Komedogenność - co to znaczy?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Kiedy przeglądamy etykiety kosmetyków, często natrafiamy na terminy, których znaczenie jest nam nieznane. Jednym z takich pojęć jest komedogenność. Co dokładnie kryje się za tym wyrażeniem i dlaczego powinniśmy zwracać na nie uwagę? Przekonajmy się, dlaczego komedogenność formuł kosmetycznych ma tak duże znaczenie w wyborze pielęgnacji.
Komedogenny - co to znaczy?
Komedogenny - co to znaczy? Określenie komedogenny może odnosić się zarówno do całej formuły kosmetycznej, jak i do pojedynczych składników zawartych w produkcie.
Kosmetyk komedogenny - co to oznacza? Jeśli dany kosmetyk posiada substancje komedogenne, oznacza to, że jego stosowanie może blokować ujścia gruczołów łojowych, doprowadzając tym samym do powstawania zaskórników i nasilenia trądziku.
Komedogenność kosmetyków a pielęgnacja
Znając już pojęcie komedogenność, możemy z łatwością domyślić się, że produkty o tego rodzaju formule nie będą odpowiednie dla skóry trądzikowej czy tłustej.
Jednak warto w tym miejscu objaśnić, że komedogenność danego składnika lub kosmetyku zależy od wielu czynników. Ogromną rolę odgrywa rodzaj, a także indywidualne cechy naszej skóry. Ten sam kosmetyk, który dla nas wykazywał właściwości komedogenne, dla innej osoby może wspaniale się sprawdzić.
Wystrzegajmy się również oceniania całej formuły kosmetyku poprzez wybiórcze sprawdzanie poszczególnych składników.
Nawet jeśli w składzie INCI znajdziemy jedną substancję, która określana jest jako komedogenna, nie oznacza to, że cały produkt musi wykazywać takie działanie.
Oczywiście działanie komedogenne danej substancji może być silniejsze lub słabsze, jednak wprowadzając produkt do pielęgnacji, nigdy nie możemy mieć całkowitej pewności, że w naszym przypadku nie wykaże on działania komedogennego.
Dlatego warto przy wyborze kosmetyków kierować się wskazaniami producenta oraz zasięgnąć porady kosmetologa, który znając dobrze formuły kosmetyków, pomoże nam ocenić, czy dany produkt sprawdzi się w przypadku naszej skóry.
Składniki komedogenne - kiedy należy ich unikać?
Składniki komedogenne nie powinny znaleźć się w codziennej pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej i mieszanej. Jeśli zmagamy się z problemem zaskórników, również powinniśmy wybierać kosmetyki, w których nie znajdują się składniki komedogenne.
Oleje komedogenne
Często pytacie nas, jakie to są substancje komedogenne? Najczęściej działanie komedogenne wykazują składniki tłuszczowe. Komedogenne oleje, których komedogenny potencjał uznawany jest za wysoki, przedstawimy poniższej:
- olej kokosowy
- olej migdałowy
- olej z awokado
- olej arganowy
- masło kakaowe
- lanolina
- wazelina
- parafina
Oleje - komedogenność tych związków jest różna i zależna od indywidualnych cech danej substancji, a także tego, w jakiego rodzaju formule oraz w jakim kosmetyku została ona zastosowana. Na przykład olej z nasion bawełny, sezamu, czy olej makadamia komedogenność posiadają na średnim poziomie.
Oleje niekomedogenne
Oleje niekomedogenne to takie, które mogą być stosowane przez osoby posiadające skórę tłustą i trądzikową. Lista, na której znajdziecie olej niekomedogenny, zamieszczona została poniżej:
- olej z czarnuszki
- olej z ogórecznika
- olej konopny
- olej z pestek malin
- olej z opuncji figowej
- olej z nasion marchwi
- olej jojoba
- olej z pestek winogron
- olej rycynowy
- olej tamanu
Niekomedogenny krem to podstawa pielęgnacji skóry z tendencją do trądziku. Jednak w przypadku tego rodzaju cery należy również zadbać o prawidłowe oczyszczanie skóry, najlepiej dwuetapowe, które pomoże nam skutecznie usunąć pozostałości makijażu i zanieczyszczeń nagromadzonych w ciągu dnia. Poniżej przedstawimy kilka naszych ulubionych produktów o niekomedogennych formułach, które warto wprowadzić do pielęgnacji.
