Podrażnienia po epilacji laserowej - zalecenia po zabiegu i pielęgnacja skóry w domu
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Metod redukowania zbędnych włosków na ciele czy twarzy istnieje wiele, natomiast bardzo dużym zainteresowaniem, z uwagi na wysoką skuteczność, cieszy się epilacja laserowa. W niniejszym wpisie przybliżymy Wam nieco ten zabieg, a także podpowiemy, w jaki sposób pielęgnować skórę bezpośrednio po nim i jak radzić sobie z ewentualnymi podrażnieniami.
- Jakie są najczęstsze pytania dotyczące „depilacji” laserowej?
- Czy laser i IPL to to samo?
- Depilacja czy epilacja - czym się różnią?
- Dla kogo polecany jest zabieg epilacji laserowej?
- Jak wygląda skóra po depilacji laserowej?
- Podrażnienia po depilacji laserowej - jak je zminimalizować?
- Zalecenia po depilacji laserowej
- Jak dbać o skórę po depilacji laserowej?
Jakie są najczęstsze pytania dotyczące „depilacji” laserowej?
Zabieg ten od wielu lat cieszy się dużą popularnością, a to wszystko dzięki jego wysokiej skuteczności. Mimo stosunkowo wysokiej ceny za wykonanie serii zabiegów decyduje się na niego wielu klientów. Aparatura wykorzystywana do przeprowadzania epilacji jest coraz bardziej udoskonalana, by zabiegi stawały się coraz bardziej komfortowe.
W dzisiejszym wpisie odpowiemy na Wasze pytania dotyczące zabiegu fotoepilacji laserowej, metod pielęgnowania skóry po wizycie w gabinecie oraz radzenia sobie z ewentualnymi podrażnieniami. A oto najczęściej pojawiające się pytania:
- Jak wygląda skóra po depilacji laserowej?
- Jak dbać o skórę po depilacji laserowej?
- Jakie są zalecenia po depilacji laserowej?
- Co poradzić na ewentualne podrażnienia po depilacji laserowej?
Czy laser i IPL to to samo?
IPL (ang. Intense Pulsed Light; intensywne światło pulsacyjne) to zabieg, który często reklamowany jest jako laser (mimo, że nim nie jest). Warto wiedzieć, że mimo wielu podobieństw, są to z punktu widzenia technologicznego zupełnie różne zabiegi o odmiennej skuteczności. W przypadku redukowania zbędnego owłosienia to właśnie zabiegi laserowe (a nie te wykonane za pomocą aparatury IPL) cechują się znacznie wyższą efektywnością.
Depilacja czy epilacja - czym się różnią?
Oba terminy odnoszą się do niwelowania nadmiernego lub zbędnego owłosienia twarzy i ciała, różnią się natomiast zastosowaną techniką oraz tym, jak długotrwały będzie efekt pozabiegowy. Często jednak potocznie nazw tych używa się wymiennie.
- Depilacja to czasowe usuwanie włosa. W zależności od wybranej metody, odrasta on od kilku dni do 2-3 tygodni po wykonaniu zabiegu. Pośród sposobów depilacji można wyróżnić między innymi golenie maszynką jednorazową lub depilatorem, nitkowanie, wyrywanie włosów pęsetą, stosowanie kremów chemicznych do depilacji oraz woskowanie.
- Epilacja to z kolei zabieg prowadzący do trwałego uszkodzenia opuszki włosa, dzięki czemu większość włosów nie może się zregenerować i nie odrastają one wcale lub dzieje się to bardzo wolno. Tutaj zalicza się fotoepilację laserową lub za pomocą aparatury IPL, a także termolizę czy elektrolizę.
Warto podkreślić, że epilacja laserowa nie usuwa wszystkich włosów poddanych zabiegowi na zawsze, ale jest to najskuteczniejsza metoda znacznej redukcji owłosienia z dostępnych na rynku.
Dla kogo polecany jest zabieg epilacji laserowej?
Fotoepilacji może poddać się każda osoba, u której wykluczono przeciwwskazania do jej wykonania. Z zabiegu tego w znacznej mierze korzystają kobiety, ale coraz chętniej również Panowie zgłaszają się do gabinetów.
Epilacja laserowa to zabieg idealny, gdy:
- chcecie cieszyć się gładką skórą na długo,
- zmagacie się z hirsutyzmem lub obfitym owłosieniem,
- chcecie znacznie osłabić mocne, grube włosy na ciele lub twarzy,
- często występują u Was wrastające włoski i podrażnienia po klasycznej depilacji.
Jak wygląda skóra po depilacji laserowej?
Czy skóra po depilacji laserowej u każdego będzie wyglądała tak samo? Niekoniecznie. Wiele zależy od indywidualnych cech każdego organizmu, a w dużej mierze od fototypu skóry oraz tego, jak gruby i ciemny jest włos. Im ciemniejszy włos, a skóra jaśniejsza, tym lepsze efekty zabiegowe i jednocześnie mniejsze ryzyko wystąpienia podrażnień czy poparzenia.
