Jak pielęgnować skórę i włosy? 10 porad kosmetologów topestetic
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
O czym warto pamiętać podczas codziennej pielęgnacji skóry twarzy, ciała czy włosów, aby osiągnąć jak najlepsze efekty? Jak skutecznie niwelować zmarszczki, przebarwienia czy trądzik? Na odpowiedź na te pytania składa się kilka rzeczy, zaczynając od indywidualnego podejścia do pielęgnacji, odpowiedniej diety, stylu życia, ilości snu i aktywności fizycznej. W pielęgnacji jest również kilka stałych zasad, które warto stosować, aby wyciągnąć z niej jak najwięcej. Przy odpowiednim doborze kosmetyków, takich jak serum, peeling, krem do twarzy, warto skorzystać z porady specjalisty, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby i kondycję naszej skóry czy włosów. Jakie kosmetyki wybrać dla siebie? Co włączyć do codziennej pielęgnacji? Na topestetic.pl jest możliwość skorzystania z porady kosmetologów, którzy przygotowali dla Was również zestawienie 10 wskazówek, o których warto pamiętać, aby nasza skóra i włosy wyglądały pięknie i zdrowo:
1. Indywidualne podejście do pielęgnacji skóry - porada kosmetologa
Wybór kosmetyków do codziennej pielęgnacji może być trudnym zadaniem. Nic dziwnego, że szukając odpowiedniego produktu sugerujemy się różnymi zaleceniami, które pozostawia nam producent na opakowaniu kosmetyku. Producenci chcąc ułatwić nam wybór często dzielą swoje produkty według wieku. Czy taki podział ma sens?
Nie podlega wątpliwości fakt, że skóra z biegiem lat się zmienia. Warto jednak się zastanowić nad tym, czy skóra dwóch osób w tym samym wieku zawsze ma dokładnie te same problemy. Na proces starzenia ma wpływ wiele czynników np. promieniowanie UV, dieta, stres, dotychczasowa pielęgnacja lub jej brak, używki. Im bardziej eksponujemy skórę na te czynniki, tym szybciej będzie się ona starzała. Skóry dwóch osób w tym samym wieku mogą diametralnie się różnić, w zależności od tego jak długi kontakt miała skóra z czynnikami przyspieszającymi proces starzenia.
Wybierając kosmetyk dla siebie lepiej sugerować się kondycją naszej skóry, tym czego aktualnie potrzebuje np. nawilżenia, oczyszczenia, rozświetlenia lub ujędrnienia. Sugerowany wiek może być dla nas pewną wskazówką, np. podpowiedzią czego zaczyna brakować w naszej skórze, natomiast nie powinien on być głównym powodem dla którego wybieramy kosmetyk.
Aby ułatwić poszukiwanie odpowiedniego kosmetyku, przygotowaliśmy serię 3 wpisów, w których podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę planując pielęgnację w danym wieku, jednak pamiętajcie, że najlepsze efekty osiągniemy dzięki indywidualnemu podejściu.
- Pielęgnacja 30+ Czym się wyróżnia?
- Pielęgnacja 40+ Jakie kosmetyki wybrać?
- Pielęgnacja 50+ Jakie kosmetyki stosować?
Jeżeli nie macie pewności jaki produkt byłby odpowiedni dla Waszej skóry napiszcie do nas - nasz kosmetolog chętnie udzieli porady.
2. Odpowiedni demakijaż i oczyszczanie skóry twarzy
Podstawowym błędem jaki większość z nas popełnia jest niedokładne lub całkowity brak oczyszczania skóry. Resztki makijażu lub zanieczyszczenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi mają bardzo zły wpływ na naszą skórę. Mogą powodować zatkanie ujść gruczołów łojowych, nasilić powstanie stanów zapalnych lub trądzik. Skóra wówczas staje się szara, matowa i szorstka.
Aby zapobiec tego typu problemom, zachęcamy do codziennego, odpowiedniego oczyszczania skóry twarzy. Jest to niezbędny i pierwszy krok w pielęgnacji. Więcej o tym przeczytacie w naszych wcześniejszych wpisach:
- Skuteczny demakijaż i oczyszczanie skóry twarzy - jakie kosmetyki warto stosować?
- Mleczko, pianka, żel - co wybrać do oczyszczania twarzy?
Do każdego typu skóry, szczególnie tłustej, trądzikowej polecamy żel oczyszczający iS Clinical Cleansing Complex - dostępny w pojemności 60 i 180 ml. Żel doskonale oczyszcza skórę, delikatnie złuszczając martwy naskórek.
