Co powoduje trądzik?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Zmiany trądzikowe to temat, który cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem na naszym blogu. Nic dziwnego, skoro trądzik pospolity to najczęstsza choroba skóry. Trądzik to nie tylko zaawansowane zmiany obejmujące całą skórę twarzy, pleców czy dekoltu, ale także pojawiające się od czasu do czasu niedoskonałości, zaskórniki i “wągry”. Czy zastanawialiście się, co powoduje i jak powstaje trądzik na naszej skórze? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do lektury!
Jak powstaje trądzik?
Mechanizm powstawania zmian trądzikowych jest złożony i wieloczynnikowy. Do przyczyn powstawania trądziku zaliczyć możemy:
Łojotok
Łój (sebum) jest wydzieliną gruczołów łojowych, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania bariery naskórkowej. W przebiegu trądziku dochodzi do łojotoku, czyli nadmiernej produkcji łoju, którą obserwujemy na skórze jako nadmierne błyszczenie się. Zmniejszenie wydzielania sebum ma korzystny wpływ na redukcję zmian trądzikowych.
W tym celu do pielęgnacji możemy wprowadzić kosmetyk, który będzie wykazywał zarówno działanie normalizujące, czyli zmniejszające wydzielanie łoju, jak i matujące, które będzie ograniczało przetłuszczanie się skóry w ciągu dnia. W tym przypadku świetnie sprawdzi się Perfect Matte Fluid fluid normalizująco-matujący - Thalgo. Preparat ma lekką konsystencję i zapobiega wyświecaniu się skóry w ciągu dnia, jednocześnie ją nawilżając.
Zaburzenia rogowacenia ujść jednostek włosowo-łojowych
Wykwitem skórnym, który pojawia się jako pierwszy w przebiegu trądziku pospolitego, jest mikrozaskórnik. Jest to zmiana niewidoczna gołym okiem, jednak pod wpływem m.in. nadmiernej keratynizacji mieszków włosowych i ich ujść, dochodzi do przekształcenia mikrozaskórników w zaskórniki. Aby zmniejszać nasilenie tego procesu, warto włączyć do pielęgnacji preparaty, które będą wspomagały złuszczanie naskórka i regulowały procesy keratynizacji.
Szczególnie sprawdzą się w tym celu retinoidy - dostępne w kosmetykach retinol oraz retinal (retinaldehyd), a także kwasy złuszczające, takie jak np. kwas glikolowy, kwas salicylowy czy kwas azelainowy.
Przykładem polecanego przez nas preparatu jest stabilne serum do twarzy na noc Medik8 średniej mocy z aldehydem retinowym - Crystal Retinal 3. W składzie kosmetyku znajdziemy retinaldehyd występujący w formie kapsułkowanej, dzięki czemu jego uwalnianie w skórze jest stopniowe, co wiąże się z wyższą stabilnością, dłuższą aktywnością w skórze i niższym działaniem drażniącym.
Kolonizacja bakteryjna Cutibacterium acnes
Ze względu na aktywność bakterii, głównie beztlenowych bakterii Cutibacterium acnes (wcześniej Propionibacterium acnes), dochodzić może do rozwoju zmian zapalnych takich jak grudki, krosty czy nawet cysty.
W pielęgnacji skóry trądzikowej warto więc uwzględnić preparaty o działaniu antybakteryjnym. Przykładem może być Breakout Clearing Booster - serum likwidujące bakterie powodujące powstawanie wyprysków marki Dermalogica. Zawarte w preparacie składniki wykazują działanie antyseptyczne, wpływając na redukcję zmian trądzikowych.
Rozwój stanu zapalnego
Co ciekawe, chociaż w przeszłości sądzono, że to nadmierny łojotok i zaburzenia rogowacenia prowadzą do rozwoju stanu zapalnego, obecne doniesienia wskazują, że to procesy zapalne mogą być pierwotnym czynnikiem prowadzącym do nadmiernego rogowacenia i rozwoju zaskórników. Często zapominamy, że w pielęgnacji skóry niezwykle istotne jest, aby stosować także składniki o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym.
Co powoduje trądzik?
Mimo, że sama patogeneza powstawania zmian trądzikowych jest podobna u wielu osób, to czynniki powodujące zaostrzenie trądziku mogą być indywidualne dla każdego z nas. Wśród przyczyn pogarszających stan skóry wyróżnić możemy poniższe czynniki.