Przed przystąpieniem do zabiegu osoba go wykonująca powinna przeprowadzić wnikliwy wywiad i wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do niego, a także poinstruować nas, jak powinna wyglądać prawidłowa domowa pielęgnacja pozabiegowa.
W skrócie, zabieg fotoepilacji polega na zamianie światła laserowego w energię cieplną za pośrednictwem melaniny (barwnika włosów, skóry i tęczówki oka), co w efekcie prowadzi do spalenia włosa i jego opuszki, przerwania jego połączenia z naczyniami krwionośnymi i uniemożliwienia jego odżywiania oraz regeneracji.
Zatem, jak wygląda skóra po depilacji laserowej? Normalnym jest pojawienie się obrzęku, zaczerwienienia i tkliwości (np. na ciepło) miejsca zabiegowego, czyli pojawienie się większego lub mniejszego podrażnienia. Przy dobrym przeprowadzeniu wywiadu oraz ustawieniu parametrów przez zabiegowca, nie powinny one jednak wykluczać nas z codziennych czynności. Warto jednak zawczasu zaopatrzyć się w krem, żel na podrażnienia lub balsam na podrażnienia.
Tak zwane krostki po depilacji laserowej to nic innego, jak spalone pozostałości włosów, które jeszcze przez około 2 tygodnie będą tkwić w mieszku włosowym, a następnie wysuną się z niego samoistnie. Pojawia się tutaj zatem odpowiedź na pytanie, czy bezpośrednio po zabiegu fotoepilacji skóra będzie pozbawiona włosów? Nie, na efekt gładkości trzeba poczekać jeszcze jakiś czas po jego wykonaniu.
Co więcej, konieczne jest wykonanie serii zabiegów (średnio od 4 do 6 w odpowiednich odstępach czasu w zależności od okolicy zabiegowej) i doprowadzenie jej do końca. W przeciwnym razie fotoepilacja nie będzie skuteczna. By podtrzymać efekt, należy także wykonywać raz w roku zabieg przypominający (w przypadku bardzo obfitego owłosienia lub hirsutyzmu może być konieczność powtórzenia go nawet 2-3 razy w ciągu roku).
Podrażnienia po depilacji laserowej - jak je zminimalizować?
Jak pielęgnować podrażnienia po depilacji laserowej kiedy już się pojawią? W pielęgnacji pozabiegowej warto postawić na łagodne, nawilżające i regenerujące produkty, takie jak żel, maska, balsam czy krem na podrażnienia.
Warto zastosować chłodne, ale nie lodowate okłady lub skorzystać z, również chłodnego, prysznica lub kąpieli (nawet lekko ciepła woda może podrażniać tkliwą okolicę zabiegową). Dużą skutecznością w łagodzeniu wrażliwej skóry cechują się także opatrunki / okłady z miąższu aloesu, ponieważ natychmiast koją ją i nawadniają.
Zalecenia po depilacji laserowej
Wychodząc z gabinetu, powinniśmy otrzymać szereg wskazówek i zaleceń dotyczących tego, jak dbać o skórę po depilacji laserowej.
Na pierwszym miejscu zawsze znajduje się fotoprotekcja, zwłaszcza jeśli okolica poddana zabiegowi jest obszarem mocno odkrytym i wyeksponowanym na promieniowanie UV. Pamiętajcie, by w trakcie wykonywania serii fotoepilacji laserowej zawsze chronić skórę przed słońcem za pomocą kremów z filtrem. Bezwzględnie zakazane jest opalanie się (np. w solarium czy na jesienno-zimowych, zagranicznych wyjazdach) zarówno przed, jak i po zabiegu.
Opalona skóra nie może być poddana zabiegowi z uwagi na istniejące duże ryzyko wystąpienia poparzenia, a z kolei po samym zabiegu skóra jest także dużo bardziej uwrażliwiona na działanie promieniowania słonecznego. Warto również podkreślić, że skóra w obszarze zabiegowym nie może być także posmarowana balsamem brązującym czy samoopalaczem.
W celu ochrony skóry twarzy po zabiegach fotoepilacji laserowej znakomicie sprawdzi się Cell Fusion C Aquatica Sunscreen 100 SPF 50+ / PA ++++ wyciszający i nawilżający krem z fotoprotekcją. Ten lekki i szybko wchłaniający się krem marki Cell Fusion C pozostawia skórę ukojoną i nawilżoną, a jednocześnie zapewni jej ochronę na najwyższym poziomie.
Jeśli preferujecie filtry mineralne, to szczególnie polecamy Wam Dermomedica Face and Body Mineral Cream SPF 30 krem do twarzy i ciała. Jest to multifunkcjonalny, bezzapachowy kosmetyk przeznaczony zarówno do ochrony skóry twarzy, jak i ciała. Kosmetyk Dermomedica sprawdzi się także jako rodzinny krem z filtrem, gdyż może być stosowany i przez dorosłych i przez dzieci od 3 miesiąca życia.
