Składniki aktywne, które warto stosować - co poleca dr Alicja Śliwowska?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Jesień to pora roku, kiedy nasza skóra wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Więcej czasu spędzanego w czasie letnich miesięcy pod gołym, często bezchmurnym niebem u wielu osób skutkuje pogorszeniem się stanu skóry. Wzmożone rogowacenie, nierównomierny koloryt, przesuszenie skóry to problemy, z którymi często się borykamy. Jakie substancje aktywne warto wybierać w jesiennej pielęgnacji?
- Przebarwienia - po jakie składniki aktywne sięgnąć?
- Wzmożone rogowacenie naskórka - jakie składniki aktywne się sprawdzą?
- Przesuszenie skóry - składniki aktywne, które warto wprowadzić do pielęgnacji
- Wolne rodniki - które substancje działają antyoksydacyjnie?
- Składniki aktywne, które wspierają mikrobiotę skóry
Przebarwienia - po jakie składniki aktywne sięgnąć?
Zacznij od wyrównania kolorytu skóry, wykorzystując inhibitory tyrozynazy, czyli enzymu niezbędnego w produkcji barwnika skóry (melaniny). Pierwszy z nich to witamina C, skuteczny antyoksydant, który zmniejsza stres oksydacyjny komórki, ale także wyrównuje koloryt skóry i pomaga pozbyć się przebarwień. Na szczególną uwagę zasługuje stabilna i biodostępna pochodna - tetraizopalmitynian askorbylu.
Dzięki dobrej rozpuszczalności w tłuszczach cząsteczka ta lepiej przenika przez barierę naskórkową w porównaniu z czystą witaminą C. Kolejne składniki aktywne wyrównujące koloryt skóry i jednocześnie działające antyoksydacyjnie to kurkuminoidy, pozyskiwane z kurkumy. Oprócz wspomnianego działania kurkuminoidy przyspieszają także proces regeneracji naskórka.
Warto wzbogacić pielęgnację o retinoidy, pamiętając o ich racjonalnym stosowaniu i procesie retynizacji, czyli stopniowym wprowadzaniu retinolu i jego pochodnych do pielęgnacji.
Wzmożone rogowacenie naskórka - jakie składniki aktywne się sprawdzą?
Często po okresie letnim obserwujemy wzmożone rogowacenie naskórka jako odpowiedź skóry na nadmierną ekspozycję promieniowania słonecznego. Jeżeli Twoja skóra stała się szorstka i obserwujesz u siebie zwiększoną ilość niedoskonałości, postaw na kwasy.
Przy skórze mającej tendencję do powstawania zaskórników dobrze sprawdzi się kwas salicylowy, który dobrze rozpuszcza się w sebum, działa regulująco na proces keratynizacji naskórka i reguluje aktywność gruczołów łojowych. Co więcej, kwas salicylowy działa przeciwzapalnie i wyrównuje koloryt skóry. Większość preparatów kosmetycznych zawiera ekstrakty z wierzby o niskim lub nieznanym stężeniu kwasu salicylowego, a formuła produktów skupia się wyłącznie na działaniu złuszczającym.
Warto wybierać produkt o znanym stężeniu kwasu, którego formuła została wzbogacona o substancje o działaniu łagodzącym, które będą redukowały ewentualne podrażnienia skóry, na przykład ektoina, azjatykozydy czy pantenol i alantoina.
Przesuszenie skóry - składniki aktywne, które warto wprowadzić do pielęgnacji
Przesuszenie skóry, uczucie dyskomfortu po jej oczyszczaniu, które pojawia się jesienią, może mieć związek z unikaniem regenerujących produktów w okresie letnim (zbyt ciężkie formuły vs wysokie temperatury) oraz w późniejszych tygodniach jesieni, rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jeżeli czujesz, że Twoja bariera hydrolipidowa potrzebuje wzmocnienia, postaw na jej regenerację.
Dla osób posiadających skórę problematyczną poleca się lżejsze formuły, które zawierają w swoim składzie substancje higroskopijne, zwiększające poziom nawilżenia naskórka (izomerat sacharydowy, kwas hialuronowy), które w połączeniu z emolientami pochodzenia roślinnego stworzą kompleks redukujący dyskomfort skóry. Osoby ze skórą suchą czy normalną mogą postawić na nieco bogatsze formuły regenerujące z większą zawartością składników lipidowych.
Wolne rodniki - które substancje działają antyoksydacyjnie?
Niezależnie od aktualnego stanu i potrzeb skóry zadbaj o antyoksydację i wsparcie jej mikrobioty. Ochrona skóry przed wolnymi rodnikami ma kluczowe znaczenie w spowolnieniu procesu jej starzenia się, ponadto rodniki pełnią ważną rolę w kaskadzie procesów zapalnych, a obniżone zdolności komórki do radzenia sobie ze stresem oksydacyjnym mogą utrudniać procesy gojenia się skóry.
Oprócz wspomnianego już tetraizopalmitynianu askorbylu i kurkuminoidów warto dodać do pielęgnacji także octan zingeronu. To pochodna zingeronu, który znajdziemy w kłączach imbiru. Oprócz działania przeciw wolnym rodnikom (silniejszego, niż to wykazywane przez resweratrol czy witaminę E), octan zingeronu chroni melanocyty przed mutacjami wywołanymi promieniowaniem UV, a co za tym idzie, ich nieprawidłowym funkcjonowaniem.
Pamiętaj, że skóra to największy organ Twojego ciała, a holistyczne podejście to słuszna droga do jej pielęgnacji. Dlatego też postaw na antyoksydację nie tylko w pielęgnacji, ale i w diecie.
Jeżeli z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie dostarczyć ich sobie za pomocą diety, zdecyduj się na zrównoważoną suplementację, skierowaną na ochronę organizmu przed wolnymi rodnikami i wyrównującą potencjalne niedobory witamin, mikro- i makroelementów.
Składniki aktywne, które wspierają mikrobiotę skóry
Kolejny obowiązkowy punkt każdej pielęgnacji, niezależnie od pory roku czy stanu i potrzeb skóry to wsparcie mikrobioty bytującej na jej powierzchni. Szukaj produktów, w których składach znajdziesz prebiotyki (inulina, ferment z Lactobacillus, fermentowane wody roślinne, alfa-glukan, oligosacharydy), które pozytywnie wpłyną na równowagę mikrobioty skóry.
To już wszystkie wskazówki pielęgnacyjne, które przygotowała dla Was dr Alicja Śliwowska znana na Instagramie jako @dr_scura. Dzięki swojej rozległej wiedzy z zakresu kosmetologii oraz dietetyki, autorka przekazała nam ogromną dawkę wiedzy na temat pielęgnacji skóry po okresie letnim.
Warto wspomnieć o tym, że Pani Alicja jest również współautorką kosmetyków marki Health Labs Care. Serdecznie zapraszamy Was do zapoznania się z ofertą tej marki dostępną w naszym sklepie internetowym Topestetic.