Ilu kosmetyków potrzebujesz do codziennej pielęgnacji skóry twarzy?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Półki w łazience uginają się od kosmetyków, a skóra nadal pozostaje w złej kondycji? To moment, aby przeanalizować swoją kosmetyczkę i wprowadzić zmiany, które będą początkiem świadomej pielęgnacji skrojonej na miarę potrzeb skóry. Obok zdrowego stylu życia, to właśnie ona jest kluczem do pięknej i młodej cery. Jak odpowiednio dobrać produkty? Jakie zasady pielęgnacji wprowadzić? Ile kosmetyków potrzebujemy i czy wiele etapów rutyny kosmetycznej jest dla każdego z nas? Zapraszamy do wpisu!
Minimalizm kosmetyczny wstępem do prawidłowej pielęgnacji
Mniej znaczy więcej - taką zasadą należy kierować się, dobierając swoją pielęgnację od podstaw. Wieloetapowa pielęgnacja, która wzorowana jest na koreańskich rytuałach, nie jest odpowiednim rozwiązaniem dla każdego rodzaju skóry, a szczególnie tych problematycznych. Dlaczego?
- Po pierwsze, stosując wiele produktów jednocześnie, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, który kosmetyk tak naprawdę służy naszej skórze, a który nie wykazuje żadnego działania.
- Po drugie, nadmiar składników aktywnych powoduje, że pory skóry mogą zostać zapchane, a w konsekwencji mogą pojawić się zmiany trądzikowe.
- Po trzecie, testując kilka kosmetyków jednocześnie, istnieje ryzyko reakcji alergicznej i wówczas ciężko, będzie ustalić, który z produktów jest za nią odpowiedzialny.
Dodatkowo zbierając wiele kosmetyków, często o nich zapominamy, co przekłada się na nieregularne ich stosowanie, a także brak możliwości wykorzystania produktu przed upływem terminu ważności.
Podstawy pielęgnacji krok po kroku
Podstawa pielęgnacji powinna składać się z trzech najważniejszych etapów:
- oczyszczanie,
- nawilżanie skóry,
- fotoprotekcja.
To minimalna baza pielęgnacyjna, którą należy dobrać do odpowiedniego rodzaju skóry i stosować systematycznie. Taki schemat powinien być stosowany przez minimum miesiąc, aby zobaczyć czy skóra dobrze reaguje na te produkty. Dopiero mając dobrze dopasowane powyższe etapy pielęgnacji, możemy ją rozszerzać o dodatkowe składniki aktywne, wprowadzając po jednym produkcie stopniowo.
Krok 1 - Demakijaż i oczyszczanie
Bez dokładnego demakijażu i oczyszczania nie ma prawidłowej pielęgnacji. To istotny etap, aby usunąć wszelkie zanieczyszczania, makijaż oraz pozostałości pielęgnacji. Wieczorem warto postawić na dwuetapowe oczyszczenie twarzy, a więc olejek lub balsam hydrofilny, a następnie środek myjący w postaci żelu lub pianki.
Kosmetyki do oczyszczania skóry powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb i wymagań cery.
Należy zwrócić uwagę również na to, że sam płyn micelarny nie gwarantuje prawidłowo oczyszczonej skóry. Można go wykorzystać w pierwszym etapie oczyszczania, ale wymagane jest jego zmycie, ponieważ pozostawienie na skórze może skutkować pogorszeniem jej stanu.
Prawidłowo dobrane i stosowane kosmetyki do demakijażu, zapobiegają zatykaniu się porów skórnych, ich rozszerzenia, powstawania zaskórników oraz wyprysków.
Olejek do mycia twarzy ma za zadanie rozpuścić w pierwszym etapie makijaż i zanieczyszczenia, a żel do mycia twarzy w kolejnym kroku usunąć jego pozostałości i sprawić, że skóra będzie dogłębnie oczyszczona.
W tym celu polecamy na przykład dwa duety od marki Dermomedica.
- Lipid Control And Snail Foam Cleanser to doskonały duet jeśli skóra jest odwodniona, podrażniona, wrażliwa.
- Dwuetapowe Oczyszczanie to natomiast doskonały wybór dla skór problematycznych.
O tym jak dokładnie oczyszczać skórę dowiesz się również z naszych wpisów:
Krok 2 - Nawilżanie, odbudowa, regeneracja
Niezależnie od tego, czy skóra jest dojrzała, sucha, tłusta, naczyniowa, z trądzikiem pospolitym lub różowatym, potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, odbudowy i regeneracji, aby mogła spełniać swoją podstawową funkcję, jaką jest ochrona.
W momencie, kiedy jest przesuszona, a bariera hydrolipidowa zaburzona, nie spełnia swojego zadania prawidłowo. Również aplikowanie innych składników aktywnych mija się z celem, ponieważ nie będą one przyswajane.
O tym dlaczego jeszcze nawilżanie jest tak istotne przeczytacie tutaj: Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry?
Idealną propozycją kremu nawilżającego dla każdego rodzaju skóry (również tłustej) jest Transformation Face Cream marki Jan Marini oraz żelowy krem Hydracalm marki Purles.
Krok 3 - Ochrona przeciwsłoneczna
O konieczności stosowania kremu z filtrem słyszymy zazwyczaj wiosną i latem. Jednak w prawidłowej pielęgnacji fotoprotekcja powinna gościć przez cały rok, również zimą. Promieniowanie słoneczne jest w głównej mierze odpowiedzialne za fotostarzenie, a także powstawanie przebarwień, dlatego należy stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym przez cały rok. Aktualnie jest szeroki wybór produktów z filtrami i każdy znajdzie coś dla siebie.
Dla osób lubiących lekkie i szybko wchłaniające się konsystencje proponujemy Resist Youth Extending Daily Hydrating Fluid SPF 50 marki Paula's Choice, który w swoim składzie dodatkowo zawiera antyoksydanty, które wykazują działanie kojące i przeciwstarzeniowe.
Świetnym kosmetykiem jest również Daily Shield Lotion Tinted SPF 50 marki Epionce, który dzięki dodatkom pigmentów rozświetla i wyrównuje koloryt skóry.
Zachęcamy do zapoznania się również z innymi wpisami odnośnie ochrony przeciwsłonecznej:
Odpowiednio dobrana podstawa pielęgnacji to klucz do promiennie wyglądającej skóry.
Jeśli od jakiegoś czasu borykasz się z problemami skórnymi, takimi jak trądzik, alergie czy podrażnienie, to sygnał, że może warto odstawić część produktów z kosmetyczki na bok i skupić się na trzech najważniejszych etapach pielęgnacji.
A czy Wy zastanawialiście się kiedyś ile posiadacie wszystkich kosmetyków i czy Wasza baza jest dobrze dobrana? Jakie są Wasze ulubione kosmetyki do pielęgnacji skóry?
#dlaniejidlaniego #kobieta #mezczyzna #nastolatek #ochronaprzeciwsloneczna #kosmetykidooczyszczaniatwarzy #kosmetykidopielegnacji #kosmetykidopielegnacjitwarzy