Dermomedica Tea Tree Oil Cleanser Olejek myjący ze skwalanem, olejkiem z drzewa herbacianego i olejkiem lawendowym 150 ml
Olejek marki Dermomedica to preparat, który powstał z myślą o skórze problematycznej. Doskonale sprawdzi się jako pierwszy krok pielęgnacji oczyszczającej. W swojej formule kosmetyk zawiera emulgator oraz niekomedogenne oleje, dzięki czemu nie nasila powstawania zmian trądzikowych. Produkt z łatwością zmyjemy z powierzchni twarzy przy pomocy wody.
Dodatek olejku z drzewa herbacianego oraz lawendy wykazuje skuteczne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i tonizujące. W formule znajdziemy też skwalan, który zadba o prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej naszej skóry.
Medik8 Lipid - Balance Cleansing Oil Jedwabisty olejek do demakijażu 140 ml
Produkt marki Medik8 posiada niezwykle przyjemną, lekką, nietłustą formułę, która z powodzeniem zmyje nawet wodoodporny makijaż. Kosmetyk w swoim składzie zawiera emulgator, dzięki czemu z usuniemy go z powierzchni twarzy za pomocą ciepłej wody. Sprawdzi się jako pierwszy krok dwuetapowego oczyszczania każdego rodzaju skóry.
Zawarte w kosmetyku naturalne oleje z krokosza barwierskiego oraz nasion Moringa nie wykazują działania komedogennego, a podczas stosowania uzupełniają poziom lipidów w skórze i intensywnie ją odżywiają.
Jeśli zmagamy się z dużą ilością zaskórników, trądzikiem lub nadmiernym łojotokiem, poza dwuetapowym oczyszczaniem skóry, warto wprowadzić do pielęgnacji także produkty złuszczające. Tego rodzaju kosmetyki pomogą nam łagodnie usunąć martwe komórki naskórka, zniwelować stan zapalny oraz regulować pracę gruczołów łojowych.
Biologique Recherche Lotion P50W Złuszczający lotion do skóry wrażliwej 250 ml
Kultowy produkt marki Biologique Recherche doskonale sprawdzi się dla każdego rodzaju skóry zmagającej się z zaskórnikami, rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych i innymi zmianami trądzikowymi. W składzie preparatu zastosowano unikatową mieszankę kwasów AHA, BHA i PHA, a także niacynamid i roślinne wyciągi z czerwonej papryki, chrzanu, łopianu czy arniki.
Do naszej pielęgnacji lotion P50W powinniśmy wprowadzać stopniowo, tak, aby skóra mogła przyzwyczaić się do działania składników aktywnych.
Kosmetyk jest dostępny w trzech pojemnościach: Biologique Recherche Lotion P50W złuszczający lotion p50W do skóry wrażliwej 50 ml, Biologique Recherche Lotion P50W złuszczający lotion p50W do skóry wrażliwej 150 ml i Biologique Recherche Lotion P50W złuszczający lotion p50W do skóry wrażliwej 250 ml.
Veoli Botanica Matcha Power Peel Multikwasowy peeling enzymatyczny 75 ml
Peeling polskiej marki Veoli Botanica sprawdzi się jako uzupełnienie pielęgnacji każdego rodzaju skóry, również tej wrażliwej. Pokochają go osoby, które pragną dodać skórze blasku, złuszczyć martwe komórki, zwęzić rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, a także zniwelować zmiany trądzikowe.
W składzie kosmetyku znajdziemy kompleks kwasów AHA (mlekowy, cytrynowy i winowy), kwas salicylowy, a także roślinne enzymy o działaniu złuszczającym. Składniki te wykazują działanie antybakteryjne, przeciwłojotokowe i przeciwzapalne. Dodany do formuły glukonolakton intensywnie nawilża i regeneruje skórę. Po zastosowaniu peelingu cera staje się niezwykle gładka i promienna.
Komedogenność to cecha, którą określamy zarówno składniki stosowane w kosmetykach, jak i całe ich formuły. Produktów komedogennych powinny unikać osoby, które zmagają się z trądzikiem i nasilonym łojotokiem. Pamiętajmy jednak, że każda skóra jest inna, a komedogenność całego produktu zależna jest od wielu czynników, nie tylko pojedynczego składnika, który się w nim znajduje.
A czy Wy posiadacie swoje ulubione, niekomedogenne produkty z oferty Topestetic? Czy powyższy wpis pomógł Wam w pełni zrozumieć ten termin? Koniecznie dajcie nam o tym znać w komentarzach.