Czy można wykonać peeling po depilacji laserowej lub przed planowanym zabiegiem? Najlepiej ominąć ten krok w domowej pielęgnacji, gdyż każde złuszczanie naskórka przed lub po zabiegu epilacji laserowej, może zwiększyć uwrażliwienie skóry lub spowodować wystąpienie poparzeń i podrażnień w trakcie kolejnej wizyty w gabinecie. W trakcie serii zabiegów należy również zrezygnować z innych metod depilacji niż maszynka jednorazowa.
Kolejne zalecenia po depilacji laserowej to unikanie sauny, kąpieli w basenie, jeziorze, morzu czy innym zbiorniku wodnym przez minimum tydzień, a także zwiększenie podaży wody w codziennej diecie, unikanie przegrzewania i drapania skóry oraz wyciągania na siłę włosów z mieszków włosowych.
Wskazane jest intensywne nawilżanie i regenerowanie skóry, a także ograniczenie stosowania silnych substancji aktywnych (np. retinoidów, kwasów, witaminy C, szczególnie w formie kwasu askorbinowego, czy niacynamidu o wyższych stężeniach) w miejscu zabiegowym.
Jak dbać o skórę po depilacji laserowej?
W przypadku dużego podrażnienia warto pomocniczo sięgnąć po apteczne produkty bazujące na alantoinie lub pantenolu. Jeśli zaś chodzi o domową pielęgnację pozabiegową (zwłaszcza w ciągu pierwszych dni po epilacji), to ważne jest, aby stosowane kosmetyki miały jak najbardziej łagodną formułę, w miarę możliwości bez dodatków zapachowych i barwników.
Samarite Supreme Cleanser prebiotyczny żel dla oczyszczenia twarzy i ciała to kosmetyk, który dokładnie, lecz w sposób bardzo łagodny, oczyszcza skórę twarzy i całego ciała. Kosmetyk Samarite dokładnie zmywa makijaż, nie powoduje przesuszenia ani niekomfortowego uczucia ściągnięcia po myciu.
Kosmetyk dostępny jest w dwóch pojemnościach: Samarite Mini Supreme Cleanser prebiotyczny żel dla oczyszczenia twarzy i ciała 300 ml i Samarite Mini Supreme Cleanser prebiotyczny żel dla oczyszczenia twarzy i ciała 100 ml.
Do pozabiegowej higieny okolic intymnych idealnie sprawdzi się Alkmie Aloe It’s Me! Pianka do higieny intymnej stworzona na bazie łagodnych środków myjących i pozbawiona substancji zapachowych.
Po epilacji okolic pachowych, szczególnie polecamy Wam Academie Déodorant Roll’On Anti-Transpirant Post-Épilation dezodorant po depilacji, który nawilża i regeneruje skórę pod pachami, a także reguluje wydzielanie potu. Posiada łagodne kompozycje zapachowe, które nie zwiększą podrażnienia. Kosmetyk Academie sprawdzi się również po zakończonej serii zabiegów fotoepilacji, gdyż spowalnia odrost włosów.
Na podrażnienia delikatnej skóry twarzy, okolic bikini lub pach dobrze sprawdzi się Thalgo Anti Regrowth Solution Sensitive Areas koncentrat po depilacji - wrażliwe obszary. Ten koncentrat marki Thalgo o lekkiej konsystencji nie tylko szybko łagodzi podrażnienia powstałe po zabiegu, ale również sprawia, że włoski w miejscu zastosowania odrastają znacznie wolniej.
Diego Dalla Palma Dermal - Liporebalancing Cream krem do ciała przywracający równowagę lipidową to nawilżająco-naprawcza kuracja dla delikatnej, podrażnionej lub suchej skóry, która wymaga natychmiastowego ukojenia, nawilżenia i regeneracji. Z uwagi na swoją łagodną formułę kosmetyk Diego Dalla Palma stanowi również świetny produkt dla całej rodziny, ponieważ może być stosowany również u niemowląt od pierwszych dni życia.
Po różnego rodzaju zabiegach gabinetowych nie tylko laseroterapii, ale także mezoterapii mikroigłowej lub igłowej czy złuszczaniu kwasami, świetnym wyborem będzie zastosowanie Cell Fusion C Expert Intensive Lotion balsam głęboko nawilżający do skóry ekstremalnie suchej. To produkt, który szybko się wchłania, pozostawiając po sobie uczucie głębokiego nawilżenia i komfortu.
Na podrażnienia, suchość i odwodnienie skóry twarzy, bardzo dobrze sprawdzi się maseczka na podrażnienia od marki Medik8 Ultimate Recovery Bio Cellulose Mask regenerująca maska bio-celulozowa. Warto trzymać ją w lodówce i tak schłodzoną aplikować na cerę, by dodatkowo zmniejszyć uczucie dyskomfortu i szybko uzyskać ulgę.
Podrażnienia mogą w mniejszym lub większym stopniu wystąpić po wykonaniu zabiegu laserowej redukcji owłosienia.
Mamy nadzieję, że niniejszy wpis okaże się dla Was pomocny (szczególnie jeśli planujecie w najbliższym rozpocząć serię fotoepilacji laserowej).
A jakie są Wasze ulubione kosmetyki łagodzące podrażnienia po epilacji laserowej? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzu!