Akcesoria do włosów mogą być stosowane zarówno przez posiadaczy krótkich, jak i długich fryzur. Aby urozmaicić codzienne uczesanie, można sięgnąć po różnego rodzaju spinki, opaski, kokardy czy klamry. Tego typu akcesoria stanowią nie tylko element ozdobny - mogą pełnić również funkcję praktyczną. Dla posiadaczy długich włosów takim dodatkiem jest gumka do włosów. Oczywiście w bogatej ofercie dostępne są również ozdobne gumki do włosów. Szeroki wybór pozwala dopasować tego typu dodatki idealnie do swoich potrzeb.
Dlaczego warto używać gumki do włosów?
Długie włosy mogą być w ciągu dnia narażone na uszkodzenia mechaniczne wskutek pocierania o ubranie, zahaczania o różne przedmioty czy plątania się pod wpływem wiatru lub naszych ruchów. Niestety, ich struktura może ulec wówczas osłabieniu. Kosmyki mogą stać się łamliwe i szorstkie, a ich końcówki ulegać rozdwojeniu. Również ryzyko splątania włosów może przyczynić się do pogorszenia kondycji fryzury. Próbując rozczesać skołtunione włosy, możemy wyrwać ich dużą ilość lub doprowadzić do ich urwania na długości, przez co kształt cięcia ulega zaburzeniu. Gumki do włosów pozwalają uniknąć tego typu sytuacji, a więc można powiedzieć, że stanowią element pielęgnacji włosów.
Innym aspektem sięgania po gumki do włosów jest estetyka fryzury. Elegancka gumka do włosów może być użyta nawet w przypadku upięcia na oficjalne okazje, takie jak przyjęcia okolicznościowe (na przykład wesela), różnego rodzaju gale czy imprezy wieczorowe. Producenci oferują szeroki wybór tego typu akcesoriów. Gumka do włosów może być zdobiona perłami, kryształkami Swarovskiego, cyrkoniami, innymi kolorowymi kamieniami czy kokardami. Pamiętajcie jednak, żeby ozdobna gumka do włosów stanowiła dodatek do stroju tylko na szczególne okazje. Na co dzień lepszym wyborem będą jedwabne gumki do włosów, które są zdecydowanie delikatniejsze dla kosmyków.
Jakie upięcia można wykonać z użyciem gumek do włosów?
Gumki do włosów pozwalają ujarzmić niesforne pasma w licznych fryzurach. Najbardziej popularną fryzurą, do której wykonania potrzebna jest gumka do włosów jest kucyk, nazywany inaczej końskim ogonem lub kitką. To bardzo szybkie i łatwe w wykonaniu upięcie. Wystarczy zebrać wszystkie włosy razem i opleść je kilka razy gumką, aby kosmyki nie wysuwały się, a kucyk nie opadał. Taką fryzurę można wykonać na dowolnej wysokości, w zależności od pożądanego efektu. Wysoki, gładko zaczesany kucyk może być niezwykle elegancki. Uzupełniony o dekoracyjną gumkę do włosów może stanowić uzupełnienie stylizacji wieczorowej. Z kolei nisko związany koński ogon zapewnia nonszalancki, niewymuszony efekt. Jest też bardziej optymalną opcją dla osób ze skłonnościami do bólu głowy czy migren. Niski kucyk nie powoduje tak dużego napięcia skóry głowy i jest też zdrowszy dla cebulek włosów.
Obydwa rodzaje kucyków mogą być świetną bazą do innego rodzaju uczesań, taki jak koki. Wystarczy wokół gumki do włosów owinąć włosy i upiąć je wsuwkami. Oczywiście koki tworzone wokół kucyków mogą być też o wiele bardziej skomplikowane i wszystko zależy od naszych umiejętności. Przed upięciem włosy można zakręcić na lokówce lub wykonać fale z pomocą prostownicy i dopiero tak przygotowane pasma luźno aranżować wokół trzonu kucyka, odpowiednio przytwierdzając je do skóry głowy wsuwkami. Co ciekawe, kręcenie włosów zebranych w koński ogon jest również metodą na ułatwienie takich stylizacji. Po zakręceniu można rozpuścić pasma i cieszyć się lokami lub falami z naturalnym efektem.
