Trądzik różowaty i skóra naczyniowa - najczęściej zadawane pytania

18.10.2021 ALICJA SZCZEŚNIAK 44770 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Trądzik różowaty jest przewlekłą i zapalną dermatozą skóry dotykającą kobiet oraz mężczyzn w wieku dojrzałym. Jednak coraz częściej występuje również u ludzi młodych po 20-30 r.ż. Jego podłożem jest nadmierne wydzielanie łoju i zaburzenia naczynioruchowe. Brak odpowiedniej pielęgnacji, nieodpowiednia dieta czy promieniowanie słoneczne są tylko nielicznymi czynnikami, które prowadzą do popękanych naczynek, uciążliwego rumienia, grudek i krostek. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące pielęgnacji trądziku różowatego i skóry naczyniowej.

Mam skórę naczynkową - czy w przyszłości może ona predysponować do trądziku różowatego?

Skóra naczyniowa pokryta jest widocznymi naczynkami krwionośnymi, które często ulegają rozszerzeniu. W przypadku takiej skóry łatwo o zaczerwienienie i podrażnienie. Nieodpowiednio pielęgnowana i narażona na drażniące ją czynniki może przejść w stadium prerosacea, który rozwija się latami u podłoża właśnie reaktywnych naczyń włosowatych. Większość z nas niestety bagatelizuje pojawiający się w środkowej części twarzy rumień napadowy tzw. flushing, który z czasem przechodzi w postać utrwaloną, rumieniowo-teleangiektatyczną.

Czy muszę unikać słońca przy trądziku różowatym?

Promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników środowiskowych, które zaostrzają objawy trądziku różowatego. Słońce rozgrzewa skórę, prowokując rumień i przyspieszony przepływ krwi. Promieniowanie UV pobudza nadprodukcje reaktywnych form tlenu, które podtrzymują reakcje zapalne i degradują macierz międzykomórkową skóry. Obowiązkowe jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, nakrycia głowy, unikanie przebywania na zewnątrz w najwyższym nasłonecznieniu w ciągu dnia.

Wybierajmy filtry mineralne oparte na tlenku cynku i dwutlenku tytanu, które wykazują mniejsze właściwości drażniące dla wrażliwej skóry. Doskonałym krem ochronnym jest Skin Recovery Daily Moisturizing Lotion SPF 30 - Krem nawilżający z filtrem do skóry suchej i bardzo suchej marki Paula’s Choice.

W pielęgnacji skóry z rumieniem polecamy również Marini Physical Protectant Tinted SPF 45 - Krem ochronny koloryzujący SPF 45 marki Jan Marini. Barwiony krem wyróżnia bardzo lekka formuła o ciepłej tonacji, która pozostawia delikatne, matowe wykończenie. Jest to szczególnie ważne przy skórze łojotokowej.

Marini Physical Protectant Tinted SPF 45 220,00 zł Jan Marini Marini Physical Protectant Tinted SPF 45 Krem ochronny koloryzujący 57 g

Oczywiście wyżej wymienione kosmetyki są przykładami, po więcej kremów z SPF zachęcamy do lektury wpisu: Ochrona przeciwsłoneczna - na co zwrócić uwagę wybierając krem z filtrem?

Czy nieodpowiednia dieta i stres mogą nasilić trądzik różowaty i rumień? Czy jest coś jeszcze, czego powinnam unikać?

Niestety, oba te czynniki nasilają trądzik różowaty, jak również obniżają skuteczność leczenia. Stres pobudza również wspomniane wcześniej reaktywne formy tlenu. Szkodzą nam także potrawy pikantne, potrawy tłuste, pomidory, nabiał, czekolada, owoce cytrusowe i alkohol. Wszystkie powyższe czynniki pobudzają aktywność gruczołów łojowych, a także sprzyjają rozszerzeniu naczyń krwionośnych i pogłębiają rumień.

Do czynników chroniących zalicza się kawę przez wzgląd na zawartość polifenoli.