Nieprawidłowa pielęgnacja skóry
Do nasilenia trądziku może przyczynić się m.in nieprawidłowe oczyszczanie naskórka. Powinno ono być skuteczne, ale łagodne dla skóry. Warto, aby w preparatach myjących znalazły się łagodne kwasy złuszczające, które będą wspierać usuwanie martwych komórek i redukować łojotok, ale jednocześnie istotne jest, aby nie powodowały przesuszenia czy też podrażnienia skóry.
Dla pełnego oczyszczenia zalecamy dwuetapowe oczyszczanie skóry, szczególnie jeśli na co dzień nosimy makijaż. W oczyszczaniu dwuetapowym skóry trądzikowej świetnie sprawdzi się zestaw Dwuetapowe Oczyszczanie od marki Dermomedica. W składzie znajdziemy olejek myjący ze skwalanem, olejkiem z drzewa herbacianego i olejkiem lawendowym, a także żel do mycia z kwasem azelainowym.
Składniki olejku do demakijażu nie tylko dokładnie usuwają makijaż oraz kosmetyki o bogatszych, lipidowych formułach, ale także zapewniają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Formuła preparatu wzbogacona została także o ekstrakt z zielonej herbaty o właściwościach przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Tea Tree Oil Cleanser sprawdzi się nie tylko w pielęgnacji skóry objętej trądzikiem pospolitym, ale także trądzikiem różowatym.
Produkt dostępny jest w dwóch pojemnościach: Dermomedica Tea Tree Oil Cleanser 60 ml i Dermomedica Tea Tree Oil Cleanser 150 ml.
Z kolei zawarty w żelu Azelaic Cleanser kwas azelainowy delikatnie złuszcza naskórek, redukuje łojotok i rozjaśnia przebarwienia pozapalne.
Żel do mycia twarzy występuje w dwóch objętościach: Dermomedica Azelaic Cleanser 60 ml i Dermomedica Azelaic Cleanser 150 ml.
Zaburzenia bariery hydrolipidowej
Często spotykamy się z sytuacją, gdzie chcąc osiągnąć jak najszybszy i jak najlepszy efekt redukcji zmian trądzikowych, stosujemy zbyt wiele drażniących i złuszczających kosmetyków jednocześnie w naszym schemacie pielęgnacyjnym. Takie działanie może paradoksalnie doprowadzić do zaostrzenia stanu skóry ze względu na wystąpienie podrażnienia i nasilenie procesów zapalnych.
Dlatego też tak ważne jest, aby w trakcie kuracji przeciwtrądzikowych lub w codziennej pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku wprowadzić także preparat, który będzie działał nawilżająco i będzie wspierał regenerację bariery hydrolipidowej.
W tym celu świetnie sprawdzi się produkt od Dermomedica Serum na dzień i na noc 3 Healing B3 LA Serum. Stanowi ono wspaniałe uzupełnienie pielęgnacji, a także kuracji dermatologicznych o działaniu przeciwtrądzikowym. Idealnie spisze się dla skóry podrażnionej czy przesuszonej. W składzie znajdziemy nie tylko niacynamid, który działa seboregulująco, przeciwzapalnie i rozjaśnia przebarwienia, ale także kwas linolowy, który łagodzi przebieg trądziku i wspiera odbudowę bariery hydrolipidowej.
Serum dostępne jest w dwóch objętościach: Dermomedica Healing B3-LA Serum 15 ml i Dermomedica Healing B3-LA Serum 30 ml.
Doskonałym wsparciem dla skóry będzie także krem do twarzy regenerujący z placentą Creme Iso Placenta od Biologique Recherche. W tym preparacie również obecny jest niacynamid, a także regulujący wyciąg z drożdzy, przeciwzapalny wyciąg z wąkroty azjatyckiej, odżywczy olej z marakui. Na uwagę zasługuje placenta biomimetyczna, która wspiera regenerację i procesy gojenia, a także syntezę kolagenu i elastyny.
Krem wspomaga redukcję zmian potrądzikowych takich jak przebarwienia pozapalne czy blizny potrądzikowe, stanowiąc idealne uzupełnienie pielęgnacji.
Wspaniałym dopełnieniem będzie także nawilżający krem marki Purito na bazie wody morskiej Deep Sea Water Cream. Krem wykazuje działanie łagodzące, nawilżające i antyoksydacyjne. Jednocześnie posiada lekką konsystencję, która jest komfortowa w aplikacji i nie powoduje obciążenia skóry. W składzie znajdziemy niacynamid, a także wyciągi m.in. z listownicy japońskiej, z solirodu zielnego, z glonów caulerpa racemosa i wodorostów.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o barierze hydrolipidowej, to zapraszamy Was do lektury wpisu: Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry?