Do skóry suchej, wrażliwej i mocno zanieczyszczonej polecamy Dermaquest C Infusion Cleanser - Wzmacniający żel do mycia z kwasem alfa- liponowym i witaminą C. Przyczynia się on do opóźnienia procesów starzenia oraz wzmocnienia naczyń krwionośnych. Żel skutecznie oczyszcza skórę i usuwa reszki makijażu. Może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
Po dokładnym demakijażu i oczyszczeniu skóry nie zapominajcie o tonizacji. Więcej o tym przeczytacie we wpisie: Dlaczego warto stosować tonik?
3. Regularne złuszczanie skóry twarzy
Złuszczanie naskórka rozwiązuje wiele problemów skórnych, głównie cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Regularne złuszczanie jest wręcz obowiązkowe w przypadku zaskórników, nadmiernego rogowacenia, przebarwień, ale może również rozwiązać problemy zbyt dużej aktywności gruczołów łojowych oraz zadziała przeciwstarzeniowo.
Na co dzień warto wybrać niskie stężenia i produkty do tzw. mikrozłuszczania, a na bardziej zaawansowany problem kuracje wyższymi stężeniami, czyli peelingi średnie i głębokie (10% i wyżej). Warto wówczas szukać produktów z kwasami oraz retinolem, lecz pamiętajmy, aby w jednej kuracji złuszczającej nie łączyć tych dwóch składników o wyższym stężeniu. Może to prowadzić do dużego podrażnienia i stanu zapalnego, czego skutki czasami przewyższają pozytywne aspekty eksfoliacji. Dajmy skórze odpocząć od ciągłego złuszczania, gdyż takie długotrwałe podrażnienie może spowodować uwrażliwienie skóry oraz nadreaktywność naczyń krwionośnych.
Wśród naszych faworytów są takie produkty złuszczające jak:
- Cell Fusion C Papaya Granule Peels - Peeling enzymatyczny
- Image Skincare Total Resurfacing Masque - Maska intensywnie złuszczająca
- Sesderma Abradermol - Krem mikrodermabrazja
- PCA Skin Intensive Age Refining Treatment 0,5% Pure Retinol Night - Serum na noc
Koniecznie sprawdźcie nasz wcześniejszy wpis na blogu: Jak zaplanować kurację z wykorzystaniem kwasów złuszczających?
4. Wzmocnienie pielęgnacji - serum do twarzy
Serum to silnie skoncentrowany kosmetyk, który stanowi uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Jego założeniem jest dostarczenie silnych substancji aktywnych mających na celu likwidację konkretnych dolegliwości, czy niedoskonałości skóry jak np. trądzik, zmarszczki czy przebarwienia.
O wyborze właściwego typu serum powinna decydować dokładna analiza, jakie składniki dany produkt posiada oraz informacja, na jakie wskazania jest rekomendowany.
Przykładowo do skóry tłustej doskonale sprawdzą się preparaty bogate w wyciągi roślinne o działaniu normalizującym sebum, czy np. kwasy o delikatnym działaniu złuszczającym.
Skory dojrzałe powinny wybierać kosmetyki o silnym działaniu antyoksydacyjnym - bogate w wit. A, C, E.
Natomiast do skóry z przebarwieniami, serum powinno zawierać składniki depigmentacyjne, jak kwas kojowy czy azelainowy.
Ważne jest, aby pamiętać iż serum nie zastępuje kremu, jedynie stanowi jego dopełnienie. Powinno być ono aplikowane na oczyszczoną skórę, a zaraz po jego wchłonięciu aplikujemy wybrany krem z codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Warto zapamiętać, iż koncentraty posiadające w swoim składzie retinol czy kwasy aplikujemy w pielęgnacji wieczornej, natomiast te zawierające kwas hialuronowy, witaminę C czy inne antyoksydanty na dzień, aby mogły chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi w ciągu dnia.
5. Odpowiednio dobrany krem do twarzy
Dobre nawilżenie skóry jest kluczem do zachowania jej zdrowia, jędrności i pełni blasku. Aby zabezpieczyć skórę twarzy i uchronić ją przed podrażnieniami czy szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, należy zadbać o prawidłowy dobór kremów nawilżających.
Wybierając właściwy krem, warto zwrócić uwagę na jego konsystencję i skład - sprawdźcie nasz wpis: Skład INCI kosmetyków - czym jest i czy warto go czytać?
Najlepiej nawilżają produkty o konsystencji kremowo-żelowej. W ich składzie powinny znaleźć się m.in. wyciągi z roślin czy kwas hialuronowy- który wiąże wodę i zatrzymuje ją w skórze, a dodatkowo posiada właściwości odżywiające oraz aminokwasy o właściwościach nawilżających, ujędrniających i przywracających skórze elastyczność.
Po kremy nawilżające powinny sięgać osoby o każdym typie cery - ważne jednak, aby dobrać kosmetyk odpowiednio do potrzeb skóry.
