Skład INCI kosmetyków - czym jest i czy warto go czytać?

20 KWIETNIA 2020 7770 WYŚWIETLEŃ

Wszystkie kosmetyki dostępne na rynku europejskim podlegają wielu przepisom prawnym, których zadaniem jest zapewnienie konsumentom bezpieczeństwa i dokonania świadomego wyboru produktów. Jednym z obowiązkowych informacji, które muszą znajdować się na etykiecie każdego kosmetyku jest skład INCI.

Co oznacza ten skrót i jak odszyfrować z niego skład kosmetyku? Jak go analizować i czy zawsze musimy to robić?

Sprawdźcie w poniższym wpisie odpowiedzi naszego kosmetologa na pojawiające się pytania odnośnie składu INCI.

Skład INCI - co to oznacza?

Skrót INCI pochodzi od słów International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. Zgodnie z prawem, każdy kosmetyk musi posiadać na etykiecie skład podany w międzynarodowej nomenklaturze INCI. Dlaczego? Przede wszystkim, skład INCI pozwala na rozszyfrowanie składników produktu, bez względu na jego miejsce produkcji. Gdyby każdy producent, umieszczał na opakowaniu informacje o składzie w swoim ojczystym języku, bardzo trudne byłoby jego przeczytanie.

Co znajdziemy w składzie INCI?

Przede wszystkim, skład INCI to wykaz wszystkich składników zawartych w kosmetyku. Najczęściej zapisany jest w języku angielskim lub po łacinie. Wszystkie składniki wykorzystane do produkcji danego preparatu są wymienione w składzie INCI. Umiejętność jego czytania jest szczególnie istotna dla osób, które są uczulone na niektóre substancje. W takim wypadku warto poznać ich nazwy w nomenklaturze INCI i sprawdzić, czy kosmetyk, który chcemy kupić, zawiera daną substancję.

Hydrating Intense Moisturizer 335,00 zł Hydrating Enzyme Masque 20% 190,00 zł Image Skincare Hydrating Intense Moisturizer Silnie nawilżający, odżywiający i rozświetlający krem 50 mlImage Skincare Hydrating Enzyme Masque 20% Bogata maska nawilżająca i odżywiająca z 20% wit. C, 56,7 ml

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Czy składniki w składzie INCI są podane w dowolnej kolejności?

Nie, zawsze w składzie INCI należy wymienić wszystkie substancje w kolejności malejącej. Wyjątkiem są substancje, które zostały wykorzystane w stężeniu mniejszym lub równym 1%. Wtedy mogą one zostać wymienione w dowolnej kolejności.

Czy możemy określić stężenie składników na podstawie INCI?

Niestety, oszacowanie procentowej zawartości substancji na podstawie INCI jest niemożliwe. Często można spotkać się z założeniami, że jeśli dana substancja jest wymieniona na początku składu to musi być jej w kosmetyku bardzo dużo. Niestety, jest to błąd i istnieje wiele kosmetyków, które są zaprzeczeniem takiego założenia. W większości przypadków pierwszym składnikiem w składzie INCI jest woda, która w zależności od tego czy mówimy o toniku, kremie czy maśle do ciała może być zastosowana w różnych ilościach.

W przypadku toniku, woda może stanowić nawet 80-90% składu, natomiast w przypadku kremu mogą być to zdecydowanie niższe stężenia. Możemy założyć, że w przypadku toniku składnik, który został wymieniony na drugim miejscu w składzie, może być wykorzystany w stężeniu kilku procent.

Natomiast jeśli spojrzymy na skład kremu to drugi składnik wymieniony w składzie INCI może być wykorzystany w stężeniu kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu procent. Takie założenia są jednak jedynie domysłami, ponieważ w świetle prawa producent nie ma obowiązku udostępniania informacji dotyczących stężenia składników w kosmetyku.

Jeśli spojrzymy na skład toniku Sensum Mare AlgoTonic Rich Moisturizing Face Tonic, który ma formę płynną, zauważymy, że zarówno pierwszy, jak i drugi składnik to woda. Na pierwszym miejscu to zwykła woda oznaczoną jako „Aqua", natomiast druga jest wymieniona woda z chabra bławatka. Na podstawie INCI wiemy, że pierwszego składnika jest więcej niż drugiego, ale czy jest to 1% czy 30% niestety już nie wiemy. Tutaj nie sprawdzi się założenie, że drugi składnik w składzie INCI musi być użyty w niewielkiej ilości. Oprócz takich założeń, musimy jeszcze uważnie czytać skład INCI i wyciągać z niego właściwe wnioski.

AlgoTonic Rich Moisturizing Face Tonic 59,00 zł Sensum Mare AlgoTonic Rich Moisturizing Face Tonic Bogaty tonik do twarzy 200 ml

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

W przypadku kremu możemy założyć, że woda nie będzie stanowiła większości jego składu. Tym samym w kremie Image Skincare Vital C Hydrating Repair Cream 20%, składniki, które znajdziemy w INCI zaraz po wodzie, mogą być wykorzystane w naprawdę wysokim stężeniu. Krem Image Skincare już wysoko w składzie INCI posiada składniki aktywne, co wpływa na jego dużą skuteczność działania!