Jakich czynników należy również unikać:

 • Promieniowania ultrafioletowego.
 • Zanieczyszczonego powietrza i dymu tytoniowego.
 • Gorącego powietrza z urządzeń (suszarka, piekarnik).
 • Agresywnej pielęgnacji osłabiającej płaszcz hydrolipidowy.
 • Gorących kąpieli i sauny.
 • Wiatru i mrozu.

Czy trądzik różowaty i skóra naczyniowa mogą być dziedziczone?

Osoby dotknięte tymi przypadłościami często potwierdzają wystąpienie cery naczynkowej, jak również trądziku różowatego u innych członków rodziny. Faktem jest to, że możemy odziedziczyć skłonność do kruchych i płytko przebiegających widocznych naczyń włosowatych, jak również skłonności do nadmiernego łojotoku skóry. Oba te czynniki w późniejszym etapie życia mogą być podłożem do rozwoju choroby.

Jak odróżnić trądzik pospolity od trądziku różowatego?

Przede wszystkim podłożem w obu chorobach jest skóra łojotokowa, stanowiąca doskonałe środowisko do namnażania się bakterii. Takie warunki sprzyjają zaskórnikom zamkniętym, otwartym i stanom zapalnym w trądziku pospolitym. W trądziku różowatym, oprócz nasilonego łojotoku, występują również zaburzenie naczynioworuchowe tzw. „nerwica naczyń”, w której dochodzi do napadowego rumienia. Diagnozę jednak powinien postawić dermatolog na podstawie indywidualnej oceny przypadku.

Czy wystarczy odpowiednia pielęgnacja skóry?

Oczywiście odpowiednia pielęgnacja jest podstawą! Czasem jednak to nie wystarcza i dochodzi do zaostrzenia zmian. Mając podejrzenia choroby, warto jak najszybciej poddać się niezbędnej diagnozie dermatologa. Ustali on stopień choroby i zaplanuje odpowiednią terapię, w której ważny czynnik będzie odgrywała pielęgnacja dobrana pod okiem kosmetologa.

Pamiętajmy, że trądzik różowaty może się rozwinąć i przybrać aktywniejszą, trudniejszą w leczeniu postać!

Przykładem podstawowego kroku w pielęgnacji jest dwuetapowe oczyszczanie olejem i żelem marki Dermaquest.

W 1 etapie oczyszczania lipofilowego absolutnie sprawdzi się Universal Cleansing Oil - Olejek myjący do twarzy i oczu. Terapeutyczny olejek jest bogactwem naturalnych olei, które nie naruszają naturalnego płaszcza hydrolipidowego podrażnionej skóry z aktywnym rumieniem dokładnie oczyszczając ją z makijażu.

Universal Cleansing Oil 199,00 zł Dermaquest Universal Cleansing Oil Olejek myjący do twarzy i oczu 177,4 ml

W 2 etapie oczyszczania hydrofilowego polecamy C Infusion Cleanser-Wzmacniający, czyli żel do mycia z kwasem alfa-liponowym i witaminą C. Kosmetyk ten w kontakcie z wodą przyjmuje postać delikatnej pianki, która odświeża skórę z jednoczesnym wzmocnieniem naczyń krwionośnych.

C Infusion Cleanser 199,00 zł Dermaquest C Infusion Cleanser Wzmacniający żel do mycia z kwasem alfa- liponowym i witaminą C 177 ml

Czy trądzik różowaty można wyleczyć na zawsze?

Leczenie jest długim procesem, który wymaga od nas podjęcia terapii, odpowiedniej pielęgnacji, zmiany stylu życia i zdrowej diety. W leczeniu rumienia miejscowo zalecany jest żel-krem z metronidazolem, maści z antybiotykiem, kwas azelainowy. Postać grudkowo-krostkowa leczona jest ogólnie antybiotykami, a czasem zastosowanie mają retinoidy. Zmiany przerostowe na nosie poddaje się leczeniu chirurgicznemu lub laseroterapii. Najważniejsze jest zahamowania rozwoju choroby i wprowadzenie jej w stan remisji.

Na jakie składniki aktywne w kosmetykach zwrócić szczególną uwagę?

Terapię farmakologiczną trądziku różowatego warto wspomóc przede wszystkim składnikami aktywnymi, które wykazują działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, wzmacniające barierę naskórkową, antyseptyczne i chroniące przed promieniowaniem UV.

Pielęgnację skóry naczyniowej warto ułożyć sięgając po takie składniki aktywne, jak na przykład:

 • witamina C (stabilna olejowa postać tetraizopalmitynianu askorbylu) wykaże najmniejsze drażnienie,
 • kwas azelainowy i jego pochodna azeloglicyna,
 • glukonolakton,
 • niacynamid (B3),
 • witamina E, K, PP,
 • wyciągi z alg, kasztanowca (escyna), arniki, kadzidłowca, białej herbaty, wąkroty azjatyckiej.

Przy skórach o podłożu łojotokowym sprawdzi się kwas azelainowy działający bakteriostatycznie i sebostatycznie. Znajdziemy go w lotionie redukującym zaczerwieniania RosaLieve marki Jan Marini.

RosaLieve 380,00 zł Jan Marini RosaLieve Lotion redukujący zaczerwienienia 30 ml

Ponadto cennym źródłem wzmacniającym ściany naczyń krwionośnych są czerwone algi, wyciąg z arniki. Znajdziemy je w Serum Erythros, czyli aktywnym serum na naczynka i trądzik różowaty marki Biologique Recherche. Zawiera ono również wyciąg z liści białej herbaty i witaminę PP o działaniu łagodzącym i przeciwświądowym.

Serum Erythros cena w sklepie Biologique Recherche Serum Erythros Aktywne serum na naczynka i trądzik różowaty 30 ml

W uszczelnianiu i obkurczeniu naczyń krwionośnych pomocne są również wyciągi z kasztanowca - escyna. W poprawie mikrokrążenia pomaga również kofeina. Składniki te zawiera Soothing Recovery Serum - Kojące serum do skóry naczyniowej lub z trądzikiem różowatym marki Exuviance. Kosmetyk ten zawiera również glukonolakton o działaniu nawilżającym i przeciwrodnikowym.

Soothing Recovery Serum 290,00 zł Exuviance Soothing Recovery Serum Kojące serum do skóry naczyniowej lub z trądzikiem różowatym 29 g

Czy mogę złuszczać skórę kwasami i jakich peelingów używać?

Oczywiście, skórę należy złuszczać raz w tygodniu jednak nie peelingami mechanicznymi, które podrażniają skórę. Odpowiednim rozwiązaniem będą peelingi enzymatyczne, które opierają się na enzymach z grejpfruta, papai czy kiwi. Złuszczają one wyłącznie naskórek rogowy.

Polecanym kosmetykiem jest Rossatore Peel Home - Enzymatyczny peeling wygładzająco–regenerujący dla skóry wrażliwej i naczyniowej marki Dottore. Dla skór, które znają już działanie tego produktu, polecamy nałożenie bezpośrednio na peeling maskę wyciszającą dla skóry naczyniowej z tej samej linii Rossatore Mask Home. Wówczas skóra pozostaje gładka i ukojona.

Rossatore Peel Home 249,00 zł Dottore Rossatore Peel Home Enzymatyczny peeling wygładzająco–regenerujący dla skóry wrażliwej i naczyniowej 100 ml

Dla skóry z łojotokiem, rumieniem, a także grudkami i krostkami, o ile w naszej pielęgnacji nie ma innych kwasów złuszczających, warto zastosować 2-3 razy w tygodniu Azelaic Pads, czyli płatki terapeutyczne z kwasem azelainowym marki Dermomedica.

Azelaic Pads 220,00 zł Dermomedica Azelaic Pads Płatki terapeutyczne z kwasem azelainowym 50 szt.

