Czy kosmetyki z witaminą C można stosować przy skórze trądzikowej?
Witamina C to jedna z najczęściej wykorzystywanych substancji w kosmetologii. Doceniane są jej właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i spowalniające procesy starzenia. Jednak czy kosmetyki z zawartością witaminy C to dobry wybór dla cery borykającej się z problemem trądziku? Sprawdźmy, jakie jest działanie wspomnianej witaminy, które z jej pochodnych znajdziemy w składach produktów kosmetycznych oraz jakie kosmetyki z witaminą C będą odpowiednie w pielęgnacji cery trądzikowej.
Jak witamina C działa na skórę?
Witamina C w kosmetykach pełni wiele funkcji zarówno wpływających na sam produkt, jak i jego właściwości pielęgnacyjne. Z uwagi na jej działanie antyoksydacyjne w znaczny sposób ogranicza zachodzące procesy utleniania zawartych w kosmetyku substancji tłuszczowych. Dotyczy to na przykład wielu cennych olejów roślinnych. Dzięki temu dodatek witaminy C wydłuża przydatność do użycia kosmetyku, zapewniając jego trwałość, zabezpieczając przed zmianą barwy i zapachu oraz konsystencji.
Jednak najwięcej swoich cennych właściwości witamina C wykazuje w pielęgnacji skóry. Przede wszystkim jest to substancja o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Powszechnie wiadomo, że stres oksydacyjny to czynnik uszkadzający komórki. Wolne rodniki, które go inicjują, przyczyniają się do zaburzeń wzrostu tkanek, zmiany funkcjonowania komórek oraz zniszczeń w obrębie struktur lipidowych i białkowych, a nawet DNA.
W efekcie dochodzi do zmniejszenia elastyczności, sprężystości oraz pogorszenia mechanizmów obronnych skóry, co przekłada się na jej szybkie starzenie objawiające się powstawaniem zmarszczek i przebarwień. Witamina C uczestniczy w procesie neutralizowania wolnych rodników, chroniąc skórę przed powstawaniem uszkodzeń oksydacyjnych w tym też powstałych w wyniku działania słońca.
Niezwykle ważną właściwością witaminy C jest również regeneracja bariery hydrolipidowej skóry. Odnowa płaszcza ochronnego następuje poprzez stymulację syntezy ceramidów, które odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, a także chronią ją przed nadmiernym wysuszeniem. Prawidłowy poziom ceramidów zapewnia skórze jędrność, a także spowalnia procesy starzenia.
Ponadto witamina C obecna w kosmetykach wpływa na syntezę kolagenu odpowiedzialnego za lepsze napięcie skóry i jej elastyczność. Ma to również duże znaczenie w przypadku prawidłowego gojenia się ran. Jednocześnie zmniejsza powstawanie związków odpowiedzialnych za degradację kolagenu i elastyny w skórze.
Witamina C wykazuje również działanie przeciwzapalne. Dzięki zdolności hamowania białek odpowiedzialnych za aktywację szeregu reakcji prozapalnych znajduje zastosowanie w preparatach łagodzących stany zapalne w przebiegu trądziku pospolitego, trądziku różowatego, łuszczycy czy AZS.
Co więcej, efektem stosowania produktów z zawartością witaminy C jest rozjaśnienie i poprawa kolorytu skóry. Wynika to z faktu, że związek ten wpływa na hamowanie enzymu tyrozynazy, który to bierze udział w procesie wytwarzania melaniny, czyli barwnika skóry.
Jakie są formy witaminy C w kosmetykach?
Niestety witamina C, czyli kwas askorbinowy, jest substancją mało stabilną i niezwykle wrażliwą na działanie światła, wyższej temperatury oraz powietrza. Aby zapobiec jej utlenianiu, producenci kosmetyków zapewniają właściwe pH produktów, a także często łączą witaminę C z takimi substancjami jak witamina E lub też kwas ferulowy.
Z uwagi na charakter hydrofilowy, czyli łatwość rozpuszczania w wodzie i nie rozpuszczalność w tłuszczach, przenikanie kwasu askorbinowego przez warstwę rogową skóry jest mało efektywne. Dlatego też w produktach kosmetycznych witamina C często występuje w formie rozpuszczalnych w tłuszczach pochodnych, które lepiej wnikają w skórę lub też zamyka się ją w liposomach.
Najczęściej występującymi pochodnymi witaminy C są palmitynian askorbylu, glukozyd askorbylu, sól sodowa fosforanu askorbylu, 3-0 Etylowy kwas askorbinowy oraz tetraizopalmitynian askorbylu, będący jedną z najbardziej stabilnych form witaminy C.
Więcej o formach witaminy C można przeczytać w naszym wpisie: Serum z witaminą C - 10 najlepszych kosmetyków dostępnych na topestetic.pl.
Witamina C, a trądzik - czy można ją stosować?
Trądzik jest chorobą zapalną, za której przyczynę uznaje się wzmożoną produkcję sebum, nadmierną keratynizację ujść gruczołów łojowych oraz namnażanie bakterii Cutibacterium acnes. W wyniku tego dochodzi do powstawania zmian zapalnych.
Witamina C to składnik pożądany w składzie kosmetyków dla cery trądzikowej szczególnie z uwagi na swoje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne.
Nie bez znaczenia są właściwości rozjaśniające przebarwienia, gdyż zmiany pigmentacyjne to problem wielu osób borykających się z problemem trądziku.
W przypadku doboru produktów pielęgnacyjnych dla cery trądzikowej warto jednak zwrócić uwagę na inne substancje, jakie są zawarte w stosowanych preparatach kosmetycznych. Jeśli obecna pielęgnacja bogata jest w składniki o silniejszym działaniu, jak retinol, kwasy AHA/BHA czy niacynamid, skóra może być uwrażliwiona i wymagać ukojenia i regeneracji, zamiast kolejnego aktywnie działającego serum czy kremu.
Ewentualnym sposobem na wdrożenie witaminy C przy stosowaniu już bardzo bogatej pielęgnacji, jest wprowadzenie tej substancji w postaci produktu do ochrony przeciwsłonecznej, maski do stosowania raz w tygodniu lub też preparatu oczyszczającego z jej zawartością.
Warto również wiedzieć, że stosowanie produktów z zawartością wysokich stężeń kwasu askorbinowego, czyli takich w przedziale 10-30%, w przypadku cery wrażliwej może skutkować podrażnieniem oraz nasileniem zmian trądzikowych. Ma to również miejsce w przypadku cery trądzikowej, której bariera hydrolipidowa jest uszkodzona.
Dlatego przed zastosowaniem wysokich stężeń tego składnika, warto skonsultować się z kosmetologiem, który pomoże w wyborze odpowiedniego produktu. Aby uniknąć ryzyka podrażnień, rekomendowany jest wybór kosmetyków z pochodnymi witaminy C, które posiadają mniejszy potencjał drażniący, jak na przykład tetraizopalmitynian askorbylu.
Zachęcamy także do lektury naszych poprzednich wpisów dotyczących pielęgnacji cery trądzikowej:
Witamina C to również częsty składnik produktów oczyszczających. Dla cery trądzikowej polecamy Detoxing Cleansing Mousse marki Diego Dalla Palma, który skutecznie oczyszcza skórę, usuwając nadmiar sebum oraz zanieczyszczenia i pozostałości makijażu.

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu
Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu
W celu wzmocnienia działania witaminy C wiele produktów wzbogacone zostaje substancjami, które również wykazują działanie antyoksydacyjne. Połączenie witaminy C, kwasu ferulowego oraz floretyny, to formuła serum Phloretin C marki Dermomedica. Skutecznie redukuje wydzielanie sebum oraz działa przeciwbakteryjnie.

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu
Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu
Pro Heal Serum Advance od iS Clinical, to połączenie witaminy C z retinolem, witaminą E i składnikami roślinnymi. Dzięki temu skutecznie przeciwdziała powstawaniu niedoskonałości poprzez działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
W pielęgnacji cery trądzikowej rekomendujemy również C-ESTA Face Serum marki Jan Marini, które zawiera witaminę C w postaci palmitynianu askorbylu. Z uwagi na to skutecznie penetruje w głąb skóry. Posiada formułę, która nie podrażnia skóry, dlatego sprawdzi się również w przypadku bardziej wrażliwej cery.

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu
Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu
Serum z witaminą C na trądzik to także B3 Shot Calm and Clarify Vitamin Treatment Serum od Iossi. To produkt z zawartością niacynamidu, który znacząco poprawia kondycję cery oraz olejku z drzewa herbacianego o właściwościach przeciwbakteryjnych.

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu
Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu
Polecamy również Antyoksydacyjne serum wyrównujące od BasicLab. Produkt pomaga zmniejszyć przebarwienia potrądzikowe, a poza wysoce stabilną witaminą C w postaci 3-0 etylowego kwasu askorbinowego, zawiera również kompleks peptydów i prebiotyk.

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu
Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu
Witaminę C w postaci glukozydu askorbylu zawiera krem Creme Iso Placenta od Biologique Recherche, który sprawdzi się dobrze w przypadku zaczerwienień, których przyczyną są zmiany na tle trądzikowym. Ponadto wspomaga redukcję blizn powstałych po niedoskonałościach.

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu
Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu
Ochrona przeciwsłoneczna przy cerze trądzikowej
Promieniowanie UV powoduje utlenianie skwalenu, będącego jedną ze składowych sebum, w efekcie dochodzi do czopowania się ujść gruczołów łojowych i powstawania zmian trądzikowych. Stosując fotoprotekcję również mamy możliwość wprowadzenia do pielęgnacji witaminy C. Umożliwi to produkt Sun C-Sunscreen SPF40 od Nimue, którego konsystencja sprzyja cerom mieszanym i tłustym.

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu
Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu
Witamina C to jedna z najbardziej uniwersalnych substancji stosowanych w kosmetykach. Wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, działa przeciwzapalnie, przeciwstarzeniowo oraz rozjaśnia przebarwienia. Dzięki temu sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej. Niezwykle ważne jest jednak jej stężenie oraz forma. Dopasowanie odpowiedniego stężenia pozwoli na uniknięcie podrażnień oraz zapewni najlepsze efekty pielęgnacyjne.
A czy Wy stosujecie witaminę C w codziennej pielęgnacji cery trądzikowej? Czy wśród zaproponowanych produktów w dzisiejszym wpisie znajdują się Wasze ulubione?