Vital C Hydrating Repair Creme 20% 370,00 zł Image Skincare Vital C Hydrating Repair Creme 20% Silnie odżywczy i wygładzający zmarszczki krem z 20% wit. A,C i E 56,7 g

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Czy na podstawie INCI możemy ocenić czy kosmetyk się u nas sprawdzi?

Na podstawie składu INCI możemy jedynie stwierdzić jakie składniki zostały wykorzystane przy produkcji danego kosmetyku. Nie jesteśmy nawet w stanie ocenić jakości poszczególnych surowców, nie mówiąc już nawet o szczegółach procesu produkcji (wykorzystywanych sprzętach, temperaturze). Jeśli sprawdzają się u nas kosmetyki z poszczególnym składnikiem (lub wprost odwrotnie- unikamy danego składnika, ponieważ nie sprawdza się on w naszej pielęgnacji) to skład INCI może być dużą wskazówką przy wyborze kosmetyku. Nie daje on jednak żadnej gwarancji, że kosmetyk będzie dla nas strzałem w dziesiątkę.

Czy warto analizować skład INCI?

W dzisiejszych czasach, umiejętność czytania składu INCI nie jest niczym trudnym. Każdy składnik o nieznanej nam nazwie w nomenklaturze INCI może być przez nas z łatwością rozszyfrowany za pomocą kilku kliknięć. Niemniej jednak, aby móc trafnie ocenić czy dane połączenie składników jest warte użycia lub czy będzie miało pozytywny wpływ na naszą skórę, konieczne jest posiadanie bardziej szczegółowej i zaawansowanej wiedzy z dziedziny chemii kosmetycznej oraz produkcji kosmetyków.

Ilość kosmetyków dostępnych na wyciągnięcie ręki może być przytłaczająca, dlatego nic dziwnego, że każdy z nas szuka sposobu, który umożliwi wybór najlepszego produktu. Umiejętność czytania składu INCI jest bardzo pomocna oraz szczególnie istotna dla osób, które są uczulone na wiele składników stosowanych w kosmetykach. Krótki i prosty skład INCI nie jest jednak gwarancją, że w 100% spełni on nasze oczekiwania. Jeśli szukacie odpowiedniego dla siebie kosmetyku, zachęcamy do konsultacji z naszymi kosmetologami, którzy chętnie pomogą Wam wybrać odpowiedni produkt.

Czy potraficie rozszyfrować skład INCI? Zawsze czytacie go przed zakupem kosmetyku?

Klaudia Dykta

KlaudiaDykta

Komentarze
2 komentarze

Jak sprawdzić, który składnik w kremie podrażnia? Niestety prawie każdy krem mnie podrażnia...

Pani Basiu, podrażnienie skóry po kosmetykach może wynikać np. ze stosowania zbyt wysokich stężeń substancji aktywnych na samym początku wprowadzania ich do swojej pielęgnacji (świetnym przykładem jest retinol, do którego skóra powinna się stopniowo “przyzwyczaić”, dlatego zawsze zalecamy początkowo stosować go 2-3 razy w tygodniu).

Możemy także reagować nadwrażliwością na produkty zawierające zbyt silnie substancje powierzchniowo czynne, które są częstym składnikiem szamponów czy mocno pieniących się płynów do kąpieli. W tym wypadku lepiej wybierać delikatniejsze kosmetyki do oczyszczania skóry. Warto pamiętać, że to, że produkt się nie pieni (lub mniej pieni), nie oznacza, że źle oczyszcza - wręcz przeciwnie, przy skórze wrażliwej takie kosmetyki są wskazane.

Podrażnienie może także być spowodowane stosowaniem zbyt wielu (i zbyt często!) kosmetyków dedykowanych danemu problemowi skóry (np. kilku produktów jednocześnie o działaniu przeciwtrądzikowym, z których każdy zawiera silnie działające substancje aktywne, np. kwasy złuszczające).

Oczywiście w przypadku podrażnień nie można wykluczyć alergii na składnik kosmetyków. Warto przeanalizować składy stosowanych kosmetyków (czyli skład INCI) i zaobserwować czy pewne substancje się powtarzają. Jeśli mamy przypuszczenia, że pewne substancje mogą nas uczulać, polecamy skontaktować się alergologiem i wykonać odpowiednie badania.

Pani Basiu, oczywiście zachęcamy także do kontaktu z naszymi kosmetologami: przez czat na stronie bloga/sklepu, mailowo: sklep@topestetic.pl lub telefonicznie: 22 641 03 59.

Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 36200 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
36K 1K
Natalia Krawczyk - Redaktor Współpraca Natalia Krawczyk
tel. 22 641 03 59 w.7
natalia.krawczyk@topestetic.pl