Często wybieraną opcją jest też owinięcie jednego, wybranego pasma włosów wokół gumki zbierającej kucyk. Pomaga to ukryć akcesorium i nadaje kucykowi bardziej eleganckiego charakteru. Jedwabne gumki do włosów czy frotki do włosów będą jednak ciężkie do ukrycia w taki sposób. Jeśli chcecie zastosować ten trik, lepiej wybrać cienką gumkę w kolorze zbliżonym do naszych włosów.
Innym rodzajem fryzury, gdzie potrzebna będzie gumka do włosów jest warkocz. Ponownie, w zależności od preferencji czy rodzaju cięcia możemy wybierać pomiędzy różnymi wariantami tej fryzury. Najbardziej popularny jest klasyczny warkocz z trzech pasm, jednak przy bujnych, gęstych włosach nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać go z pięciu lub siedmiu pasm. Można również zacząć splatanie już od skóry głowy, tworząc warkocz dobierany - francuski lub holenderski. Różnią się one ostatecznym wyglądem - warkocz holenderski jest bardziej wypukły, wyraźnie odznacza się od reszty gładko zaczesanych włosów. Dzieje się tak za sprawą przekładania pasm nad, a nie pod wydzielonymi włosami. W warkoczu francuskim należy postępować na odwrót, czyli przekładać kosmyki pod resztą włosów.
Kolejnym pięknym rodzajem warkocza jest tzw. kłos, gdzie pasma zaplata się do wewnątrz, tworząc efekt kłosa zboża oraz tzw. rope braid, czyli warkocz-lina tworzony z dwóch skręconych pasm owijanych wokół siebie, które ostatecznie swoim wyglądem przypominają linę. Jedwabna gumka do włosów będzie doskonałym wyborem do zakończenia każdego z tych warkoczy. Jej kolor możemy dopasować do stroju lub do naszych upodobań. Warto jednak wziąć pod uwagę, że gumki do włosów wykorzystywane w przypadku warkoczy nie muszą mieć tak dużej średnicy, jak te do kucyków.
W ostatnich latach dużą popularność zyskała również fryzura codzienna, do której stworzenia można użyć gumki do włosów - tzw. messy bun. Jest to niedbale zebrany na czubku głowy koczek, w którym kosmyki nie są ułożone w żadnym określonym porządku. Tworzy się go w kilkanaście sekund, więc jest idealnym rozwiązaniem dla zabieganych. Można upinać tak włosy jesienią i zimą, aby uchronić je przed ocieraniem o szalik lub latem, przed kąpielą w basenie lub słonej wodzie morskiej. W tym wypadku również królują jedwabne gumki do włosów, natomiast przy nieco krótszych włosach można jeszcze dodatkowo wspomóc się spinkami lub wsuwkami, aby zapobiec wysuwaniu się pasm z gumki do włosów.
Gumka do włosów - kiedy zaczyna się jej dekoracyjna rola?
Wydawać by się mogło, że ozdobna gumka do włosów to taka z mnóstwem detali, bogato zdobiona kamieniami, perłami czy dodatkowym materiałem. Wszystko zależy jednak od poczucia estetyki. Dla minimalistów czy też osób ceniących klasyczny styl jedwabna gumka do włosów może już być postrzegana w ten sposób. Jest to bardzo subtelny dodatek, który jednak może dobrze uzupełnić naszą stylizację i nadać jej wyjątkowego charakteru. Ozdobne gumki do włosów z jedwabiu to doskonały wybór na co dzień. Ich miękka i śliska struktura sprawia, że nie niszczą włosów. Wręcz przeciwnie, chronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Natomiast poprzez odpowiednio wybrany kolor czy wzór taka gumka do włosów może stanowić element dekoracyjny. Z kolei dla małych dziewczynek nawet klasyczna frotka do włosów może być ozdobą.
Co wybrać - jedwabne gumki do włosów czy frotki do włosów?