Jak wyciszyć utrzymujące się zaczerwieniania na policzkach?

Z pomocą przyjdą nam także maski w kremie i płacie, które możemy wykonać 1-2 razy w tygodniu w zależności od potrzeb skóry. Stosowanie ich wspomaga skórę w procesie leczenia, ponieważ maski obfitują w składniki aktywne łagodzące uczucie ściągnięcia skóry, pieczenia, suchości i odwodnienia. Ich zadaniem jest przywrócenie skórze prawidłowego funkcjonowanie fizjologicznej bariery ochronnej.

Prawdziwym ukojeniem dla zaczerwienionej skóry jest Masque Biosensible - maska do skóry wrażliwej, nadwrażliwej i reaktywnej marki Biologique Recherche. Zawarty w niej heksapeptyd pomoże wyciszyć skórę, wyciąg z jedwabiu zadba o jej nawilżenie, a olej z pestek winogron wzbogaci ją o lipidy ochronne. Po użyciu maski zaleca się zastosowanie Serum Erythros, czyli aktywnego serum na naczynka i trądzik różowaty.

Masque Biosensible cena w sklepie Biologique Recherche Masque Biosensible Kojąca maska do skóry wrażliwej, nadwrażliwej i reaktywnej 100 ml

Drugą naszą propozycją jest Masque Apaisant Anti-Rougeurs - maska kojąca zaczerwienienia dla skóry wrażliwej marki Academie. Maska o zielonej barwie, bogata w wyciągi z kudzu, lipy, czarnego bzu o natychmiastowym działaniu kojącym i nawilżającym skórę.

Masque Réconfortant Apaisant 150,00 zł Academie Masque Réconfortant Apaisant Maska kojąca zaczerwienienia dla skóry wrażliwej 50 ml

Jaki krem do twarzy będzie najlepszy do skóry naczyniowej, a jaki dla skóry z trądzikiem różowatym?

Wybierajmy dermokosmetyki, których składniki aktywne ściśle przeciwdziałają naszym dolegliwościom i ewentualnie uzupełniają kurację leczniczą. Kremy te powinny odpowiadać potrzebom naszej skóry, a więc wykazywać działanie przeciwobrzękowe, łagodzące i przeciwzapalne. Krem dla cery naczynkowej może być nieco bogatszy w konsystencji w przeciwieństwie do cery z aktywnym trądzikiem różowatym, która lepiej będzie tolerowała lżejszą formułę.

Naszą propozycją dla cery naczynkowej, której towarzyszy suchość i odwodnienie jest zielony krem Calming Down Cream - Krem łagodzący do skóry wrażliwej marki Cell Fusion C, który doskonale wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne dzięki zastosowaniu czerwonych alg, wąkroty azjatyckiej, portulaki pospolitej i azulenu, który naturalnie koryguje koloryt skóry.

Calming Down Cream 200,00 zł Cell Fusion C Calming Down Cream Krem łagodzący do skóry wrażliwej 50 ml

Przy cerze z aktywną postacią trądziku różowatego polecamy niezwykle lekki krem Rossatore Cream Blur Effect - Krem do skóry naczyniowej z tendencją do trądzika różowatego marki Dottore. Bogaty w adaptogenne właściwości cytryńca chińskiego wzmacnia mechanizmy obronne skóry przed czynnikami zewnętrznymi. W jego składzie kremu do twarzy Dottore wyróżnić możemy także azeloglicynę, która wycisza grę naczyniową i rozjaśnia przebarwienia.

Rossatore Cream Blur Effect 309,00 zł Dottore Rossatore Cream Blur Effect Krem do skóry naczyniowej z tendencją do trądziku różowatego 50 ml

Jak mogę zamaskować rumień i zaczerwienienie?

W maskowaniu krępującego nas rumienia możemy wspomóc się produktami o działaniu kamuflującym z zielonym pigmentem. Sięgnąć możemy po korektor lub bazę jako pierwszy krok w makijażu. Miejmy jednak na uwadze, by wybrać kosmetyk z dobrym składem, który nie podrażni i nie wysuszy skóry. Takim kosmetykiem 3w1 jest All Calm Redness Corrector marki Colorescience, który dzięki zielonym tonom i antyoksydantom wyciszy i zakryje rumień, jednocześnie pielęgnując skórę i chroniąc przed promieniowaniem UV.

All Calm Redness Corrector 599,00 zł Colorescience All Calm Redness Corrector Korektor maskujący zaczerwienienia 30 ml

Trądzik różowaty jest podstępną chorobą, może rozwijać się latami na podłożu zarówno łojotokowym, jak i naczyniowym. Tylko baczna obserwacja skóry i w porę postawiona diagnoza może nie dopuścić do utrwalenia rumienia. Pamiętajmy, że kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja, unikanie czynników drażniących i zdrowa dieta.

A jak Wy dbacie o swoją problematyczną skórę? Czekamy na Wasze komentarze!

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Kosmetyki do cery naczynkowej Rumień/zaczerwienienie Kosmetyki na trądzik różowaty
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#kosmetykidocerynaczynkowej #rumienzaczerwienienie #tradzikrozowaty
Alicja Szcześniak

AlicjaSzcześniak

Komentarze
6 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Bardzo dobrze napisany i szczegółowo poruszony temat. Dowiedziałam się wielu cennych informacji. Mam stały rumień i wiem, jak ciężko jest coś dobrać aby nie podrażnić dodatkowo cery. Myślę, że mógłby się u mnie sprawdzić lotion RosaLieve z firmy Jan Marini. Niestety nigdy nie "upolowałam" próbki.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Pani Anno, bardzo dziękujemy za komentarz. :) Cieszymy się, że wpis okazał się dla Pani przydatny.

W naszym sklepie do każdego zamówienia dodawane są próbki. Zachęcamy, aby w uwagach do zamówienia wpisać informację o swoim typie skóry oraz kosmetyku, który chciałaby Pani przetestować. Jeśli tylko próbka będzie dostępna w naszym magazynie, dołożymy wszelkich starań, aby znalazła się w Pani zamówieniu.

Pozdrawiamy serdecznie :)

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Dziękuję Wam ślicznie za ten artykuł. Jest napisany bardzo prosto, a zarazem zawiera wszystkie istotne informacje.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Dziękujemy za tak miły komentarz! :) Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny.

Życzymy miłego dnia!

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Przydatne informacje, wyczerpujące. Szkoda tylko, ze przedstawiono tylko bardzo drogie kosmetyki. Czy tańsze nie zasługują na uwagę?

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Pani Anno, dziękujemy za komentarz. W powyższym artykule zostały wyróżnione kosmetyki bestsellerowych marek z naszej oferty, które cieszą się świetnymi opiniami zarówno naszych Klientów, jak również kosmetologów. Na ich cenę przekłada się skuteczność działania, dopracowane formuły, technologie wykorzystane do ich produkcji, a także składniki aktywne najwyższej jakości.Oczywiście w ofercie naszego sklepu internetowego posiadamy produkty w różnych przedziałach cenowych. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.W naszym sklepie internetowym stawiamy na indywidualne podejście do pielęgnacji. Zachęcamy do skorzystania z porad naszych kosmetologów, którzy podzielą się swoją wiedzą i dopasują kosmetyki do potrzeb Pani skóry. Konsultacje są całkowicie bezpłatne i dostępne przez telefonicznie, mailowo oraz przez czat na blogu lub stronie sklepu internetowego.W razie dodatkowych pytań służymy pomocą. :)