Przy skórach atopowych, wrażliwych i ulegających przesuszeniu najlepiej sprawdzą się kremy, które będą odbudowywały ochronną barierę skóry. Polecamy szczególnie Epionce Medical Barrier Cream, dostępny w dwóch pojemnościach 75 i 230g. Jest to skuteczny krem w pielęgnacji skóry twarzy oraz ciała.
Szczególnie dla skór tłustych i mieszanych (ale również normalnych/suchych), świetnie sprawdzi się Cell Fusion C Moisture Oxygen. Posiada on lekką, aksamitną konsystencję, dbając o jej optymalne nawilżenie skóry. Działa silnie antyoksydacyjnie i wzmacnia naturalną barierę ochronną.
Dla skór normalnych i suchych polecamy kremy o działaniu antyoksydacyjnym, które zadziałają dodatkowo przeciwzmarszczkowo. Najczęściej wybieranym produktem jest C-VIT Moisturzing Facial Cream z bestsellerowej linii z witaminą C marki Sesderma. Krem niweluje efekty fotostarzenia i odpowiednio nawilża skórę.
Zaraz obok nawilżenia, ważne jest odpowiednie nawodnienie skóry - pamiętajcie, że to nie jest to samo. Wyjaśniamy to w naszym wcześniejszym wpisie: Różnica między nawilżaniem a nawadnianiem. Dlaczego to jest tak ważne?
6. Codzienna pielęgnacji okolic oczu
Skóra wokół oczu jest niezwykle cienka i delikatna. Do tego brak wyściółki tłuszczowej, niewielka ilość gruczołów łojowych, a także narażenie na „rozciąganie” skóry spowodowane mimiką prowadzą w stosunkowo szybkim tempie do powstawania zmarszczek wokół oczu. Skóra pod oczami to też takie miejsce, które zdradza zmęczenie, niewsypanie, a nawet różne dolegliwości zdrowotne. Wymaga zatem szczególnej troski i odpowiedniej pielęgnacji.
Należy pamiętać również o tym, że niezmyty makijaż może prowadzić do podrażnień. Demakijaż oczu powinien być dokładny i delikatny zarazem. Zamiast pocierania, warto zastosować inną technikę – przykładając do oczu nasączone odpowiednim preparatem płatki kosmetyczne i odczekanie kilku chwil do rozpuszczenia się zanieczyszczeń.
Szukając kosmetyków, wybierajmy głównie te o właściwościach silnie nawilżających. Jest to podstawa do profilaktyki przeciwzmarszczkowej. Powinny posiadać łatwo przyswajalne przez skórę składniki czynne, takie jak ceramidy, lipidy, kwas hialuronowy, naturalne wyciągi ziołowe. Skóra w tych miejscach wymaga także dawki witamin - w szczególności A, C i E.
Najczęstszym problemem skóry w tej okolicy, oprócz zmarszczek są cienie i obrzęki pod oczami. By im zapobiegać podstawą będzie odpowiednia ilość snu, minimalizowanie używek jak tytoń czy alkohol, unikanie siedzącego trybu życia, który sprzyja powstawaniu obrzęków i prawidłowa, regularna pielęgnacja. Pamiętajcie też o regularnym kontrolowaniu stanu zdrowia, ponieważ cienie i obrzęki również mogą być przyczyną chorób.
Na naszym blogu znajdziecie kilka wpisów poświęconych pielęgnacji okolic oczu, jak:
7. Krem z filtrem- najlepsza ochrona przed zmarszczkami
Jak wiadomo promieniowanie przeciwsłoneczne nie działa korzystnie na naszą skórę. W głównej mierze przyczynia się do powstawania przebarwień, przyspiesza tworzenie zmarszczek i może prowadzić do nowotworu skóry. Wiele osób twierdzi, że ochronę przeciwsłoneczną należy stosować tylko latem, otóż jest to jeden z najczęściej powielanych mitów. Dlaczego?
Promieniowanie UV które jest najsilniejsze latem to promieniowanie UVB przez które się opalamy, powoduje ono również powstawanie piegów, przebarwień i może doprowadzić także do poparzenia skóry. Natomiast promieniowanie UVA jest tak samo silne przez cały rok i to właśnie ono odpowiada za tzw. fotostarzenie, ponieważ wzmaga wytwarzanie wolnych rodników, które odpowiadają za starzenie się skóry, nie będzie ono powodować natychmiastowych i widocznych zmian na skórze (takich jak np. opalenizna), ale z czasem jeśli nie stosujemy odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej przyczyni się ono do szybszego powstawania zmarszczek i utraty elastyczności naskórka.
Polecane przez nas kremy z filtrem przeciwsłonecznym znajdziecie w naszych wcześniejszych wpisach:
- Filtry fizyczne, chemiczne czy mieszane - które z nich będą odpowiednie dla Twojego typu skóry?
- 9 rzeczy, które warto wiedzieć o filtrach przeciwsłonecznych
8. Pielęgnacja ust - peeling, nawilżanie i ochrona przeciwsłoneczna
Usta są niezwykle delikatną i wrażliwą częścią naszej twarzy - często niestety o nich zapominamy w codziennej pielęgnacji. Są one niezwykle podatne na przesuszenie i pękanie. Aby temu zapobiec polecamy regularne wykonywanie peelingów oraz odpowiednie nawilżenie.
Bardzo dobrym wyborem będzie malinowy peeling do ust marki Mokosh - Lip Scrub Raspberry, który delikatnie złuszcza, wygładza i jednocześnie ma działanie antybakteryjnie.
Idealnie nawilżenie i uwydatnienie ust zapewni nam Fillerina Lip Volume czyli żel zwiększający objętość, który zawiera 6 rodzajów cząsteczek kwasu hialuronowego o różnych masach cząsteczkowych (od 1000 do 2 000 000 Daltonów).
Oprócz regularnych peelingów bardzo ważne jest odpowiednie odżywienie skóry ust.. Polecamy balsam Paula's Choice Lip and Body Treatment Balm, który natychmiastowo przyniesie ulgę suchym i spierzchniętym ustom pozostawiając je nawilżone na długi czas.
9. Prawidłowe złuszczanie skóry ciała
Warto pamiętać o regularnym złuszczaniu nie tylko skóry twarzy, ale i ciała. Poprawi ono działanie balsamów nawilżających czy ujędrniających oraz wzmocni kuracje antycellulitowe i wspomoże walkę z niedoskonałościami, takimi jak krostki, przebarwienia czy wrastające włoski na nogach. Do złuszczania skóry możemy wybrać peeling mechaniczny - polecane produkty znajdziecie w naszym wcześniejszym wpisie: 10 polecanych peelingów do ciała. Znasz je?, szczotkowanie na sucho lub peelingi chemiczne (szczególnie polecane w przypadku trądziku na plecach).
Więcej o tym przeczytacie w naszym wpisie Kosmetyki złuszczające do ciała - jakie wybrać? oraz Pielęgnacja ciała - jak odżywić skórę ciała na wiosnę i przygotować się na nadchodzące lato?
10. Pielęgnacja włosów - odpowiednie rozczesywanie, nawilżenie i podcinanie
Aby cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami, pamiętajcie o kilku wskazówkach w pielęgnacji, które będą pomocne w utrzymaniu ich w dobrej kondycji:
- Przy rozczesywaniu włosów należy rozpocząć od ich końcówek, gdyż to one najczęściej są najbardziej splątane, a następnie stopniowo przesuwać się ku górze.
- Ważne jest również, by podczas rozczesywania przytrzymywać je u nasady. Pozwoli to uniknąć ich niepotrzebnego szarpania i wyrywania.
- Przy włosach grubych warto korzystać z grzebieni z szeroko rozstawionymi ząbkami, natomiast przy cienkich dobrym rozwiązaniem będą szczotki lub grzebienie z gęstszymi ząbkami.
- Jeśli włosy się przetłuszczają lepiej zrezygnować ze szczotki na rzecz grzebienia.
- W pielęgnacji, oprócz oczyszczania szamponem, warto pamiętać również o nawilżaniu włosów. W tym celu świetnie sprawdzą się odżywki i maski. Jednak powinniśmy je nakładać tylko na łodygi włosów, mniej więcej od połowy - „od ucha w dół”. Nie należy ich nakładać na skórę głowy, gdyż mogą zatykać mieszki włosowe, nasilając łojotok.
- Warto również regularnie podcinać końcówki, gdyż zabezpieczy to włos przed nasilaniem się rozdwajania i łamliwości.
Sprawdźcie również nasze wcześniejsze wpisy w tym temacie:
- Pielęgnacja włosów - jakie kosmetyki będą odpowiednie dla Ciebie?
Kluczem do efektywnej pielęgnacji jest indywidualne podejście i regularność, ale warto pamiętać, że na zdrowy wygląd naszej skóry czy włosów składa się również nasz styl życia, dieta czy ruch. By wyciągnąć jak najwięcej ze stosowanych kosmetyków, pamiętajcie o tych kilku prostych zasadach. A jeżeli szukacie odpowiednich kosmetyków dla siebie lub chcielibyście uporządkować swoją obecną pielęgnację, zachęcamy Was do skorzystania z bezpłatnej konsultacji z naszym kosmetologiem, dostępnej przez czat na stronie sklepu i bloga, mailowo lub telefonicznie.
Czy Wy wybierając kosmetyki sugerujecie się głównie wiekiem czy bierzecie pod uwagę również inne czynniki? Kto z Was korzystał już z porady naszego kosmetologa online? jesteśmy bardzo ciekawi Waszych odpowiedzi.