Promieniowanie słoneczne
Ekspozycja na promieniowanie UV może nasilać rogowacenie naskórka, a także prowadzić do utrwalenia zmian pozapalnych i powstawania przebarwień potrądzikowych. W związku z tym istotne jest wprowadzenie do pielęgnacji preparatu fotoochronnego, który sprawdzi się przy skórze skłonnej do niedoskonałości.
Polecamy krem nawilżający dla skóry tłustej i trądzikowej - Clear Ultra Light Daily Hydrating Fluid SPF 30 marki Paula’s Choice. Krem zapewnia wysoką ochronę przed promieniowaniem słonecznym na poziomie SPF 30, a jednocześnie dzięki lekkiej konsystencji, nawilża skórę, bez efektu obciążenia. Ponadto w składzie znajdziemy składniki łagodzące i przeciwzapalne, niezwykle cenne w pielęgnacji skóry trądzikowej.
Wpływ diety
Chociaż dokładny wpływ diety na występowanie trądziku wciąż nie jest do końca wyjaśniony, występują czynniki, które mogą zaostrzać lub łagodzić jego przebieg. Wśród czynników mogących pogarszać stan cery wyróżnić możemy spożywanie pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym (IG), bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe i tłuszcze trans, dużych ilości mleka, szczególnie odtłuszczonego, czy też suplementację białkiem serwatkowym.
Z kolei na poprawę kondycji skóry wpłynąć może konsumpcja odpowiedniej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie suplementacja kwasów omega-3 lub kwasu γ-linolowego ze względu na działanie przeciwzapalne i upłynniające sebum. Stosowanie probiotyków może wpłynąć korzystanie na skórę, zapewniając działanie przeciwzapalne i wyciszające trądzik.
Zapraszamy Was do zapoznania się z wpisem: Suplementacja przy trądziku pospolitym - co warto stosować?
Inne czynniki
Do przyczyn mających wpływ na powstawanie trądziku zaliczyć możemy także zmiany hormonalne, które odgrywają bardzo dużą rolę w przebiegu choroby, niektóre przyjmowane leki, a także czynniki psychologiczne, takie jak narażenie na przewlekły stres. Niezwykle ważne jest więc, aby na występowanie zmian trądzikowych spojrzeć w szerszej perspektywie.
W naszej ofercie dostępne są zarówno kosmetyki na trądzik pospolity, jak i kosmetyki na trądzik różowaty. W pielęgnacji skóry trądzikowej sprawdzą się także preparaty łączące w swoim składzie substancje aktywne, które będą działały wielokierunkowo, na kilku etapach powstawania wykwitów.
Wyróżnić możemy tu między innymi serum przeciwtrądzikowe A.C. Recovery od marki phFormula. W składzie preparatu znajdziemy kwas migdałowy, niacynę i azeloglicynę regulujące procesy keratynizacji oraz redukujące łojotok, kwas salicylowy o działaniu keratolitycznym i komedolitycznym, laktoferynę, cynk i olejek z drzewa herbacianego o aktywności przeciwbakteryjnej, a także wyciąg z rumianku pospolitego o właściwościach łagodzących i przeciwzapalnych.
W redukcji zmian trądzikowych i potrądzikowych świetnie sprawdzi się także lotion korygujący wygląd skóry Bioclear Face Lotion marki Jan Marini. Dzięki unikalnej kombinacji kwasu glikolowego, kwasu salicylowego i kwasu azelainowego, wykazuje działanie keratolityczne, normalizujące i rozjaśniające przebarwienia pozapalne.
Pamiętajmy, że w przypadku trądziku, który nie ustępuje przy prawidłowej pielęgnacji, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, gdyż nieleczone zmiany prowadzić mogą do trwałych zmian potrądzikowych w postaci blizn.
Występowanie zmian trądzikowych to kwestia złożona, dlatego też do codziennej rutyny warto wprowadzić kosmetyki, których działanie będzie wzajemnie się uzupełniało.
Miejmy na uwadze, że kluczowe jest zachowanie równowagi między złuszczaniem skóry a działaniem nawilżającym i przeciwzapalnym. Efekty prawidłowej pielęgnacji są widoczne po czasie, dlatego też warto uzbroić się w cierpliwość i skupić na działaniu długofalowym. Takie postępowanie przyniesie widoczną i trwałą poprawę stanu skóry.
A Wy? Znaleźliście już swoją sprawdzoną rutynę przeciwtrądzikową? Dajcie znać w komentarzach!