W rzeczywistości każda z tych gumek do włosów będzie lepszym wyborem niż cienka gumka do włosów połączona metalowym elementem. Niestety, zwykłe, cienkie gumki z metalowymi łączeniami mogą wbijać się we włosy lub zahaczać o nie i powodować zniszczenia mechaniczne. Również wplątywanie się pasm w cienkie gumki nie należy do rzadkości. Wówczas pozostaje jedynie wycięcie pasm wplątanych w gumkę. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto sięgać po jedwabne gumki do włosów lub frotki do włosów. Są to nieco grubsze gumki, wykonane z miękkich, elastycznych materiałów, które nie wywierają negatywnego wpływu na strukturę włosów.
Przy włosach niskoporowatych, zdrowych i śliskich gumka do włosów może się czasami zsuwać z pasm. Wówczas jedwabne gumki do włosów mogą okazać się niezbyt fortunnym wyborem. O wiele lepiej sprawdzi się gumka frotka do włosów wykonana z materiałów o innej teksturze. Pierwotnie frotkami był nazywany określony rodzaj gumek, wykonanych z materiału typu frotte, czyli tkaniny z okrywą pętelkową. Miały one dość prosty kształt, równe krawędzie i mogły mieć różną szerokość. Z czasem jednak słowo “frotka” weszło do potocznego języka jako określenie na różne gumki do włosów. Dlatego aktualnie wygląd tych gumek jest bardzo podobny i często zbiorczo są nazywane gumkami typu scrunchies.
Niemniej jednak, jedwabna gumka do włosów to dodatek godny uwagi. Z pewnością osoby ze zniszczonymi, łamliwymi, skłonnymi do plątania włosami docenią jej zalety. Jedwab to szlachetny materiał, który gładko sunie po włosach zarówno podczas upinania fryzury, jak i przy zdejmowaniu gumki do włosów. Jedwabna gumka do włosów to też dobry wybór dla wszystkich ceniących jakość akcesoriów oraz ich trwałość.
Jedwabna gumka do włosów i frotka do włosów jako uzupełnienie świadomej pielęgnacji włosów
Wbrew pozorom gumka do włosów to istotny element wpływający na stan naszych pasm. Nieodpowiednio dobrana, może niszczyć włosy i niweczyć codzienne starania pielęgnacyjne. Należy jednak pamiętać, że równie ważny dla dobrej kondycji kosmyków jest dobór fryzury. Nie może być ona zbyt ciasno upięta. Niezlecane jest również stałe upinanie włosów na czubku głowy. Najlepszym wyborem do codziennych fryzur jest jedwabna gumka do włosów lub frotka do włosów.
Co ciekawe, tego typu gumki do włosów to tylko jeden z rodzajów akcesoriów o dodatkowym działaniu pielęgnacyjnym. Decydując się na świadomą pielęgnację włosów, zwróćcie uwagę również na jedwabne poszewki na poduszkę z oferty marek Slaap oraz Easy Livin. Odpowiednia gumka do włosów w duecie z poszewką wpływającą pozytywnie na stan włosów przyniesie znaczącą różnicę. Wówczas stosowane codziennie kosmetyki, takie jak szampon do włosów, odżywka czy maska do włosów mogą dać jeszcze lepsze rezultaty.
W ujęciu kulturowym fryzura pełni głównie funkcję estetyczną, jednak aby wyglądała ona dobrze i cieszyła oko, nie możemy poprzestawać jedynie na działaniach upiększających. Gumka do włosów z elementami ozdobnymi osadzonymi na metalowych łączeniach będzie niestety osłabiać pasma, jeśli będziemy po nią sięgać codziennie. Zdrowszą alternatywą są gumki z delikatnych materiałów, bez ostrych krawędzi i łączeń. Umiejętne żonglowanie tymi dodatkami to klucz do sukcesu.
Mam gęste, ale cienkie włosy. Gumka ślicznie się na nich prezentuje i nie ześlizguje się. Odcień złotego jest bardzo delikatny i jakby to określić.... ,,wyciszony\", dla niektórych pewnie będzie bardziej kremowy, aniżeli złoty. ;)