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Jan Marini Marini Physical Protectant Tinted SPF 45 Krem ochronny koloryzujący 57 g przejdź do sklepu
Jan Marini Marini Physical Protectant Tinted SPF 45
Krem ochronny koloryzujący 57 g
Dermaquest Universal Cleansing Oil Olejek myjący do twarzy i oczu 177,4 ml przejdź do sklepu
Dermaquest Universal Cleansing Oil
Olejek myjący do twarzy i oczu 177,4 ml
Dermaquest C Infusion Cleanser Wzmacniający żel do mycia z kwasem alfa- liponowym i witaminą C 177 ml przejdź do sklepu
Dermaquest C Infusion Cleanser
Wzmacniający żel do mycia z kwasem alfa- liponowym i witaminą C 177 ml
Jan Marini RosaLieve Lotion redukujący zaczerwienienia 30 ml przejdź do sklepu
Jan Marini RosaLieve
Lotion redukujący zaczerwienienia 30 ml
Biologique Recherche Serum Erythros Aktywne serum na naczynka i trądzik różowaty 30 ml przejdź do sklepu
Biologique Recherche Serum Erythros
Aktywne serum na naczynka i trądzik różowaty 30 ml
Exuviance Soothing Recovery Serum Kojące serum do skóry naczyniowej lub z trądzikiem różowatym 29 g przejdź do sklepu
Exuviance Soothing Recovery Serum
Kojące serum do skóry naczyniowej lub z trądzikiem różowatym 29 g
Dottore Rossatore Peel Home Enzymatyczny peeling wygładzająco–regenerujący dla skóry wrażliwej i naczyniowej 100 ml przejdź do sklepu
Dottore Rossatore Peel Home
Enzymatyczny peeling wygładzająco–regenerujący dla skóry wrażliwej i naczyniowej 100 ml
Dermomedica Azelaic Pads Płatki terapeutyczne z kwasem azelainowym 50 szt. przejdź do sklepu
Dermomedica Azelaic Pads
Płatki terapeutyczne z kwasem azelainowym 50 szt.
Biologique Recherche Masque Biosensible Kojąca maska do skóry wrażliwej, nadwrażliwej i reaktywnej 100 ml przejdź do sklepu
Biologique Recherche Masque Biosensible
Kojąca maska do skóry wrażliwej, nadwrażliwej i reaktywnej 100 ml
Academie Masque Réconfortant Apaisant Maska kojąca zaczerwienienia dla skóry wrażliwej 50 ml przejdź do sklepu
Academie Masque Réconfortant Apaisant
Maska kojąca zaczerwienienia dla skóry wrażliwej 50 ml
Cell Fusion C Calming Down Cream Krem łagodzący do skóry wrażliwej 50 ml przejdź do sklepu
Cell Fusion C Calming Down Cream
Krem łagodzący do skóry wrażliwej 50 ml
Dottore Rossatore Cream Blur Effect Krem do skóry naczyniowej z tendencją do trądziku różowatego 50 ml przejdź do sklepu
Dottore Rossatore Cream Blur Effect
Krem do skóry naczyniowej z tendencją do trądziku różowatego 50 ml
Colorescience All Calm Redness Corrector Korektor maskujący zaczerwienienia 30 ml przejdź do sklepu
Colorescience All Calm Redness Corrector
Korektor maskujący zaczerwienienia 30 ml
Dottore Rossatore Mask Home Wyciszająca maska dla skóry naczyniowej 100 ml przejdź do sklepu
Dottore Rossatore Mask Home
Wyciszająca maska dla skóry naczyniowej 100 ml
Paulas Choice Skin Recovery Daily Moisturizing Lotion SPF 30 Krem nawilżający z filtrem do skóry suchej i bardzo suchej 60 ml przejdź do sklepu
Paulas Choice Skin Recovery Daily Moisturizing Lotion SPF 30
Krem nawilżający z filtrem do skóry suchej i bardzo suchej 60 ml
Dottore Kuracja Intensywnie Wzmacniająca ZESTAW Krem 50 ml + Peeling 100 ml + Maska 100 ml + Krem 50 ml przejdź do sklepu
Dottore Kuracja Intensywnie Wzmacniająca
ZESTAW Krem 50 ml + Peeling 100 ml + Maska 100 ml + Krem 50 ml
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 58052 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508 504 506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka