia ujść mieszków włosowo - łojowych, które doprowadzają do nieprawidłowego złuszczania się komórek warstwy rogowej naskórka. W konsekwencji powstają zaskórniki, które stanowią początek powstawania zmian skórnych w przebiegu trądziku pospolitego.
- Namnażanie bakterii Cutibacterium acnes, dla których sebum jest idealną pożywką, przyczynia się do powstawania stanu zapalnego.
- Stan zapalny, który pojawia się w obrębie gruczołów łojowych prowadzi do powstania wykwitów zapalnych, takich jak grudki i krosty, a więc typowych objawów trądziku pospolitego.
Poniżej przedstawiamy najczęstsze mity, a także najważniejsze fakty na temat trądziku pospolitego.
Trądzik występuje tylko w okresie dojrzewania - MIT
Wydawać by się mogło, że trądzik pospolity (często nazywany młodzieńczym) występuje tylko u nastolatków. Nic bardziej mylnego. Trądzik może pojawić się w każdym wieku - nawet u osób dojrzałych. Niestety, problematyczna skóra w wieku dorosłym może być dużo bardziej uciążliwa niż u młodych osób. Przyczyny powstawania trądziku dorosłych są bardziej złożone i nietypowe, należą między innymi do nich zmiany hormonalne, czynniki genetyczne i środowiskowe oraz styl życia. Tego rodzaju trądzik objawia się zazwyczaj zmniejszoną ilością zmian trądzikowych, które są zlokalizowane najczęściej w dolnej części twarzy.
W przypadku trądziku młodzieńczego polecamy Breakout Clearing All Over Toner od Dermalogica. To wygodny tonik w postaci mgiełki, który normalizuje pracę gruczołów łojowych.
Natomiast w przypadku trądziku w wieku dojrzałym idealnie sprawdzi się krem do twarzy Creme Dermopurifiante od marki Biologique Recherche, który również zawiera składniki o działaniu odmładzającym.
Przebywanie na słońcu łagodzi trądzik - MIT
Nic bardziej mylnego. To bardzo złudne wyobrażenie wynikające z faktu, że gdy wracamy z wakacji widzimy poprawę stanu skóry. Dzieję się tak, dlatego, że dochodzi do wyrównania kolorytu skóry oraz wysuszenia zmian trądzikowych. Niestety ten stan nie trwa długo, ponieważ gruczoły łojowe zaczynają pracować ze zwiększona intensywnością, co w efekcie prowadzi do nadmiernego łojotoku i powstania nowych zmian trądzikowych. Kolejnym bardzo poważnym skutkiem opalania skóry problematycznej jest pojawienie się przebarwień, które powstaną w miejscu zmian trądzikowych.
Aby temu zapobiec zalecamy ochronę przeciwsłoneczną w postaci lekkiego kremu Image Skinare Daily Matte Moisturizer SPF 32. Produkt posiada lekką formułę, która idealnie sprawdza się przy skórach tłustych i daje matowe wykończenie.
Idealnym rozwiązaniem jest również Exuviance Sheer Refining Fluid SPF 35, który dzięki opatentowanym kompleksom składników roślinnych reguluje pracę gruczołów łojowych zmniejszając wydzielanie sebum i matując tłustą skórę.
Trądzik ma podłoże bakteryjne - FAKT
Bakterie stanowią fizjologiczną florę skóry i w normalnych warunkach odgrywają ważną dla niej rolę. Gdy jednak skóra produkuje za dużo łoju, który jest pożywką dla bakterii trądzikowych, zaczynają one nadmiernie się namnażać, powodując powstawanie zmian trądzikowych.
Warto wówczas zastosować produkty antybakteryjne jak np. Dermalogica Age Bright Spot Fader, który jest kosmetykiem 2w1 - zarówno sprawdzającym się na zmiany zapalne, jak i na przebarwienia.
Cera trądzikowa nie wymaga nawilżenia - MIT
Najczęstszym błędem w pielęgnacji skóry z trądzikiem pospolitym jest brak odpowiedniego nawilżenia. Częste stosowanie środków złuszczających i wysuszających powoduje nadmierne przesuszenie skóry, co skutkuje nadmiernym łojotokiem. Dzieję się tak dlatego, że skóra sama zaczyna się "bronić" przed przesuszeniem i zaczyna produkować jeszcze więcej sebum, aby odbudować płaszcz hydrolipidowy. Dlatego w pielęgnacji skóry trądzikowej istotny jest dobrze dobrany produkt nawilżający, który nie zawiera w swoim składzie alkoholu oraz środków komedogennych.
Takie rozwiązanie proponuje Cell Fusion C Expert w kremie Rebalancing Moisturizer. To lekki krem o wspaniałym działaniu odżywczym, który usuwa nadmiar sebum oraz zapewnia odpowiednie nawilżenie. Ponadto posiada właściwości antybakteryjne oraz przyspiesza gojenia się zmian trądzikowych.
Polecamy również Selvert Thermal Light Thermal Cream, który posiada szybko wchłaniającą się konsystencję, zawiera składniki nawilżające, a dodatkowo zwęża pory i może być stosowany nawet przy skórach wrażliwych.
Styl życia wpływa na nasilenie zmian trądzikowych - FAKT
Na powstawanie zmian trądzikowych nie tylko wpływ mają czynniki go wywołujące, ale także czynniki zaostrzające, a więc styl życia. Jednym z najczęstszych czynników jest stres, który pobudza gospodarkę hormonalną, co w konsekwencji prowadzi do nasilenia zmian trądzikowych. Ciężko jest wyobrazić sobie życie bez stresu, ale warto wiedzieć jak sobie z nim radzić. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Stres piękności szkodzi, czyli jak joga i relaks pomogą Ci zadbać o skórę od wewnątrz.
Niewłaściwa dieta również nie będzie sprzymierzeńcem z walce o piękną skórę. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym, bogate w tłuszcze i cukry oraz wysoko przetworzone mogą powodować zwiększoną ilość zmian trądzikowych.
Warto również zadbać, aby dieta osób borykających się ze skórą problematyczną była bogata w witaminę A, B2, C, E oraz cynk. Dodatkowo możemy wspomóc suplementację wegańskim preparatem Terranova Cynk 15 mg, który uzupełni ewentualne niedobory tego pierwiastka.
Trądzik jest spowodowany brakiem higieny - MIT
Przyczyny oraz czynniki zaostrzające trądzik są zdecydowanie bardziej złożone i nie wynikają z braku higieny. Oczywiście, dokładny demakijaż oraz odpowiednie oczyszczanie skóry rano i wieczorem jest bardzo istotne w przypadku pielęgnacji skóry problematycznej, ale nie może być powodem powstawania trądziku.
Wyciskanie zmian trądzikowych nasila problem - FAKT
Choć z pewnością każdemu z nas się to zdarzyło, samodzielnie wyciskanie zmian jest największą szkodą jaką możemy zafundować naszej skórze. Może doprowadzić do nasilenia miejscowego stanu zapalnego, a także jeszcze większego namnażania bakterii trądzikowych. W efekcie powstają kolejne niedoskonałości, a usunięte zmiany przekształcają się w nieestetyczne blizny potrądzikowe i przebarwienia. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Przebarwienia po trądziku - jak sobie z nimi poradzić. Najlepszym sposobem jest zastosowanie punktowych preparatów z substancjami przeciwtrądzikowymi.
W tym celu polecamy Germaine de Capuccini Invisible Spot Patch. To punktowe plasterki, które szczególnie polecamy do stosowania na noc. Sprawiają one, że niedoskonałości znikają w szybkim tempie.
Kolejną propozycją są produkty punktowe - Dermalogica Breakout Clearing Booster, który dzięki zastosowaniu kwasu salicylowego wysusza zmiany w ekspresowym tempie oraz Medik8 Blemish SOS, który poprzez zapobieganie rozwojowi bakterii redukuje stany zapalne, a także sprawdzi się w przypadku zaskórników. Takie rozwiązanie gwarantuje zdecydowanie bezpieczniejszą formę usuwania niedoskonałości - bez narażenia się na blizny i przebarwienia.
Przy trądziku należy zrezygnować z makijażu - MIT
Dobrze dobrane produkty do makijażu wcale nie muszą pogarszać stanu skóry, a wręcz odwrotnie - poprawiać jej wygląd! W makijażu skóry problematycznej istotne znaczenie ma skład oraz konsystencja aplikowanego produktu. Jeśli borykasz się z trądzikiem, wybieraj kosmetyki o lekkich konsystencjach oraz z dodatkiem substancji aktywnych dedykowanych do tego typu skóry.
Marka Dermaquest oferuje DermaMinerals Breathable Coverage Mineral Foundation SPF 30, czyli terapeutyczny podkład, który zakrywa wszelkie niedoskonałości, ale jednocześnie nie zaostrza trądziku. Dodatkową zaletą jest ochrona przeciwsłoneczna - SPF30. Wstępuje on w 3 odcieniach.
Ciekawym rozwiązaniem jest również Natural Finish Pressed Foundation SPF 20 od marki Colorescience. Ten mineralny puder prasowany w kompakcie jest bardzo wygodny i szybki w aplikacji. Występuje aż w 7 odcieniach!
Trądzik pospolity to problem bardzo wielu osób w różnych grupach wiekowych. Znając przyczyny powstawania niedoskonałości i sposoby walczenia z nimi możemy sobie z nim całkiem dobrze poradzić. Ważne jest, aby korzystać z rzetelnej wiedzy i opierać się na faktach, a nie powielanych mitach, które mogą nam jeszcze bardziej zaszkodzić. Borykając się z trądzikiem zarówno młodzieńczym, jak i w wieku dorosłym, warto patrzeć na problem holistycznie i całościowo. Przede wszystkim zadbać o prawidłowy styl życia oraz kompleksową pielęgnację. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Trądzik pospolity - jak pielęgnować skórę.
Jesteśmy ciekawi - czy słyszeliście kiedykolwiek o mitach, o których pisaliśmy w tym wpisie?